گزارش ماهانه (اسفند ۱۳۸۶) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران
 

گزارش ماهانه (اسفند ۱۳۸۶) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران

گزارش ماهانه (اسفند ۱۳۸۶) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران

پیشاپیش فرا رسیدن عید نوروز را به همه ایرانیان شاد باش می گوییم و امیدواریم تبریکات صمیمانه مارا پذیرا باشید . روز نو و سال نو بر همگی شما مبارک باد . در ضمن از کلیه کسانی که با ارسال پیام نوروزی مارا سرافراز نمودند ، کمال تشکر را داریم و متقابلاً به همه آنها شادباش می گوییم .

نهادهای مدافع حقوق بشر !

ایرانیان مدافع حقوق بشر !

در این گزارش بخش بسیار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران را که توسط این شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانیم:

 

بین المللی:

۱ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه در رابطه با دستگیری نسیم خسروی و راحله عسگری زاده از اعضای کمپین یک میلیون امضاء با انتشار بیانیه ای خطاب به مقامات ایران خواسته های خود را به این شرح مطرح کردند: تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی نسیم خسروی و راحله عسگری زاده و همچنین دیگر فعالان کمپین یک میلیون امضاء را تضمین کنند. هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی راحله عسگری زاده و نسیم خسروی را آزاد کنند، زیرا دستگیری و بازداشت آنان کاملا خود سرانه می باشد. سریعا به هرگونه اقدام تهدید آمیز و آزار دهنده، از جمله در سطوح قضایی، بر ضد مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۹ دسامبر ۱۹۹۸ احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. بطور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادیهای اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهد نامه های بین المللی و منطقه ای که ایران نیز آنها را به رسمیت شناخته رعایت خواهند شد.(گویا ۳/۱۲/۸۶)

۲ ـ سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای از رئیس قوه قضائیه ایران درخواست نمود تا حکم اعدام محمد رضا حدادی را لغو کند. محمد رضا حدادی در سن ۱۵ سالگی مرتکب قتل شده است. پژوهشگر حقوق کودکان خاورمیانه در دیده بان حقوق بشر گفت: اعدام فردی برای جرمی که در هنگام کودکی مرتکب شده همواره غلط است، اما محاکمه ناقص، ناعادلانه بودن این پرونده را مضاعف کرده است. این سازمان از حکومت ایران می خواهد مجازات مرگ را برای همه افرادی که در هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشتند را به سرعت و بطور کامل لغو کند. ایران سردمدار اعدام مجرمین نوجوان است. ایران حداقل ۶ مجرم نوجوان را در سال ۲۰۰۷ اعدام کرده است و به گفته سازمان عفو بین الملل تا ماه ژانویه حداقل ۸۶ مجرم نوجوان در ایران در انتظار حکم اعدام بوده اند.(سازمان دیده بان حقوق بشر ۴/۱۲/۸۶)

۳ ـ سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: قوه قضائیه ایران باید حکم اعدام معلم کرد، فرزاد کمانگر را لغو کند. کمانگر در شماری از سازمانهای جامعه مدنی فعال بوده است. نایب رئیس بخش خاور میانه ای سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: پرونده فرزاد کمانگر نشانگر این است که چگونه نقض حقوق بشر در ایران عادی شده است. کمانگر شکنجه شده، مورد محاکمه غیر عادلانه قرار گرفته و هم اکنون با حکم اعدام مواجه است. سازمان دیده بان حقوق بشر با مجازات اعدام به دلیل ماهیت بی رحمانه و غیر انسانی آن تحت هرگونه شرایطی مخالف است.(سازمان دیده بان حقوق بشر ۷/۱۲/۸۶)

۴ـ اتحادیه اروپا از دولت ایران خواست تا ماده ۲۲۵ لایحه مجازات اسلامی که به موجب آن برای ارتداد، برگشتن از دین اسلام، مجازات مرگ تعیین شده، را از این پیش نویس حذف کند. اتحادیه اروپا اعلام کرد: این ماده بطور روشن نقض تعهدات جمهوری اسلامی به کنوانسیونهای بین المللی حقوق بشر است. طبق ماده ۲۲۵ لایحه پیشنهادی قانون مجازات اسلامی، برای مردانی که در خانواده مسلمان متولد شده و از اسلام برگشته اند(مرتد شده اند) مجازات مرگ و برای زنان مرتد مجازات حبس دایم تعیین کرده است.(رادیو فردا ۸/۱۲/۸۶)

۵ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با اعدام باصدور اطلاعیه ای از صدور حکم اعدام برای یعقوب مهر نهاد روزنامه نگار، دانشجوی دانشگاه زاهدان و دبیر کل انجمن جوانان صدای عدالت ابراز نگرانی شدید نمودند. در این اطلاعیه آمده است: صدور این حکم که نتیجه یک دادرسی پرهیاهو و ناعادلانه است را شدیدا محکوم می کنیم. سازمانهای ما از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهند که تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی یعقوب مهر نهاد را تضمین کنند و امکان برگزاری یک محاکمه عادلانه، بی طرف و بدون تاخیر را در جریان دادگاه تجدید نظر مهیا سازند.(عصر نو ۹/۱۲/۸۶)

۶ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی تحت عنوان ایران: مدافعان حقوق زنان با سرکوب مبارزه می کنند، اعلام کرد که مقامات ایران باید به آزار مدافعان حقوق زنان خاتمه دهند و برای از میان برداشتن قوانین تبعیض آمیزی که این مدافعان بدنبال تغییر آن هستند اقدامات سریعی به عمل آورند. مدیر برنامه خاور میانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل گفت: حکومت ایران به جای این که با کاربرد ابزارهای قدرت خود کسانی را که اعتراض و حق خواهی می کنند مورد سرکوب و ارعاب قرار دهد، باید گامهایی برای بررسی تبعیضات دیر پای قانونی و دیگر تبعیض ها علیه زنان، که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند بردارد. جکومت ایران باید مدافعان حقوق زنان را که زندانی شده اند آزاد کند و بازداشت و آزار کسانی را که بصورت مسالمت آمیز به استفاده از حقوق آرادی بیان، تشکل و تجمع می پردازند، متوقف نماید.در این گزارش به قوای قضائیه، مقننه و مجریه و رهبر توصیه شده از سرکوب خودداری کنند و قوانین تبعیض آمیز را اصلاح کنند و از جامعه بین الملل درخواست شده: بر مقامات ایران فشار وارد کنید تا به تعهدات خود تحت میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که حق آزادی بیان، تشکل و اجتماع را برسمیت شناخته است، عمل کنند و به اعلامیه سازمان ملل درباره مدافعان حقوق بشر پایبند باشند. به مقامات ایران فشار آورید تا همه مدافعان حقوق زنان را که زندانی وجدان هستند آزاد کنند و همه احکامی را که صرفا در رابطه با استفاده مسالمت آمیز از حقوق آزادی بیان و تشکل علیه آنان صادر شده مورد بازنگری قرار دهند. از همه نفوذ ممکن برای حمایت از مدافعان حقوق زنان در ایران و توانمند ساختن آنان به انجام کارشان بدون ترس از واکنش تلافی جویانه، بهره بگیرد.(اخبار روز ۱۰/۱۲/۸۶)

