اسماعیل بخشی، نماینده کارگران هفت‌تپه: آنقدر شکنجه شدم که سه روز نمی‌توانستم تکان بخورم

 

اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان کارگران هفت‌تپه، می‌گوید در دوران بازداشتش آنقدر شکنجه شده بود که سه روز نمی‌توانست حرکت کند.

آقای بخشی با انتشار پستی در حساب اینستاگرام خود ضمن شرح شکنجه جسمی و روحی، گفته ماموران اطلاعاتی به او "فحش‌های رکیک" می‌دادند و مکالمات شخصی او با همسرش را شنود کرده بودند.

او می‌گوید اثرات شکنجه‌ها چنان دامنه‌دار بوده است که پس از آزادی هنوز دچار حمله‌های عصبی می‌شود و ناچار به استفاده از داروهای اعصاب و روان شده است.

آقای بخشی محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران را به "مناظره زنده تلویزیونی" دعوت کرده است تا درباره مواردی در پرونده او پاسخگو باشد.

او خطاب به وزیر اطلاعات ایران گفته است: "از نظر اخلاقی، حقوق بشری و بخصوص دین اسلام حکم شکنجه یک بازداشتی چیست؟ آیا رواست؟ اگر رواست به چه میزان؟"

در جریان اعتراضات گسترده کارگران شرکت نیشکر هفت‌‎تپه، چندین نفر از آنان بازداشت شدند که بازداشت اسماعیل بخشی طولانی‌تر از دیگران بود و منابع کارگری اعلام کردند آقای بخشی در جریان بازداشت شکنجه شده و "سر و صورت مورد ضربات متعددی قرار گرفته به طوری که صورت او کبود و متورم بوده است. همچنین او دچار خونریزی معده بوده است".

مقام‌های قضایی و دولتی شکنجه آقای بخشی را تکذیب کردند.

او نزدیک به ۴ هفته در بازداشت بود و سرانجام با قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

اسماعیل بخشی در شرح دوران بازداشتش نوشته است: "در روزهای اول بدون دلیل یا هیچ حرفی تا سر حد مرگ مرا شکنجه و زیر مشت و لگد گرفتند که تا ۷۲ ساعت در سلولم از جایم نمی‌توانستم تکان بخورم."

"آنقدر زده بودند که حتی از تاب درد خوابیدن هم برایم زجز آور بود".

او می‌گوید: "امروز پس از گذشت تقریبا دو ماه از آن روز سخت در دنده‌های شکسته‌ام، کلیه‌ها، گوش چپم و بیضه‌هایم احساس درد می‌کنم."

او همچنین به شنود مکالمات تلفنی خودش و اعضای خانواده‌اش اعتراض کرده و از وزیر اطلاعات ایران پرسیده است: "آیا 'شنود ' خصوصی‌ترین مکالمات انسانها از نظر اخلاقی، حقوق بشری و دین اسلام رواست؟ به چه حقی مکالمات تلفنی خصوصی بنده و همسر عزیزم را دستگاه اطلاعاتی شما باید 'شنود ' کند؟"

یکی از کانال‌های تلگرامی کارگران هفت‌تپه نیز این روایت آقای بخشی را از ایسنتاگرام او نقل کرده است.

اعتراضات کارگری گسترده

در ماه‌های اخیر اعتراضات کارگری و صنفی گسترده‌ای در ایران برگزار شده است و به ویژه در استان خوزستان کارگران معترض هفت‌تپه و فولاد اهواز تجمع‌هایی را در شوش و اهواز برگزار کرده‌اند که حمایت دیگر اقشار مردم را هم داشته است.

حکومت ایران چندین نفر را در جریان برخورد با این اعتراضات بازداشت کرده که علی نجاتی، از فعالان کارگری و کارگر سابق هفت‌تپه، به همراه دست کم هفت نفر از کارگران معترض فولاد اهواز، هنوز در بازداشت به سر می‌‎برند.

پرداخت حقوق‌های معوقه یکی از درخواست‌های اصلی کارگران بوده است. آنها همچنین خواهان امنیت شغلی و به رسمیت شناخته شدن تشکل‌های صنفی خود بوده‌اند.

کارگران در ایران به ندرت اجازه یافته‌اند که مستقل از حکومت تشکیلات صنفی به راه بیندازند.

در مواردی مثل سندیکای نیشکر هفت‌تپه و سندیکای شرکت واحد هم که توانسته‌اند تشکیلاتی برای بیان اعتراضاتشان بسازند، رهبران سندیکایی و فعالان کارگری با برخورد قضایی و امنیتی مواجه بوده‌اند.

به تازگی "شورای اسلامی کار هفت‌تپه" در این واحد صنعتی انتخاباتی برگزار کرده است که فعالان کارگری مستقل می‌گویند استقبال از آن پایین بوده است.

یک مقام ارشد اداره کار استان خوزستان گفته است که "مجمع نمایندگان کارگران هفت‌تپه" به رسمیت شناخته نمی‌شود، چرا که "روال قانونی" را طی نکرده است.

اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان این مجمع بود.

بازگشت از روند خصوصی‌سازی و تغییر مدیریت هفت‌تپه به صورت "شورایی" از دیگر خواسته‌های کارگران معترض بوده است.

موضوعات مرتبط

منبع:پژواک ایران