كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان
عباس رحمتی

 

با كودتاي نافرجام  جمعه 15.07.2016 سرنوشت  ديگري براي تركيه رقم خواهد خورد در واقع ميتوان واضح  و روشن گفت همان اتفاقي كه در ايران  براي ايرانيان در سال ١٣٥٧ ( ١٩٧٩) اتفاق افتاد و بنيادگرائي در اين سال ريشه دواند و  امروز ثمرش  داده و نيز با حزب عدالت و توسعه  براي مردم تركيه در حال   شكل گيري است با چنين تصويري مي توان گفت ، اردوعان رئيس جمهور تركيه كم كم به روياهاي ديرينه اش نزديك ميشود همان رؤياي سلطاني در زمان عثماني ،رويائي كه بارها اردوعان به آن إذعان داشته است . رويائي كه در طول اين چند سال در ذهن خود داشته ،ميخواهد به بهانه مهار كودتا آنر عملي كند، كودتاي نافرجام و يا بقولي كودتاي ساختگي تركيه ، سرنوشت مردم تركيه را  عِوَض خواهد كرد و تركيه به راه ديگري خواهد رفت   كشوري  اسلامي كه به قول خانم " آنگلا مركل "  صدر اعظم آلمان ترکیه به دنياي مدرن پرتاب شده بود  اما حالا به عقب سير خواهد كرد  نظام نيم سكولاري كه در نيمه راه مانده و حالا ميرود تا به نظامی  سكتاريسم مذهبي تبديل  شود ، كشوري   كه در يك قديمي پيوستن به  اتحاديه اروپا بود تا به سکولاریسم یعنی روياهاي كمال آتا تورك  عملي تر شود، اكنون  يك شبه ره يكهزار ساله را طَي كرده  و ميرود تا  به نظام ديكتاتوري تبديل شود، تركيه  با يدك كشيدن اسلام  به دوران امپراتوري عثماني  نزديكتر خواهد شد و مسلمن عملكرد  اردوغان  وضعيت تركيه را بدتر  كرده و از دموكراسي نيز دورترخواهد شد.   آيا اردوعان آگاه بوده كه كودتا ميشود تا  بعد از كودتا بلافاصله فوج فوج از تمامي أقشار مردم دستگير و يا اخراج گردند؟  كارشناسان نظامي مي گويند يكي از مشخصه هاي  كودتاي نظامي  اين است كه معمولا كودتا را در نيمه هاي شب انجام ميدهند و نه زماني كه مردم بيدارند و ترافيك سنگين هنوز درشهرهاي بزرگ تركيه وجود دارد  مشخصه ديگري اين است كه آمريكا و يا روسيه ( شوروي سابق) هدايتگر كودتاها هستند ، مسئله مهمتر در كودتای تركيه اين است كه چرا كودتاچيان مجلسي را بمباران كرده اند كه بيشترين مخالفان اردوغان را در خود جاي داده است؟ ( احتمالن خالي هم بوده است)اين مهندسي را كسي جز اردوغان انجام داده است ؟ اين در حالي است كه يك تير هم به سمت كأخ  تازه تأسيس و مجلل رياست جمهوري شليك نشده است ! اين شك زماني به يقين تبديل ميشود كه تلويزيون  دولتي سه ساعت بعد از كودتا برنامه عادي خود را ادامه داده است. بطوريكه تعجب خبرنگاران را برانگيخته است و مي گويند اين شواهد نشان ميدهد رجب طيب اردوغان خود هدايت كودتا را در دست داشته است. و كودتا چيان پيام هاي خود را از رسانه هاي كم شنونده و ببنوده پخش كرده اند و...

قدر متیقن این است که اگر کودتا با هماهنگی با دولت هم انجام نشده باشد، میزان آمادگی و سرعت عمل اردوغان و طرفداران او برای سرکوب و تصفیه مخالفانش به ‌مراتب بیشتر از آمادگی کودتاگران برای برکناری اردوغان بود! معلوم نیست آنچه در ترکیه اتفاق افتاد، کودتای ارتش علیه اردوغان بود یا کودتای اردوغان علیه ارتش!