۷ـ بدنبال صدور حکم زندان برای بهمن احمدی امویی روزنامه نگار سرمایه، پرناز عظیما خبرنگار رادیو فردا و توقیف ماهنامه عصر پنجشنبه گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای اعلام کرده دولت جمهوری اسلامی نشان داده است که ناتوان از پذیرش انتقاد است و حق اطلاع رسانی را “تهدید برای امنیت ملی” خود تلقی می کند. ما از مقامات مسئول خواهان صدور منع تعقیب قضائی برای روزنامه نگاران و باز انتشار همه نشریات توقیف شده هستیم .(گزارشگران بدون مرز ۱۳/۱۲/۸۶)

۸ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران صدور حکم اعدام برای پنج زن به اسامی شهربانو ندام ۵۰ ساله، طیبه حجتی، سهیلا ۲۸ ساله، اکرم مهدوی ۳۲ ساله، زهرا عجلی ۳۰ ساله را محکوم کرد. این سازمان در تمام شرایط با مجازات اعدام مخالف است. بر پایه آمار خبرگزاری فرانسه در سال گذشته میلادی ۲۹۸ تن در ایران در ملاء عام اعدام شده اند. مجازات اعدام در ۱۰۱ کشور دنیا لغو شده است . در ۲۲ کشور دیگر نیز مجازات اعدام در عمل اجرا نمی شود.(رادیو فردا ۱۴/۱۲/۸۶)

۹ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار اعلامیه ای خطاب به مقامات ایران خواهان لغو حکم اعدام بهنام زارع شد. در این اطلاعیه آمده است: بهنام زارع در سن ۱۵ سالگی مرتکب قتل شده است. همچنین ایران یکی از ۶ کشور جهان است که نوجوانان مجرم را به خاطر جرم هایی که در زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب شده اند، اعدام می کند و در طول ۴ سال گذشته تعداد نوجوانانی که در ایران اعدام شده اند، بیشتر از مجموع تعداد اعدام شدگان نوجوان در همه کشورهای دیگر جهان بوده است.(ایران امروز ۱۸/۱۲/۸۶)

۱۰ـ خانم سوهایر بلحسن رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به مناسبت روز جهانی زن با صدور اطلاعیه ای از مبارزات زنان ایران اعلام پشتیبانی نمود. در این اطلاعیه آمده است: حقوق زن جزء لاینفک حقوق انسان محسوب می شود. به همین مناسبت، مایلم از طرف فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و ۱۵۵ سازمان عضو آن در سراسر جهان، همبستگی و همدلی خود را با شما زنان ایرانی ابراز دارم. اگر سرکوب و خفقان بر ضد جنبش های سازمان یافته توسط جامعه مدنی طی سالهای اخیر در ایران تشدید یافته، ما شاهدیم که مدافعان حقوق زنان همچنان قربانی شدیدترین سرکوبها می شوند. از ژوئن ۲۰۰۶ تاکنون، دهها مبارز و مدافع حقوق زنان اقدامات تلافی جویانه بی نهایت انعطاف ناپذیری را متحمل شده اند. ما از تلاش شما در جمع آوری “یک میلیون امضاء” کاملا حمایت می کنیم و همبستگی همه جانبه خود را نسبت به این اهداف ارزشمند که ارتقای افکار عمومی در زمینه حقوق زنان و ابطال قوانین تبعیض آمیز در این رابطه را در پی خواهد داشت اعلام می داریم.(روز ۱۹/۱۲/۸۶)

۱۱ـ گزارشگران بدون مرز به مناسبت ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) روز جهانی آزادی بیان بر روی اینتر نت، لیست دولتهای ۱۵ کشور دشمن اینتر نت را منتشر کردند. در این گزارش آمده است: ایران سرکوبگرترین کشور خاور میانه برای وب نویسان معرفی شده است. دولت جمهوری اسلامی در سال ۲۰۰۷ اقدام به دستگیری بیش از دهها وب نگار و وبلاگ نویس کرده است. وزیران اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری و فناوری اطلاعات بعنوان گروه کار تعیین پایگاههای غیر مجاز اینتر نتی می باشند.(گزارشگران بدون مرز ۲۲/۱۲/۸۶)

۱۲ـ اتحادیه اروپا به نحوه ی انتخابات در جمهوری اسلامی ایران بشدت انتقاد کرده است. در بیانیه ای که از طرف اتحادیه اروپا منتشر شد آمده است که انتخابات مجلس در ایران”نه منصفانه بوده و نه آزاد”. به نظر اتحادیه اروپا انتخابات روز جمعه در ایران با هنجارهای پذیرفته شده ی بین المللی نمی خوانده و در آن آزادی انتخابات وجود نداشته است.(دویچه وله ۲۶/۱۲/۸۶)

دانشجویان: بازداشت

۱۳ـ نیروی انتظامی و ماموران امنیتی لباس شخصی با حمله به تجمع ۳۰۰۰ نفری دانشجویان دانشگاههای شاهرود، ۲۶ نفر از دانشجویان را بازداشت کردند. دانشجویان خواستار استعفای علی مرادزاده رئیس دانشگاه شاهرود می باشند.(سرمایه ۶/۱۲/۸۶)

۱۴ـ رضا داغستانی دانشجوی دانشگاه پیام نور نقده، وبلاگ نویس و روزنامه نگار آذربایجانی در روز دوم اسفند، روز جهانی زبان مادری توسط مامورین امنیتی در ارومیه بازداشت گردید.

(کمیته دقاع از حقوق زندانیان سیاسی آذربایجان ۷/۱۲/۸۶)

۱۵ـ سعید فیض الله زاده عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی با شکایت « سیدی » رئیس حراست دانشگاه و « دهقان» از معاونان حراست بدستور قاضی موسوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل گردید. سیدی و دهقان به زندان اوین رفته و وی را مورد بازجویی قرار داده اند. نامبرده به دنبال اعتراضات دانشجویی خرداد ۸۵ در کمیته انضباطی به دو ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شده بود، مدیریت دانشگاه به محض پایان مدت محرومیت از تحصیل وی، مجددا او را به دو ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات محکوم کرد.(ادوار نیوز ۱۲/۱۲/۸۶)

۱۶ـ محمد مهدی احمدی دبیر انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز و علوم پزشکی، مسعود خیراتی سخنگوی شورای مرکزی، نادر دیناری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده داروسازی و مهدی امیریان دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی توسط مامورین اداره اطلاعات استان فارس بازداشت شدند.(امیر کبیر ۲۰/۱۲/۸۶)

