۱۱کشته و ۳۰۰ زخمی در اعتراضات عراق؛ قاسم سلیمانی در بغداد است؟!

iraq.jpgکیهان لندن - هزاران نفر از مردم در بغداد، روز سه‌شنبه اول اکتبر (۱۰ مهرماه)، در اعتراض به وضعیت معیشتی، فساد حکومتی و بیکاری و وضعیت نامناسب خدمات عمومی به ویژه کمبود برق و آب دست به اعتراض زدند.

تظاهرات به شکل مسالمت‌آمیزی در میدان التحریر شروع شد و مردم شعارهای ضدحکومتی می‌دادند اما با دخالت نیروهای امنیتی این اعتراض به درگیری کشیده شد. نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی‌ها که گفته می‌شود نیروهای حشدالشعبی بودند با گاز اشک‌‌آور و باتوم به معترضان حمله کردند و تظاهرات را به خشونت کشاندند. ماشین‌های ضدشورش به مردم آب‌پاشیدند تا متفرق شوند و در چند خیابان به معترضان تیراندازی مستقیم شد.

مطالب بیشتر در کیهان لندن

منابع رسمی می‌گویند ۱۰ نفر کشته و بیش از ۲۸۵ نفر زخمی شده‌اند اما به نظر می‎رسد آمار تلفات بیش از این باشد. گروهی از معترضان نیز دستگیر شدند که تعداد آنها مشخص نیست.

پلیس ضد شورش برای جلوگیری از ورود معترضان به منطقه سبز بغداد که سفارتخانه‌ها و مراکز حساس حکومتی آنجا قرار دارد از ادوات نیمه سنگین استفاده کرده است.

العربیه نوشته مردم معترض خواستار تغییر دولت به دلیل ناکامی در بهبود اوضاع خدمات عمومی و ایجاد شغل هستند. بسیاری از معترضان علیه دولت شعار داده و عکس سرلشکر عبدالوهاب الساعدی که در روزهای گذشته از ریاست سازمان مبارزه با تروریسم کنار گذاشته شد را در دست داشتند.

آسوشیتدپرس نیز گزارش داده بسیاری از معترضان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مختلف هستند که با وجود داشتن تحصیلات و تخصص‌های مختلف، هنوز نتوانسته‌اند در کشور سرشار از منابع اما مملو از فساد عراق شغلی پیدا کنند.

بغدادپست نوشته به دنبال کشیده شدن تظاهرات به مناطق شیعه‌نشین، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به عراق رفته است.

برهم صالح رئیس جمهوری عراق در یک توییت به این اعتراضات واکنش نشان داده و خواهان خویشتنداری و احترام به قانون شده است. وی نوشته است: «تظاهرات مسالمت‌آمیز یک حق تعیین شده در قانون اساسی برای شهروندان کشور است.»

او افزوده، «نیروهای امنیتی مسئول حمایت از امنیت و حقوق شهروندی هستند. جوانان عراقی خواهان تحقق اصلاحات و ایجاد فرصت‌های شغلی بوده و وظیفه ما پاسخگویی به این درخواست‌‌های مشروع است.»

خبرگزاری دولتی ایرنا نوشت این تظاهرات «متولیان ناشناخته‌»ای دارد که با عناوینی مانند «تظاهرات اکتبر» یا «تظاهرات میلیونی» فراخوانده شده بودند و گروه‌‌های معروف سیاسی مانند جریان صدر یا حزب کمونیست و یا گروه‌‌های مقاومت اسلامی که معمولاً به عنوان گروه‌های برگزارکننده تظاهرات‌‌های اعتراضی شناخته می‌‌شوند از پیوستن به آن خودداری کرده‌‌اند.

ایرنا در گزارش خود نوشته معترضان «شعارهای مشکوک» سر دادند! یکی از این «شعارهای مشکوک» بر روی پلاکاردها این بود: «تا ظلم و ستم برداشته نشود، پیاده‌روی به سمت کربلا (در اربعین) جایز نیست.»

شیخ قیس الخزعلی رهبر گروه تروریستی «عصائب اهل الحق» نیز در اظهاراتی پیش از این تظاهرات گفته بود که تظاهرات اکتبر در عراق که در صفحات اجتماعی برای آن فراخوان داده می‌‌شود، در راستای «معامله قرن» است و ایادی خارجی در آن دست دارند.

گزارش‌ها حاکیست اعتراضات به استان ذی قار و شهر کربلا در جنوب عراق هم کشیده شده است. در ذی‌قار یک نفر کشته و ۲۵ مامور امنیتی نیز زخمی شدند.

گسترش تظاهرات اعتراضی در بغداد؛ تعداد کشته‌ها به ۹ نفر رسيد   

تظاهرات مردم در شهر بغداد روز چهارشنبه ۱۰ مهر گسترش یافت و با وجود تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی، مردم به اعتراضات خود ادامه دادند. تعداد کشته‌شدگان تظاهرات نیز به ۹ نفر رسید.

