آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟
عباس رحمتی

فوتبال علم است و نه ، فقط احساسات !

فوتبال امروز همچون گذشته ديمى يا  به زبان عامی  سوتى نيست ، فوتبال امروز همچون يك صفحه شطرنج است و نيازمند تفكر و تجزيه و تحليل است در حين حاليكه  قدرت بدنى را هم ، نبايد  فراموش كرد. در فوتبال امروز  تك،تك بازيكنان با آرنژ و آرايش مشخص عمل ميكنند ، باید گفت ،در واقع امروز ،تفكرات سر مربى و كمك مربيان  با كمك كامپيوتر در زمين مسابقه پياده ميشود و هرتيمى كه بتواند تفكرات مربى را به خوبى در  زمين پياده كند موفقترين تيم است .نمونه  تيم هايى كه علمى تر  در اين سرى مسابقات ظاهر شدند ، تيم هاى آلمان ، هلند و  كلميبا و كاستاريكا ، آرژانتين  و حتا ايران بودند . ايران ، براى اولين بار، بازيكنانش تفكرات آقاى " كى روش" مربى پرتقالى تيم را  آنطور كه يك او ميخواست پياده كردند و بقول" مانوك خدابخشيان"  : اين يك رنسانس فرهنگى براى ايران بود  كه اتفاق افتاد و تیم ملی تفكرات  يك مربي را روى زمين پياده كردند . ولى باید گفت ، اشتباه مربى ايران هم اين بود كه فكر ميكرد ، ميتواند با يك أرنژ دفاعى مثل يونان ٢٠٠٤ كه قهرمان اروپا شد  از گروه خودشان بالا بيايد ! در ميان تيمهايى كه دستورات مربى را بخوبى پياده كردند آلمان ها بودند . آلمانى ها با مربى ای  كار مي كنند كه تيم را بخوبى ميشناسد و سالها با مريبان ديگر چون " برتيفوكس"  و "كلينزمن" روى تيم ملى كاركرده است " يوآخيم لوو " شش سال بطور مرتب  با اين تيم كار  كرده  و اين دومين بار  است كه با اسكلت بندى  تيم گذشته  به بازى هاى جهانى برزيل آمده است او تيم را بخوبى ميشناسد و  بازيكنان تيم  هم بخوبى تفكرات يوآخيم لوو را بقول معروف چشم بسته در زمين فوتبال پياده ميكنند و نتيجه اين تفكر است كه برزيل پر آوازه را به زانو در مياورند تا اين شكست سنگين در ذهن هر تماشاگرى براى هميشه باقي بماند . نتيجه اى كه در تصور هيچكس نمى گنجد ،    (٧-١) همانطور كه گفتم ، آقاى "یوگی " علاوه بر اين شش سال ، بمدت چهار سال هم پشت صحنه با كمك  "كلينزمن" و حتا" برتى فوكس"  (مربيان قبلى آلمان) نقش اساسى در هدايت تيم بر عهده داشته است . 

 در رابطه با تفسيرهايى كه از جانب مفسران ورزشي ايرانيان ميشد ، نشان دهنده اين بود كه تفكرات آنها  هنوز در سالهاى ١٩٧٠-۹۰  سير مي كند ، به عنوان مثال كارشناسانى كه در صداى آمريكا ( افق) به بررسى و تفسير بازى ها برزيل  مى پرداختند به تيمهاى آمريكاى لاتين توجه بيشترى داشتند و يكي از تيمهاى اين قاره را قهرمان جام ميدانستند ، در حاليكه تيم آلمان با بازى منطقي خود دنيا را شگفت زده كرده بود  اين مفسران تيم فرانسه از اروپا   و آرژانتين و يا برزيل را از فيناليستها ميدانستند ولى  ديديم تيم آلمان بعد از شكست دادن الجزاير در مرحله  يك چهارم نهايى  بازيها  با تنها گل دقيقه ١٣ هوملز  تيم فرانسه را از ادامه بازى  حذف كرد و برزيل را هم از راهيابى به فينال   بازداشت .  آرژانتين هم با يك بازي دفاعى  در مقابل هلند در نيم نهايى بعد از ١٢٠ دقيقه بازى مساوى با ضربات پنالتى به پيروزى رسيد تا براى مصاف با آلمان بازى دفاعى ديگرى را ترتيب دهد و اميد به مسي و يارانش با ضد حمله هايشان ببندند.      

