بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد
عباس رحمتی

بيست سال از آغاز فستيوال تئاتر كلن ميگذرد در طول اين بيست سال ، كارهاى هنرى زيادى ارائه شده است عده اى از افراد و گروه هاى نمايش رفته اند و گروهايى مانده اند و استوارتر و با تجربيات بيشتر  از گذشته به بارورتر كردن  اين فستيوال ادامه داده اند از طرفى گروه هاى  ديگرى ، كارهاى جديدى  را  ارائه كرده اند تا اين فستيوال در تبعيد، تنومندتر از گذشته  بماند و بكار خود ادامه دهد.

هنوز يادم نرفته است  كه چند سال پيش <مجيد فلاح زاده > يكى از پايه گذاران اين  فستيوال  در حاليكه در مقابل دانشجو واستادش (مريم آخوندى) كه بگفته خودش از او زياد آموخته بود براى تجليل از استادش  گفته بود كه  ما  ريشه  داريم!  و ا مروز مي بينيم كه بيستمين سال فستيوال تئاتر "كلن"  ريشه هايش قوى تر شده  و بكارش همچنان ادامه ميدهد  ، فستيوالى كه با همه ى درد و سرها  و مشكلاتش ، از مسائل مالى  تا تهيه  وسايل  و ابزار و  آلات تئاتر و تا جا و مكان  براى اجراى  نمايش ها و... بيست سال ادامه يافته است و در آينده هم ادامه خواهد يافت ،كار مسئولين اين فستيوال  واقعا قابل تقدير است . بايد اين ريشه ها را تقويت كرد تا تئاتر در تبعيد شهر "كلن" بماند و به كارش ادامه دهد ، همانطورى كه  در طول اين بيست سال پر محتواتر ادامه  يافته است ، بطورى كه  در طول اين سالها علاوه بر ايرانيان ، آلمانى ها و ديگر مليت ها  هم از اين  فستيوال  استقبال كرده اند. 

همانطور كه گفتم بايد به ريشه دار بودن اين كار و تئاتر و فستیوال کلن  ايمان داشت و بايد از پايه گذاران  و دست اندر كارانى ، چون مجيد فلاح زاده ، بهرخ بابايى ، كمال حسينى ، احمد نيك آذر ، على رستانى ، عليرضا كوشك جلالى و دهها تن ديگر قدردانى كرد وبه آنها دست مريزاد گفت و از آنها خواست تا به اين حركت  بزرگ ادامه دهند با اينكه مى دانيم  آنها از ايستادن باز نمى مانند و به حركت خود ادامه ميدهند و براى سال آينده آماده تر ومصمم (در برگزارى فستيوال ) تلاش خواهند كرد ، و اين ايرانيان در تبعيد هستند كه بايد از اين حماسه بزرگ با حضورشان تقدير كنند . حال گزارش مختصرى از بيستمين فستيوال كلن را در پايىن مياورم . 

خجسته باد تولد  بیست سالگی فستیوال کلن:

بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان درتبعيد درشهر كلن امسال با شكوه ديگرى آغاز به كار كرد و مثل هميشه نیز با موفقيت به پايان رسيد ، شهر كلن ، بيست سال است كه هرساله در  ماه نوامبر شاهد هنر نماييهاى ايرانيان در تبعيد است ،   جشنواره امسال  از تاريخ پنجم نوامبر با نمايش "متهم -  تبه كار ، با اجراى گروه تئاتر آمستردام ( حميد)  آغاز بكار كرد و با نمايش " به ياد نيست " ( لندن ) به كارگردانى  داريوش رضوانى به پايان رسيد . 

روز افتتاحيه  بعد از تئاتر اول،" خانم  بهرخ بابايی"  ترانه هاى آذرى و فارسى خواند و با رقص تئاتر عروسك كوكى  با الهام از شعر فروغ فرخزاد ادامه پيدا كرد (كلن - كلمبيا) در  روزافتتاحيه شاهد هنر نمايى خانم مريم آخوندى نيز بوديم ،  "خانم آخوندى" اين بار با گروه جديدش  بنام " پاز " ( بر گرفته از پارسى و جاز )  به روى صحنه آمده بود او هنرمندى است كه ترانه ها ى اصيل و آواز ايرانى را  با  موزيك "پاپ " و " جاز"  و اين بار نیز  با "  رب "  تلفيق كرده و كارهاى با ارزشى ارائه داد.   او در اين شب با ترانه هاى  خاطر انگيز ايرانى  ،و با اجرای جدید 

