هشدار مایک پمپئو به دیگر کشورها درباره پایان قریب الوقوع تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی و لغو ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به زمان باقی مانده به پایان تحریم سازمان ملل علیه فروش اسلحه به جمهوری اسلامی و لغو احتمالی ممنوعیت فرمانده سپاه قدس، از متحدان ایالات متحده خواست فشار بر جمهوری اسلامی را بیشتر کنند.

به گزارش صدای آمریکا، پمپئو در پیامی که عصر ۲۱ مرداد به وقت محلی منتشر کرد نوشت: «ساعت در حال تیک تاک کردن است.زمان باقیمانده تا انقضای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران و لغو ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی به پایان نزدیک می‌شود. ما، متحدان و شرکای خود را به افزایش فشار بر رژیم ایران تشویق می کنیم تا آن [رژیم] رفتار بی ثبات کننده خود را متوقف کند.»

براساس ساعت شماری که پمپئو در توئیت خود منتشر کرده، تنها ۱۵ ماه و هشت روز به پایان تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی از سوی سازمان ملل و همچنین لغو ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی مانده است.

تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ برای ممنوعیت فروش سلاح به ایران و صادرات سلاح از ایران وضع شد. در پی دستیابی قدرت‌های جهانی و ایران به توافق هسته ای مقرر شد که این تحریم ها ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ پس از اینکه گزارش‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تایید کرد، برداشته شود.

دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین حامی تروریسم می داند. آمریکا، برخی از کشورهای غربی و بسیاری از کشورهای منطقه اقدامات رژیم ایران و گروه های نیابتی آن در منطقه را موجب بی ثباتی می دانند.

از این رو، دولت پرزیدنت ترامپ سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد و فرماندهان آن را تحریم کرد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، است و ماموریت های برون مرزی سپاه را هدایت می‌کند. آقای پمپئو پیشتر هنگام قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی گفته بود که از نظر آمریکا قاسم سلیمانی نیز یک تروریست است.

 

 

منبع:صدای آمریکا