ماجرای دفتر میدان ولیعصر سلمان خدادادی و دلیل مرگ زن جوان

ماجرای دفتر میدان ولیعصر سلمان خدادادی و دلیل مرگ زن جوان

 

alami_010919.jpgجسد زنی که پیش از این مدعی شده بود از سوی سلمان خدادادی نماینده ملکان مورد آزار قرار گرفته، هفته جاری در منزلش پیدا شد. این خبر توسط یکی از نمایندگان سابق مجلس منتشر شد.

رویداد۲۴ - در روزهای گذشته اکبر اعلمی یکی از نمایندگان پیشین مجلس خبر داد جسد خانمی به نام زهرا نوید پور در منزلش پیدا شده است. آنگونه که اعلمی نماینده ادوار مجلس گفته این خانم همان فردی است که پیش از این مدعی بوده که سلمان خدادادی او را مورد آزار و اذیت قرار داده است.

در فایل صوتی که قبلا در فضای مجازی منتشر شده بود، مکالمه‌ای با زبان ترکی انجام می‌شود که در آن حاشیه‌هایی همچون رفتن این خانم به «دفتری در میدان ولیعصر» مطرح می‌شود. صدایی که گفته شده منتسب به سلمان خدادادی است، به خانم می‌گوید چرا به دفتر میدان ولیعصر رفته و او را تهدید کرده است.

خبرنگار رویداد۲۴ برای بررسی این موضوع با سلمان خدادادی تماس گرفته بود. از خدادادی پرسیده بود در فایل صوتی پیشین نامی از دفتر شما در میدان ولیصر به میان می‌آید. آیا شما دفتری در خیابان ولیعصر دارید؟ او پاسخ داده بود «اصلا دفتری در خیابان ولیعصر ندارد.» این در حالی است که اطلاعات سایت بیمه مرکزی نشان می‌دهد دفتر بیمه ایران در میدان ولیعصر متعلق سلمان خدادادی است.

برای اطمینان از این موضوع با دفتر بیمه ایران تماس گرفتیم و پرسیدیم آیا این دفتر بیمه متعلق به سلمان خدادادی نماینده مجلس است یا خیر؟ پاسخ اینگونه بود: «بله دفتر متعلق به دکتر خدادادی است، دیروز هم به اینجا آمده بود.»

158413_572.jpgدر تماسی مجدد با سلمان خدادادی از او پرسیدیم آیا کسی به نام زهرا نوید پور می‌شناسد و آیا دفتر بیمه ولیعصر متعلق به اوست؟ او پاسخ داد چنین فردی را نمی‌شناسد و تاکید کرد دفتر بیمه در میدان ولیعصر هم ندارد.

مهدی علیمرادی دادستان شهرستان ملکان نیز خبر درگذشت زهرا نوید پور را تایید کرده و گفته برای بررسی بیشتر، جسد به پزشکی قانونی اعزام شده است.

پس از اعلام دادستان ملکان مجددا با سلمان خدادادی تماس گرفتیم. متن گفت‌وگوی کوتاه با خدادادی به شرح زیر است:

 

دادستان گفته جسد خانم زهرا نویدی پور به پزشکی قانونی اعزام شده است. شما هم از ماجرا اطلاع دارید؟

اصلا در جریان موضوع نیستم.

نام شما هم در آن گزارش آمده بود.

توضیحاتی که دادستان داده این نیست. دادستان گفته ماجرا خودکشی بوده است.

خانم نویدپور گفته بودند به دفتر میدان ولیعصر شما رفته‌اند. اما شما پیش از این به ما گفته بودید هیچ دفتری در میدان ولیعصر ندارید.

آنجا رفت و آمد ندارم.

منظورم رفت و آمد نیست. دفتر متعلق به شما هست یا خیر؟

شما بعدا تماس بگیرید، با شما صحبت می‌کنم.

با شعبه آنجا تماس گرفتیم و تایید کردند دفتر متعلق به شماست. سایت بیمه مرکزی نیز اطلاعات شما را نشان می‌دهد.