تحسينِ تماشاگران و حضار  را برانگيخته  و شب به ياد ماندنى به آنها تقديم كرد . در اين  شب  فرزند او  >سياوش رستانى < با تمبك خود هنر نمايى كرده و كارهاى زيبايى  ارائه داد  كه تحسين بر انگيز بود ، در واقع " خانم آخوندى "  بعد از همشیره اش ، نسل سوم خانواده خود را وارد  گروه هنرى خود كرده است كه قابل تقدير است [١] هنر مندان ديگرى كه او را يارى ميكردند" ايتاى  سوبل [Itai  Sobol] "با پيانو و "رُمان  كوشكنيارو[Roman Kushniarou]" با فلودهايش آهنگهاى اصيل ايرانى را براحتى وبشكل اعجاز انگيزى  خلق ميكردند ، هنر نمايى هركدام از نوازندگان بطور جداگانه هيجان خاصى به اين كنسرت داده بود ، "خانم آخوندى" اين بار يكى از ترانه هاى قديمى  را باموسيقى "  رَپ Rap " تلفيق كرده بود كه از تماشاچى هم كمك مى گرفت . 

روز دوم فستیوال  با تئاتر " افسانه ببر" كارى از < صدرالدين زاهد > شروع بكاركرد ، داستان از سرى داستانهاى < داريوفو > بود كه به زبان فارسى اجراشد داستان سربازي است كه در شرايط جانكاه هيماليا مجروح ميشود و توسط يارانش رها مى شود و به غارى كه مسكن ببر و بچه اش است پناه مى برد ، به او جا  و مكان ميدهند و با كف دهانش او را مداوا كرده و تكه اى از كبابش را براى تغذيه به او ميدهند و سرباز كه قادر به خوردن گوشت خام نيست آنرا كباب مى كند و كباب به دهان ببرها مزه ميكند  و بدبن ترتيب ببر شكار ميكند و سرباز كباب ! تا زمانى كه حوصله سرباز سر ميرود و به چاك ميزند ، ببرها او را ميگيرند و او را در دهكده اى كه مورد هجوم راهزنان است او را مي يابند و بجاى انتقام در صف اول جبهه او  از اهالى ده دفاع ميكنند . 

دومين نمايش" خان شريف خودمان " بود ( در دومين روز )  داستان  مربوط به ١٣٩ سال پيش بود . داستان حاكمى است كه نسبت به مردم ظلم و ستم فراوانى روا داشته است كه با قيام مردم حاكم را از شهر خود فرارى ميدهند ، حاكم جديدى از راه پرداخت رشوه و با كمك بيگانگان روى كار ميايد و به مردم وعده ميدهد كه به شكايات مردم از حاكم قبلى و اطرافيانش رسيدگى كند و... 

نمايشى كه كه با استفاده از سمبلهاى رو حوضى يا سياه بازى  نوشته شده بود كه در بعضى قسمتها مثل سيلى زدن و يا حرف تو حرف پريدن  مستقيما از نمايش سياه بازى روحوضى  گرفته بود . داستانى كه در چند جا از نمايش " وزير خان لنكران نوشته " ميرزا آخوند زاده"  ونمايشنامه " ادب مرد به زدولت اوست " نوشته " ايرج پزشكزاد"  بهره گرفته شده بود . 

روز سوم نمايش ٧.١١.٢٠١٣  را گروه تئاتر " هيس ( كلن )  به كارگردانى "محسن طارمى" (فارسي ) نمايش خود را روى سن مى برد . اين داستان "دلقكها دوباره مى خندند "نام داشت . كله سفيدها و كله سياه ها خنده ى تمام دلقك ها را  دزديده اند  و  حالا  سالهاست كه دلقك ها    نمى توانند بخندد وكسى را بخنداند ، بنابراين دو دلقك ( دلقى و دولقى ) تصميم ميگيرند به محل كله سياه ها و كله سفيد ها بروند و شادى را از آنها پس بگيرند كه در نهايت "دولقى "موفق ميشود  ، با چرب زبانى خاص خود ، وارد ساختمان آنها ميشود و اما در پايان ... 

