آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز فعالیت جدید هسته‌ای ایران را تایید کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران فعالیت جدید اتمی‌اش برای تولید اورانیوم را در روز ۱۳ ژانویه به اطلاع این نهاد رسانده است. مطابق برجام ایران تا ۱۵ سال اجازه این کار را نداشت.
    
Internationale Atomenergie-Organisation - Flagge

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی بیانیه‌ای تایید کرد که جمهوری اسلامی ایران در روز ۱۳ ژانویه (۲۴ دی ماه) آغاز فعالیت جدیدش برای استخراج فلز اورانیوم از اورانیوم طبیعی را آغاز کرده است. در این بیانیه آمده که ایران طی نامه‌ای به آژانس اطلاع داده که "اصلاح و مناسب‌سازی تجهیزات مربوط به فعالیت‌های تحقیق و توسعه قبلا آغاز شده است".

این اقدام نقض یکی دیگر از مفاد توافق اتمی است. بر اساس این توافق که در سال ۲۰۱۵ امضا شد، ایران تا ۱۵ سال اجازه تولید فلز اورانیوم را ندارد. 

جمهوری اسلامی تصریح کرده که از این اورانیوم تولیدی برای سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران استفاده خواهد شد. کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیام خود در شبکه توییتر نوشت: «فعالیت‌های تحقیق و توسعه در رآکتور تحقیقاتی تهران وابسته به طراحی یک نوع پیشرفته سوخت است. در مرحله اول اورانیوم طبیعی برای تولید فلز اورانیوم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش یه روز شده برای ساخت صفحات سوخت را دریافت کرده و بازرسی انجام شده است.»

طبق مفاد برجام ایران تا ۱۵ سال اجازه "تولید یا تهیه فلزات پلوتیونیم و اروانیوم یا آلیاژهای آنها" را ندارد. ۱۰ سال بعد از امضای برجام ایران اجازه خواهد داشت تحقیقات برای تولید سوخت فلز اورانیوم را در "ابعاد کوچک توافق‌شده" آغاز کند، به شرط آنکه طرفین توافق آن را تایید کنند.

در سال ۲۰۱۸ دولت آمریکا در پی تصمیم دونالد ترامپ به طور یک طرفه از این توافق خارج شد و ایالات متحده تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد. یک سال بعد جمهوری اسلامی اعلام کرد که مرحله به مرحله انجام تعهداتش در برجام را متوقف می‌کند.

پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده، معاون پژوهشی وزارت دفاع جمهوری اسلامی که به اسرائیل نسبت داده شد، تنش بین ایران و کشورهای غربی بالا گرفت. در همین مقطع مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کرد که دولت را موظف می‌کند، اگر تا سه ماه پس از تصویب این قانون تحریم‌ها رفع نشود، فعالیت‌‌های مربوط به تولید فلز اورانیوم را از سر بگیرد.

جمهوری اسلامی اعلام کرده که تمامی این فعالیت‌ها قابل برگشت است، به شرط آنکه آمریکا به برجام بازگشته و تحریم‌هایش علیه ایران را لغو کند.

منبع:دویچه‌وله