دولت ۳۲۰هزار میلیارد تومان بدهکار است

 

آرمان: طبق آمار منتشر شده در سال 97، بدهی‌های دولت از اسفند ۹۴ تا خرداد ۹۷ به میزان ۱۲۸ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. 

همچنین، میزان بدهی دولت به بخش‌های مختلف از 205 هزار و 820 میلیارد تومان در اسفند 94 به 333 هزار و 889 میلیارد تومان در خرداد 97 رسیده و همچنین کل بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به عدد 565 هزار و 433 میلیارد تومان رسیده است. 

سهم بخش «پیمانکاران و مشاوران خصوصی، اشخاص حقوقی تعاونی، خارجی و سایر اشخاص حقوقی خصوصی و نامشخص» 117 هزار و 545 میلیارد تومان، سهم نهادها و موسسات عمومی غیردولتی 77 هزار و 97 میلیارد تومان و سهم بانک‌ها و موسسات اعتباری 139 هزار و 246 میلیارد تومان است. 

در واقع در مدت دو سال و سه ماه (از پایان سال 94 تا خردادماه 97) 128 هزار و 69 میلیارد تومان افزایش بدهی اتفاق افتاده که بیشترین رشد بدهی، بدهی دولت به «پیمانکاران و مشاوران خصوصی، اشخاص حقوقی تعاونی، خارجی و سایر اشخاص حقوقی خصوصی و نامشخص» بوده است به طوری که بدهی از 44 هزار و 262 میلیارد تومان به 117 هزار و 545 میلیارد تومان رسیده است. افزون بر این اطلاعات، سازمان برنامه و بودجه سال گذشته در گزارشی بدهی بخش‌های دولتی به بانک‌ها و موسسات اعتباری را بررسی کرد که در این بررسی؛ یک بار بر اساس محاسبات بانک مرکزی و یک بار هم مطابق با بررسی‌های وزارت اقتصاد و یک بار هم براساس تاییدیه سازمان حسابرسی ارقام بدهی دولت محاسبه شد. 

بدین ترتیب، براساس آمار بانک مرکزی بدهی بخش دولتی به بانک‌ها تا پایان سال 96 به 202 هزار و 500 میلیارد تومان بوده اما براساس اطلاعات وزارت اقتصاد میزان بدهی دولت به بانک‌ها تا پایان سال 96، 176 هزار و 950 میلیارد تومان بوده است. 

شهریورماه سال گذشته همچنین، حسین قضاوی معاون اسبق وزارت اقتصاد که در گفت‌وگوی ویژه خبری حضور یافته بود، طی سخنانی اعلام کرد که بدهی دولت به بانک‌ها از سال 83 تا پایان سال 96، 54 برابر شده است. او در ادامه اضافه کرد که سهم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در ۱۳ سال گذشته ۶۶ برابر شده است. همچنین، در ۱۳ سال اخیر بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی چهار برابر، بدهی دولت به بانک مرکزی دو و نیم برابر و بدهی بخش دولتی به بانک‌ها ۲۲ برابر شده است. 

حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه نیز در روزهای پایانی سال 97، ضمن اعلام این خبر که 30 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک‌ها تهاتر شده است، اظهار کرد که تهاتر 70هزار میلیارد تومان باقی‌مانده به سال 98 موکول شد. امسال هم عباس معمارنژاد معاون وزیر اقتصاد خبر داد که بدهی دولت به بانک‌ها امسال تعیین تکلیف می‌شود. او در ادامه توضیح داد که در قانون بودجه حدود 50 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک‌ها را در قالب تهاتر و اوراق می‌توان تسویه کرد که به شفافیت صورت‌های مالی بانک‌ها کمک می‌کند. کارشناسان اقتصادی نسبت به اثرات و پیآمدهای منفی افزایش بدهی دولت مکررا هشدار می‌دهند. آنها بر این باور هستند که بالا رفتن بدهی‌ها اثرات سوء خود را بر رشد اقتصادی خواهد گذاشت و در بلندمدت شدیدتر نیز می‌شود.

منبع:پژواک ایران