ترامپ: خشونت هفته گذشته را صریحا محکوم می‌کنم

دونالد ترامپ بار دیگر درباره حمله به کنگره صحبت کرد و از هوادارانش خواست از خشونت پرهیز کنند. او در یک پیام ویدیویی گفت که به تمامی ادارات دستور داده تا هرکاری می‌توانند برای بازگرداندن آرامش و نظم به واشنگتن انجام دهند.

USA Statement Präsident Donald Trump

پس از پایان اولین مرحله روند استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، او در یک پیام ویدیویی حمله اخیر به ساختمان کنگره را که به مرگ پنج نفر منجر شده بود، محکوم کرد.

رییس جمهوری آمریکا در این پیام ویدیویی که کاخ سفید آن را منتشر کرد، گفت: «من صریحا خشونتی را که هفته گذشته شاهد آن بودیم، محکوم می‌کنم.»

ترامپ افزود: «من هم مثل همه شما از این فاجعه شوکه و عمیقا غمگین شدم. خشونت و خرابکاری در کشور ما جایی ندارد.»

او در پیامش از مردم آمریکا خواست تا روحیه‌شان را حفظ کرده و تنش را از خود دور کنند تا کشور به آرامش برسد.

ترامپ همچنین سعی کرد تا از هوادارانش که به کنگره حمله کردند، فاصله بگیرد. با توجه به گزارش‌های منتشرشده درباره احتمال بروز خشونت در واشنگتن و دیگر شهرها در هفته آینده و هم‌زمان با مراسم سوگند ریاست جمهوری جو بایدن، ترامپ از هوادارانش خواست تا از اعمال خشونت بپرهیزند.

او تصریح کرد که هیچیک از طرفداران واقعی‌اش نمی‌توانند خشونت سیاسی را تایید کنند و گفت کسی که این کار را بکند، در حقیقت به جای حمایت از مشی سیاسی مورد نظرش به آن حمله کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ترامپ تاکید کرد که به تمامی ادارات دولتی دستور داده تمامی ابزار لازم را به کار گیرند تا هفته آینده نظم در واشنگتن را حفظ کنند.

او در این پیام ویدیویی به مسئله استیضاح‌ توسط مجلس نمایندگان هیچ اشاره‌ای نکرد.

روز چهارشنبه ششم ژانویه پس از سخنرانی ترامپ در جمع هوادارانش در واشنگتن، طرفداران او به ساختمان کنگره حمله کرده و وارد دفاتر نمایندگان شدند. در جریان این حمله پنج نفر از جمله یک پلیس کشته شدند.

یک هفته پس از این واقعه، مجلس نمایندگان آمریکا به استیضاح ترامپ رای داد. طرح استیضاح ترامپ روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه (۱۳ ژانویه) بعد از سخنرانی و اعلام مواضع نمایندگان به رای گذاشته شد. ۲۲۲ نماینده دمکرات و ۱۰ نماینده جمهوریخواه به این طرح رای مثبت دادند. ۱۹۷ نماینده جمهوریخواه با این طرح مخالفت کردند.

منبع:دویچه‌وله