جنجال بر سر نقش مرکز تحت مدیریت ایران در تظاهرات روز قدس در برلین

 

نمایندگان مرکز اسلامی هامبورگ، وابسته به جمهوری اسلامی، دوباره در یک راهپیمایی ضداسرائیلی شرکت کرده‌اند. بسیاری از سیاستمداران هامبورگ خواستار برخورد با این اقدام و ابطال توافق دولت ایالتی و این مرکز شده‌اند.

شرکت نمایندگان مرکز اسلامی هامبورگ در راهپیمایی روز قدس جنجال آفریده و با واکنش تند سیاستمداران آلمانی مواجه شده است

مسجد معروف به "مسجد آبی" زیر نظر مرکز اسلامی هامبورگ اداره می‌شود

رسانه‌های آلمان از شرکت مجدد نمایندگان مرکز اسلامی هامبورگ، وابسته به جمهوری اسلامی ایران، در راهپیمایی ضداسرائیلی روز قدس در برلین و حتی سهیم بودن این مرکز در سازماندهی آن خبر داده‌اند. آنها نوشته‌اند که احزاب اپوزیسیون دولت ایالتی هامبورگ و حتی برخی از اعضای حزب سبزهای این کشور، به همین دلیل خواستار پایان دادن به توافق دولت ایالتی با این مرکز وابسته به جمهوری اسلامی شده‌اند.

حزب سوسیال دمکرات آلمان رهبری دولت ایالتی هامبورگ را در ائتلاف با حزب سبزها در دست دارد.

به نوشته سایت اینترنتی روزنامه "هامبورگر آبندبلات" در روز سه‌شنبه (۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد)، به نظر می‌رسد که مرکز اسلامی هامبورگ نمی‌خواهد به روح قراردادش با دولت ایالتی هامبورگ پایبند بماند. این گزارش با استناد به اداره امنیت داخلی آلمان (نهاد موسوم به حراست از قانون اساسی) تصریح می‌کند که نمایندگان مرکز اسلامی هامبورگ نه تنها دوباره در راهپیمایی ضداسرائیلی روز قدس در روز شنبه گذشته در برلین شرکت کرده‌اند، بلکه ظاهرا در سازماندهی آن نیز نقش داشته‌اند.

Deutschland Al-Quds-Marsch in Berlin (Reuters/H. Hannschke)

تصویری از تظاهرات مخالفان اسرائیل در روز قدس در برلین

به گفته پلیس آلمان، شنبه گذشته حدود هزار و ۶۰۰ نفر در راهپیمایی روز قدس در برلین شرکت کردند. هم‌زمان صدها نفر نیز در دو تظاهرات دیگر در مخالفت با راهپیمایان روز قدس شرکت کرده بودند. این راهپیمایی‌ها برخلاف سال‌های پیش در مجموع در آرامش به پایان رسید. تنها یک پرچم حزب‌الله، سازمان تندروی لبنانی مورد حمایت ایران، توسط پلیس ضبط شد و در حاشیه راهپیمایی هم جدال‌هایی لفظی میان مخالفان و طرفداران اسرائیل در گرفت.

راهپیمایی مخالفان اسرائیل با پرچم‌های فلسطین پوشیده شده بود. شرکت‌کنندگان بر پلاکاردهای خود "پایان" قریب‌الوقوع اسرائیل را پیش‌بینی کرده و این کشور را متهم به "آپارتاید" کرده بودند.

در مقابل، موافقان اسرائیل از جمله خواستار پایان دادن به یهودی‌ستیزی و پاکسازی نوار غزه از سلطه حماس شده بودند. فولکر بک، نماینده پیشین سبزها در مجلس نمایندگان آلمان (بوندس‌تاگ)، در یکی از تجمعات، انجمن‌های اسلامی در آلمان را فراخواند تا به‌صراحت در برابر روز قدس موضعگیری کنند. سال‌های گذشته راهپیمایی روز قدس در آلمان بارها به خشونت و درگیری کشیده شده بود.

حال اداره امنیت داخلی آلمان در هامبورگ در پاسخ به پرسش "آبندبلات" اعلام کرده است: «وابستگان و نمایندگان مرکز اسلامی هامبورگ همچون سال‌های گذشته روز شنبه نیز در تظاهرات سالانه ضداسرائیلی "روز قدس" در برلین شرکت کرده‌اند». نهاد موسوم به حراست از قانون اساسی آلمان در ادامه با اشاره به اینکه "حدود ۱۵۰ نفر" از مناطق مختلف این کلان‌شهر در راهپیمایی برلین شرکت کرده‌اند، افزوده است که "سرنخ‌هایی" مبنی بر "حمایت" مرکز اسلامی هامبورگ از شرکت در راهپیمایی روز قدس وجود دارد؛ روزی که نماد "انکار حق موجودیت حاکمیت اسرائیل" است.

