مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد
عباس رحمتی

سر انجام بعد از سی سال حکومت سرکوب و کشتار  رژیم " حسنی مبارک "   آتشفشان  زیر خاکستر  در مصر فوران کرد و بحران گریز ناپذیری سراسر کشور را  فرا گرفت  ولی هنوز  40 درصد مردم  مصر پا به میدان نگذاشته اند . درست است که ازسه  سال پیش نا آرامی ها توسط " گروه شش آوریل "  سازمان دهی شده است   ولی  بعضی ها هم می گویند جریانات تونس باعث  شدت گرفتن  این  نارآمی ها شده است  جریان نارآمی ها در  مصر  از چهار ماه پیش بعد از  انتخابات مجلس شدت  گرفته  و تاثیرات زیادی  در رابطه با  بحران اخیر مصر  داشته است . دو طبقه در این جریانات پا  در میدان مبارزه با حسنی مبارک و رژیمش  گذاشته اند که به وضوح دیده می شوند 1- طبقه متوسط سکولار  2-   طبقه  فقیر اسلامی که اکثریت تظاهرکنندگان را تشکیل می دهد . صداهای مختلفی هم شنیده می شود که بتدریج به خیل عظیم مردم می پیوندند  شهر قاهره حدود 20  میلیون جمعیت  دارد که تا امروز  بیش از 40 در صد آنها  هنوز  وارد میدان مبارزه نشده و  در تظاهرات شرکت  نکرده اند .

سازمان و یا " گروه 6 آوریل " که از 25 ژانویه 2011   تظاهرات ها را سازمان دهی کرده است، از اولین گروهایی  است  که  ابتداء از طریق اینترنت ، مردم  را برای تظاهرات ها سازماندهی کرده و مردم را به خیابانها کشانده اند یکی از اعضای این گروه به" بی بی سی "گفته است فقط از طریق اینترنت نبوده است که به مردم پیام فرستاده ایم . در حال حاضر" اخوان المسلمین " و سایر گروه های اسلامی سعی دارند که وارد بازی قدرت شوند  از طرفی " محمد البراعی " رئیس سابق سازمان و آژانس بین المللی (انرژی هسته ای ) قصد دارد با سازمان اسلامی اخوان المسلمین ائتلاف کند که این همان اشتباهی است که  ملی مذهبی های ایران در اوایل انقلاب کردند ، درصورتیکه مردم با این ائتلاف  موافق نیستند  از طرفی " البرادعی "  پایگاهی که در خارج دارد در داخل مصر ندارد ،حال باید دید این ائتلاف در صورت شکل گیری اش تا چه اندازه می تواند برای مردم کاری انجام دهد  و چقدر مورد قبول مردم واقع شود ؟  از طرفی  سیاستهای آمریکا تا چه اندازه می تواند روی این ائتلاف حساب باز کند ، گروه های دیگر اسلامی هم قصد آن را دارند که با  جریانات مردمی موج سواری کنند و برای گرفتن قدرت خود را به مردم نزدیک می کنند ولی وجه  قالب مردم از آنها طرفداری نمی کنند در مصر امروز دیگر به حرفهای گروه های اسلامی وقعی نمی گذارند . تنها گروهی که بطور فعال در صحنه حضور دارد " گروه 6 آوریل " است که اجازه  نمی دهد کسی موج سواری را مانند انقلاب 57  ایران انجام دهد  ،  آنها وضعیت ایران و سیاست های انزواطلبانه ایران را در پیش رو دارند آنها  از تجربیات دیگر کشورها خصوصا ایران و جمهوری اسلامی اش کمال استفاده را خواهند کرد .

ارتش پرقدرت مصر فعلا در وضعیتی  قرار گرفته است که نمی تواند کاملا در خدمت مردم باشد ولی ادامه تظاهرات مردم ارتش را به یک موضع روشن تری وا می دارد کما اینکه در شهر اسکندریه مواضع خود را   رها کرده تا مدتی کنترل شهر بدست مردم قرار گیرد درست  همین  کار را در قاهره به شکل دیگری انجام داد !  در واقع  ارتش تنها رابط بین مردم و مبارک است  از یک طرف مبارک "عمر سلیمان  " را به عنوان معاون خود انتخاب کرده است ( پستی که در طول این سی سال وجود نداشته لست ) تا فشار ها را از سر خود کمتر کند در واقع سپر بلایی برای خود ساخته است ، وعده هایی که مبارک از طریق " عمر سلیمان " به مردم داده است هیچ کدام مردم را راضی نکرده است ، آنها خواهان برکنارگیری حسنی مبارک هستند و چشم انداز ها نشان می دهد که مردم تا برکناری مبارک هیچ

