فعالین حقوق بشر یا موج سواری بر روی بدبختی کارگران؟
رضا رخشان

 

علاقه به مشهور شدن در ایران خیلی زیاد است و از این طریق کسب و کار پر رونقی هم تولید می شود. مسائل مربوط به جنبش کارگری هم، برای عده ای تبدیل به بیزنیس پر سودی شده است و الحمدرالله برای خیلیها سود فراوان و زندگی آنچنانی در داخل کشور وخارج کشور روبراه است .مثلا برای برخی که خانه یکی دومیلیون  دلاری ومدرک دانشگاهی  وزندگی روبراهی دارند هم خود را فعال کارگری می دانند و دیگران را ضد کارگر و عامل فلان جا که نشان میدهد، دنیای وارونه ایست . از سوی دیگر، جدیدا فردی که گویا مدرک وکالتش را از دانشگاه آزاد توانسته ، برای خود دست وپا کند در یه کانال مجهولی  که عنوان سندیکای هفت تپه را دارد اما بواقع هیچ کس شهامت گرفتن مسئولیت اداره ی آنرا ندارد و همه پشت سر یکدیگر قایم میشوند، ( البته ما می دانیم که این کانال از تهران و از سوی توریستهای فرنگ رفته اداره میشود) که همگی هم به الحمدرالله بازنشسته شده اند و اوضاع وفق مراد است و کارت حقوق هم بموقع شارژ میشود از فرط بیکاری ، هفت تپه بجایی برای تفریح و سرگرمی و اوقات فراغت آنها تبدیل شده است،خلاصه بر روی کانال کذایی مزبور، مطلبی از این وکیل درج کرده اند، که این شخص افاضاتی ارایه کرده است که قصد داریم به بخشی آز آن بپردازیم.

ایشان می گوید: "با توجه به این که برخی اعضای هیئت مدیره ی سابق از کار بازنشسته شده اند ولی تا زمان برگزاری انتخابات مجدد,  بر اساس اساسنامه ی مصوب سندیکا سمت آن ها پابرجاست از این رو جهت جایگزینی کارگرانی که در شرکت مشغول به کار هستند"  در کشوری که کسی جوابگوی اعمال خودش نیست و همه خود را عقل کل میدانند وصاحب خانه ، باطبع ایشان هم میتوانند  این نظر کارشناسانه  و مشعشع را ارائه کند اما این سئوال پیش می آید که نامبرده  این نظرات را از کدام  قانون و اساسنامه پنهانی  استخراج کرده اند؟ تا ما بدانیم؟گویا شما به اسنادی از سندیکای جهانی کارگران دست یافته اید که ما از آن بی اطلاعیم؟. تازه اگر باشد هم، به ما چه ربطی دارد؟. چند هزار کارگر نمی توانند خودشان نظر بدهند یک دانشجوی دانشگاه آزاد رفته، می خواهد برای ما تعیین تکلیف کند؟

این کار شاید برای شما بازنشسته های تهرانی ،جنبه شوخی و سرگرمی باشد که حتما چنین است اما برای ما کارگران ،عین زندگیست. این دانش آموخته بهتر است به اموری که در آن اطلاعی ندارند، ورود نکنند و در حد فعالیت خودشان در شهر اهواز ،حرکت خود را ادامه بدهند حالا اگر میخواهند وکیل کسی در هفت تپه باشند خب باشند. اما دیگر تریپ یک متفکر جنبش کارگری وسندیکایی را بخود ندهند که بهشان نمیاد. چرا که از فعالیت کارگری و سندیکایی هفت تپه کوچکترین اطلاعی ندارند. در هرصورت ، اوضاع مالی ودرآمد حاصل از وکالت هم، الحمدرالله روبراه است و زندگی بخوبی میگذرد.در مورد مطلب ایشان ،ما دو سه هفته ی پیش،یک نظرسنجی از کارگران بر روی کانال گفتگو ،که اعضای آن را کارگران هفتپه تشکیل داده اند  گذاشتیم که درین نظر سنجی،کارگران با اکثریت کاملا قاطع اعلام کردند که کسانیکه بازنشسته میشوند دیگر حق نمایندگی ما کارگران هفت تپه ندارند.درک این مسئله هم بسیارساده است البته بشرطی که بخواهید درک کنید .کسیکه بازنشسته میشود از محیط کار کارگران جدا می گردد و دیگر نمیتواند مسائل کارگران را نمایندگی کند.اصولا ایشان حتا نمیتواند وارد مجموعه شرکت گردند وانتظامات مانع ورود ایشان میگردد نمایندگی پیشکش شما.

از سوی دیگر،فعالیت سندیکایی ،سمت و عنوان شغلی نیست که آنرا تا آخر عمر بخواهند حفظ کنند (تازه اگر به فرض محال ،شغل هم باشد،پایان هر شغلی هم یک نوع بازنشستگیست، البته برای کسانیکه سندیکا برایشان دکان است فرق نمی کند لابد پس از مرگ، به فرزند ارشدشان این سمت خواهد رسید) سندیکای کارگری،یک تشکل محیط کار هستش ودر اساسنامه سندیکای هفت تپه، شرایط اولیه جهت حضور در سندیکا، شاغل بودن ذکر شده است.حتا اتحادیه های کارگری در جهان هم این اصل بدیهی وابتدایی را می دانند.و ماهم قبلا این موضوع را به اطلاع اتحادیه های کارگری  رسانیده ایم. البته میتوان تلاش این نو رسیده در عالم وکالت را فهمید زیرا در جهت حمایت ازین بازنشستها .

