عباس امیرانتظام درگذشت

 

عباس امیرانتظام، عضو رهبری جبهه ملی ایران و سخنگو و معاون نخست وزیر در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان، روز پنجشنبه ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه)  در سن ۸۶ سالگی در تهران درگذشت.

پس از استعفای دولت موقت بازرگان که در پی اشغال سفارت آمریکا از سوی "دانشجویان خط امام" صورت گرفت، عباس امیرانتظام به عنوان سفیر ایران به سوئد رفت.

او اندکی بعد به ایران فرا خوانده شد و در آذر ماه سال ۵۸ از سوی دادستان کل کشور بازداشت و با اتهاماتی چون "همکاری با سازمان جاسوسی سیا" و "ارتباط پنهانی با آمریکا" به اعدام محکوم شد؛ اتهام‌هایی که هیچگاه اثبات نشد. اندکی بعد این حکم به حبس ابد تقلیل یافت.

امیرانتظام قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب ایران به‌شمار می‌رود که از تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۵ در حبس به سر برد.

او در سال‌های اخیر بدون آنکه تبرئه شود و پرونده‌اش فرجام یابد در خارج از زندان  در مرخصی به‌سر می‌برد.

Bildergalerie Iran erste 10 Jahre Islamische Republik (irdc.ir)

 

عباس امیر انتظام درگذشت

عباس امیر انتظام، معاون نخست وزیر در دولت موقت پس از انقلاب در گذشت.

روز پنجشنبه، ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه)، منابع خبری در ایران گزارش کردند که عباس امیر انتظام، معاون نخست وزیر در دولت موقت پس از انقلاب و سفیر پیشین جمهوری اسلامی در اسکاندیناوی و سوئد، در پی یک دوره بیماری در سن ۸۶ سالگی درگذشته است.

امیر انتظام در سال ۱۳۵۸ به اتهام همکاری با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - بازداشت و محاکمه شد و به اعدام محکوم شد اما حکم اعدام او به حبس ابد تقلیل یافت. در سال‌های اخیر به دلیل بیماری و لزوم مراقبت دایم پزشکی، به جای زندان در خانه تحت نظر قرار داشت.

این اتهام در جریان گروگانگیری و تصرف سفارت آمریکا در ایران به امیرانتظام وارد شد. مهاجمان به سفارت، که به آنان عنوان "دانشجویان خط امام" داده شد، گفتند که مدارکی حاکی از جاسوسی او را در میان اسنادی باقی مانده در سفارت پیدا کرده‌اند. قبل از تصرف سفارتخانه، اکثر این اسناد توسط دستگاه‌های خرد کردن کاغذ خرد شده بود اما به گفته مقامات حکومتی، "دانشجویان خط امام" توانسته بودند آنها را بازسازی کرده و شواهدی در مورد افراد مختلف به دست آورند.

هم او و هم نزدیکان و هوادارانش، از جمله مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت، اتهام جاسوسی را مردود و دارای انگیزه سیاسی می‌دانستند. گفته می‌شد که علت اصلی بازداشت و محاکمه او مخالفت با تشکیل مجلس خبرگان به جای مجلس موسسان قانون اساسی بود که آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر سابق انقلاب، قبل از رسیدن به قدرت از جمله در اولین سخنرانی پس از ورود به ایران وعده آن را داده بود. مجلس خبرگان سرانجام قانون اساسی جمهوری اسلامی را با محوریت ولی فقیه تصویب کرد.

عباس امیر انتظام در سال ۱۳۱۱ در تهران متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه، در رشته مهندسی برق دانشکده فنی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و بعدها توانست از آمریکا درجه فوق لیسانس مهندسی دریافت کند.

در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی از حامیان مخالفان حکومت وقت محسوب می‌شد و پس از انقلاب، توسط مهدی بازرگان به معاونت نخست وزیر و سمت سخنگوی دولت منصوب شد.

بازرگان

 

امیر انتظام (چپ) و مهدی بازرگان - بازرگان هرگز اتهام جاسوسی علیه امیرانتظام را نپذیرفت

منبع:پژواک ایران