- شب سوم فستيوال نمايش ديگرى هم بهمراه داشت ، نمايش  " سيستم گرون هلم " نوشته متن  از " جوردى گالچران " با اجراى تئاتر"   فلچ پيزل"  از شهر درتموندِ( آلمان )با زبانِ آلمانى و به كارگردانى " عليرضا كوشك جلالى بود، او كه مثل هميشه در طول اين بيست سال با فستيوال همكارى داشته است هيچگاه كمتر از دو نمايش نداشته است ، اين بارهم  دو نمايش فارسى و آلمانى را در اين فستيوال  روى صحنه برد كه هردو نمايش با استقبال زيادى روبرو شد . عليرضا كوشك جلالى با  هر دو زبان  فارسى آلمانى مینويسد و كارگردانى مى كند.نمايش" سيستم گرون هلم" كه تركيبى است از درام ، كمدى و نمايش روانكاوانه ى جنائى ، مشگل روز بسيارى از كشورهاى جهان ( بيكارى ) را با خشونت تمام و درعين حال بسيار مفرح ، به تصوير مى كشد و به نوعى هم جامعه ى بشرى را كالبد شكافى ميكند . 

در این نمایش ،آخرين مصاحبه ى مسئولين يك كنسرن بسيار مقتدر چند مليتى با چهار نفر متقاضى يك شغل بسيار مهم درجريان  است و باز در اين نمايش ما شاهديم كه چهار نفر براى رسيدن به هدف مادى اشان حاضر به نابودى تمام ارزش هاى معنوى خود وديگران هستند . رقيبان سر سختى كه براى تصاحب اين شغل پر زرق و برق ، تن به هرخفتى مى دهند و همچون گرگ های وحشى با زير پا گذاشتن تمام معيار هاى انسانى و اخلاقى به جان هم مى افتند . تركيب لحظات آبزورد ، كميك ، گروتسك و تراژيك ، باعث فرود و فرازهاى بى شمار و خلق شرايط بى نظيرى ميگردد كه گاه تماشاگران را از شدت خنده به گريه مى اندازد . البته < خنده تلخ من از گريه غم انگيزتر است/ كارم از گريه گذشته است بدان مى خندم . اين نمايش براى اولين بار در سال ٢٠٠٣ روى صحنه رفته بود و پس از آن صحنه هاى جهان تئاتر را تسخير كرد .  

- جمعه ، روز چهارم نمايش بود كه گروه تئاتر " آويش " ( كلن ) آغاز گر آن بود ،" خونه جديد "نا م  نمايش بود كه   متن و كارگردانى  آن از  < بهروز قنبر حسينى >  بود ، داستان خواب وبيدارى بود داستان درون وبرونِ ذهن انسان امروزى بود ."  رها " زنى كه در حال اسباب كشى به خانه جديدش است كه دچار  اتفاقاتى   ميشود اتفاقاتى كه غيرقابل باور بود و...

نمايش دوم در اين شب " زير آوار عشق " نام داشت  كه با گروه تئاتر " آرشام " از لندنبه كارگردانى " سودابه فرخ نيا " با متن داستان از قاضى ربيحاوى روى صحنه رفت . همه نمايش در يك شب تا صبح اتفاق مى افتد  . شبى بعد از وقوع يك زلزله كه شهرى را با روستاهايش را ويران مى كند ، نمايشگران را زن و مردى ميان سال هستند كه مرد زير آوار گير افتاده و تنها اميدش به رهايى و كمك و همكارى زن است . از طرفى زن منتظر رسيدن صبح است تا گروه امدادگران برسند ، درتمام مدت نمايش  چهره  مرد ديده نمى شد و حتا صدايى هم از  او شنيده نمى شود ، اما سايه سنگين و نابيداىنردانه اش بر صحنه حضور دارد . همه تلاش زن براى زنده نگه داشتن مرد است و سرگرم كردن او در آن شب بخصوص با مرور و زنده كردن خاطرات مشترك تلخ و شيرين زندگى اشان  كه در گذشته سير مى كند .

- نهمين  " مرگ و دختر " نام داشت ، نمايش مي بايد در اولين سانس  روز شنبه ى فستيوال  توسط گروه تئاتر "اميد لندن " روى صحنه ميرفت ولى بدليل طولانى شدن بحث در جلسه برنامه هاى تئوريك بهمن فرسى و ادامه نمايشنامه خوانى آقاى مجيد فلاح زاده  كنسل شد . كارگردان اين نمايشنامه< مجيد بهشتى > است .