۱۷ـ سعادت دلفانی، مجتبی وکیلی، علی حسنی و محسن فخری دانشجویان دانشگاه شیراز توسط ماموران حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی بازداشت و بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و از آنجا به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شدند. همچنین ۱۲ نفر از فعالین دانشجویی دانشگاه شیراز به دادسرای انقلاب احضار شدند. (امیر کبیر ۲۰/۱۲/۸۶)

۱۸ـ اسدالله شه بخشی دانشجوی دانشگاه آزاد زاهدان و عضو انجمن « جوانان صدای عدالت » توسط اداره اطلاعات زاهدان بازداشت گردید. نامبرده به همراه ابراهیم مهر نهاد و فضل الرحمن چهراس ۲۰ روز پیش بازداشت شدند. (امیر کبیر ۲۶/۱۲/۸۶)

دانشجویان: احضار و بازجویی

۱۹ـ سلمان یزدان پناه و رضا نگهداری فعالین دانشجویی دانشکده حقوق دانشگاه تهران به اتهام تخریب اموال عمومی، تحریک دانشجویان به تجمع غیر قانونی، توهین به نیروی انتظامی و توهین به مسئولان نظام جمهوری اسلامی جهت محاکمه به کمیته انضباطی احضار شدند.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر ۲/۱۲/۸۶)

۲۰ـ فرزاد حسن زاده به علت شرکت در تجمع دانشجویی به کمیته انضباطی احضار شد. ضمنا محمد زراعتی، مازیار شاهچراغی، ایمان اصفهانی و تینا حسینی به اتهام توهین به مامور دولت جهت بازجویی به دادگاه احضار شدند.(امیر کبیر ۳/۱۲/۸۶)

۲۱ـ معصومه منصوری دانشجوی دانشگاه امیر کبیر جهت محاکمه به شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران احضار شد. نامبرده در آبان ماه به علت پیگیری وضعیت پدرش که در شهریور بازداشت شده بود، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از ۳ هفته با قرار کفالت از زندان آزاد شد.(امیر کبیر ۶/۱۲/۸۶)

۲۲ ـ بدنبال تجمع ۷ روز پیش، بیش از ۲۰۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه شیراز حول خواستهای عزل رئیس دانشگاه، عزل شورای صنفی دست نشانده، برچیده شدن دوربین های مدار بسته در دانشگاهها، فراهم آوردن امکان دسترسی به اینتر نت در دانشکده فنی، تجهیز و توسعه خوابگاههای دختران، جذب اساتید کار آمدو ….۱۳ نفر از دانشجویان جهت بازجویی به اتهام اخلال در نظم به دادسرای عمومی و انقلاب شیراز احضار شدند. اسامی دانشجویان احضار شده عبارتند از : عباس رحمتی، کاظم رضایی، محسن گوهری نیا، اسماعیل جلیل وند، هادی عسگری، لقمان قدیری، عبدالله داودیان، سعید کوشکی، محسن روزی طلب ، مجتبی بخشنده ، حمید رضا حجتی دو دانشجوی دیگر که نخواستند نام آنها فاش شود.(ادوار نیوز ۱۳/۱۲/۸۶)

دانشجویان: صدور قرار وثیقه

۲۳ ـ آناهیتا حسینی و بیتا صمیمی زاده از دانشجویان چپگرای دانشگاههای تهران و امیر کبیر پس از ۴۰ روز بازداشت هر کدام با قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند.(ادوار نیوز ۳/۱۲/۸۶)

۲۴ ـ بیژن صباغ دانشجوی رشته مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل پس از حدود ۴۰ روز بازاشت با قرار وثیقه ۸۰ میلیوت تومانی از زندان اوین آزاد شد.(خبر نامه دانشگاه مازندران ۵/۱۲/۸۶)

۲۵ ـ سهراب کریمی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی که در مراسم روز دانشجو در ۱۸ آذر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از ۷۸ روز با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد گردید.(ادوار نیوز ۶/۱۲/۸۶)

۲۶ ـ محمد صالح ایومن دانشجوی کرد که در مراسم روز دانشجو در ۱۸ آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از ۸۰ روز با قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.(امیر کبیر ۸/۱۲/۸۶)

۲۷ ـ امیر بهنام معصومی وکیل مدافع دانشجوی زندانی بهروز کریمی زاده اعلام کرد: از سوی بازپرسی شعبه ۲ امنیت دادسرای انقلاب تهران برای آزادی موکلم مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان قرار وثیقه صادر شد. بهروز کریمی زاده دانشجوی دانشگاه تهران از ۱۲ آذر به اتهام اقدام علیه امنیت داخلی در بازداشت انفرادی بسر می برد.

(ایسنا ۱۳/۱۲/۸۶)

۲۸ ـ مهدی اللهیاری دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف پس از ۸۱ روز بازداشت با قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی از زندان اوین تهران آزاد شد. اللهیاری سر دبیر نشریه دانشجویی “طلوع” در کمیته انضباطی به اتهام بر هم زدن نظم دانشگاه به اخراج از خوابگاه دانشجویی محکوم شد.

(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر ۱۴/۱۲/۸۶)

۲۹ ـ بهزاد باقری دانشجوی دانشگاه تهران و از دانشجویان “آزادیخواه و برابری طلب” پس از ۵۹ روز بازداشت با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین تهران آزاد شد.(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۵/۱۲/۸۶)

دانشجویان: احکام صادر شده

۳۰ ـ تینا حسینی دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شد.(امیر کبیر ۳/۱۲/۸۶)

۳۱ـ عسگر اکبرزاده دانشجوی دانشگاه پیام نور اردبیل به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده برای گذراندن دوران محکومیت اش به زندان اردبیل فرستاده شد.(ساوالان سسی ۴/۱۲/۸۶)

۳۲ ـ سحر رضا زاده، پگاه حمزه ای و مارال پیله ور از فعالین دانشجویی دانشگاه تهران در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شدند. همچنین یک دانشجوی دیگر بنام مرتضی مساکنی در کمیته انضباطی به توبیخ کتبی به همراه درج در پرونده محکوم شد.(ادوار نیوز ۵/۱۲/۸۶)

۳۳ ـ کاوه رضایی دانشجوی دانشگاه بوعلی سینای همدان به حکم کمیته انضباطی از دانشگاه اخراج شد. سال گذشته وی به یک ترم تعلیق از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شده بود.

