تفاوت فاحش آمار پلیس و پزشکی قانونی از تلفات رانندگی نوروز

- آمار اعلام شده تعداد کشته‌شدگان تصادفات نوروزی توسط سازمان پزشکی قانونی با آمار اعلامی همین موضوع از سوی پلیس راهور، تفاوت ۱۳درصدی دارد.


آمار منتشرشده توسط سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد ایران جزو کشورهای منطقه قرمز در رانندگی جاده‌ای است. سازمان بهداشت جهانی سال‌هاست برای توصیف وضعیت ایمن یا خطرناک‌بودن جاده‌ها در کشورهای مختلف جهان از شاخص «تعداد کشته‌شدگان تصادفات» و «تعداد کشته‌شدگان جاده‌ای نسبت به هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت» استفاده می‌کنند و بر مبنای آماری که در حال حاضر ارائه می‌شود، همچنان ایران دارای نرخ مرگ‌ومیر بالایی در حوادث جاده‌ای است. 

اما نکته تأمل‌برانگیز تفاوت در آماری است که توسط نهادهای مختلف اعلام می‌شود و نمونه اخیر آن، آمار کشته‌های حوادث رانندگی در نوروز ۹۸ است که سازمان پزشکی قانونی و پلیس راهور، آمار متفاوتی در این رابطه اعلام کرده‌اند. 

سازمان پزشکی قانونی کشور به روال هرساله خود در نیمه‌دوم ماه اردیبهشت آمار کشته‌های تصادفات در بازه زمانی ۲۵اسفند الی ۱۵فروردین را اعلام نمود. براساس آمار پزشکی قانونی در بازه زمانی یکم الی ۱۵فروردین روزانه ۴۴نفر و در مجموع ۶۵۷نفر در تصادفات کشته شده‌اند که این آمار کاهش ۱۵درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد. ایرناپلاس نوشت؛ این در حالی است که سردار هادیان‌فر، رئیس پلیس راهور در نشست خبری روز دوشنبه ۱۹فروردین ۹۸ اعلام کرد تعداد کشته‌های تصادفات جاده‌ای در نوروز ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ کاهش ۳۳درصدی داشته است. 

هادیان‌فر رسما اعلام کرد که در نوروز ۹۸، روزانه ۳۸نفر و در مجموع ۵۷۰نفر در اثر سانحه تصادف کشته شده‌اند. به عبارتی آمار پلیس راهور و پزشکی قانونی ۸۷نفر(بیش از ۱۳درصد) تفاوت دارد. ارائه دو آمار متفاوت توسط دو نهاد انتظامی و قضائی می‌تواند شبهاتی ایجاد کند و آماری که بر مبنای ارزشمندترین دارایی انسان یعنی جانشان محاسبه می‌شود مستلزم دقت بیشتری است. این تفاوت فاحش از کجا ناشی می‌شود؟ در حالی که کشورمان به لحاظ حوادث و تلفات رانندگی، وضعیت اسف‌انگیزی دارد چرا هنوز آمار مشخص و هماهنگی در این مورد ارائه نمی‌شود؟ آیا مبنای محاسبه و اعلام کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی در نهادهای مختلف تفاوت دارد؟ منشأ این تفاوت‌ها در کجاست؟

منبع:روزنامه آرمان امروز