کارمندان زیادی آنجا هستند و من آنجا رفت و آمد ندارم. «احتمالا» دفتر به نام من باشد، اما متعلق به افرادی است که همانجا کار می‌کنند.

به گزارش رویداد۲۴ به جز فایل صوتی که مدتی پیش منتشر شده بود، فایل تصویری نیز منتشر شد که در آن زهرا نوید پور مدعی شده دو نفر از نزدیکان سلمان خدادادی او را تهدید کرده‌اند. این افراد با اسامی «کمال.خ» و «مسعود.ه» معرفی شده بودند. سلمان خدادادی اما گفته این افراد را اصلا نمی‌شناسد.

زهرا نوید پور در فایل تصویری که پیش از مرگش منتشر کرده بود، گفته برای پیگیری موضوع به شورای نگهبان نیز رفته و شورای نگهبان از او خواسته به صورت قانونی شکایت کند. تماس خبرنگار رویداد۲۴ با روابط عمومی شورای نگهبان نیز بی‌نتیجه ماند و اطلاعاتی از صحت این ادعا به دست نیامد.

سلمان خدادادی نماینده ملکان پیش از این گفته بود این کارها به خاطر تخریب او در کمیسیون اجتماعی بوده است. این در حالی بود که انتخاب روسای کمیسیون‌های مجلس یک ماه قبل از انتشار آن فایل انجام شده بود. سلمان خدادادی هم‌اکنون رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس است.

یک مقام مسئول در شهرستان ملکان که نخواست نامش فاش شود، به رویداد۲۴ خبر داده به آن‌ها اعلام شده در این خصوص مصاحبه نکنند، اما اطلاع داد که دادستانی ملکان در حال پیگیری موضوع است و پرونده‌ای در دادگستری برای این منظور تشکیل شده است.

به گزارش رویداد۲۴ پیش از این برخی نمایندگان درباره اعتبارنامه سلمان خدادادی اعتراض داشتند. علی لاریجانی رئیس مجلسدر جلسه علنی مجلس گفته بود با توجه به اینکه شعبه اعتبارنامه سلمان خدادادی را رد کرده است، پرونده ایشان به کمیسیون تحقیق ارسال می‌شود.

همچنین خبرگزاری فارس نیز پیش از این در سال ۱۳۸۷ مطلبی درباره رسیدگی به اعتبارنامه سلمان خدادادی منتشر کرده بود.

***

قتل بود یا خودکشی؟

گره خوردن نام زهرا نویدپور با نام یک نماینده مجلس باعث شد شایعات درباره علت احتمالی مرگش گسترش پیدا کند و در فضای مجازی نیز بعضی از کاربران از احتمال قتل او صحبت کردند.

دادستانی شهرستان ملکان دو روز بعد از انتشار خبر مرگ زهرا نویدپور بیانیه داد و اعلام کرد علت مرگ او «در ظاهر» خودکشی بوده است.

دادستان ملکان می‌گوید که خانم نویدپور «به ظاهر» خودکشی کرده است.
دادستان ملکان می‌گوید که خانم نویدپور «به ظاهر» خودکشی کرده است.

مهدی علیمرادی به خبرگزاری مهر گفته است: «دو روز قبل دختر جوانی به نام زهرا نویدپور در ملکان خودکشی کرده و این موضوع محرز شده است. در ظاهر خودکشی صورت گرفته و برای مشخص شدن جزئیات و دلایل این موضوع جسد متوفی به پزشکی قانونی اعزام شده تا بررسی‌های دقیق و علمی روی جسد متوفی انجام شود».

اما اکبر اعلمی، نماینده پیشین تبریز در مجلس ایران، در کانال تلگرامی خود نوشت که «در طول چهار سال گذشته، زهرا نویدپور با انتشار چندین فایل صوتی و تصویری مدعی بود که توسط یکی از راهیافتگان به مجلس شورای اسلامی مورد آزار و اذیت حنسی قرار گرفته است».