دومين نمايش روزشنبه  كمدى " هزارو يك " توسط گروه تئاتر على جلالى ( كلن ) از داستا نهاى با ارزش " فرانكا راما داريوفو "( برنده جايزه ى ادبى نوبل سال ١٩٩٧)  به كارگردانى : عليرضا كوشك جلالى روى صحنه رفت داستان بر اساس روابط آزاد زناشويى اجراشد ، نسخه اى پيجيده مي شود كه براى تداوم زندگى توام با خوشبختى بود كه اگر چنين بود چه كسى نمى پسنديد!  اين نسخه را " داريوفو در سبك كمدى ِفارسى /ايتاليايى براى بيمارى قرن يعنى زندگى زناشويى پيچيده است . در نمايشنامه ى او مرد ، حتا از نوع روشنفكرش ، خواهان رابطه آزاد و باز براى  خودش است و البته در كنارش  طالب پذيرش و بزرگ منشى از جانب همسرش ! همان چيزى كه در ايران كنونى فراوان ديده ميشود با اينكه زن از معشوقه شوهرش با اطلاع است در كنار او به خاطر مسئله اقتصادى و امرار ومعاشش به زندگى اش ادامه ميدهد و تماشا دارد آنزمان كه زمين زير پاى مرد خالى ميشود ، زمانى كه زن ، بعد از تلاش ها و سختيهاى  آغازين ، سرانجام رهايى را تجربه مى كند و...

نتيجه : آش شله قلمكارى است بنام" رابطه ى باز زناشويى " و نوع كمى ايرانى تر آن" هزار ويك و... " كه تك تك موادش هنوز  پس  از بيست و اندى سال هنوز تازه است وقابل ديدن و شنيدن وزندگى ادامه دارد. 

تئاتر كودكان : خلاصه فستيوال كودكان را هم فراموش نكرده و يك روز به پايان نمايش ها مانده داستان " كوتى و موتى " را توسط گروه تئاتر كودكان آويش ( كلن ) روى صحنه برد  اين داستان بر اساس متنى از بيژن مفيد و به كارگردانى" سيما سيد " به زبان آلمانى پارسى  نمايش داده شد . داستان دو خرگوش جوانى بود كه هنگام آشنايى باهم كوشش ميكنندخود رابسيار مهم نشان دهند به همين دليل دروغهاى بزرگ و  گاهى شاخدار را براى هم تعريف ميكنند آنقدر كه كنترل از دستشان خارج ميشود و نه تنهاخود كه خانواده و ديگر ساكنين جنگل را نيز به زحمت مى اندازند و...

آخرين روز فستيوال :آخرین روز هم نمايش فيلم بود و هم تئاتر و هم بريدن كيك بيست سالگى فستيوال را نیز بهمراه  داشت .  قبل از همه اينها در  يك بحث و گفتگو ،  آينده فستيوال را آناليز ( تجزيه وتحليل ) كرده تا در فستيوال هاى بعدى شاهد  برگزاری بهتری باشیم . در اين روز ابتداء نمايش فيلم" تئاتر و هدايت " ساخته <احمد نيك آذر >شروع شد كه  با شركت و يا بهتر بگويم  با پژوهشگرى آقاى " صدرالدين زاهد"  كارگردان و نويسنده معروف تئاتر در پاريس همراه بود او در اين فيلم تلاش كرده بود ، نوشته هاى صادق هدايت را بر صحنه هاى تئاتر جستجو كند .از طرفى فيلم ، تلاش سينماگرى است كه با دوربين خود گريزى به  انديشه و زندگى  صادق هدايت دارد و در جستجوى زوايايى پنهان از  زندگى اوست  كه تا كنون مطرح نشده است ، خصوصا انگيزه خودكشى هدايت و اينكه  آيا او اعتراض به زندگى داشت يا به مرگ كه جبر تحميلى بر انسان بوده وهست ؟ فيلم ديدگاه هدايت را باز گو ميكند و مي خواهد بگويداو با مرگ به مرگ اعتراض كرده است !  اين فيلم در واقع حاصل پديدارى نوعى از سينما است كه در آميزش تصويركلام و تصوير در سينما تبلور مي يابد ولى با اين پديده (فيلم )  در ميابيم كه نه بيوگرافى كاملى از هدايت را به نمايش ميگذارد و نه پژوهش كاملى از تمامى انديشه هاى صادق هدايت بود  بر اينها نقص فنى نمايش را بايد افزود .

آخرين نمايش بيستمين فستيوال كلن بانمایش  " به ياد نيست " به كارگردانى داريوش رضوانى ( دستيار  رضاپور )به كار  خود پايان داد اين نمايش كمدى بر اساس قصيه " مرده خورها " اثر صادق هدايت به روى صحنه رفت گروه با تجربه لندن كه بازيگرانى چون سوسن فرخ نيا(و  مشاور هنرى اين نمايش ) ، كتايون وكيل ، فروغ صلاحى ، فرشيد آريان و داريوش رضوانى در آن نقش ايفا كردند . دو تا هوو كه شوهرشان حاج جواد (جمى ) فوت مى كند ، سر ارث شوهر  به جان هم مى افتند تا اينكه سرو كله ى طلبكارى كه از فرنگ برگشته پيدا ميشود و او نیز  گلويش بيش هردوگير مى كند و...

