برج نوتردام پاریس فروریخت

رادیو زمانه: دوشنبه ۱۵ آوریل/ ۲۶ فروردین، کمتر از یک هفته مانده به عید پاک، برج اصلی کلیسای نوتردام در محله چهارم پاریس با قدمت ۸۰۰ سال آتش گرفت و فروریخت. برخی از فرانسوی‌ها این حادثه را با حادثه ۱۱ سپتامبر مقایسه کرده‌اند.

دوشنبه ۱۵ آوریل/ ۲۶ فروردین: کلیسای نوتردام در پاریس

شعله‌های نارنجی رنگ آتش به برج اصلی که ناقوس کلیسای نوتردام در آنجا قرار دارد سرایت کرد، در سراسر بعد از ظهر دوشنبه ۱۵ آوریل/ ۲۶ فروردین دود زرد غلیظی به هوا برخاسته بود و با فرارسیدن شب، از برج نوتردام جز حفره‌ای باقی نماند.

شدت آتش‌سوزی به حدی بود که حرارت شعله‌های سرکش آتش در آن سوی رودخانه سن هم احساس می‌شد. مثل این بود که پاریس از حرکت بازایستاده. هزاران نفر از ساکنان این شهر چند ملیتی از آن سوی رودخانه سن به تماشای این آتش‌سوزی مهیب ایستاده بودند.

Video Player
00:00
00:22

در سال ۱۱۶۳ کلیسای نوتردام پاریس بنا شده و پربیینده‌ترین بنای باستانی این شهر به شمار می‌آید. هر سال ۱۲ میلیون نفر از این بنا دیدن می‌کنند. برج‌های دوقلوی کلیسا در رمان گوژپشت نوتردام اثر جاودانه ویکتور هوگو محل زندگی کازیمودوی گوژپشت‌اند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«نوتردام پاریس را شعله‌های آتش از بین برد. اندوه یک ملت. به همه کاتولیک‌ها و فرانسوی‌ها تسلیت می‌گویم. من هم مانند سایر هموطنان غمگینم.»

برنامه شبکه‌های یک دو دو تلویزیون فرانسه تحت تأثیر این اتفاق قرار دارد. برخی از مردم مقابل دوربین‌ها گریه می‌کنند.

کلیسای نوتردام به تازگی مرمت شده است. این احتمال وجود دارد که به دلیل خطا در بازسازی این عمارت، آتش‌سوزی اتفاق افتاده باشد. سال گذشته به برخی از کلیساهای تاریخی پاریس حمله شده بود. هنوز تحقیقات درباره دلیل آتش‌سوزی آغاز نشده است.

ماه گذشته کلیسای سنت سولپیس پاریس به دلیل نامعلومی طعمه حریق شد. در اثر این آتش‌سوزی در ورودی و پلکان این بنای تاریخی از بین رفت. برخی از فرانسوی‌ها گمان می‌کنند که آتش‌سوزی نوتردام عمدی بوده. برخی این حادثه را با حادثه ۱۱ سپتامبر مقایسه کرده‌اند.

آتش‌سوزی مهیب در کلیسای نوتردام پاریس

Flames on the roof of the Notre-Dame cathedral in Paris, France, 15 April 2019

بی بی سی : آتش سوزی در کلیسای جامع نوتردام پاریس که بعد از ظهر دوشنبه شروع شده بود به سرعت به نقاط دیگر ساختمان گسترش یافته و تاکنون آسیب شدیدی به آن وارد کرده است.

علت آتش سوزی معلوم نیست اما مقام ها می گویند می تواند به عملیات مرمت که در کلیسا در جریان بود مربوط باشد.

عملیاتی عمده برای مهار این حریق در جریان است اما گفته می شود که برج مخروطی کلیسا و سقف آن ریخته است.

مقام ها می گویند ناحیه اطراف کلیسا در مرکز پاریس تخلیه شده است.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که درحال عزیمت به سوی محل حادثه است گفت: "مثل همه هم‌وطنانم از دیدن اینکه بخشی از ما می سوزد غمگینم."

به گفت یک مقام کاخ الیزه او یک برنامه سخنرانی ملی را پس از شروع این آتش سوزی لغو کرده است.

 

Image of Notre Dame with the tower on fire

یک سخنگوی کلیسا گفت که کل ساختمان "درحال سوختن است."

او گفت: "چیزی باقی نخواهد ماند. باید صبر کرد و دید آیا طاق کلیسا که از ساختمان محافظت می کند تحت تاثیر قرار خواهد گرفت یا نه."

ان هیدالگو شهردار پاریس که در صحنه حادثه است آن را یک "آتش سوزی وحشتناک" توصیف کرده و از مردم خواسته است حریم ایجاد شده توسط ماموران آتش نشانی را رعایت کنند تا ایمنی شان به خطر نیافتد.

دفتر دادستانی پاریس گفت که تحقیقاتی را در این باره آغاز کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته شاید بتوان از "تانکرهای هوایی" برای مهار حریق استفاده کرد.

سال پیش بعد از ترک برداشتن و ریختن بخش هایی از ساختمان نوتردام، کلیسای کاتولیک در فرانسه خواستار کمک فوری برای مرمت آن شد.

People watch the landmark Notre-Dame Cathedral burning in central Paris on April 15, 2019

سالانه میلیون ها نفر از این کلیسای مهم تاریخی بازدید می کردند

 

منبع:پژواک ایران