برایان هوک: ایران مسئول محدودیت صدور ویزای آمریکا برای ایرانیان است

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در مورد دلایل محدودیت صدور روادید ورود به ایرانیان توضیحاتی داده است.

آقای هوک در حساب توییتر usadarfarsi که برای ارتباط با ایرانیان راه‌اندازی شده، در پاسخ به سئوالی در این مورد که چرا آمریکا محدودیت مسافرتی برای شهروندان ایران را مرتفع نمی‌کند، حکومت ایران را مسئول دانسته و رفع این محدودیت را به تغییر رویکرد جمهوری اسلامی مشروط کرده است.

برایان هوک با اظهار اینکه این محدودیت هم "نمونه‌ای از سیاست‌های رژیم ایران است که باعث رنج مردم ایران شده" گفته است که اولویت دولت آمریکا در هر حال حفظ امنیت شهروندان این کشور است.

وی با ابراز اینکه "متاسفانه رژیم ایران که بزرگترین حامی تروریسم در جهان است بررسی سابقه شهروندانش برای سفر به آمریکا را دشوار می‌کند" افزود است که دولت دونالد ترامپ صدور ویزا برای شهروندان کشورهایی را محدود کرده که از تبادل و اشتراک اطلاعات با آمریکا در مورد مظنونین به تروریسم خودداری می‌کنند.

آقای هوک گفته است که سیاست محدودیت صدور ویزا به طور دوره ای بازنگری می شود و می تواند تغییر کند و افزوده که "کشوری که توانسته سیستم اشتراک اطلاعات با ما را بهبود بخشد از این فهرست خارج شده است و رژیم ایران هم باید به همین نحو عمل کند." وی گفته است که "محدودیت‌های ویزا تنها زمانی می‌تواند حذف شود که کشور مورد نظر تمهیدات ایمنی حداقلی را که بقیه دنیا از آنها تبعیت می‌کنند به اجرا بگذارد."

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در این پیام گفته است که "ما می‌خواهیم شهروندان ایرانی مطیع قانون از آمریکا دیدن کنند اما این در دست حکومت شماست و امیداریم بعد از اینکه رژیم شما گام‌های لازم را برای اشتراک اطلاعات امنیتی با ما بردارد، محدودیت‌های ویزا را بازنگری کنیم."

در ژانویه دو سال پیش، دونالد ترامپ با صدور فرمانی تحت عنوان "حفاظت از ملت در برابر ورود تروریست خارجی به ایالات متحده" ورود شهروندان ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا را برای مدتی به حالت تعلیق درآورد. این فرمان با استناد به قوانین مصوب ایالات متحده صادر شد که به رئیس جمهوری اجازه می‌دهد در شرایط اضطراری، ورود شهروندان خارجی به این کشور را محدود کند.

صدور این فرمان، که به فرمان "محدودیت ورود مسلمانان" شهرت یافت، و اقدامات بعدی رئیس جمهوری در این مورد با انتقاد و اعتراض گسترده در داخل و خارج ایالات متحده مواجه شد و مخالفان و منتقدان با مراجعه به محاکم قضایی، اجرای آن را به چالش کشیدند.

بعدها با هماهنگی دولت ایالات متحده و برخی از دولت‌های مشمول در این فرمان، نام کشورهایشان از این فهرست حذف یا محدودیت‌های وضع شده در مورد آنها تغییر یافت و کشورهای دیگری به این فهرست افزوده شدند.

چالش‌های قضایی علیه این سیاست سرانجام با مداخله دادگاه عالی ایالات متحده پایان یافت. با توجه به رای این دادگاه، در حال حاضر صدور ویزا برای شهروندان ایران به استثنای ویزای دانشجویی و تحقیقاتی به حالت تعلیق درآمده است.

سایر کشورهای مشمول این محدودیت عبارتند از: لیبی (ممنوعیت صدور ویزای مهاجرتی، مسافرتی و تجاری)، کره شمالی (انواع ویزا)، سومالی (ویزای مهاجرتی)، سوریه (ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی)، ونزوئلا (چند تن از مقامات دولتی)، یمن (مهاجرتی، غیرمهاجرتی،تجاری و مسافرتی).

عراق، سودان و چاد که برای مدتی در این فهرست بودند با هماهنگی با آمریکا از این فهرست خارج شدند.

منبع:بی بی سی