درحاشیه فستیوال :

امسال بر خلاف سالهاى پيش  به محتوى فستيوال توجه ويژه شده بود و در اين رابطه سه برنامه فوق العاده از سرى بحثهاى تئوريك تئاتر در سه روز آخر فستيوال بر گزار شد كه براى عموم آزاد اعلام شده بود تا همه بتوانند از پشت پرده هاى نمايش ها آگاه شوند . "بازگشت به تراژدى" از سرى بحثهايى بود كه استاد "محسن  يلفانى " مسئوليتش را بعهده گرفته بود و نقش تراژدى را در سياست هاى جهانى و بن بست هاى كنونى تشريح كرد در پايان بحث آزاد و پرسش ها از سوى حضار مطرح ميشد . 

نمايشنامه خوانى " چراغ آخر " كه متن نوشته شده ى استاد " بهمن فرسى " به زبان فارسى بود ، توسط خود او خوانده شد ، بدنبال آن متن نمايش " مرگ اختيارى يك وبلاگ نويس " بود كه مسئوليت خوانش اين متن با " مجيد فلاح زاده " بود .  در پايان  هم " آينده فستيوال " موردبحث و گفتگو قرار گرفت ، در اين بحث عده اى معقتد بودند كه از سال آينده ، دور ديگرى از فستيوال آغاز شود ،ولى بنيانگذاران اصلى با اين طرح موافق نبودند .  همانطورى كه در بحث بالا آمد ريشه هاى اين فستيوال قوي تر از گذشته شده است و نهال بيست ساله اى است كه اكنون  نیز ،  درخت تنومندى شده است ، كار ريشه دار را بايد ادامه داد زيرا بعد از بيست سال افراد همديگر را بخوبى مي سناسند و مى توانند كار ريشه دار را بهتر پيش ببرند ، چه لزومى دارد كه اين درخت تنومند را به حال خود رها كرد و باز نهال جديدى را  را بكاريم در حين اينكه با كاشتن نهال كسى مخالف نيست ، بايد گفت براى كاشتن نهال نو هميشه موقعيت فراهم است ولى هيچ آينده اى براى آن تضمين شده نيست ، لذا به نظر نگارنده بايد درخت تنومند بيست ساله را مراقبت كرد تا بارور تر شود تا ريشه هايش همچنان قوى تر شود و ميوه هايش مفيدتر ، نهال نو را مى توان پايه گذارى كرد ولى در كنار درخت تنومند و پايدار و با تجربيات بيست ساله اس در  فستيوال  كلن ، در همين جا مجددا بايد گفت  بيست سال از  فستيوال تئاتر كلن گذشت ما انتظار  کارهای بهتر و جدید تر را  در سال آینده می کشیم /  خجسته  و بيروز باشيد 

نوامبر ٢٠١٣  

 

[1] خانم آخوندی یکی از هنزمندانی است که توانسته است با کار تلفیقی موسیقی  ایرانی و اروپایی(پاپ) در آلمان بین گروه های جاز  اروپایی جایگاه خود را پیدا کند از جمله گروه " بر اس باند " یا شل سیک ( سازهای بادی ) در سال 1990 با او فعالیتها  خود را آغاز کردند  ودو آلبوم با ارزش بنامهای  " مجنون و چوپون " را با او به بازار عرضه  کردند که در سراسر دنیا پخش شد . در حال حاضر هم خانم آخوندی کارموسیقی ایرانی  را با  گروه " بانو "  در شهر کلن دنبال می کند وعلاوه بر اینها آموزش آواز  به  دانشجویان موسیقی  نیز از فعالیتهای اوست  .    

منبع:پژواک ایران


*نانو چيپ براي كنترلِ كرونا، تا رديابي اطلاعات درجهان؟!  [2020 May] 
*جنگ بيولوژيك ( بيوتروريسم) با نام كرونا؟! [2020 May] 
*اتحادیه اروپا تحت فشار چین گزارش خود در مورد کرونا را تغییر داد [2020 Apr] 
*نگراني جهان از شيوع ويروس ديگر در آينده!  [2020 Apr] 
*جن و أنس و رهبري ولايت فقيه  [2020 Apr] 
*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]