گونه مذاکره ای با " عمر سلیمان "و یا " مبارک " نخواهند داشت  " البرادعی "اخطار داده است که " مبارک "   تا جمعه آینده  فرصت دارد تا برکناری خود را اعلام کند (جمعه وداع نام نهاده شده است ) " اوباما  "هم ظاهرا می خواهد که  انتقال قدرت  سریع تر (همین الان )  صورت گیرد . اگر کاخ ریاست جمهوری را  مردم تسخیر کنند کار " مبارک " سخت تر این که هست خواهد شد که بعید به نظر میرسد که مبارک  به مردم اجازه این کار را بدهد چون امروز (چهارشنبه ) مبارک چماقداران خود را با شترو اسب و چماق و سنگ به میدان تحریر  آورده است [1] (به گفته یک عرب مصری ، چماقداران اکثرا از امنیتی ها و پلیس مصر بودند ) تا  تظاهرات آرام مردم را با  آشوب و آنارشی گری بر هم زند، و این همان کاری بود که رژیم آخوندی در ایران انجام داد  رژیم ایران  با رعب و وحشت کنترل کشور را در دست گرفت ولی جواب  درست این نبوده و نیست که جامعه در آرامش کامل قرار گرفته است، این آتشی است که در زیر خاکستر حالت انفجاری به خود  گرفته است و در مصر هم  نیز چنین خواهد شد .

ارتش مصر :

ارتش مصر که  آرامش کشور را   بعهده گرفته است  در واقع  تا به امروز چند بر خورد متفاوت از خود نشان داده است 1- روزهای اول در درگیری ها  به همراه پلیس شهری شرکت کرد  که تعداد زیادی کشته و زخمی شدند

2- زمانی که مردم بطور گسترده تر وارد صحنه شدند ارتش حالت بی طرفی به خود گرفت و در واقع تظاهرات ها را کنترل می کرد . 3- درچهار شنبه گذشته عمل ارتش با دیگر روزها فرق داشت ، هنگامی که سنگ پرانی ها  شروع شد نظاره گر صحنه بود و عکس العملی نسبت به چماقداران " حسنی مبارک " نشان نداده و نقشی را به نفع مردم ایفا نکرد ! اختلافات شدیدی در میان ارتش وجود دارد یکی از ژنرال ها وارد قاهره شده است و از" مبارک " خواسته است که  از قدرت کنار برود . ارتشیان در قاهره اعلام کرده اند که حاضر نیستند به روی مردم شلیک کنند با آوردن چماقداران  به میدان التحریر قصد آن را دارند که ارتش را در مقابل مردم قرار دهند . لازم به یاد آوری است  که ارتش مصر  سالانه یک میلیارد و سیصد دلار  از آمریکا دریافت می کند ومسلما دستورات را از بالا میگیرد ، حال باید دید در آینده نزدیک چه دستوراتی از بالا دیکته می شود  تا ارتش مصر به آن عمل کند ؟ اخیرا وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است ، موضع آمریکا حمایت از تغییر و روند دمکراسی است  ، او گفته است باید مراحل گذار و دموکراسی با آرامش و بدون خونریزی باشد ! ازطرفی بعد از  گفتگوهای " اوباما " با " مبارک " موضع مشخصی را از خود بروز نداده است ( اوباما ) ولی بعد ازاین گفتگو بود که مبارک در تلویزیون رسمی مصر  اعلام کرد :  حاضر است با اپوزیسیون مذاکره کند  وی در ادامه گفت در  انتخابات بعدی شرکت نخواهد کرد ! شاید در تخیلاتش می خواهد پسرش  "  جمال " را کاندید ریاست جمهوری کند .

