دستگیری سه عضو گروه الاحوازیه در دانمارک

 

پلیس دانمارک می‌گوید سه ایرانی را به ظن تمجید از دست‌اندرکاران حمله مسلحانه شهریور به رژه نظامی اهواز دستگیر کرده است. این افراد عضو "جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز" معرفی و اعلام شده که ممکن است به حبس محکوم شوند.

پلیس دانمارک اعلام کرده که سه عضو یک گروه اپوزیسیون ایرانی را به ظن تمجید از دست‌اندرکاران حمله مسلحانه به رژه نظامی در اهواز دستگیر کرده است.

به گفته سخنگوی پلیس محلی، چنین اقدامی خلاف قانون دانمارک است و دستگیرشدگان ممکن است به جزای نقدی یا حداکثر دو سال حبس محکوم شوند. بر این اساس، هر سه فرد دستگیرشده عضو "جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز" هستند که جمهوری اسلامی ایران آن را مسئول حمله ۳۱ شهریور معرفی می‌کند.

در حمله خونین ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) به رژه نیروهای مسلح در اهواز دستکم ۲۴ نفر کشته و ۶۰ نفر دیگر زخمی شدند. در میان مجروحان، غیرنظامیان تماشاگر رژه هم بودند.

پس از حمله مسلحانه در اهواز یعقوب حر تستری، سخنگوی "جنبش عربی آزادیبخش الاحواز" در گفت‌وگویی اختصاصی به دویچه وله فارسی گفته بود: «این جنبش به دلایل سازمانی در حال حاضر مسئولیت این حمله مسلحانه را بر عهده نمی‌گیرد، اما مقاومت ملی الاحواز مسئولیت حملات را می پذیرد و ما هم آن را یک عمل مشروع در مقابل انتقال آب به مناطق مرکزی ایران، فقر، تبعیض و اعدام‌ها می‌دانیم.»

سازمان امنیت دانمارک اخیرا اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی بر آن بوده تا اعضای "جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز" را در خاک آن کشور ترور کند و در این رابطه یک ایرانی را نیز دستگیر کرد.

ایران که این اتهام را رد می‌کند، در واکنش اعلام کرده بود که انتشار خبر مربوط به "برنامه ترور" مخالفان رژیم جمهوری اسلامی در دانمارک در آستانه تحریم‌های اقتصادی ایران از سوی آمریکا پدیده‌ای "تصادفی" نیست.

روزنامه اسرائیلی "جروزالم پست" نوشته بود که اطلاعات مربوط به "برنامه تروریستی ایران" در دانمارک را سازمان امنیت اسرائیل (موساد) در اختیار مقامات امنیتی دانمارک قرار داده بوده است.

منبع:دویچه وله