آمریکا: امیدواریم روسیه به اسرائیل اجازه حمله به اهداف ایرانی در سوریه را بدهد

 

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ آبان ابراز امیدواری کرد که روسیه همچنان به اسرائیل اجازه دهد تا نیروهای ایرانی در سوریه را هدف قرار دهد.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: «روسیه در رابطه با حملات اسرائیل به اهداف ایرانی مدارا به خرج داده است. ما قطعا امیدواریم این رویکرد مداراجویانه ادامه پیدا کند».

مسکو حدود یک ماه قبل اعلام کرد که سامانه دفاع موشکی اس-‌ ۳۰۰ را به حکومت سوریه تحویل داده است، آن هم زمانی که اخبار منطقه همچنان تحت الشعاع سقوط جنگنده روسی با شلیک نیروهای سوریه بود. روسیه، اسرائیل را متهم ساخته که در این حادثه به طور غیرمستقیم نقش داشته است.

ایران نیز همانند روسیه حامی کلیدی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، به شمار می‌رود که با اعزام تسلیحات جنگی و نیروی نظامی به این کشور کفه جنگ داخلی در سوریه را به نفع بشار اسد سنگین کرده است. اسرائیل اما بارها نیروهای نظامی ایرانی یا وابسته به ایران در سوریه را هدف حمله قرار داده است.

جیمز جفری اظهار داشت: «تلاش اسرائیل برای ممانعت از استقرار تجهیزات و سامانه‌های نظامی دوربرد ایران در سوریه یک دلیل وجودی دارد، چرا که این تجهیزات می‌تواند علیه اسرائیل به کار گرفته شود. ما این دغدغه وجودی را می‌فهمیم و از اسرائیل حمایت می‌کنیم».

وی سپس اضافه کرد، ساقط شدن جنگنده روسی گویای مخاطراتی است که حضور نظامیان خارجی از کشورهای مختلف در سوریه ایجاد می‌کند.

این مقام آمریکایی در ادامه تاکید کرد که تلاش‌های واشینگتن در این مقطع جهت آرام کردن فضا و حرکت به سوی یک راه‌حل طولانی مدت برای سوریه است.

جیمز جفری افزود: «سیاست آمریکا در شرایط کنونی این است که از شکست داعش خاطرجمع شود و سپس جهت دستیابی به یک راه‌حل برای جنگ سوریه تلاش کند، راه‌حلی که منطبق بر قطعنامه ۲۲۴۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد».

آقای جفری شهریور ماه امسال در راس هیاتی دیپلماتیک از آمریکا به اسرائیل، اردن و ترکیه سفر کرد تا درباره ایران و سوریه با مقامات این کشورها گفت‌وگو کند. دولت اسرائیل در جریان این سفر تاکید کرد که هدف مشترک آمریکا و اسرائیل باید بیرون راندن ایران از سوریه باشد.

ایران اما می‌گوید به درخواست دولت سوریه نیروهای نظامی خود را به این کشور اعزام کرده و تنها به خواست دمشق این کشور را ترک می‌کند.

منبع:پژواک ایران