(خبر نامه دانشگاه بوعلی سینا ۵/۱۲/۸۶)

۳۴ ـ کارو صدیقیانی از اعضای هیئت موسس اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد در دانشگاههای ایران که مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران در ترم چهارم بود، به حکم وزارت علوم از تحصیل محروم و از دانشگاه اخراج شد.(ادوار نیوز ۱۲/۱۲/۸۶)

۳۵ ـ بابک زمانیان عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به یکسال حبس محکوم شد.(ایسنا ۱۳/۱۲/۸۶)

۳۶ ـ زینب پیغمبرزاده دانشجوی دانشگاه تهران به علت شرکت در تجمع ۱۸ آذر دانشجویان در دانشگاه تهران در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت از تحصیل بدون احتساب سنوات محکوم شد. وی سال گذشته نیز به دلیل شرکت در تجمع خرداد ماه دانشگاه تهران به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود.(اعتماد ۱۴/۱۲/۸۶)

۳۷ ـ دکتر اسدی معاون فرهنگی و رئیس گروه فقه و حقوق دانشگاه آزاد ورامین، ۹ نفر از دانشجویان دختر را به خاطر پوشش غیر چادر از کلاس درس اخراج کرده و اجازه ورود به آنها نمی دهد. این استاد به دانشجویان گفته است هیچ کس در کلاس درس حق ندارد بدون چادر حاضر شود.(کمیسیون زنان تحکیم وحدت ۱۵/۱۲/۸۶)

۳۸ ـ علی شاکری دانشجوی پیام نور سنندج به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه انقلاب سنندج به دو سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد.(امیر کبیر ۱۸/۱۲/۸۶)

۳۹ ـ هادی عسگری، هاشم حسین پور، محسن گوهری نیا، سینا بنی زمانی، فرزانه حافظی و یک دانشجوی دختر دیگر در کمیته انضباطی دانشگاه شیراز بصورت غیابی محکوم شدند. سه دانشجوی اول هرکدام دو ترم تعلیق از تحصیل و سه نفر بعدی هرکدام به یک ترم تعلیق از تحصیل محکوم شدند.(امیر کبیر ۲۳/۱۲/۸۶)

ربودن و قتل دانشجو:

۴۰ ـ سمیه کاکاوند دانشجوی رشته حقوق دانشگاه میبد یزد، روز ۲۹ آذر از دانشگاه ربوده و به قتل رسید. جنازه وی ۱۸ دی در ۳ کیلو متری دانشگاه توسط مردم کشف شد. مادر نامبرده اعلام کرد: دخترش توسط یک عضو نیروی انتظامی به نام روح الله. د. ف به قتل رسیده است. این عضو نیروی انتظامی خواستار ازدواج با سمیه کاکاوند بوده است، ولی چون متاهل بوده، با پاسخ منفی سمیه کاکاوند روبرو می شود و سپس وی را ربوده و به قتل رسانده، برادر قاتل مسئول کمیته انضباطی دانشگاه میبد بوده و سمیه را تهدید به اخراج از دانشگاه می کرده است.(روز ۱/۱۲/۸۶)

فیلتر کردن سایتهای خبری، جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی:

۴۱ ـ سرهنگ سعدی بابانژاد فرمانده نیروی انتظامی ساوجبلاغ اعلام کرد: پس از بازدید پلیس اطلاعات و نظارت بر اماکن عمومی از ۵۲ کافی شاپ و کافی نت در شهرستان ساوجبلاغ، ۱۲ واحد پلمپ شدند و به ۴۰ واحد تذکر کتبی و اخطاریه داده شد.(واحد مرکزی خبر ۲/۱۲/۸۶)

۴۲ ـ سایت نوسازی به مدیر مسئولی حسین نوبختیان به اتهام مسموم کردن فضای انتخاباتی بدستور سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران توقیف گردید.(گزارشگران بدون مرز ۷/۱۲/۸۶)

 

۴۳ ـ سایت “مدرسه فمینیستی” که توسط جمع کوچکی از فعالان کمپین یک میلیون امضاء راه اندازی شده بود فیلتر شد.(گویا نیوز ۸/۱۲/۸۶)

۴۴ ـ بدستور استاندار ایلام سخنرانی عبدالله رمضانزاده عضو جبهه مشارکت لغو گردید.(نوروز ۱۹/۱۲/۸۶)

۴۵ ـ سخنرانی حسن یوسفی اشکوری و ابوالفضل بازرگان بمناسبت ملی شدن صنعت نفت بدستور مقامات دانشگاه شیراز لغو گردید.(کارگزاران ۲۰/۱۲/۸۶)

۴۶ ـ بدستور مقامات دانشگاه آزاد کرج مراسم سخنرانی الیاس حضرتی و رشید جلالی تحت عنوان انتخابات گلوگاه دمکراسی لغو گردید.(نوروز ۲۲/۱۲/۸۶)

مطبوعات: توقیف شده

۴۷ ـ روزنامه محلی “همسایه ها” به مدیر مسئولی محمد حزبایی زاده به اتهام تشنج آفرینی در گروه ها و اقوام توقیف گردید.(کیهان ۷/۱۲/۸۶)

۴۸ ـ بدستور یکی از مقامات فرمانداری نیشابور هفته نامه “خیام نامه” به مدیر مسئولی رضا مهرداد توقیف گردید. (دسترنج ۲۱/۱۲/۸۶)

۴۹ ـ بدستور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان از چاپ و توزیع روزنامه “حدیث” کرمان جلوگیری بعمل آمد. (دسترنج ۲۲/۱۲/۸۶)

۵۰ ـ امتیاز دو هفته نامه”هاوار” به مدیر مسئولی دکتر سید هاشم هدایتی بدستور علیرضا ملکیان دبیر هیات نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید. از این نشریه طی دو سال گذشته ۴۵ شماره به دو زبان کردی و فارسی منتشر شده بود. لازم به یادآوری است که پیش از این نشریات “کرفتو” به مدیر مسئولی لیلا مدنی،”پیام مردم “به مدیر مسئولی محمد صدیق کبودوند،”آشتی”به مدیر مسئولی بهرام ولدبیگی، ،”پیام کردستان”به مدیر مسئولی اردشیر صدرالدینی ، “روژهلات” به مدیر مسئولی عبدالله سهرابی ،”راسان” به مدیر مسئولی ثریا عزیز پناه ، “آسو” به مدیر مسئولی حسین احمدی نیاز و …که در مناطق کرد نشین ایران منتشر می شدند، توقیف شدند.(امروز ۲۶/۱۲/۸۶)

۵۱ ـ امتیاز نشریات دو هفته نامه”دنیای تصویر” به مدیر مسئولی علی معلم، ماهنامه “هفت” به مدیر مسئولی احمد طالبی نژاد ، “ماهنامه بازنگری”، دو هفته نامه”صبح زندگی”، هفته نامه “تلاش” هفته نامه”بسوی افتخار”، هفته نامه”ندای ایران”، و ماهنامه”شوکا” به اتهام استفاده ابزاری از عکس های هنرپیشگان، بخصوص هنرپیشه های فاسد خارجی، درج جزئیات زندگی آنان، ترویج خرافه گویی و درج مطالب خلاف عفت عمومی بدستور هیات نظارت بر مطبوعات لغو گردید. در ضمن به ۱۳ نشریه دیگر تذکر داده شد.(ایسنا ۲۶/۱۲/۸۶)

مطبوعات: احضار روزنامه نگاران

۵۲ ـ مدیران مسئول روزنامه های”مردم سالاری” و اقتصاد پویا” و هفته نامه های “دیروز، امروز، فردا” و “ماهین” جهت محاکمه به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران احضار شدند.(ایسنا ۶/۱۲/۸۶)