آلمان و آرژانتين  به فينال جام جهانى ٢٠١٤ رسيدند  آرژانتين در فينال بازى ها  در مقابل آلمان توانست تفكرات آلمانى  ها را خوب بخواند و خوب دفاع كند ، بخاطر همين مي خواست در مقابل تيمي كه با برنامه به ميدان آمده بود تاكتيكهاى آنها را بهم بريزد و در حين حال بتواند با ضد حمله هاى خود دوازه حريف را باز كند و از طرفى ، اشتباه" يوگى لوو" مربى آلمان در ٩٠ دقيقه بازى ، اين بود كه با تمامى برنامه ريزيهايش  موفق نبود و براى باز كردن دروازه آرژانتين  با بازي و حمله هاى تكرارى  نتوانست  دروازه حريف را فرو ريزد و اين اشتباه را در وقت هاى اضافه  بود كه جبران كرد. " يوگي "با عوض كردن شيوه بازى  و تعويض" كلوزه  " با "ماريو گؤتسه "مهاجم جوان آلمانى   توانست  حريف را به  داخل زمين خود  بكشاند  تا خط دفاعي آرژانتين را بازتر كند و دروازه آرژانتينى ها را   فرو ريزد. گلي كه  ٩٠ ميليون آلمانى  را خوشحال كرد ، اين دومين بارى بود كه آرژانتيى ها در فينال بازيهاى جهانى با يك گل بازى را واگذار ميكردند ، در  فينال .١٩٩  ایتالیا  هم آالمانى ها با همين نتيجه جام را به خانه  بردند   . [٢]

چگونه آلمان قهرمان شد و جلم را به خانه برد  ؟ 

همانطور که گفتیم ، فوتبال امروز هم منطق دارد و هم علم  را با خود يدك ميكشد ، و هيچ چيزى اتفاقى نيست ،  فوتبال امروز  تاريخ هم دارد و تاريخ نشان ميدهد هر تيمي كه منطق و علم فوتبال را تجربه كرده باشد و از پيچ و خم مسائل تاكتيكى عبور كرده باشد مي تواند از ميدان پيروز بيرون  بيايد .

استخوانبندی تیم چگونه ساخته شد ؟

   آلمان يك شبه به اين دوران طلايى نرسيده است  . ده سال  پيش  در همين روزها در جريان بازيهاى جام ملتهای اروپا در پرتقال و در گروه چهارم  در بازيهاى  مقدماتىِ گروه ها در مصاف با چكيها  در حاليكه هلنديها لتونى را شكست داده بودند،  آلمانی ها نياز به پيروزى داشتند ولى شكست سخت دو بر يك آلمان  در مقابل چك تيم را حذف كرد و آلمانى ها دست خالى راهى خانه شدند. بعد از اين بازيها "رودى فولر " مربى آلمان استعفا داد و "كلينزمن ِجوان " مربى آلمان شد او در آنزمان گفته بود< ما در در طول اين مدت حتا يك برد نداشته ايم و بايد فوتبالمان را باز سازى  كنيم .> از آن تابستان وى با كمك "يوآخيم لوو "مربيگري تيم آلمان را بعهده گرفتند. او ميگويد: < من و يوگى،  روند باز سازي فوتبال را آغاز كرديم ، براى اين كار مي بايد از همه نظر خواهى ميكرديم براى اين كار ، گارگاه فوتبال براى بازيكنان و مربيان درست كرديم و از آنها خواستيم به سه سوال اصلى  ما جواب مشخص بدهند اين سه سوال اينها بودند: ١- دوست داريد چگونه بازى كنيم؟ ٢- دوست داريد بازى شما در چشم بقيه دنيا چگونه باشد ؟  ٣- دوست داريد بازى شما  در نظر مردم آلمان چگونه باشد ؟ " بر اساس نتايج  بررسى ها ، يك طرح پيشنهادى تدوين كرديم كه ده دوازده نكته داشت ، ما اعلام كرديم كه قصدمان يك بازى تهاجمى و سريع است به همراه در دست گرفتن ابتكار عمل در بازي ." ما يك دستور العمل  براى فوتبال آلمان  نوشتيم  و به فدراسيون فوتبال و مربيان  بوندسليگا داديم . کلینزمن می‌گوید< در ابتدا عقاید او خریدار چندانی نداشت و باشگاه ها و رسانه‌ها حمایتی از او نمی‌کردند، اما تقریبا دو سال بعد همه از جمله بازیکنان به روش او معتقد شدند، به خصوص بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ و موفقیت نسبی آلمان.(بازیهای جهانی در آلمان ،سوم شد )

"من بعد از دو سال جنگیدن با مقاومت‌ها، خسته شده بودم، اما این را برای فدراسیون فوتبال آلمان روشن کردم که " یوگی"  باید جای من را بگیرد و کاری را که شروع کرده‌ایم به انجام برساند."ما كار را از تيم ملى زير ٢٣ سال شروع كرده بوديم و در سال ٢٠٠٩ قهرمان اروپا شديم   ولى  چون قرار دادم  تمام شده بود كار را به يوگى سپردم ، یوآخیم لوو می‌گوید "در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ فوتبال آلمان در وضعیت بسیار بدی بود. ما اقدام به سرمایه‌گذاری کردیم و از نظر فنی بهتر شدیم."

