فوتبال ایران در آستانه یک آبرو ریزی بزرگ تیم‌های ایرانی


در فاصله کمتر از 24 ساعت تا پایان مهلت AFC به تیم های ایرانی همچنان ابهام های زیادی درباره کسب مجوز حرفه ای آنها  برای شرکت در لیگ قهرمانانمطرح است و به نظر می رسد با توجه به روند کندی که نمایندگان کشورمان برای تکمیل مدارکشان و تسویه حساب با طلبکاران در پیش گرفته اند، در اتفاقی غافلگیرکننده دست کم یک تا 2 باشگاه باید جای خود را در این رقابت ها به تیم دیگری بدهند.

سه باشگاه استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی بیشتر پرونده های خارجی خود را مختومه کرده اند و از این لحاظ مشکل خاصی ندارند اما حجم بدهی داخلی این باشگاه ها به حدی است که بعید به نظر می رسد آنها بتوانند در فرصت باقی مانده، مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند.
 
آبی پوشان پایتخت برای کسب مجوز لیگ قهرمانان باید بدهی سه تا چهار میلیاردی خود را به حدود 30 شاکی پرداخت کنند یا اینکه با طلبکاران به توافق برسند تا آن ها از شکایتشان صرف نظر و در زمانی مناسب مطالبات خود را دریافت کنند.
 
باشگاه پرسپولیس هم باید برای پرداخت 3 میلیارد بدهی خود با طلبکاران به توافق برسد. تراکتورسازان هم که با تمرکز روی پرونده های انضباطی خارجی خود، این مشکل را رفع کردند با توجه به بدهی حدود پنج میلیاردی به شاکیان ایرانی، همچنان با دردسری جدی مواجه هستند و پرشورها هم به همین دلیل در آستانه محرومیت از حضور در لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفته اند.
 
این سه باشگاه در سه آیتم مدنظر کمیته صدور مجوز حرفه ای یعنی مستندات ورزشی، ساختار باشگاه ها و منابع انسانی و مباحث حقوقی هیچ مشکلی ندارند اما در اصلی ترین آیتم که همان تقدیم صورت حساب های مالی به سازمان لیگ و تسویه حساب با بدهکاران است، وضعیت مشخصی ندارند و درصورتی که تا پایان ساعت اداری فردا (دوشنبه) این موضوع را مشخص نکنند، باید قید حضور در لیگ قهرمانان آسیا را بزنند.
 
علی اکبر طاهری، رضا افتخاری و مصطفی آجرلو در یکی از حساس ترین بزنگاه های دوران مدیریتی خود قرار گرفته اند و  برای جلوگیری از حذف سه باشگاه مردمی پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی باید هنر خود را نشان دهند در غیر این صورت فارغ از اینکه بخش زیادی از بدهی سه باشگاه مربوط به دوران مدیران قبلی آن هاست به عنوان مقصر اصلی حذف باشگاه های تحت مدیریت خود معرفی می شوند.
 
البته شنیده می شود باشگاه تراکتورسازی وضعیت بهتری نسبت به سرخابی ها دارد و تا حد زیادی توانسته است رضایت شاکیان خود را برای پرداخت مطالبات آنها پیش از تاریخ 8 آبان جلب کند. استقلالی ها هم کمیته ای را تشکیل داده و قصد دارند با دعوت از بازیکنان و مربیان طلبکار و دریافت مدارک و اسناد آنها اقدام های لازم را برای تسویه حساب انجام دهد.
 
مسئولان باشگاه پرسپولیس هم آخرین تلاش های خود را برای جلب رضایت شاکیان انجام می دهند و بدون هیاهو مشغول رسیدگی به پرونده طلبکاران هستند تا درصورت توافق با آنها از حذف تیمی که به تازگی حضور در جمع چهار تیم حاضر در لیگ قهرمانان آسیا را هم تجربه کرده است، جلوگیری کنند.
 
با این وجود وضعیت نفت تهران به عنوان دیگر نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا نسبت به 3 تیم دیگر کاملا بحرانی تر است چراکه مسئولان این باشگاه به دلیل بلاتکلیفی مدیریتی نتوانستند مدارک مربوط به مالکیت باشگاه و گزارش های مالی خود را به کمیته صدور مجوز حرفه ای ارائه دهند.
 
مجمع باشگاه نفت تهران تاکنون نامه ادامه فعالیت های حمیدرضا جهانیان را به اداره کل ورزش و جوانان تحویل نداده است اما جهانیان در ظاهر مشغول پیگیری امور باشگاه نفت است تا بتواند با ارائه مدارک مدیریتی و گزارش های مالی به سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال، نفت تهران را از حذف قطعی در لیگ قهرمانان آسیا نجات دهد.
 
جهانیان تاکنون بحث دارایی باشگاه نفت را حل کرده است اما بسیار بعید به نظر می رسد او بتواند در  این فرصت محدود با خیل عظیم شاکیان باشگاه نفت به توافق برسد. البته درصورتی که مالک فعلی باشگاه نفت نتواند مجوز حضور این تیم در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند به احتمال فراوان باید عطای ادامه فعالیت در این باشگاه را به لقایش ببخشد.
 
مدیران چهار باشگاه ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا شب گذشته نشست مهمی را با مسئولان کمیته صدور مجوز حرفه ای برگزار کردند و در این نشست درخواست کردند تا از طریق مطالباتشان از سازمان لیگ بخشی از بدهی های معوقه آنها پرداخت شود اما به نظر می رسد فدراسیون فوتبال با این امر مخالفت و به باشگاه ها اعلام کرده است باید تا پایان زمان مقرر مشکلات خود را حل کنند در غیر این صورت تیم های ذوب آهن، سپاهان و پیکان به عنوان نماینده ایران در این رقابت ها معرفی می شوند.

منبع:پژواک ایران