اردوگاه اسکان سیل‌زدگان روستای الهایی اهواز

نیمه شرقی ایران هم درگیر سیل شده است. فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی به خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت که بارش در استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان شدت خواهد گرفت و « آب گرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی در این مناطق وجود دارد».

در حالی که او شدت بارش در استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی را کمتر از دو استان دیگر پیش‌بینی کرده، برخی معابر شهری و جاده‌های بین‌شهری در استان‌های شرقی مسدود شده است.

به گفته محمدباقر توفیقی‌نیا جانشین فرمانده پلیس راه خراسان جنوبی جاده سربیشه به مرز ماهیرود در این استان یکشنبه ۲۵ فروردین به دلیل بارش شدید باران و طغیان رودخانه بسته شد.

سیل از شامگاه شنبه ۲۴ اسفند در برخی از مناطق استان خراسان جنوبی جاری شده است. آنگونه که به گفته محمدعلی واقعی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی تمامی مدارس در نهبندان تعطیل اعلام شده است.

واقعی همچنین از تعطیلی مدارس روستایی، استثنایی و پیش‌دبستانی در بیرجند خبر داده و گفته است تمامی مدارس درمیان به جز شهر اسدیه، مدارس ابتدایی، روستایی، پیش دبستانی، شبانه روزی بخش زهان، و دانش آموزان خوابگاهی هلال احمر در بمرود زیرکوه ، در مدارس شبانه روزی روستایی، تمامی مقاطع شهر اسفدن و تمامی پیش دبستانی‌ها و مدارس ابتدایی روستایی در شهرستان فردوس تمامی مدارس استثنایی، پیش دبستانی، روستایی، و ابتدایی شهر ارسک در شهرستان بشرویه هم تعطیل است.

در استان خراسان رضوی نیز جاری شدن سیل موجب تعطیلی مدارس در شهرستان تربت جام شده است.

همچنین براساس اعلام روابط عمومی آموزش و پرورش استان خراسان شمالی، مدارس روستاهای تفتازان، آق قلعه، کاکلی و قپز در نوبت صبح و عصر و مدارس بخش‌های قوشخانه و سرحد در نوبت عصر به دلیل آب‌گرفتگی معابرو احتمال قطع خطوط و راه‌های ارتباطی بر اثر بارش شدید باران تعطیل است.

سیل به سرخس رسید

سیل شامگاه شنبه ۲۴ فروردین به برخی از خانه‌های روستایی در سرخس و بندرگز خسارت وارد کرده است. حسین قریب سرپرست فرمانداری سرخس صبح ۲۵ فروردین گفت که برخی منازل در روستا‌های چاله زرد، صمدآباد و حاجی مدد دچار آب گرفتگی شدند.

محمدحسن فرهادی فرماندار بندرگز هم از آب‌گرفتگی چندین واحد مسکونی در شهر مزداوند خبر داد اما گفت که این حادثه تلفات جانی نداشته و با استقرار دستگاه‌های مکنده مشکل واحد‌های مسکونی به سرعت برطرف شده است.

به گفته فرهادی سیل به زمین‌های کشاورزی خسارت وارد کرده است.

شمار کشته شدگان سیل به ۷۶ تن رسید

احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران از افزایش شمار کشته شدگان سیل خبر داد. او صبح یکشنبه گفت که سیل در استان خوزستان جان پنج تن و در استان ایلام جان یک تن را گرفت.

در میان کشته شدگان سیل در استان‌های ایلام و خوزستان یک زن و یک کودک وجود دارد.

به گفته شجاعی شمار کشته‌شدگان سیل تا ۲۵ فروردین به ۷۶ تن رسیده است. سازمان پزشکی قانونی پیش از این شمار جان باختگان سیل تا ۱۷ فروردین را ۷۰ تن اعلام کرده بود.

۲۷۷ هزار تن در اردوگاه‌ها مستقر شدند

علی‌اصغر پیوندی رئیس سازمان هلال احمر ایران هم صبح یکشنبه در مجلس شورای اسلامی از اسکان ۲۷۷ هزار تن از سیل‌زدگان در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان در اردوگاه‌های اسکان اضطراری و موقت خبر داد.

به گفته پیوندی سیل به ساکنان ۲ هزار و ۱۴۵ روستا، شهر و بخش ایران خسارت وارد کرده و نیروهای امدادی هلال احمر به ساکنان این مناطق خدمات ارائه کرده‌اند.

تحریم مانع کمک‌های نقدی خارجی

رئیس هلال احمر ایران میزان هزینه این سازمان از منابع داخلی را ۱۳۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که مردم نیز بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان کمک نقدی به حساب بانکی هلال احمر واریز کرده‌اند.

به گفته او کمک‌های غیرنقدی مردمی تحویل شده به هلال احمر نیز حدود ۳۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

پیوندی همچنین با تائید دریافت کمک‌های غیرنقدی هلال‌احمر از «برخی کشورها» گفت که « به علت تحریم ها و بسته بودن سوئیفت‌ ها متاسفانه تا این لحظه یک دلار یا یک یورو به هلال احمر ایران واصل نشده است».