هشدار وزیر امورخارجه فرانسه همزمان با نشست وین: ایران به تهدید خروج از برجام پایان دهد

 
mediaجمعه، ششم ژوئیه، هتل کوبورگ ویننشست وزیرای امورخارجه پنج قدرت امضاکننده برجام به علاوه ایران، به ریاست فدریکا موگرینیREUTERS

همزمان با برگزاری نشست برجام در وین، ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه، روز جمعه ششم ژوئیه، به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که به تهدید مداوم خود مبنی بر توقف اجرای تعهدات خود پایان دهد. او گفت که اگر ایران از اجرای تعهداتش خودداری کند، ما خودمان پیامدهای آن را نشان خواهیم داد.

وزیر امورخارجه فرانسه در گفت‌وگو با شبکه اِرته‌ال فرانسه تأکید کرد که ایران باید تهدید کردن پایان دهد و به جای آن راه حلی بیابد که با آن بتواند در زمینه اقتصادی اقدامات جبرانی لازم را انجام دهد.

لودریان همچنین اضافه کرد که تدابیر اقتصادی اروپا که به ایران اجازه خواهد داد با وجود خروج آمریکا از برجام، به تجارت ادامه دهد، احتمالا قبل از ماه نوامبر اجرا نخواهد شد.

او گفت: "تا ابتدای ماه اوت، فرصت کمی کوتاه است، اما برای ماه نوامبر ما می‌توانیم به این هدف برسیم."

این اظهارات وزیر امورخارجه فرانسه در حالی است که اولین سری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ابتدای ماه اوت به اجرا گذاشته خواهد شد. زمان آغاز مرحله دوم این تحریم‌ها نیز ابتدای ماه نوامبر است.

با این حال، وزیر امورخارجه فرانسه گفت که اروپایی‌ها، روسیه و چین تلاش می‌کنند مکانیسم مالی برای کاهش پیامدهای تحریم‌های آمریکا را به اجرا بگذارند و به تهران اجازه دهند که به تبادلات  اقتصادی خود ادامه دهد.

این اظهارات وزیر امورخارجه فرانسه همچنین درحالی است که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، شامگاه پنجشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه از بسته پیشنهادی اروپا درباره ادامه روند همکاری‌ها در برجام انتقاد کرد و گفت که این بسته "دربرگیرنده همه خواسته‌های ما نیست".

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، روحانی در این گفت‌وگو گفت: "انتظار ما از اروپا ارائه یک برنامه عملیاتی روشن و دارای زمان بندی است تا بتواند نقشی جبران کننده در قبال خروج آمریکا داشته باشد."

نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه ششم ژوئیه، با حضور وزیرای امورخارجه پنج قدرت امضاکننده برجام به علاوه ایران، به ریاست فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین آغاز شد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه درباره نشست روز جمعه گفته که این نشست باید "انگیزه‌ای" در جهت حفظ منافع بازیگران اقتصادی ایجاد کند.

 

منبع:پژواک ایران