ارتش ایالات متحده آمریکا در چهارچوب عملیات «پایداری آتلانتیک» اعزام ۴ هزار سرباز و سلاح‌های سنگین به اروپای شرقی را آغاز کرد. نخستین کشتی حامل این محموله نظامی در بندر برمن در شمال آلمان پهلو گرفته است.

عملیات «پایداری آتلانتیک»: اعزام نیرو به شرق اروپا برای مقابله با روسیه

بنا بر اطلاعیه رسمی ارتش آمریکا قرار است که به تدریج گردان دهم هوایی جنگی، لشکر دهم کوهستان با حدود ۱۷۵۰ نیروی نظامی، گردان سوم زرهی تیم جنگاوران، لشکر چهارم پیاده نظام با حدود چهار هزار نیروی نظامی در لهستان و کشورهای حوزه بالتیک مستقر شوند. هدف از عملیات «پایداری آتلانتیک» پشتیبانی از عملیات ناتو در اوکراین است.

از بندر برمن در شمال آلمان سربازان اعزامی و تجهیزات سنگین مانند تانک، توپ و نفربر و کامیون‌های ارتشی با قطارهای باری به لهستان، بلغارستان و رومانی منتقل می‌شوند و در این کشورها استقرار پیدا می‌کنند.

به دلایل امنیتی مسیر حرکت قطارهای باری حامل این تجهیزات از آلمان به سوی کشورهای مقصد در اروپای شرقی پنهان نگه داشته شده است.

دولت باراک اوباما در اکتبر ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که از سال ۲۰۱۷ به بعد در واکنش به الحاق کریمه به روسیه و تداوم بحران اوکراین، گردان‌هایی را با تجهیزات کامل به اروپای شرقی اعزام می‌کند.

روسیه در مارس ۲۰۱۴  در پی یک همه‌پرسی مناقشه‌‌انگیز شبه‌جزیره کریمه را به قلمرو خود ملحق کرد. بیش از ۹۶ درصد اهالی کریمه به الحاق کریمه به روسیه رأی داده بودند. دولت‌های غربی از این واقعه با نام «اشغال نظامی کریمه توسط روسیه» یاد می‌کنند.

۲۰ ژانویه ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا آغاز می‌شود. ترامپ وعده داده است که در رابطه آمریکا با روسیه تجدید نظر کند.

ژنرال بن هاجز فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در اروپا در گفت‌و گویی که اشپیگل آن‌لاین با او انجام داده خاطر نشان کرده که ریاست جمهوری دونالد ترامپ بر عملیات «پایداری آتلانتیک» تأثیری نخواهد گذاشت.

این مقام نظام اطمینان داده که اعضای کنگره آمریکا بر سر استقرار نیروهای نظامی در شرق اروپا و کشورهای حوزه بالتیک در پاسخ به بحران اوکراین با یکدیگر اختلاف ندارند.

کرملین اعلام کرده که عملیات «پایداری آتلانتیک» نشانه‌ای از توسعه‌طلبی ناتوست. روسیه گمان می‌کند عملیات یاد شده در ادامه استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در جمهوری چچن و لهستان و تلاش دولت‌های غربی در نزدیکی به دولت‌های آسیای میانه است.