‎آنچه ما از کودتاهای خونین در نیم ‌قرن گذشته در چهار قاره جهان غیر از اقیانوسیه به یاد داريم، بیشتر کودتاها (ضربه به دولت) صرفا به منظور برآورده ‌شدن خواست و منافع نظامیان کودتاچی و در بسیاری موارد با تأیید آمریکا یا با حمایت اتحاد شوروی سابق صورت می‌گرفت و در کمتر مواردی منافع ملی لحاظ می‌شود

 

آمادگي اردوغان براي سركوب مخالفان: 

درست چند ساعت بعد از كودتا صحنه هاي وحشتِناكي از دستگيري افسران و فرماندهان و سربازان تركيه در شبكه هاي اجتماعي انتشار مي يابد از سر بريدن تا گوش بريدن فرمانده نيروي هوايي تا تجاوز در طويله و... ، روز بعد بازداشت ٢٥٦٠ نَفَر از وكلا و قضات و چند روز بعد اخراج پيش از ١٥ هزار نَفَر از معلمان و فرهنگيان انتشار مي يابد ، سوْال اينجاست اگر اين كودتا نظامي است چرا فرهنگيان اخراج و مورد بازجويي قرار ميگيرند ؟ بايد پرسيد ،چگونه مي توان اين تعداد انسان  را يك شبه شناسايي و تشخيص دادكه دست در دست كوتاچيان داشته اند ؟ در طول يك هفته بيش از ٦٠ هزار نَفَر كارمند دولت بازداشت و اخراج  و يا معلق شده اند ،  چند روز پس از كودتا ٩٩ افسر ارشد نظامي با آن رويداد دستگير و متهم  ميشوند دولت اسلامي تركيه بقول خودش سه ماه فرصت خواسته تا  به اهدافش دست يابد در كمتر از ده روز تمامي سفرهاي خارجي استادان  دانشگاه و حقوقدانان را متوقف كرده و بيشتر استادان دانشگاه ها را وادار به كنار گيري كرده است تمامي اين بگير و ببند ها و اينگونه  اعمال  خشن از قبل بر نامه ريزي شده بوده است و فقط از يك نظام ديكتاتور بر ميايد ولي اردوغان هنوز به ترشي ماستش اعتراف نكرده و ميگويد ما يك نظام دموكرات هستيم و دموكراسي در تركيه رعايت ميشود ، در حاليكه همگان ميدانند اردوعان در حال انتقام گيري از " فتح اله گولن" همكار و متحد سابقش است او روحاني ساكن آمريكا را مسئول كودتا معرفي كرده است در حاليكه " گولن" اين ادعا رد كرده است تصور اردوعان اين است كه گولن در ميان ارتشيان و فرهنگيان طرفداران زيادي دارد بخاطر همين  نه تنها از اين دو طبقه كه تمام أقشار جامعه را نشانه رفته است و كمر به قتل مخالفان بسته و اعتراضات و نصايح  اروپا و آمريكايي ها هم اثري ندارد. 

دور زدن قانون اساسی ،بنام دموكراسي :

اردوغان  كه يكبار توانسته است قانون را عِوَض كند و نخست وزيري را به رياست جمهوري تغيير دهد و خود بر مسند قدرت سوار شود، از طرفی با شکست انتخاباتی خود را به جامعه تحمیل کند ،  شکست انتخاباتی ژوئن ۲۰۱۵ نشانگر تضعیف پایگاه اجتماعی اردوغان به دلیل کشتار کردها بود. اردوغان موفق نشد که حتی با دو انتخابات پر تقلب  در سال ٢٠١٥ اکثریت قاطع مورد نظر خود برای تغییر قانون اساسی را به دست آورد و رویای ریاست جمهوری دائمی خویش با اختیارات گسترده را عملی کند. او این ایده را رها نکرده است و در کمین فرصتی است که بتواند این تغییر را برای اشغال مادام العمر این پست و داشتن حق اعمال نظر خود پیاده کند. امروز او و كابينه اش همصدا ميگويند ما قادريم پارلمان را دور زده و قانون  ( سركوب و احتمالا اعدام ) وضع كنيم ، از طرفي با دستگيري گسترده وكلا وقضاوت برجسته  و إيجاد ترس و وحشت در جامعه ، نشان از برنامه ريزي ها ي از قبل ريخته شده دارد نگاهي گذارا به آمار دستگيري ها و اخراج ها به روشني وضعيت  آينده تركيه را ترسيم ميكند.