از آنجایی که "حسنی مبارک " مهره مهمی  درمنطقه خاورمیانه و در همسایگی اسرائیل  است،  آمریکا نمی خواهد  این مهره را به هیچ وجه از دست بدهد ، در این رابطه آمریکا  کمکهای شایان توجه ای به مصر کرده  و می  کند ولی با بحرانی تر شدن اوضاع در مصر باید منتظر عکس العمل های بعدی آمریکا بود از نظر آمریکا یک رژیم اسلامی با رنگ و لعاب دمکراتیک مثل افغانستان بهتر از یک رژیم سکولار و یا کمونسیتی  است ، نزدیک  شدن " البرادعی "به اخوان المسلمین  می تواند یک آلترناتیوی قابل قبول تر برای آمریکا باشد ولی مردم مصر و سایر گروه های دیگر اعلام کرده اند که ما به رژیم اسلامی از نوع جمهوری اسلامی ایران تن نخواهیم داد ، اگر آلترناتیو  یاد شده مورد فبول آمریکایی ها واقع شود فاجعه ای دیگر در منطقه رخ خواهد داد و رژیم ایران هم از چنین آلترنایتوی  بدش نمی آید که موی دماغ اسرائیل شود بهر صورت آمریکا و شرکایش  بر سر دو راهی  قرار گرفته اند و  باید یکی را انتخاب کنند یا یک حکومت سکولار متوسط و یا یک حکومت اسلامی از نوع جمهوری اسلامی  ایران یا ا فغانستان ویا عراق و اگر "مبارک " بتواند همچون رژیم فاشیستی ایران در سرکوب بیشی بگیرد یک رفروم صوری درمصر صورت خواهد گرفت  . اسرائیل دراین روزها موضعی از خود نگرفته است و سریعا اعلام کرده است که ما در قبال مصر موضعی اتخاذ نمی کنیم ! در واقع موضع اسرائیلی ها همان موضع  سیاسی آمریکاست .

موضع رژیم جمهوری اسلامی :

رژیم  جمهوری اسلامی سعی بر آن دارد که قیام مردم مصر را ملا خور کند و مرتب در نماز جمعه ها و در سخنرانی ها احمدی نژاد و دیگر افراد ریز و درشتش  از یک انقلاب اسلامی نام می برند و می خواهند نشان دهند این جمهوری  اسلامی ایران   است ، که در مصر هم تاثیر گذاشته است تا به حساب خودش مردم بر علیه " مبارک " و حکومتش بیشتر  به خیابانها بیایند این را بارها دولت کودتاگر ایران مرتب نعره کشیده است و بعید نیست  بخواهد از طریق " اخوان المسلمین " و حتا " البرادعی " در شعار ها و مواضع اپوزیسیون مصر تاثیر گذاری  کند  . همانطوری که محمد البرادعی در مسائل هسته ای رژیم بارها  گزارشات غلط ارائه داد و جامعه بین المللی را هم  سالها  سر کار گذاشت  بعدها این مسئله ، از  طرق مختلف به بیرون درز پیدا کرد . باید گفت تلاشهای رژیم  فاشیستی ایران بی ثمر خواهد بود این قیام یک قیام خود جوش نبوده و همانطور که گفتیم یک قیامی  است  که متشکل از تمام رنگ ها و عقاید با خواسته های مشترکند .  آنچه که واضح است این قیام یک مشخصه ویژه  دارد و آن سکولار بودن این قیام است،  مردم برای آزادی و یک زندگی بهتر به خیابانها  آمده اند. یک کشور  با حکومتی سکولار  با آزادی های سیاسی / اجتماعی  احزاب و شراکت  گروههای مختلف می تواند جوابگوی خواسته های مردم  مصر باشد با چنین خواسته هایی  رژیم ایران  آب در هاون می کوبد و نتیجه ای  جز مفتضح شدن ندارد .  

سخن آخر :   

در هر صورت اوضاع مصر  به هر طرف که بچرخد دیگر وضعیت همچون گذشته نخواهد ماند ، تا همین جایش هم مردم برنده  این قیامند . بحران درمصر ادامه خواهد یافت وبراحتی نمی توانند آنرا مهارکنند درروزهای آینده  باید منتظر ماند و دید آیا  این جمعه  ، جمعه ی وداع  خواهد بود و یا به  روزهای دیگر باید چشم  دوخت ؟ آیا  سرنگونی رژیم " مبارک  "  به واقعیت خواهد پیوست و یا با وارد کردن حزب خودش میدان ر ا برای مبارزات انتخاباتی باز تر    خواهد کرد ؟ آیا مردم  به رفروم های "مبارک " تن در خواهند داد ؟  رژیم " حسنی مبارک "  رفتنی است و این کوچکترین خواست  یک ملت دربند است و مسلما  تاثیرات خود را در تمام کشورهای منطقه خواهد گذاشت آنچنان که همچون بازی دومینو  تمامی کشور های دیکتاتوری  دیگر  را در بر می گیرد .

   

   [1]  http://www.voanews.com/persian/news/--3---640-------115151489.html

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*نانو چيپ براي كنترلِ كرونا، تا رديابي اطلاعات درجهان؟!  [2020 May] 
*جنگ بيولوژيك ( بيوتروريسم) با نام كرونا؟! [2020 May] 
*اتحادیه اروپا تحت فشار چین گزارش خود در مورد کرونا را تغییر داد [2020 Apr] 
*نگراني جهان از شيوع ويروس ديگر در آينده!  [2020 Apr] 
*جن و أنس و رهبري ولايت فقيه  [2020 Apr] 
*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]