پوتین: متهمان مسمومیت اسکریپال شهروند عادی هستند

دو نفری که عکسهایشان به نام الکساندر پتروف و روسلان بوشیرف معرفی شده اندپوتین می گوید دولتس این دو نفر را پیدا کرده است و امید وار هستند که به زودی جلو می آیند و داستان خود را خواهند گفت.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، می‌گوید دو مظنونی که به مسموم کردن سرگئی اسکریپال و دخترش در بریتانیا متهم شده‌اند، شهروندان عادی و غیرنظامی هستند، نه جنایتکار.

دولت بریتانیا این دو شخص را الکساندر پتروف و روسلان بوشیرف معرفی کرده و گفته است که آنها از اعضای سرویس اطلاعات نظامی روسیه (GRU) بوده‌اند.

آقای پوتین گفت که دولتش این دو نفر را پیدا کرده و امیدوار است که آنها به زودی روایت خود را تعریف کنند.

آقای اسکریپال، مامور اطلاعاتی سابق روسیه که به جرم جاسوسی برای بریتانیا به زندان افتاد، در ماه مارس به همراه دخترش یولیا مسموم شد.

آقای پوتین در شهر ولادی ووستوک در شرق روسیه، درباره مظنونان پرونده گفت: "ما می‌دانیم آنها چه کسانی هستند، ما آنها را پیدا کرده‌ایم".

سارا راینسفورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو، می‌گوید حرف‌های آقای پوتین را می‌توان به این معنی دانست که این دو مرد "خیلی زود" صحبت خواهند کرد.

خبرنگار ما می‌افزاید "اما سوال البته این است که ما چه کسی را خواهیم دید، زیرا فراموش نکنید که در بریتانیا، این ظن وجود دارد که نام‌های این دو نفر در حقیقت نام مستعار هستند."

اوایل سپتامبر واحد مبارزه با تروریسم پلیس لندن اعلام کرد که دو شهروند روسی به نام های الکساندر پتروف و روسلان بوشیرف رسما به تلاش برای قتل سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا از طریق مسموم کردن آنان با ماده شیمیایی نوویچوک در شهر سالزبوری در تاریخ ۴ مارس سال جاری متهم شده‌اند.

دولت بریتانیا تشکیلات دولتی روسیه را به توطئه قتل اسکریپال‌ها متهم کرده است. در واکنش به حمله شیمیایی در سالزبوری، بریتانیا و تعدادی از کشورهای غربی شماری از کارکنان سفارت روسیه را اخراج کردند که اقدام متقابل روسیه را در پی آورد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفته است که دولت و نهادهای دولتی این کشور با توطئه قتل سرگئی و یولیا اسکریپال هیچ ارتباطی نداشته‌اند و اسامی اعلام شده توسط پلیس بریتانیا برای آنان "معنایی ندارد." دولت روسیه همواره تاکید کرده که در توطئه قتل اسکریپال‌ها دست نداشته است.

پس از اعلام اسم این دو نفر توسط واحد مبارزه با تروریسم پلیس لندن، آمریکا و بریتانیا گفته اند اعمال تحریم های جدیدی را علیه روسیه بررسی می‌کنند.

منبع:پژواک ایران