۱۶۰ مورد تخلف توسط کشتی‌های چینی انجام شده / صیاد‌ها می‌گویند این کشتی ها، سیستم‌ها را قطع و همه گونه ماهی را صید می‌کنند

 
 
فاطمه ذوالقدر درباره جلسه فراکسیوت امید درباره حضور کشتی‌های چینی در دریای عمان، گفت: در این جلسه صیاد‌ها گفتند که تخلفاتی توسط کشتی‌های چینی انجام شده. به طوری که ۱۶۰ مورد تخلف تا کنون انجام شده. به گفته صیاد‌ها کشتی‌های مذکور، سیستم‌ها را قطع و هر گونه ماهی را صید می‌کنند. همچنین آن‌ها گفتند که واضح نیست کشتی ها، ماهی‌های صید شده را کجا تخلیه می‌کنند.
 
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

۱۶۰ مورد تخلف توسط کشتی‌های چینی انجام شده / صیاد‌ها می‌گویند این کشتی ها، سیستم‌ها را قطع و همه گونه ماهی را صید می‌کنند / واضح نیست آن‌ها ماهی‌های صید شده را کجا تخلیه می‌کنند

فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس درباره جزییات جلسه این فراکسیون درباره حضور کشتی های صیادی چینی در دریای عمان توضیحاتی ارائه کرد.

ذوالقدر در گفت و گو با «انتخاب»، اظهار داشت که جلسه مذکور با حضور رییس سازمان شیلات، معاونت پارلمانی جهاد دانشگاهی، اتحادیه صیادان، معاون سیاسی استانداری هرمزگان، فرماندار جاسک و رییس شورای شهر سیری برگزار شد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: در این جلسه، آقای صالحی رییس شیلات گفتند این ماهی ها از نظر اقتصادی صید باید شوند. چراکه برای کارهای تکنولوژی و اقتصادی به آنها نیاز است. از فانوس ماهی آرد تهیه و از آنها به عنوان خوراک ماهی های پرورشی استفاده می شود. در حال حاضر نیز قراردادها بسته شده و کشتی های چینی مجوز گرفته اند و سیستم صید آنها کنترل می شود.

۱۶۰ مورد تخلف توسط کشتی‌های چینی انجام شده / صیاد‌ها می‌گویند این کشتی ها، سیستم‌ها را قطع و همه گونه ماهی را صید می‌کنند / واضح نیست آن‌ها ماهی‌های صید شده را کجا تخلیه می‌کنند

ذوالقدر ادامه داد: در این جلسه صیادها هم گفتند که تخلفاتی توسط کشتی های چینی انجام شده. به طوری که 160 مورد تخلف تا کنون انجام شده. به گفته صیادها کشتی های مذکور، سیستم ها را قطع و هر گونه ماهی را صید می کنند. همچنین آنها گفتند که واضح نیست کشتی ها، ماهی های صید شده را کجا تخلیه می کنند.

ذوالقدر همچنین گفت که در این جلسه خود استانداری هرمزگان درخواست کرد که شیلات مرکز بیشتر به شیلات هرمزگان توجه کند و مشکلات آنها را برطرف کند و همچنین عیب و ایرادهای قراردادها مرتفع شده و قراردادها شفاف تر شوند.

به گفته ذوالقدر، در این جلسه صیادان نیز مشکلات خودشان را مطرح کردند. یکی از این مشکلات مربوط به تورها بود که می گفتند هوشمند نیست. اما نصب امکانات و تجهیزات روی تورها برای صید فانوس ماهی دست کم 30، 40 میلیون تومان هزینه دارد.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: گلایه و شکایت صیادان بیشتر در هرمزگان بود یعنی در جاسک و دریای عمان. اما در بوشهر و سیستان و بلوچستان این شکایت ها کمتر بود. این ممکن است از نظر محیط زیست در آینده مشکل ساز باشد.

ذوالقدر گفت: قرار شد دو جلسه دیگر داشته باشیم؛ یکی با حضور صیادها و بررسی مشکلات آنها و دیگری با حضور صیادان، شیلات و محیط زیست.

ذوالقدر در پایان گفت: آنچه مسلم است اینکه به گفته صیادان، تخلفاتی وجود داشته و کشتی های چینی نیزجریمه شده اند. اما به هر حال برخی حرفها در جلسه مذکور ضدو نقیض بود و باید جلسه های دیگری را برای روشن شدن ابعاد موضوع برگزار کنیم.

گفتنی است فاطمه ذوالقدر پیش از این درباره علت برگزاری جلسه مذکور گفته بود: جمعی از نمایندگان سوالی را از وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرده بودند تا ایشان درباره اخلال در فعالیت و زندگی صیادان ایرانی در آب‌های دریای عمان به واسطه قرارداد رسمی بلندمدت سازمان شیلات با کشتی‌های چینی برای صید در عمق 200 متری دریای عمان توضیح دهند.

منبع:پژواک ایران