فدراسیون فوتبال آلمان اما در سال ۲۰۰۱ متوجه شد که باید فلسفه و نگرش خود را به نحوی اساسی متحول کند.    کارشناسان  فوتبال آلمان سفر به دور دنیا را آغاز کردند تا روش‌ها و سیستم‌های مختلف را شناسایی و از بهترین‌های آنها الگوبرداری کنند.

کار برای اصلاح نظام پرورش بازیکن شروع شد. فوتبال آلمان مدت‌ها بود که دیگر بازیکن طراز اول پرورش نمی‌داد و تیم ملی این کشور به شدت کمبود بازیکن مستعد داشت.

باشگاه های  آلمانی به این نتیجه رسیدند که سرمایه گذاری در پرورش بازیکن با استعداد و تکنیک بومی به نفع همه است.و به همه باشگاه ها گفته شد،  بايد آكادمى فوتبال تشكيل دهند و استعداد يابى را در سطح كشور را آغاز كنند! هزار مربی نیمه وقت در ۳۳۶ نقطه آلمان کار یافتن نوجوانان بااستعداد ۸ تا ۱۴ ساله را به عهده گرفتند. تمام این مربیان می‌باید حداقل مدرک مربی‌گری درجه دوم و در استعدادیابی تخصص می داشتند.

رابین دات مدیر فنی فدراسیون فوتبال آلمان می‌گوید: "ما کشوری با هشتاد میلیون جمعیت هستیم، اما هیچکس به این  همه استعداد توجهی نمی‌کرد... اما حالا ما به هر استعدادی توجه می کنیم." بايد توجه داشته باشيم  ، تيم ملى هر كشور استعدادهاى باشگاهى است كه ساخته ميشود و آلمانى ها به اين مسئله واقف شده بود . از سال ۲۰۰۱ تا به حال باشگاه‌های آلمان یک میلیارد دلار در آکادمی های فوتبال خود هزینه کرده اند. یک میلیارد یورو هم صرف بهبود تجهیزات، امکانات و تاسیسات شده است.و درست بر عكس ايران كه پول فوتباليستها را هم ملاخور ميكنند تا جيب هاى گشاد خود را پركنند !

"یوآخیم لوو" سرمربی آلمان پیش از فینال با آرژانتین گفته بود: "بازیکنان آلمان می‌توانند  تا چند سال دیگر بازی کنند ،  با بازیکنان جوانی که برای تقویت تیم ملی به ما ملحق خواهند شد، ما می‌توانیم سالها در صدر فوتبال جهان بمانیم."

نگاه  رژيم  ج اسلامى  به تيم ملى فوتبال :

 ايران كشورى است كه از آلمان  بيشتر فوتباليست دارد ، زمانى  كه " ويرا"  مربى برزيلى در ايران بود ،  گفته بود: <  كه ايران ، برزيل كوچك است و فوتباليستهاى شايسته اى در آن وجود دارد،وقتى با اين همه استعدادهاى فوتبالى در ايران،  تيم ملى ايران    از ميان فقط ٥٠ نفر برگزيده ميشود آيا بايد انتظار داشت كه تيم ملي ايران قهرمان جهان شود؟  در حالیکه در آلمان تیم ملی از میان تمامی استعداذ ها برگزیده میشود ! وقتي فدراسيون فوتبال ايران نه تنها براى فوتبال سرمايه گذارى نمي كند كه از حق و حقوق  فوتباليست  دزديده و به جيب خود ميريزد نتيجه اش همين ميشود كه فوتبال ايران در جام جهانى زنگ تفريح  تيمهاى قدرتمند خواهد بود  وقتى افرادى مثل رويانيان و كفاشيان مسئوليت فوتباليست هاى ايران را به عهده داشته باشند  و سرپرستی باشگاههای کشور از پاسداران سرکوبگر باشد انتظار بيشترى  نمي توان از  تيم ملى ايران داشت . با اين احوال وقتى يك مربى خارجى هم به ايران ميايد از او كمال استفاده را نميبرند!   مربيان ايران بجاى اينكه از روشها و تاكتيك هاى " كي روش " استفاده كنند او را به باد انتقادهاى خود ميگيرند تا خود جاى او را بگيرند . كى روش  اولين مربى بود كه توانست روشهاى خود را با بازيكنان نه چندان خوب پياده كند ولى اينكه بازيكنان ايران با  فكر مربى بازي كنند خود يك  ايده جديد( رنسانس ) است كه مربيان ديگر ايران مي بايد از او مياموختند ولى نه تنها چنين نكردند كه قصد زدن زير پايش را داشتند . و بجای اینکه کسانی را در کنار کی روش بگذارند تا بیاموزند و آموخته هایشان را برای تیمهای ملی فوتبال  ایران بکاربرند فط چوب لای چرخ  مربی خارجی میگذارند . و تا تحولی  در ورزش  و سیستم فکری کشور رخ ندهد ، محال است بطور استراتژیک ورزش بیمار ایران درمان شود !  