اما بواقع میخواهد خود را بعنوان وکیل سندیکا جا بزند. پس لازمست چند موضوع را برای ایشان روشن کرد، اولا بروید مطالعه کنید که ساختار تشکیلاتی کارگری ملی و جهانی چیست؟ ، ما در جهان ،تشکلی بنام سندیکای جهانی کارگران نداریم دوما بیایید جلو و شجاعانه از منافع کارگران هفت تپه حمایت کنید و اولین قدم اش این است که در یکی از اعتراضات ما شرکت کنید و با رادیوها و نشریات متفاوت جهان مصاحبه کنید.مانند دکتراولیایی فرد که صدای مظلومیت کارگران هفت تپه را به گوش جهانیان میرسانید.

در آخر ،با اینکه از جاه طلبی و شهرت دوستی شما  اطلاع داشتیم اما گمان میبردیم که لااقل اینقدر دوراندیش باشید که در دعوای دیگران شرکت نکنید ما کماکان از شما میخواهیم برای حفظ شان و منزلت خودتان وارد این بازی نشوید در غیر صورت، شما را در کنار  همان افراد معلوم الحال قرار خواهیم داد که البته اگر خودتان اینگونه بخواهید،ملالی نیست‌.

 

با آرزوی بسته شدن دکان دلالان جنبش کارگران ایران

فریدون نیکوفرد

رضارخشان

شهریورماه/۱۳۹۷

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب رضا رخشان در سایت پژواک ایران 

*فعالین حقوق بشر یا موج سواری بر روی بدبختی کارگران؟ [2018 Sep] 
*سخن یک کارگر با عباس آخوندی وزیر راه وشهر سازی [2018 Feb] 
*خانه کارگر، شما متهم هستید  [2018 Feb] 
*چه کسی مسبب سرنوشت تلخ مردم عفرین هست؟ [2018 Feb] 
*سهام عدالت یا تحقیر زحمتکشان؟ [2018 Jan] 
*پشیمانی موقوف [2017 Dec] 
*فرصت طلبی های آزار دهنده [2017 Dec] 
*شبح خوفناک برنامه وبودجه در ایران  [2017 Dec] 
*وقتی زن بی پناه است [2017 Nov] 
*خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم [2017 Sep] 
*از ژن برتر تا بابای بند باز  [2017 Jul] 
*تسلیت به کارگران،تبریک به سرمایه داران [2017 Jul] 
*تلاش جهت شرکت در اجلاس ای ال او با چه هدفی صورت می گیرد؟ [2017 Jun] 
*این انتخابات متفاوت است  [2017 May] 
*همدردی کارگران هفت تپه در غم فاجعه معدن یورت [2017 May] 
*جهان با سرعت به راست میتازد [2017 Jan] 
*رفیق فیدل هم رفت [2016 Nov] 
*آقای روحانی معیار شما در شرمسار خواندن وقایع چیست؟  [2016 Nov] 
*طبقه کارگر در امریکا و پدیده ترامپ‎  [2016 Nov] 
*کوروش و برخی از چپ ها [2016 Nov] 
*باز هم طومار، بازهم درخواست  [2016 Oct] 
*آقای روحانی دست شما درد نکند [2016 Oct] 
*نبرد حلب وبازیهای پیرامون آن [2016 Oct] 
*مصیبتی بنام اصلاح طلبان  [2016 Sep] 
*چرا من به روحانی رای نمی دهم؟ [2016 Sep] 
*ارتجاع تروریستی محصول سرمایه داری است: در باره حوادث تروریستی فرانسه [2016 Jul] 
*باز هم درباره اعتصاب غذای جعفر عظیم زاده، پاسخ به برخی انتقادات [2016 Jul] 
*ادعاهای بزرگ,با دستاوردهای کوچک [2016 Jul] 
*تبریک بخاطر ازادی عظیم زاده  [2016 Jul] 
*به این دوعدد نگاه کنید: ٤٥هزار تومان،٢٥٠میلیون تومان  [2016 Jun] 
*کارخانه ارج تعطیل شد  [2016 Jun] 
*جز تشکل کارگری راهی نیست  [2016 Jun] 
*وقتی کارگر شلاق میخورد [2016 Jun] 
*ترکیه وبازیهای شکست خورده [2016 Feb] 
*کارگران وانتخابات [2016 Feb] 
*نقش نفت در توافق هسته ای [2016 Feb] 
*کاهش قیمت نفت وبازیهای پیرامون آن نفت [2016 Jan] 
*نکاتی پیرامون اخراج خبرنگاران بخش کارگری ایلنا [2015 Jul] 
*از جنگ نیابتی تا چماقی بر سر زحمتکشان [2015 Apr] 
*آیا نسل ما سوخت؟ [2015 Feb] 
*همچنان ایستاده ایم [2015 Jan] 
*شارلی ابدو بودن افتخاری ندارد [2015 Jan] 
*من شارلی ابدو نیستم [2015 Jan] 
*در کوبانی ،انسانیت را می کشند [2014 Oct] 
*سخنی با آقای منصور اسانلو [2014 Jun] 
*کارگران بازهم فقیرتر میشوند [2014 Jun] 
*نگاهی انتقادی به نظریۀ سرمایه داری انگل تجاری، و نکاتی درباره جهانی شدن وامپریالیسم [2013 Nov] 
*اینبار عدالت پیروز است [2013 Aug] 
*روز جهانی کارگر روز ماست [2013 Apr] 
*وقتی کارگر خود را تحقیر می کند [2013 Feb] 
*کارگر، آزادی ، سرمایه [2012 Sep] 
*نامه دوم به دوست گم شده ام [2012 Sep] 
*یارانه ها، تلاشی برای یک ارزیابی واقعی [2010 Dec] 
*نگاهی به زندگی اکبر خوش كوشك یکی از عناصر امنیتی نظام  [2010 May] 
*مایک خانواده هستیم [2009 Dec]