خبرگزاری ایلنا نیز امروز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که «تصاویری از روز قدس در برلین نمایانگر حضور "آیت‌الله حمیدرضا ترابی" در راهپیمایی روز قدس این شهر است».  حمیدرضا ترابی، رییس "آکادمی اسلامی آلمان"، زیرمجموعه‌ای از مرکز اسلامی تحت مدیریت ایران در هامبورگ است. از ترابی به عنوان یکی از "شخصیت‌های کلیدی" در سازماندهی و برگزاری روز قدس در آلمان یاد می‌شود.

مرکزی "تحت نظر" اداره امنیت داخلی آلمان

مرکز اسلامی هامبورگ به عنوان عضوی از شورای جوامع اسلامی این ایالت، یکی از شرکای دولت ایالتی هامبورگ در قراردادهایی محسوب می‌شود که این کلان‌شهر با انجمن‌های اسلامی در سال ۲۰۱۲ میلادی منعقد کرده است. طبق این قراردادها، دو طرف بر سر بنیان‌هایی ارزشی همچون رواداری در برابر دیگر ادیان و عدم تبعیض جنسیتی، به رسمیت شناختن تعطیلات مذهبی و تدریس مشترک علوم دینی به تفاهم رسیده‌اند.

Ayatollah Reza Ramezani vor der blauen Moschee in Hamburg (picture-alliance/dpa/Daniel Reinhardt)

رضا رمضانی گیلانی، نماینده مجلس خبرگان، ریاست مرکز اسلامی هامبورگ را برعهده دارد

به گزارش "آبندبلات"، شورای جوامع اسلامی در سال‌های گذشته بارها از مرکز اسلامی هامبورگ خواسته بوده که از شرکت در تظاهرات ضداسرائیلی پرهیز کند. اما گویا این پیام‌ها تاکنون بی‌تأثیر بوده‌اند.

اداره امنیت داخلی آلمان سال‌هاست که مرکز اسلامی هامبورگ را که آشکارا از سوی حکومت جمهوری اسلامی هدایت می‌شود، زیر نظر دارد. چهره‌های شناخته‌شده‌ای همچون محمد بهشتی که در بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۶۰ کشته شد و محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران، پیش از انقلاب و در جریان انقلاب بهمن ۵۷ ریاست این مرکز را برعهده داشته‌اند. ریاست کنونی مرکز اسلامی هامبورگ نیز با رضا رمضانی گیلانی، نماینده پیشین ولی فقیه و نماینده کنونی مجلس خبرگان است.

"قرارداد با دشمنان دمکراسی جایز نیست"

به نوشته "آبندبلات"، دلیل بی‌تأثیر بودن دعوت از مرکز اسلامی هامبورگ به خویشتن‌داری و امتناع از شرکت در تظاهراتی با مضمون انکار حق موجودیت اسرائیل، می‌تواند در هدایت مستقیم این مرکز توسط جمهوری اسلامی نهفته باشد؛ امری که اداره امنیت داخلی آلمان بدین‌گونه بر آن تأکید کرده است: «رئیس مرکز اسلامی هامبورگ نماینده "رهبر انقلاب" و جمهوری اسلامی ایران در آلمان و اروپا محسوب می‌شود». نویسنده "هامبورگر آبندبلات" نیز تأکید می‌کند که به باور رهبر جمهوری اسلامی، دین بر فراز دمکراسی و دولت قانون‌مدار قرار می‌گیرد.

آندره ترپول (Andre Trepoll)، از رهبران اپوزیسیون دولت ایالتی هامبورگ و رئیس فراکسیون حزب دمکرات مسیحی در این کلان‌شهر، گفته است: «حق موجودیت اسرائیل از اصول بنیادین دولتی در آلمان است. هر کس این حق را به رسمیت نشناسد و دست به تحریکات ضداسرائیلی بزند، نمی‌تواند شریک قرارداد دولت ما باشد».