مطبوعات: بازداشت روزنامه نگاران

۵۳ ـ سید محمد میر حبیبی سر دبیر هفته نامه”نقد حال” بدستور شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرج توسط مامورین امنیتی بازداشت شد.(اعتماد ملی ۱/۱۲/۸۶)

۵۴ ـ حسین نوبختیان مدیر مسئول سایت توقیف شده “نوسازی” در شعبه ۱۲ دادسرای کارکنان دولت مورد بازجویی قرار گرفت. نامبرده ۳ هفته پیش با شکایت مدعی العموم بازداشت و سپس با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(تابناک ۲۶/۱۲/۸۶)

مطبوعات: محاکمه روزنامه نگاران

۵۵ ـ سید احمد حسینی ماهینی مدیر مسئول هفته نامه”ماهین” به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی با شکایت نیروی انتظامی و دانشگاه آزاد اسلامی در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد.(ایسنا ۱۲/۱۲/۸۶)

مطبوعات: احکام صادر شده توسط دادگاه ها

۵۶ ـ الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه “اعتماد” به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع به قصد اضرار و تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و تحریص افراد و گروهها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت و حیثیت و منافع جمهوری اسلامی با شکایت مدعی العموم، سازمان صدا و سیما، نیروی انتظامی، انصار حزب الله، گمرک کشور و ……در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی محمد رضا صارمی به ۱۸ ماه حبس تعلیقی و پرداخت صد هزار تومان جزای نقدی محکوم شد.(کیهان ۷/۱۲/۸۶)

۵۷ ـ بهمن احمدی امویی روزنامه نگار به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق امضاء چند بیانیه در شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران و با تائید دادگاه تجدید نظر استان به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.(امیر کبیر ۱۰/۱۲/۸۶)

۵۸ـ پرناز(نازی) عظیما خبرنگار رادیو فردا به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران به یکسال حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده به مدت ۸ ماه ممنوع الخروج بود، سپس بار قرار وثیقه ۵۱۰ میلیون تومانی از ایران خارج شد.(ایسنا ۱۳/۱۲/۸۶)

۵۹ ـ آرش بهمنی، بابک مهدیزاده و کوهزاد اسماعیلی روزنامه نگاران هفته نامه”گیلان بهتر”به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و توهین به امام زمان در شعبه ۱۰۶ دادگاه جزایی رشت و با تائید شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان گیلان محکوم به زندان شدند. نفر اول به ۱۶ ماه و نفرات دوم و سوم هرکدام به چهار ماه حبس محکوم شدند.(روز ۲۱/۱۲/۸۶)

اخبار مربوط به فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:

۶۰ ـ محمد گندمکار فیلمساز سر پل ذهابی ناپدید شده است، این فیلمساز در زمینه مسائل فرهنگی جامعه اهل حق فعالیت می کرده، چندین فیلم در خصوص وضعیت جامعه اهل حق ساخته که مجوز اکران آنها صادر نشده بود.(موکریان نیوز ۱/۱۲/۸۶)

۶۱ـ از سوی دادگاه انتظامی قضات صلاحیت ۹ تن از وکلا برای عضویت بیست و پنجمین دوره هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز رد شد. فصل مشترک اکثریت این رد صلاحیت شدگان پذیرش وکالت پرونده های مرتبط با فعالان حقوق بشری ، فعالان حقوق زنان ، دانشجویان در بند ، روزنامه نگاران و متهمان سیاسی است.اسامی این وکلا عبارتند از: محمد علی دادخواه و عبدالفتاح سلطانی از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر، فریده غیرت با ۴۰ سال سابقه وکالت دو دوره عضو هیئت مدیره کانون وکلای مرکز و عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان ، دکتر مرتضی نصیری استاد دانشگاه و دو دوره عضو هیئت مدیره کانون وکلای مرکز ، هادی اسماعیل زاده، حسین عسگری راد، نعمت احمدی، قاسم شعله سعدی، و ناصری مقدم.(سرمایه ۱۲/۱۲/۸۶)

۶۲ ـ بدنبال مصاحبه نورالدین پیر موذن نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی با شبکه تلویزیونی امریکا(صدای امریکا) غلامحسین محسنی اژه ای وزیر اطلاعات گفت: وزارت اطلاعات این موضوع را پیگیری می کند و از آن نخواهد گذشت. وی افزود: این کار خیانت و زشت بوده است.(ایرنا ۲۲/۱۲/۸۶)

احضار فعالین سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی به دادگاهها:

۶۳ ـ یاشار حکاک پور، داود عظیم زاده و حامد یگانه پور از فعالین آذربایجانی و از بازداشت شدگان تظاهرات مردمی خرداد ۸۵ به حکم قاضی سهراب غیوری رئیس شعبه یک دادسرای عمومی و انقلاب مراغه جهت بازجویی احضار شدند.(امیر کبیر ۲۸/۱۲/۸۶)

محاکمه فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:

۶۴ ـ هوشنگ مظاهری نویسنده به اتهام هجو روحانیت و توهین به مقدسات در شعبه ۱۰۶ دادگاه عمومی اصفهان و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور در شعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهان محاکمه شد.

(ایسنا ۵/۱۲/۸۶)

۶۵ ـ عمادالدین باقی نویسنده کتاب”تراژدی دموکراسی در ایران ” ، همایی مدیر انتشارات نشر نی و خسرو طالب زاده مدیر کل وقت کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اتهام نشر اکاذیب، افترا و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران محاکمه شدند. محتوای این کتاب در رابطه با قربانیان قتلهای زنجیره ای می باشد و عماد الدین باقی قبلا بخاطر نوشتن این مقالات محاکمه و زندانی شده بود. قاضی حسین حسینیان به خسرو طالب زاده گفت: شما با مجوز به نگاشته های این کتاب سندیت داده اید. اینها سندی است که وزارت ارشاد با صدور مجوز دائمی بر آن صحه گذاشته و گفته بخشی از نظام در قتلهای زنجیره ای دست داشتند و اگر این کتاب به شورای حقوق بشر برود علیه کشورمان سند است.حسینیان از عماد الدین باقی در رابطه با صدور فتواهای شرعی برای کشتار قربانیان قتلهای زنجیره ای سوال کرد، نامبرده پاسخ داد ۴۲ ساعت در رابطه با این سوال قبلا محاکمه شده ام.(ایسنا ۱۱/۱۲/۸۶)

۶۶ ـ سید محمود باقری از معلمان بازداشت شده در اسفند ۸۵ مقابل مجلس شورای اسلامی به اتهام اجتماع غیر قانونی، تبانی علیه امنیت داخلی کشور، اخلال در نظم عمومی، تمرد در مقابل پلیس و فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.(ایسنا ۱۳/۱۲/۸۶)

بازداشت فعالین سیاسی فرهنگی و اجتماعی:

۶۷ ـ رسول ماوت، سوران فاشحی، محمد خاکی، سیامند حسینی، مسعود جوادی، کاوه سید زاده، ادریس مندرس، آزاد قادر زاده، کیوان خدادادی و خالد از مبلغین مذهبی اهل سنت که به جرم تبلیغ عقیده اهل سنت در تهران حدود ۴۰ روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، به زندان رجایی شهر منتقل شدند.

