صف کشی نیروهای غیرمتخصص در نفت!

تحریریه پارسینه: بحران "قحط الرجال" در نفت کم نبود که این روزها برخی از کارشناسان از سرریزشدن نیروهای غیرمتخصص در نفت خبرمیدهند و دراین بین از شرایط موجود ابراز نگرانی می‌کنند.
 
این درحالی است که زنگنه وزارت نفت را با حدود ۱۲۰ هزار نفر به دولت احمدی نژاد تحویل داد  و در ابتدای دولت یازدهم با ۲۸۰ هزار نفر تحویل گرفت یعنی در زمان ۸ ساله دولت احمدی نژاد نیروهای وزارت نفت بیش از دو برابر شد.
 
بنابراین در حال حاضر اگر بخواهیم وزارت نفت را با تمام زیر مجموعه ها و حجم تولیدی که دارد با شرکت های بزرگ نفتی دنیا مثل شل، توتال و یا هر شرکت دیگری مقایسه کنیم به نسبت تولید و ارزش افزوده ای که ایجاد می کند مسلما نیروی کار بالایی دارد. 
 
دراین بین به گفته کارشناسان، فرد عادی که صرفا دیپلم دارد و وابسته به نهاد و یا زیر مجموعه یک بنیاد است می تواند در ستاد کار کند و یا حتی پست معاونت بگیرد اما در منطقه عملیاتی نمی تواند کار کند و این موضوع پاشنه آشیل صنعت نفت کشور است.
 
بنابراعتقاد کارشناسان کسانی که در دولت احمدی نژاد به نفت اضافه شده اند عموما بدون تخصص بوده اند یعنی فرد عادی که صرفا دیپلم دارد و وابسته به نهاد و یا زیر مجموعه یک بنیاد است می تواند در ستاد کار کند و یا حتی پست معاونت بگیرد اما در منطقه عملیاتی نمی تواند کار کند و این موضوع پاشنه آشیل صنعت نفت کشور است.
 
برهمین اساس کارشناسان تاکید دارند: تنها راه حل این است که فعلا باید با این موضوع کنار بیاییم زیرا امکان تغییر در کوتاه مدت وجود ندارد، باید برخی بازنشست شوند و افرادی را که وارد شده اند در حین خدمت آموزش بدهیم و متناسب با نیاز تربیت کرده و از تهران به منطقه عملیاتی ببریم.
 
ازسویی دیگر در شرایط فعلی با بازنشسته شدن اغلب مدیران نفتی بیش از گذشته قحط الرجال در نفت محسوس است. در حال حاضر اغلب معاونت های زنگنه بازنشسته شده اند و باید این وزیر کهنه کار نفت به دنبال معاون های دیگری بگردد. 
 
معاون هایی که به دلیل نبود نیروی متخصص و فعال انتخابشان بسیار سخت خواهد بود. بنابراین باید گفت مهمترین بحران این روزهای نفت انتخاب معاونت هایی کارآمد است که به سختی میتوان آنها را یافت. دراین شرایط زنگنه روزهای سخت انتخاب را پیش رو خواهد داشت. البته دراین شرایط بهترین و راحت ترین کار برای زنگنه تمدید فعالیت معاونتهایش چون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی است تا حداقل این بحران را دو سالی به تاخیر بیندازد.
 
اگرچه دراین بین زنگنه خود بحران نیروی انسانی در نفت را به نحوی دیگر تعبیرمیکند. وزیری که طی چهارسال گذشته فراز و نشیب های زیادی در خصوض پرسنل فعال نفت پشت سر گذاشته و از محبوبیت کمتری در میان نیروی انسانی خود برخوردار بوده این روزها از بحران نیروی انسانی به نحوی دیگری سخن میگوید و البته وعده میدهد سروسامانی در پیش است.
 
به گفته زنگنه، در بخش نیروی انسانی ما با معضل بزرگی روبرو هستیم ، چرا که در سال ۸۴ ما حدود ۱۲۰ هزار نفر نیرو داشتیم اما در سال ۹۲ این تعداد به ۲۲۰ هزار نفر رسید بدون اینکه کار نفت اضافه شود.
 
به اذعان وزیر نفت تا کنون ۲۵ هزار نیروی انسانی از مجموع نیروهای وابسته به وزارت نفت خارج شده اند که این تعداد در پالایشگاه ها و پتروشیمی های واگذار شده فعال هستند و از فهرست نیروها خارج شده اند ، با این حال سامان دادن به این حجم نیروی باقی مانده در حوزه نفت کار بسیار دشواری است و جزو اولویتهای کاری من در این دولت محسوب می شود.
 
بنابر اظهارات وی،  هم باید وضعیت نیرو ساماندهی شود و هم کیفیت نیرو افزایش یابد البته ما از کاهش نیرو صحبت نمی کنیم بلکه می خواهیم نیروهایمان را ساماندهی کنیم.
 
اکنون باید پرسید آیا زنگنه امکان اخراج این تعداد نیرو را دارد؟ آیا طبق قوانین کار حتی کارگری که به عنوان قراردادی بکار گرفته شده را می توان اخراج کرد؟ آیا اخراج او تبعات بیشتری از اینکه بخواهیم کج دار و مریزر رفتار کنیم، نخواهد داشت؟

 

منبع:پژواک ایران