در آبان‌ماه ۹۷ ویدئویی از صحبت‌های خانم نویدپور در یک تلویزیون جمهوری آذربایجان پخش شد که حاوی جزئیاتی از ادعاهای او درباره سلمان خدادادی یک نماینده مجلس ایران بود. او در این ویدئو می‌گفت از سوی این نماینده مجلس و اطرافیانش تهدید به مرگ شده است.

اما سلمان خدادادی کیست؟

رادیو فردا - سلمان خدادادی نماینده ۵۶ ساله شهرستان ملکان در مجلس پنجم، ششم، هفتم، هشتم و دهم است. بر اساس اطلاعات شخصی‌اش در وب‌سایت مرکز پژوهش‌های مجلس او دکترای روابط بین‌الملل دارد.

آقای خدادادی با سابقه عضویت در سپاه و وزارت اطلاعات، از نمایندگانی است که در دو دهه گذشته نامش با جنجال همراه بوده است.

در اواخر دوره هفتم مجلس دادگاهی در تهران سلمان خدادادی را احضار کرد و او به اتهام «فساد اخلاق و ارتباط نامشروع» بازداشت شد. آقای خدادادی یک هفته بعد و با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

در همان زمان نماینده قوه قضاییه اعلام کرد پرونده آقای خدادادی برای رسیدگی به سعید مرتضوی سپرده شده است.

اواخر خرداد ۸۷ آقای خدادادی پس از آزادی‌اش اعلام کرد که «به سفارش حراست مجلس به دادگاه مراجعه کرده و به خاطر پذیرفته نشدن وثیقه‌اش» یک هفته بازداشت شده است.

او در آن زمان گفته بود که «هیچ‌کدام از اتهامات علیه من صحت ندارد و همه توطئه و جوسازی بدخواهان و رقیبان است».

با برگزاری انتخابات مجلس هشتم، سلمان خدادادی یک بار دیگر به نمایندگی مجلس انتخاب شد اما اعتبارنامه‌اش به مشکل برخورد.

فاطمه آلیا از نمایندگان وقت مجلس با توجه به سابقه اتهام‌های مطرح شده درباره آقای خدادادی به اعتبارنامه‌اش اعتراض کرد.

مجلس ایران در ۲۳ مرداد ۸۷ برای بررسی اعتبارنامه سلمان خدادادی، یک جلسه غیرعلنی و غیررسمی تشکیل داد و پشت درهای بسته، ظاهراً رضایت خانم آلیا جلب شد و اعتبارنامه سلمان خدادادی هم تصویب شد.

در مجلس نهم شورای نگهبان صلاحیت آقای خدادادی را رد کرد و او وارد رقابت‌های انتخاباتی نشد اما سال ۹۳ و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، به عنوان مشاور جواد ظریف به وزارت خارجه رفت.

سلمان خدادادی یک بار دیگر سال ۹۴ نامزد نمایندگی مجلس شد، شورای نگهبان این بار صلاحیتش را تأیید کرد و وارد مجلس شد و اکنون به عنوان رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نامش در رسانه‌ها مطرح می‌شود.

۲۳ سال از زمانی که سلمان خدادادی برای اولین بار وارد مجلس پنجم شد می‌گذرد. نام او در این دو دهه با جنجال اتهام سوءاستفاده جنسی و تجاوز و همراه بوده و یکی از مقام‌هایی است که چند سال پیش نامش در میان فهرست «نمایندگان چندزنه» مطرح شد.

اما حالا نامش با ماجرای مرگ زنی همراه شده است که در فضای عمومی و مجازی او را متهم به سوءاستفاده جنسی و تهدید به قتل کرده بود. این بار معلوم نیست که در انتخابات دوره یازدهم مجلس که سال ۹۸ برگزار خواهد شد، یک بار دیگر نام او را به عنوان نامزد نمایندگی ملکان خواهیم دید یا در دادگاه پاسخ اتهام‌های وارد شده را خواهد داد.

منبع:پژواک ایران