سخنان محسن هاشمی در باره فساد سپاهیان خبرساز شد

 

hashemi_070818.jpgرییس شورای شهر تهران، تخلف در ساخت و ساز و تغییر کاربری را از جمله موارد فساد در شهرداری تهران عنوان کرد و گفت: ۲۶ هزار پرونده تخلف در کمیسیون ماده ۱۰۰در عرض دوسال ۹۵ و ۹۶ تشکیل شده است.

محسن هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، از جمله فسادها در شهرداری‌ تهران به تخلف در ساخت و ساز و تغییر کاربری اشاره کرد و گفت: این فساد به یک اپیدمی در کل شهرهای ایران تبدیل شده،‌ چرا که به دلیل کمبود نقدینگی، شهرداری‌ها می‌توانند از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ تخلف در ساخت و ساز را به پول تبدیل کنند و به همین دلیل با جدیت به موضوع رفع تخلفات ساخت و ساز وارد نمی‌شوند.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه ۲۶ هزار پرونده تخلف ماده ۱۰۰ در سال‌های ۹۵ و ۹۶ شکل گرفته است که تخلف‌ها حدود پنج میلیون متر مربع بوده است، افزود: اگر به ۲۰ درصد از تخلفات درشت که ۸۰ درصد ارزش مالی تخلفات را شامل می شود، رسیدگی شود، هم منابع مالی قابل توجهی برای شهر تامین می شود و هم شاهد کاهش تخلفات در این حوزه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از تخلفات، تغییر کاربری است، گفت: یکی دیگر از مراتب فساد ارتباط کارمندان با ارباب رجوع است که برای تسریع در انجام امورات، در فضای اداری رسم بوده که رشوه دریافت می‌شده است که خوشبختانه بنابر پیمایش های انجام شده در سال جدید این مقوله کاهش یافته است.

به گزارش رادیو فرانسه پیشتر محسن هاشمی خبر داده بود که با دستور علی خامنه ای، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، سرلشگر محمد باقری، مسئول رسیدگی به پروندۀ اتهامی "فساد ده هزار میلیارد تومانی، قائم مقام شهردار پیشین تهران، محمد باقر قالیباف شده است. در این پرونده تاکنون ۵ نفر از جمله چهار تن از سرداران سپاه پاسداران و یک تن از امیران ارتش دستگیر شده اند که همگی عضو ستاد کل نیروهای مسلح کشور بوده اند.

اولین بار خبر دستگیری این افراد را علی مطهری نمایندۀ مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامۀ فرانسوی "لوموند" فاش کرد. اما، جانشین سازمان اطلاعات سپاه، حسین نجات، این خبر را تکذیب نمود.

گفته می شود که بازداشت شدگان همگی در "هلدینگ یاس" فعالیت داشته اند و اتهامات آنان عمدتاً مربوط به ده ها مناقصه و مزایده در سپاه و ارتش است که برندۀ همگی آنها بدون رعایت تشریفات مالی این هلدینگ بوده است.

محسن هاشمی: مصاحبه من با ایسنا درباره شرکت یاس در فضای مجازی تحریف شد

همشهری - رییس شورای شهر تهران گفت: متاسفانه صحبت‌هایی که بنده در مورد طلب شهرداری از یکی از شرکت‌ها داشته‌ام در فضاهای مجازی تحریف شد.

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی در میان جلسه شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد و گفت: متاسفانه صحبت‌هایی که بنده در مورد طلب شهرداری از یکی از شرکت‌ها باخبرگزاری ایسنا داشته‌ام در فضاهای مجازی تحریف شد و حتی سخنان بنده را به فساد در نیروهای مسلح ارتباط دادند که این مساله این گونه نبود و در فضای مجازی و مطبوعات سوء تفاهمی ایجاد شد. مخصوصا در شرایط حساس فعلی که نیروهای مسلح اقدامات خوبی انجام می‌دهند.

وی گفت: صحبت من در این حد بود که بین بنیاد تعاون سپاه و شهرداری قراردادی بوده است که شهرداری طلب هایی از این شرکت ها دارد و خواهشمان این است که این طلب ها وصول شود تا پروژه‌های عمرانی بلاتکلیف تعیین تکلیف شوند و به اتمام برسند.

هاشمی در مورد ابلاغیه رئیس جمهور درباره صرفه جویی گفت: بودجه شورای شهر تهران ۴۴ میلیارد تومان است که ۹۵ درصد آن صرف حقوق می شود. چگونه می توانیم صرفه جویی کنیم و حقوق اعضای شورای شهر نیز بر اساس قوانین و کمتر از ۱۰ میلیون تومان است و نجومی بگیر نداریم هر چند که می‌توانیم در مصرف چای صرفه جویی کنیم و به جای مصرف ۱۰ استکان، یک استکان چای مصرف کنیم.

رییس شورای شهر تهران در مورد بی اطلاعی چمران در خصوص قرارداد شهرداری تهران با شرکت یاس اظهار کرد: من نمیدانم که چرا آقای چمران اطلاعی از این موضوع ندارد و بهتر است از خود ایشان سؤال کنید.

منبع:پژواک ایران