به گفته این سیاستمدار دمکرات مسیحی، مرکز اسلامی هامبورگ با شرکت مکرر خود در راهپیمایی روز قدس ثابت کرده است که نمی‌تواند طرف قراردادی دولتی باشد. بنابراین ترپول نتیجه می‌گیرد که شورای جوامع اسلامی باید مرکز اسلامی هامبورگ را از ترکیب خود کنار بگذارد، وگرنه سنای این ایالت بایستی قرارداد با این جمعیت را به حال تعلیق در آورد.

آنا فون تروین‌فلز−فروواین (Anna von Treuenfels-Frowein)، رئیس فراکسیون حزب دمکرات آزاد هامبورگ نیز گفته است: «برای تقویت مسلمانان لیبرال، باید با جدیت با بنیادگرایان مقابله کرد». به گفته او: «با دشمنان یهودی‌ستیز دمکراسی، نمی‌تواند قراردادی دولتی وجود داشته باشد. مرکز اسلامی هامبورگ باید سریعا از این قرارداد کنار گذاشته شود یا بایستی خود قراردادها لغو شوند».

آنتیه مولر (Antje Mِüller)، سیاستمدار وابسته به حزب سبزها، در این میان بر وجود توافقاتی تأکید کرده مبنی بر اینکه مرکز اسلامی هامبورگ نه فراخوانی برای شرکت در راهپیمایی روز قدس بدهد و نه اتوبوسی را به این قصد کرایه کند. به گفته خانم مولر، حال اطلاعات اداره امنیت داخلی آلمان به دقت مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

رئیس فراکسیون حزب "آلترناتیو برای آلمان" نیز ماجرای مشارکت مرکز وابسته به جمهوری اسلامی در راهپیمایی روز قدس را یک "جنجال" خوانده که به گفته او، نشانگر "بی‌ارزش" بودن حتی تأیید مکتوب "رواداری و تنوع مذهبی" از سوی سازمان‌هایی مانند مرکز اسلامی هامبورگ و "دیتیب" (اتحادیه ترکی − اسلامی) است.

مرکز اسلامی: نه فراخوان داده‌ایم، نه اتوبوس گرفته‌ایم

هیأت رئیسه شورای جوامع اسلامی که مرکز وابسته به جمهوری اسلامی از زیرمجموعه‌های آن است، در قبال انتقادها با خویشتن‌داری برخورد کرده و نوشته است: «موضوع قدس تنها اذهان مسلمانان در هامبورگ و آلمان را به خود مشغول نکرده است. فریاد عدالتخواهی و همبستگی با فلسطینیان همواره رساتر می‌شود». در ادامه بیانیه این شورا آمده است:ٰ «موضع و توافقات شورا بر سر "روز قدس" روشن بوده و تغییری نکرده است. هیأت رئیسه در مذاکرات داخلی خود درباره اقدامات بعدی به مشورت خواهد پرداخت».

Deutschland Al-Quds-Marsch in Berlin Gegendemonstranten (Reuters/H. Hannschke)

تصویری از تظاهرات حامیان اسرائیل در روز قدس در برلین

مرکز اسلامی هامبورگ نیز در پاسخ به روزنامه "آبندبلات" تأکید کرده که در مواضع این سازمان تغییری به وجود نیامده است: «مرکز اسلامی هامبورگ نه فراخوانی داده و نه اتوبوسی از سوی این مرکز برای شرکت در راهپیمایی به حرکت در آمده است». این مرکز در بیانیه خود تأکید کرده است که کماکان مسئولیتی در قبال سازماندهی راهپیمایی روز قدس ندارد و تنها چیزی که تغییر کرده "افزایش خشونت و جنایت علیه مردم سرکوب‌شده فلسطین" است.

اما فولکر بک، نماینده پیشین سبزها در بوندس‌تاگ، در مقابل گفته است: «شرکت فعالان مرکز اسلامی هامبورگ (در راهپیمایی روز قدس در برلین) عهدشکنی در برابر شورا و هامبورگ محسوب شده که بایستی با آن برخورد شود».

شمار زیادی از سبزهای هامبورگ، رهبری حزب خود را که پیش‌تر برخورد با مرکز اسلامی هامبورگ را رد کرده بود، مورد انتقاد قرار داده‌اند. آنان نوشته‌اند: «سیاست سبز دیالوگ بردبارانه، همان‌گونه که انتظار می‌رفت، شکستی سخت خورده است».

آنا گالینا، رئیس حزب سبزهای هامبورگ نیز گفته است: «از اینک برای حضور مرکز اسلامی هامبورگ در روند قرارداد دولتی دیگر هیچ توجیهی وجود ندارد».

منبع:پژواک ایران