به گزارش راديو فردا، این تظاهرات اولین چالش مهم دولت عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق محسوب می‌شود که یکسال پیش به قدرت رسید. او وقوع حوادث خشونت‌آمیز روزهای اخیر را به «حملات» معترضان نسبت داده است.

آخرین گزارش‌های رسیده حاکی است که اینترنت در عراق قطع و در شهرهای جنوبی ناصریه، عماره و حله حکومت نظامی برقرار شده است.

معترضان از اولین ساعات روز چهارشنبه در چند محله شهر بغداد تجمع کرده و واحدهای پلیس ضد شورش برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک‌آور و شلیک هوایی گلوله‌های واقعی استفاده کردند.

تظاهرکنندگان پس از مدتی دوباره تجمع کرده و در اعتراض به فساد حکومتی، وضعیت بد خدمات عمومی و بیکاری به سوی میدان تحریر راهپیمایی کردند.

گزارش‌ها حاکی است پلیس ضدشورش مسیرهای ورود به میدان تحریر و خیابان‌های اطراف پل جمهوریه را مسدود کرده بود.

نیروهای امنیتی نگران بودند که تظاهرکنندگان با عبور از رود دجله به «محدوده سبز» برسند که اکثر ساختمان‌های مهم دولتی و سفارتخانه‌های خارجی در آنجا قرار دارند.

مسئولین پزشکی می‌گویند روز چهارشنبه حدود ده مجروح در سراسر بغداد به بیمارستان منتقل شده‌اند و اکثر موارد به خاطر تنفس گاز اشک‌آور بوده است.

مسئولین پزشکی و مقامات امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفتند یکی از مجروحان تظاهرات دیروز روز چهارشنبه درگذشت و به این ترتیب رقم کشته شدگان تظاهرات بغداد به سه نفر رسید.

صدای تیراندازی شدید در اطراف میدان تحریر و محله صدر که مراسم تشییع جنازه یکی از معترضان کشته شده در آنجا برگزار می‌شد تا سه‌شنبه شب شنیده می‌شد.

مشخص نیست که گلوله‌ها به سوی معترضان شلیک می‌شد و یا صدای تیراندازی مربوط به شلیک هوایی بوده است.

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، روز سه‌شنبه ضمن محکوم کردن خشونت‌ها خواستار خویشتنداری و احترام به قانون شد.

او افزود: «تظاهرات مسالمت‌آمیز حق قانونی شهروندان است».

نماینده ارشد سازمان ملل متحد در عراق روز چهارشنبه با اظهار نگرانی شدید در مورد قربانیان خشونت‌ها ابراز تاسف کرد و از نهادهای مسئول خواست «در برخورد با تظاهرکنندگان خویشتنداری کنند».

تاکنون هیچ گروه سیاسی از مردم دعوت نکرده که تظاهرات کنند و به نظر می‌رسد این اعتراضات خودجوش است.

روزنامه لیبرال «البیانیه الجدیده» در گزارشی نوشت: «برای اولین بار تظاهرات بدون پرچم و شعارهای احزاب سیاسی برگزار شده است».

این اعتراضات یکی از نتایج ماه‌ها کم‌کاری دولت عادل عبدالمهدی در مبارزه با فساد حکومتی و حل معضل بیکاری و بهبود خدمات عمومی تلقی می‌شود.

اعتراضات مشابهی که تابستان گذشته شهر بصره را در بر گرفت یکی از دلایل اصلی پایان دوران نخست‌وزیری حیدر العبادی و عدم پیروزی او در انتخابات بود.

عادل عبدالمهدی اکنون با چالش مشابهی روبرو شده است. او روز چهارشنبه جلسه اضطراری شورای امنیت ملی عراق را برگزار کرد و آشوب‌طلبان را مسئول خشونت‌ها دانست.

سخنگوی وزارت کشور عراق نيز روز سه‌شنبه در مصاحبه با رسانه‌های دولتی گفت: «افراد نفوذی مسئول خشونت‌هايی هستند که در تظاهرات روی داده است».

اين سخنان در شبکه‌های اجتماعی به شکل گسترده‌ای مورد انتقاد قرار گرفته به طوری که تعدادی از سياستمداران از معترضان حمايت کرده‌اند.

مقتدی صدر، روحانی شيعه، نیز خواستار انجام «تحقيقات عادلانه» در مورد حوادث ميدان تحرير شد.

پارلمان عراق دستور داده در مورد خشونت‌ها تحقيق شود و کميته حقوق بشر پارلمان از نيروهای امنيتی به دليل «سرکوب» تظاهرکنندگان انتقاد کرد.

منبع:پژواک ایران