 برخی از اقدامات واکنشی دولت اردوغان که حتی بعد از نگارش این مقاله  احتمالا نیز بر آن افزوده می شود چنین است:

اعلام سه ماه وضعیت اضطراری در سراسر کشور و تمام محدودیت های ناشی از آن برای جامعهممنوعیت خروج اساتید دانشگاه ها از کشور تعلیق بخشی از منشور حقوق بشر اروپا تعطیل کردن دهها رسانه (روزنامه ، رادیو و تلویزیون)۷۵۰۰ نظامی، از جمله ۸۵ تیمسار بازداشت شده‌‌اند.۸ هزار پلیس اخراج و هزار نفر هم بازداشت شده‌ان.۳ هزار کارمند قوه قضائیه، از جمله ۱۴۸۱ قاضی منتظر خدمت شده‌اند.۱۵۲۰۰ کارمند وزارت آموزش اخراج شده داده‌اند.۲۱ هزار معلم مجوز تدریس خود را از دست داده‌اند.۱۵۷۷ رئیس دانشکده مجبور به استعفا شده‌اند.۱۵۰۰ کارمند وزارت دارایی از کار بی‌کار شده‌اند.۴۹۲ روحانی، مبلغ و معلم مذهبی اخراج شده‌اند.۳۹۳ کارمند وزارت امور اجتماعی عزل شده‌اند.۲۵۷ کارمند دفتر نخست‌وزیری اخراج شده‌اند.۱۰۰ مقام امنیتی منتظر خدمت شده‌اند.

دادگاه هاى تركيه ديگر با قانون أساسي كنوني قادر به إيجاد مانع براي دولت نخواهد بود . امروز در تركيه به بهانه كودتا، دادگاهها مانند دادگاههاي ايران همه چيز را يك نَفَر تعيين ميكند ، محدويت ها و سانسور بر نشريه و روزنامه ها و آزادي تجمع شديداً اعمال خواهد شد ،حمله لباس شخصي  ها به كتابفروشيها  نشان از  فرداي تير و تار تركيه دارد ، (فيلمش در يوتوپ موجود است ) اختيارات دولت براي دستگيري هاي گسترده بيشتر خواهد شد ،اردوعان و حزب توسعه وعدالت،  اعمال شديدتري  را بر همه گروه ها خصوصا طرفداران" فتح اله گولن " و نيز كردها تحميل خواهد كرد ، درست مانند سالهاي ١٣٦٠ ايران، اين بار در تركيه حكومت اسلامي بهانه مبارزه با كودتاچيان  سركوب را ادامه ميدهد نشانه هاي اين خشونت در همين چند روز به خوبي نشان ميدهد كه اردوغان پا جاي پای خميتي و خامنه اي گذاشته است ، حفظ نظام او از اوجب واجبات است ، تركيه راه خميني را كه چند سالي طول كشيد تا به سركوب عريان برسد، يكشبه طَي كرده است و پا در راهي گذاشته است كه برگشت ناپذير است و با ماهيت جاه طلبي كه در اردوغان سراغ داريم او تلاش دارد  به بهانه مبارزه با كودتاچيان تا بر قراري حكومت اسلامي دست از اين سركوبها و بگير و ببندها بر نخواهد داشت . با ادامه سركوب هاي اخير، تركيه از يك نظام نيم بند سكولار، دموكراتيك كه قبلا توسط كمال آتاتورك[٢]  پي ريزي شده بود فاصله خواهد گرفت و چند دهه طول خواهد كشيد تا حتا به وضعيت قبل باز گردد. آتاتورك بنيانگذار تركيه نوين عليرغم علاقه اش به سكولاريسم و مدرنيزم كه تلاش كرده بود حزب چكمه و شمشير را به جامعه تركيه تحميل كند مخالفتي جدي با واقعييت دموكراسي داشت با همين  تفكر بود كه تمامي احزاب تركيه را به جز گرايشهاي هودار خود ( كماليسها) را منحل اعلام كرد.