ورزش در ايران 

زمانى بود كه خمينى در مورد فوتبال  گفته بود : چيه ،  اين كه بيست و دو نفر دنبال يك تكه لاستيك مي دوند  و عده ای آنها را تماشا میکنند "  بیچاره نمی دانست که ورزش و خصوصا فوتبال علاوه بر ورزش بودنش  اقتصاد کشور را متحول می کند . البته  کسی که اقتصاد را مال خر میدانست چنین حرفی از جنانب او صبیعی بود !  وقتى كسى كه ادعاى رهبرى كشور بزرگى چون ايران را داشت چنين حرفهايى را در مورد فوتبال ميزند   آيا انتظار داريم ايران زنگ تفريح تيمهاى ديگر جهان نباشد ؟ بايد گفت تا يك نظام  آزاد و دموكرات در ايران حاكم  نباشد  و تا ورزش ايديولوژيك از ايران رخت برنبندد محال است تيمهای  ملى ايران بتوانند در سطح جهانى مطرح شوند ، در ورزشهاى انفرادى اگر مقامى كسب ميشود  از انگيزه هاى درونى  و زحمات  و فداكاريهاى خود ورزشكار است   كه  به مقامهاى برتر جهان ميرسند ، تا زمانى كه  در سطح تيمى و در اردوهاى ورزشي پاسداران و امنتيى ها  به كنترل ورزشكاران ميپردازند محال است كه ايران به مقامى دست يابد [٣]  تا زمانى كه كار ريشه اى را در ايران شروع نكنند تيم ملى ايران به جايى نخواهد رسيد بايد از كشورهايى چون آلمان درس گرفت و بدنبال كارهاى ريشه اى و اساسى فوتبال رفت و آكادمى هاى فوتبال تشكيل داد . بايد مربيان ايران هر روز بر دانش خود بياموزند و بياد داشته باشند فوتبال يك علم است و هرچه بيشتر بياموزند بيشتر به عيب هاى خود پي ميبرند و بايد بياموزند و نقشه هاى خود را در زمين چمن فوتبال پياده كنند و در آخر بياموزند كه فوتبال  منطق دارد و  فوتبال هم چون يك علم و تجربه عمل ميكند تاريخ اين را نشان داده و خواهد داد . 

 [٢]

http://www.bbc.co.uk/persian/sport/2014/07/140714_me_how_to_build_world_champions.shtml

[٣] يكى همكاران سابق كه از پزشكان تيم ملى فوتبال بود ميگفت زمانى كه به روسيه رفته بوديم، تيم را برده بودند تا در يك روستاى روسيه بازى  كنند ، بازيكنان همه ناراحت در آن زمان بچه ها نزد من ميامدند ميگفتند دكتر براى چي گل بزنم براى كى ؟ ما را آورده اند اينجا و حتا شبها ما را كنترل ميكنند كه به بار و يا رستوران نرويم و اگر بفهمند ما را يا اخراج ميكنند و يا چندين ماه محروم از بازى ميكنند. ! در اردوهای ورزشی  شب مسابقه که ورزشکاران به آرامش نیاز دارند آخوندهای اردو ، همیشه  ورزشکاران را وارد میکنند قبل از مسابقات دعا ی ندبه بخوانند و یا به سینه زنی و...  بپردازند چنانکه ورزشکار را از کرده خود پشیمان میکنند .

 

 

 

 

 

 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*نانو چيپ براي كنترلِ كرونا، تا رديابي اطلاعات درجهان؟!  [2020 May] 
*جنگ بيولوژيك ( بيوتروريسم) با نام كرونا؟! [2020 May] 
*اتحادیه اروپا تحت فشار چین گزارش خود در مورد کرونا را تغییر داد [2020 Apr] 
*نگراني جهان از شيوع ويروس ديگر در آينده!  [2020 Apr] 
*جن و أنس و رهبري ولايت فقيه  [2020 Apr] 
*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]