انفجار در پایگاه حشدالشعبی در جنوب بغداد یک کشته و ۲۹ زخمی برجای گذاشت

 
رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منطقه خاورمیانه از انفجاری در غروب روز دوشنبه بیست و یکم مرداد در یک پایگاه نیروهای حشدالشعبی در جنوب بغداد و حضور آتش‌نشانان در محل گزارش دادند.

به گزارش راديو فردا، تصاویر و فیلم‌های شبکه‌های اجتماعی توده دود برخاسته به آسمان را نشان می‌دهد.

رویترز نیز به نقل از یک «منبع امنیتی عراقی» نوشت، انبار تسلیحات راکت‌های کوتاه‌ برد کاتیوشا منفجر شده است.

به گزارش این خبرگزاری، انفجار باعث آتش‌سوزی در این پایگاه شد که در نتیجه آن، شماری از راکت‌ها به اطراف پادگان پرتاب شد.

وزارت بهداشت عراق گزارش شبکه اسکای‌نیوزعربی را تایید کرد که از کشته شدن یک تن و زخمی شدن ۲۹ تن دیگر خبر داده بود.

گزارش‌های اولیه تنها از زخمی شدن سطحی ۱۴ تن که اکثرا کودک بودند، خبر داده بود.

حاتم الجابری از مسئولین امنیتی عراق نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی، انفجار شماری راکت در انبار مهمات حشدالشعبی را تایید کرد.

محل انفجار پایگاه الصقر در منطقه عویریج در جنوب بغداد بود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، نیروهای شبه‌نظامی شیعه از سازمان‌های بدر، جندالامام و گردان‌های سیدالشهدا در چارچوب قوای حشدالشعبی در این پایگاه مستقر هستند. تیپ شماره ۱۴ حشدالشعبی از آنجا مدیریت می‌شود.

پیش‌تر یک منبع در پلیس عراق گفته بود، «سهل‌انگاری» در مراقبت از انبار راکت‌ها و نیز حرارت بالای درون انبار و نبود عایق برقی، عامل درگرفتن حریق بود.

وزارت کشور عراق دستور بررسی این ماجرا را داده است.

بر اساس نوشته شبکه‌های اجتماعی در عراق، زمانی کوتاه پس از انفجار در این پایگاه، خمپاره‌هایی به منطقه سبز بغداد که سفارت آمریکا نیز در آن قرار دارد، اصابت کرد. آمریکا این امر را تایید نکرده است.

این سومین انفجار در پایگاه‌های نیروهای وفادار به ایران در عراق در کمتر از پنج هفته اخیر است.

رسانه‌های منطقه و از جمله اسرائیل دو حمله ماه گذشته را «گسترش دایره» اقدامات ارتش اسرائیل در وارد کردن ضربه به نیروها و تجهیزات گروه‌های مرتبط با ایران در منطقه توصیف کردند.

اسرائیل، بنا به گفته سران این کشور، در طول سال‌ها و صدها بار به اهداف وابسته به ایران در سوریه حمله کرده است. نخست وزیر اسرائیل هفته گذشته حمله تازه‌ای در سوریه را تلویحی تایید کرد.

عراق رسما اسرائیل را با دو حمله ماه گذشته در استان‌های صلاح‌الدین و دیالی ربط نداده است.

ایران نیز در این خصوص سکوت کرد اما برخی رسانه‌های ایران از تشییع جنازه دست‌کم یک سپاهی کشته شده در حمله استان صلاح‌الدین خبر دادند.

سردبیر وب‌سایت «دیپلماسی ایرانی» در تهران سکوت دولت عراق را مایه تعجب دانسته و یادآور شده بود که حملات منتسب به اسرائیل، به نزدیکی مرزهای ایران رسیده است.

منبع:پژواک ایران