تاريخچه كودتاهاي تركيه و شكل گيري احزاب

فعاليت احزاب در تركيه به سالهاي ١٩٥٠ ميلادي بر ميگردد كه چند تشكل سياسي آغاز بكار ميكنند ،  در اواخر همان دهه بود كه حزب دمكرات تركيه پيروز شد و قدرت را بدست ميگيرد ، ولي افسران  جوان  با تمايلات ناسيوناليستي - كماليستي با قدرت گيري حزب دمكرات مخالفت و در سال١٩٦٠ برعليه آن كودتا ميكنند و قدرت سياسي را در تركيه بدست ميگيرند . در سال ١٩٧١ زماني كه دوباره احزاب جانِ تازه مي گيرند ، كودتاي نظامي ديگري با نام  " كودتا بيانيه "صورت مي گيرد كه در آنجا ارتشيان با بيانيه تهديد آميز تعيين تكليف ميكنند ولي احزاب در فضاى تشنج آميز به كار خود ادامه ميدهند كه به زد وخوردهاي زيادي منجر ميشود ، در گيري هاي راست افراطي و راست ها از يك طرف و چپ و چپ افراطي  رفته رفته خونين ميشود و در نهايت كودتاي بسيار سنگيني در سال ١٩٨٠ رخ ميدهد و دهها هزار نفر دستگير ميشوند از آن تاريخ  گزارش هاي راد يكالي رو به

افزايش ميگذارد . پس از فروپاشي اتحاديه شوروي چهره تركيه تغيير مي كند و بارديگراحزاب فعال ميشوند، در اين ميان چند حزب معتدل بوجود ميآيد و نظامي ها  بيشتر ترجيح ميدهند جريانهاي اسلامي رشد كنند  تا جريانهاي چپ ، اين مسئله رشد اسلام گرايي را در تركيه سبب ميشود.

پيدايش حزب توسعه و عدالت :

