تلاش سوئیس برای تضمین امکان پرداخت‌های مرتبط با تجارت غذا و دارو با ایران

 

سوئیس روز دوشنبه اعلام کرد که در حال گفت‌وگو با ایالات متحده و ایران است تا امکان پرداخت‌های مرتبط با تجارت با ایران در زمینه‌های بشردوستانه از جمله غذا و دارو تضمین شود.

به گزارش راديو فردا، بر اساس گزارش رویترز، وزارت اقتصاد سوئیس در بیانیه‌ای تأکید کرد که این کشور ضمن تعهد به تضمین منافع اقتصادی خود، شرایط متأثر از بازگشت تحریم‌های ایران را از نزدیک دنبال می‌کند، و به طور مستقیم با مقام‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و ایران در تماس است.

در این بیانیه که به طور ایمیلی در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته، تصریح شده که دولت سوئیس به طور ویژه متعهد به تضمین تداوم تأمین محصولات غذایی و دارویی است و در زمینه تضمین راهی برای امکان پرداخت‌های مرتبط با اقلام بشردوستانه با مقام‌های آمریکا، ایران و نیز شرکت‌های سوئیسی در تماس است.

وزارت اقتصاد سوئیس یادآور شده که در سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای تضمین تجارت با ایران مشارکت ندارد اما گفت‌وگوها در این زمینه را از نزدیک دنبال می‌کند.

دور دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران از روز دوشنبه اجرایی شد، گرچه مقام‌های آمریکایی تأکید کرده‌اند که اقلام بشردوستانه از جمله محصولات دارویی و غذایی شامل استثناهایی خواهند بود.

تجارت ایران و سوئیس در سال گذشته میلادی، رشدی قابل توجه داشت، به طوری که میزات صادرات این کشور به ایران با رشدی ۷.۶ درصدی به ۵۳۴ میلیون دلار رسید و همزمان واردات این کشور از ایران با رشدی ۳۰۰ درصدی، بالغ بر ۸۵ میلیون دلار بود.

با این حال آمار مربوط به ۹ اول سال جاری میلادی حاکی از کاهش تجارت میان دو کشور است به طوری که صادرات سوئیس به ایران نزدیک به ۳۱۱ میلیون دلار بوده و وارداتش از ایران هم به ۱۷ میلیون دلار است.

منبع:پژواک ایران