هشدار مرکل به ترامپ: به سمت جنگ اقتصادی با اروپا گام برندارید

 
mediaآنگلا مرکل صدراعظم آلمان، در برابر مجلس فدرال این کشور. ‌‌چهارشنبه ۱٣ تیر/ ٤ ژوئیه ٢٠۱٨Omer MESSINGER / AFP

در پی تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد بستن تعرفه گمرکی سنگین بر خودروهای اروپائی، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به وی هشدار داد که بحران مناسبات بازرگانی فعلی میان اروپا و آمریکا را به یک جنگ تجاری تمام‌عیار تبدیل نکند.

لحن دیپلماتیک رهبران آلمان و آمریکا به تدریج تلخ‌تر و تندتر می شود. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از بستن گمرک به فولاد و آلومینیوم وارداتی از اروپا، تهدید کرده است که بر خودروهای تولید این قاره نیز ٢٠ درصد عوارض گمرکی خواهد بست.

در میان کشورهای اروپائی، آلمان از همه بیشتر در بازار خودروی آمریکا سهیم است. به این دلیل، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پس از چند روز سکوت، امروز چهارشنبه ۱٣ تیر/ ٤ ژوئیه در برابر این تهدیدها واکنش نشان داد. وی به ترامپ هشدار داد که به سمت یک جنگ تمام‌عیار تجارتی با اروپا گام برندارد و بحران فعلی را شدیدتر از آنچه هست نکند.
صدراعظم آلمان در برابر مجلس فدرال این کشور گفت که هم اروپا و هم آمریکا از زمانی که ترامپ تصمیم به بستن عوارض گمرکی بر فولاد و آلومینیم اروپا گرفت، درگیر یک تنش تجاری شده‌اند و تلاش برای جلوگیری از تبدیل این تنش به یک جنگ ضروری است.

روز یکشنبه این هفته، ترامپ تکرار کرد که قصد دارد بر خودروهای وارداتی از اروپا ٢٠ درصد عوارض گمرکی ببندد. وی گفت: «احتمالاً اروپا در معامله بدتر از چین است».

رئیس جمهوری آمریکا، علاوه بر این، بامداد امروز چهارشنبه ۱٣ تیر/ ٤ ژوئیه،  در نامه ای گلایه‌آمیز به آنگلا مرکل، از این که آلمان حاضر نشده است بودجه دفاعی خود را به ٢ درصد درآمد ناخالص ملی برساند شکوه کرد. آلمان به عنوان یکی از تأمین‌کنندگان مهم بودجه ناتو در حال حاضر ١٫٢ درصد درآمد ناخالص ملی خود را صرف دفاع می کند و به تازگی اعلام کرده است که این سهم را تا سال ٢٠٢٤ به ١٫۵ درصد خواهد رساند.

منبع:پژواک ایران