رشد احزاب اسلامي و قدرت گيري آنهابه همت " نجم الدين اربكان " باعث شد تا او به نخست وزيري منصوب  شود   امري كه در نهايت ارتش سكولار تركيه را بر نمي تابد و در سال ١٩٩٧ به كودتاي ديگري با نام " پسا مدرن " مي انجامد كه " اربكان " را وادار به استعفاميكند از آن تاريخ احزاب اسلام گرا مانند رفاه ، فضيلت ،و حزب سعادت به شكل گسترده اي فعاليت ميكنند و موفق به يار گيري  در طبقات اجتماعي مختلف ميشوند كه موسسين همگي از شاگردان اربكان بودند اين حزب با نشان  دادن اسلام مدرن ، توانست به درون جامعه ترك نفوذ كرده و  پايگاه اجتماعي  كسب كرده  و با فاصله گرفتن از جريانات وابسته به " اربكان " از همان زمان  تاسيس در سال ٢٠٠١ با قدرت در صحنه سياسي تركيه حضور فعال داشته باشد و طی ١٣ سال همواره دست بالا را در انتخابات داشته باشد . در اين ميان حزب توسعه و عدالت با طرحهاي اردوغان  قدرت هاي موازي دولت درسايه تركيه  ( ارتش ) را تضعيف ميسازد و در سال ٢٠٠٧ در قالب محاكمه " ارنگه گون "  دولت اردوغان بخش عمده اي از شبكه هاي ناسيوناليستي وابسته به ارتش را در هم مي شكند در سال ٢٠١٠  محاكمه ديگري آغاز ميكنند و ضربه ديگري به ساز و كارهاي كودتاگران ارتش وارد ميكند اين كودتابراى عدم تحريك مستقيم ارتش كه توسط " فتح الله گولن " واعظ ميليونر بود  که در درون حزب عدالت وتوسعه صورت گرفت ، گولن كيست ؟ فتح الله گولن  همكار اردوغان در حزب توسعه و عدالت بود او با يك ايدئولوژي اسلامي توانست با سازماندهي در تمام سطوح و دستگاههاي دولتي تركيه يارگيري كند و در نهايت يك دولت در دولت بوجود آورده بود كه بعدها "اردوغان  "سايه سنگين" گولن" را بر حزب توسعه و عدالت احساس كرده كه باعث اختلافات شديد ميان اين دو رهبر ميشود ، از آنجا كه افراد وابسته به گولن در تمام ادارات و ارتش ودانشگاه ها و مراكز اسلامي وجود دارند اردوغان با بهانه كودتا ، تصميم به پاكسازي در تمام سطوح کشور  ميگيرد به همین دليل  بسياري از صاحب نظران  ، كودتا را ساختگي ميدانند و ميگويند مي توان گفت علت اين گستردگي سركوب ها و بگير و ببندها را خصومت اردوغان با گولن دانست ولي  با ريشه ي فکری  كه گولن در تمام سطوح  تركيه  دارد ، بر داشتن  او به  سادگي اي كه اردوغان و يارانش تصور ميكنند، نيست ، اردوغان تصميم خود را سالهاست که گرفته است و آن تصميم امروز او ست ،پاكسازي و سرکوب و دار (احتمالا) و شکنجه و...  در تمام سطوح كشور است  ، كشوري كه بيش از نيمي از مردمانش مخالف اردوغان و حزب حاكمش هستند ، نتيجه اين نوع تفكر مشخص است، تركيه رادر قرن بیست و یکم به سمت  امپراتوری عثمانی  بردن  یکی از اهداف اردوغان است  ، گولن رهبر يك جنبش در تركيه است ،او يك نفر نيست  كه بتوان براحتي او و طرفدارانش را كنار زد ، يك ايدئولوژي كه در حال گسترده تر شدن هم هست ، در واقع مي توان گفت اردوغان ، جا پاي خامنه اي در سركوب مخالفان گذاشته است و حاضر است كشور را با شيوه هاي مختلف به سمت اسلامي تر شدن سوق دهد .اردوغان خودكشي سياسي را بر راه حل مسالمت آميز ترجيح ميدهد ، حال بايد ديد آمريكا با در خواست و استرداد " گولن " كه از طرف اردوغان مطرح شده است چگونه بر خوردي خواهد كرد ؟ آيا موافقت خواهد كرد يا او را بعنوان رهبر اپوزيسيون در آستين خود براى آينده نگه ميدارد؟      

_____________________________________________

[١] صالح نیکبخت در روزنامه شرق نوشت: در کودتای ١۶ جولای ترکیه درحالی‌که کودتاچیان با بمباران ساختمان پارلمان ترکیه که یکی از سنگرهای احزاب مخالف اردوغان است، آن را ویران کردند، حتی یک تیر هم به کاخ تازه‌تأسیس و مجلل ریاست‌جمهوری در آنکارا یا ساختمان نخست‌وزیری ترکیه شلیک نشد.

[٢]پس از سقوط امپراتوری عثمانی، در ۶ آبان ۱۳۰۲ (۲۹ اکتبر ۱۹۲۳) ، کشور ترکیه هم مرز با چندین کشور اروپایی و آسیایی بر مبنای نظام سیاسی جمهوری با مجلسی واحد به وسیله کمال آتاتورک و به عنوان تمامیتی کهن اما با ظاهری جدید بنیان گذاشته شد.

 

 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]