(فعالان حقوق بشر در ایران ۱/۱۲/۸۶)

۶۸ ـ ابراهیم مهر نهاد ۱۶ ساله دانش آموز دبیرستان توسط ماموران امنیتی در زاهدان بازداشت گردید. وی برادر یعقوب مهر نهاد روزنامه نگار محکوم به اعدام می باشد. نامبرده در اردیبهشت ماه بازداشت و پس از ۳ ماه آزاد گردید.(امیر کبیر ۵/۱۲/۸۶)

۶۹ ـ شهرام قلی زاده و سعید نصیری از جوانان ارومیه ای هنگام پخش اعلامیه توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند.(کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان۷/۱۲/۸۶)

۷۰ ـ بدنبال بازداشت احمد تمویی از فعالان سیاسی کردستان و پس از بررسی شماره تلفن های وی اداره اطلاعات مهاباد ۳ نفر به اسامی سوران قادر زاده ۲۶ ساله، جلال صدفی ۳۲ ساله و هیمن صدفی ۲۵ ساله را به اتهام رابطه با نامبرده بازداشت کردند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۱۲/۸۶)

۷۱ ـ طه احمدی از فعالین سیاسی سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید.(موکریان نیوز ۲۱/۱۲/۸۶)

۷۲ـ ۱۱ نفر از اعضای ستاد ائتلاف اصلاح طلبان که در میادین و خیابانهای تهران در حال پخش اقلام تبلیغاتی این ائتلاف بودند، در مترو توپخانه، مترو ۱۵ خرداد، و چهار راه ولی عصر توسط نیروی انتظامی برای مدتی بازداشت شدند.(نوروز ۲۲/۱۲/۸۶)

۷۳ ـ عزیز رحیمی و کاوه احمد زاده دو شهروند اهل امیر آباد بوکان به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.(موکریان نیوز ۲۸/۱۲/۸۶)

فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی: احکام صادره شده توسط دادگاه ها

۷۴ ـ یعقوب نادعلی نویسنده رمان “آداب بی قراری” در دادگاه تجدید نظر استان کهگیلویه و بویر احمد به یکسال حبس تعزیری محکوم شد. این کتاب با اجازه وزارت ارشاد اسلامی منتشر شده بود.(ایسنا ۴/۱۲/۸۶)

۷۵ ـ عوض حسن پور فعال فرهنگی آذربایجانی به علت شرکت در تظاهرات مردمی خرداد ۸۵ در دادگاه به ۶ ماه حبس و ۷۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بود. نامبرده برای گذراندن دوره محکومیت اش به زندان شهرستان اهر فرستاده شد.(ساوالان سسی ۵/۱۲/۸۶)

۷۶ ـ ناصر سوداگری ۴۶ ساله که به علت شرکت در مراسم گرامیداشت سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ در گورستان خاوران دستگیر شده بود، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و ارتباط با سازمان مجاهدین خلق در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی سادات بصورت غیر علنی محاکمه و به یک سال زندان تعزیری محکوم شد. همسر نامبرده به ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شد. گفتنی است که: میثاق یزدان نژاد، علی صارمی و محمد علی منصوری سایر بازداشت شدگان این مراسم همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین بصورت بلاتکلیف نگهداری می شوند.(امیر کبیر ۹/۱۲/۸۶)

۷۷ ـ رئوف عبدی اهل روستای “شیان” از توابع سنندج به اتهام رابطه با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه انقلاب سنندج به ۵ سال زندان محکوم شد.(موکریان نیوز ۶/۱۲/۸۶)

۷۸ ـ یوسف کاک ممی از اهالی روستای “قره بلاغ” از توابع شهر مهاباد به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه انقلاب مهاباد به ۶ سال حبس محکوم شد. وی بیش از ۳ ماه است که در زندان بسر می برد.(موکریان نیوز ۶/۱۲/۸۶)

۷۹ ـ احمد تمویی اهل شهر سلماس به اتهام عضویت و همکاری با حزب حیات آزاد کردستان در دادگاه انقلاب مهاباد به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.(فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۱۲/۸۶)

۸۰ ـ حسن فلاح از فرهنگیان شهرستان بانه به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه انقلاب سقز به یکسال حبس محکوم شد. وی هم اکنون در زندان سقز بسر می برد.(موکریان ۸/۱۲/۸۶)

۸۱ ـ کمال فاتحی اهل کامیاران به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به ۱۸ ماه حبس محکوم شد. نامبرده بیش از ۳ ماه است که در زندان سنندج بسر می برد.

(موکریان نیوز ۱۰/۱۲/۸۶)

۸۲ ـ افشین بزاز قدیم ۲۹ ساله و مرتضی شکری سرقینی ۲۸ ساله از فعالان آذربایجانی به اتهام اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی و شرکت در تجمعات غیر قانونی در شعبه ۲ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ۶ ماه حبس و ۷۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند. آنها برای گذراندن دوران محکومیت به زندان اهر فرستاده شدند.(ساوالان سی ۱۲/۱۲/۸۶)

۸۳ ـ علی عباسی فعال حرکت ملی آذربایجان به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی در شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی حسن زاده به ۱۱ سال زندان محکوم شد. نامبرده روز ۲۲ مهر ماه توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت و مدت ۳۸ روز تحت شکنجه های روحی و جسمی قرار داشته است. وی هم اکنون در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل بسر می برد.(ساوالان سسی ۱۶/۱۲/۸۶)

۸۴ ـ فریدون تابعی اهل کامیاران به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه تجدید نظر به یکسال حبس محکوم شد. نامبرده از ۳ ماه پیش در زندان سنندج بسر می برد.(موکریان نیوز ۱۶/۱۲/۸۶)

۸۵ ـ فرزاد کریمیان فعال سیاسی سنندجی به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه انقلاب و با تائید دادگاه تجدید نظر استان به یکسال حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده بیش از ۶ ماه است که در زندان سنندج بسر می برد.(موکریان ۲۲/۱۲/۸۶)

۸۶ ـ مربوط رستمی از اهالی شهر جوانرود به اتهام فعالیت سیاسی و همکاری با احزاب کرد در دادگاه انقلاب جوانرود به ۱۵ سال زندان محکوم شد.(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۷/۱۲/۸۶)

۸۷ ـ یوسف رحمانی پور اهل شهرستان بوکان به اتهام محاربه در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ۳ سال حبس در تبعید ، در زندان شهرضا واقع در استان اصفهان محکوم شد. ( موکریان نیوز ۲۹/۱۲/۸۶)

اخبار مربوط به زندانیان سیاسی:

۸۸ ـ در حالی که طی ۳ هفته گذشته، بیش از ۳۰ تن از دانشجویان چپ گرا در ایران از زندان آزاد شده اند، شماری در همین حدود از آنان کماکان در زندان بسر می برند. تعدادی از دانشجویان آزاد شده به رادیو فردا گفته اند که در زندان و تحت فشار، مجبور به اعترافات تلویزیونی شده اند. بینا داراب یکی از اعضای “کمیته تلاش برای رهایی دانشجویان در بند” که مسئله این دانشجویان را از نزدیک دنبال می کند، در خصوص مضمون اعتراف هایی که از دانشجویان گرفته شده، به رادیو فردا گفت: البته دانشجویان از من خواسته اند در گفتگو با رسانه ها زیاد وارد جزئیات نشوم تا این حد می توانم بگویم که جدی ترین آنها، اعتراف به انجام عملیات مسلحانه بوده است و یا همکاری با سازمانهایی که از قدیم خواهان براندازی جمهوری اسلامی بوده اند و اکنون در خارج از ایران فعالیت می کنند. به گفته وی تقریبا تمامی اعترافها به این مسئله منتهی شده است که دانشجویان بر اساس سناریویی که از خارج برایشان تهیه شده خواهان اخلال و آشوب در دانشگاه بوده اند. به گفته دانشجویان آزاد شده”ضرب و شتم با مشت و لگد، استفاده از کابل به عنوان شلاق، گذاشتن پایه صندلی روی پای آنها و نشستن بر روی آن و بی خوابی دادن از جمله روشهایی است که به گفته دانشجویان در جریان اعتراف گیری بکار گرفته شده است.(رادیو فردا ۳/۱۲/۸۶)

۸۹ ـ محمد شریف وکیل مدافع روناک صفارزاده گفت: موکلم حدود چهار ماه است که به همراه هانا عبدی در بازداشت بسر می برند، پرونده آنها به دادگاه انقلاب ارجاع شده است. این دو عضو کمپین یک میلیون امضاء توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شدند.(ایسنا ۶/۱۲/۸۶)

۹۰ ـ بابک دادبخش ۲۸ ساله از زندانیان سیاسی رجایی شهر پس از ۴۶ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد و برای مداوا به بهداری زندان منتقل گردید. بابک دادبخش جهت رسیدن به خواسته های انسانی و قانونی خود مبنی بر پایان دادن به تبعیدهای مکرر و زندانهای مختلف، پایان دادن به ممنوعیت تلفن و ملاقات و استرداد جزوات و دست نوشته های ضبط شده خود دست به اعتصاب غذا زده بود.(فعالان حقوق بشر در ایران ۶/۱۲/۸۶)

۹۱ ـ محمد صدیق کبودوند مدیر مسئول نشریه توقیف شده”پیام مردم” جهت محاکمه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شد. برای آزادی وی از سوی دادگاه قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی صادر شده است که به علت عدم توانایی خانواده، نامبرده همچنان در بازداشت بسر می برد. لازم به یاد آوری است که محمد صدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان مدت ۹ ماه است که بصورت بلاتکلیف در زندان انفرادی بسر می برد. نامبرده تاکنون اجازه ملاقات حضوری با خانواده اش را نیافته و وکلایش نیز اجازه دیدار با او را نداشته اند. وی به مراقبت های پزشکی نیاز دارد (ایسنا ۶/۱۲/۸۶)

۹۲ ـ بهروز جاوید تهرانی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت بدون هیچ دلیلی به سلول انفرادی منتقل گردید. نامبرده در جریان تظاهرات دانشجویی ۱۸ تیر ۷۸ بازداشت گردید و بارها توسط مامورین وزارت اطلاعات مورد شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفته است.(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۷/۱۲/۸۶)

۹۳ ـ حمید بنازاده امیر خیزی، علی اصغر بنازاده امیر خیزی و صالح کهن دل از زندانیان سیاسی زندان اوین تهران به زندان رجایی شهر کرج تبعید شدند. دو نفر اول از زندانیان سیاسی دهه شصت می باشند که سال گذشته به علت ملاقات با فرزندان خود در عراق به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق هرکدام به ۲ سال زندان محکوم شدند. همچنین صالح کهن دل به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.(فعالان حقوق بشر در ایران ۱۱/۱۲/۸۶)

۹۴ ـ فرهاد حاجی میرزایی عضو “کمیته علیه اعدام و سنگسار بختیار و ژیلا ایزدی” در تاریخ ۲۳ دی ماه توسط مامورین امنیتی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت گردید. نامبرده در کردستان و زندان اوین مورد شکنجه های شدید قرار گرفته است. دادگاه انقلاب و اداره اطلاعات تاکنون مانع ملاقات وی با خانواده اش شده اند و از حق داشتن وکیل محروم می باشد.(انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق بشر ۱۲/۱۲/۸۶)

۹۵ ـ بهروز کریمی زاده دانشجوی اخراجی دانشگاه تهران که در ۱۱ آذر توسط ماموران امنیتی بازداشت شد، در دوران بازداشت تحت فشارهای شدید جسمی و روحی قرار داشته است. دادگاه انقلاب برای آزادی بهروز کریمی زاده قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر کرده است. برادر وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و خانواده این فعال دانشجویی چپ مورد تهدید قرار گرفته اند.پیمان پیران، مرتضی خدمتلو، علی کانتوری، سروش دشتستانی از جمله دانشجویان زندانی هستند که بصورت بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند. دانشجویان چپ پس از آزادی از فشارهای شدید و شکنجه های جسمی اعمال شده بر خود جهت تن دادن به اعترافات تلویزیونی خبر دادند. (کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر ۱۳/۱۲/۸۶)

۹۶ ـ هاشم شاهین نیا از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان بندرعباس تبعید شد. نامبرده به علت شرکت در تجمع مقابل زندان اوین به تحمل ۵ سال حبس در تبعید محکوم شده بود و مدت یکسال است که در زندان بسر می برد. وی پیش تر نیز در سال ۷۸ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق ایران به تحمل ۳ سال زندان محکوم شده بود که با پایان یافتن محکومیتش از زندان آزاد شد.

(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر ۱۷/۱۲/۸۶)

۹۷ ـ عباس لسانی فعال حرکت ملی آذربایجان از زندان اهر به زندان یزد تبعید گردید. سید محمد رضا فقیهی وکیل مدافع عباس لسانی گفت: موکلم به اتهام تبلیغ علیه نظام در یکی از پرونده هایش به تحمل یکسال حبس قطعی محکوم شده بود. وی افزود: موکلم در مدت ۲۱ ماه حبس خود نتوانسته یک ساعت از مرخصی استفاده کند.(امیر کبیر ۱۸/۱۲/۸۶)

۹۸ ـ سعید متین پور، جلیل غنی لو و علیر ضا متین پور از زندانیان سیاسی آذربایجانی که در تاریخ ۴ و ۵ خرداد و ۶ شهریور بازداشت شده بودند، با قرار وثیقه ۵۰۰ و ۸۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند.

(کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان ۹/۱۲/۸۶)

۹۹ ـ بهروز صفری و همسرش لیلا حیدری از فعالین حرکت ملی آذربایجان در زنجان هرکدام با قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند. بهروز صفری ۲۷ خرداد و لیلا حیدری در ۶ شهریور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. آنها در بند ۲۰۹ زندان اوین که در اختیار وزارت اطلاعات می باشد و در بازداشتگاه اداره اطلاعات زنجان مورد شکنجه قرار گرفته اند.(ساوالان سسی۱۲/۱۲/۸۶)

۱۰۰ ـ جواد علیخانی ۲۷ ساله دانشجوی دکترای دامپزشکی چمران اهواز که در تاریخ ۲۸ مهر ماه در کیانپارس اهواز توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده در زندان مورد شکنجه های شدید قرار گرفته است. وی تاکنون دو بار محاکمه شده است.(فعالان حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۳/۱۲/۸۶)

اخبار فعالان جنبش زنان:

۱۰۱ ـ پروین اردلان فعال جنبش زنان به دادیاری امنیت دادسرای تهران احضار شد.(تغییر برای برابری ۱/۱۲/۸۶)

۱۰۲ ـ فاطمه گفتاری عضو انجمن زنان آذر مهر سنندج و مادر دانشجوی زندانی یاسر گلی پس از ۳۶ روز بازداشت با قرار وثیقه ۱۵ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(آسو صالح ۱/۱۲/۸۶)

۱۰۳ ـ طی ۱۸ ماهی که از کمپین یک میلیون امضاء می گذرد برای ۴۳ نفر از فعالان کمپین به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام قرار بازداشت از یک روز تا ۵ ماه صادر شده است. اسامی تعدادی از بازداشت شدگان عبارتند از: زینب پیغمبرزاده، نسیم سرابندی، فاطمه دهدشتی، محمبوبه حسین زاده، ناهید کشاورز، سارا ایمانیان، سعیده امین، همایون نامی، احترام شادفر، امیر یعقوبعلی، نفیسه آزاد، زارا امجدیان، جلوه جواهری، منصوره شجاعی، نازلی فرخی، رضا دولت شاه، بهمن آزادی، خسرو نسیم پور، روناک صفازاده، هانا عبدی، مریم حسین خواه، راحله عسگری زاده و نسیم خسروی و اسامی تعدادی از فعالین کمپین در تهران که از سوی پلیس امنیت برای بازجویی احضار شده اند عبارتند از: نفیسه آزاد، پرستو اللهیاری، نجمه زارع، بهناز شکاریار، نسرین فرهمند، خدیجه مقدم.(تغییر برای برابری ۲/۱۲/۸۶)

۱۰۴ ـ شهلا انتصاری فعال جنبش زنان ، از اعضای کمپین یک میلیون امضا، از بازداشت شدگان تجمع ۲۲ خرداد و ۱۳ اسفند ۸۶ در شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.(تغییر برای برابری ۶/۱۲/۸۶)

۱۰۵ ـ امیر یعقوبعلی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. وی در تابستان به مدت ۲۸ روز در بازداشت بسر برد و سپس با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(تغییر برای برابری ۶/۱۲/۸۶)

۱۰۶ ـ راحله عسگری زاده و نسیم خسروی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء که به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام بازداشت شده بودند، پس از ۱۳ روز با قرار کفالت یک میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند. گفتنی است که طی ۱۸ ماه اخیر ۴۳ نفر از فعالان جنبش زنان دستگیر، متهم و دادگاهی شده اند.(تغییر برای برابری ۷/۱۲/۸۶)

۱۰۷ ـ نسرین افضلی فعال جنبش زنان و از بازداشت شدگان تجمع ۱۳ اسفند ۸۵، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تجمع غیر قانونی، بر هم زدن نظم عمومی و تمرد از دستور پلیس جهت بازجویی به شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران احضار شد.(میدان زنان ۱۰/۱۲/۸۶)

۱۰۸ ـ مرضیه مرتاضی لنگرودی فعال جنبش زنان و از بازداشت شدگان تجمع ۱۳ اسفند ۸۵ در مقابل دادگاه انقلاب، در شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب به ۶ ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد.(ایسنا ۱۰/۱۲/۸۶)

۱۰۹ ـ پروین اردلان فعال جنبش زنان را که برای دریافت جایزه بنیاد اولاف پالمه با هواپیمای ایر فرانس عازم سوئد بود، بدستور دادستانی از هواپیما پیاده نموده و اعلام کردند ممنوع الخروج می باشد. جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: پروین اردلان فعال جنبش زنان پرونده ای در شعبه اول دادیاری ویژه امنیت دارد و بدستور وزارت اطلاعات ممنوع الخروج شده است (تغییر برای برابری ۱۲/۱۲/۸۶ و ایسنا ۲۱/۱۲/۸۶)

 

۱۱۰ ـ مریم حسین خواه عضو مرکز فرهنگی زنان و از اعضای کمپین یک میلیون امضاء به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام در دادیاری ویژه امنیت دادسرای انقلاب تهران مورد بازجویی قرار گرفت. نامبرده در ۲۷ آبان بازداشت و در ۱۲ دی با قرار وثیقه از زندان آزاد گردید.(تغییر برای برابری ۱۲/۱۲/۸۶)

۱۱۱ ـ رضوان مقدم فعال جنبش زنان و از بازداشت شدگان تجمع ۱۳ اسفند ۸۵، جهت بازجویی به شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران احضار شد.(میدان زنان ۱۳/۱۲/۸۶)

۱۱۲ ـ منصوره شجاعی فعال جنبش زنان، عضو مرکز فرهنگی زنان و فعال کمپین یک میلیون امضاء در فرودگاه خمینی هنگام سفر به دوبی بدستور ماموران امنیتی نهاد ریاست جمهوری ممنوع الخروج گردید. مدتی پیش طلعت تقی نیا فعال جنبش زنان و عضو مرکز فرهنگی زنان هنگام سفر به مراکش ممنوع الخروج شده بود. همچنین ماموران امنیتی طی تماسی با خانم نسرین ستوده یکی از وکلای کمپین یک میلیون امضاء را هم ممنوع الخروج اعلام کرده بودند.(مدرسه فمینیستی ۲۰/۱۲/۸۶)

اخبار کارگری:

۱۱۳ ـ نزدیک به ۸۰۰ نفر از کارگران سد عباسپور شهرستان مسجد سلیمان از کار اخراج شدند. در این سد حدود ۱۸۰۰ نفر شاغل هستند و نزدیک به ۵ ماه است که حقوق آنها پرداخت نشده است. بدنبال تجمع اعتراضی کارگران ماموران وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی با کارگران به زد و خورد پرداختند.

(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۳/۱۲/۸۶)

۱۱۴ ـ کارگران شرکت “پامیکو” مدت ۲ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند، همچنین عیدی، پاداش و سنوات یک سال آنها پرداخت نشده است.این کارگران برای اعتراض در مقابل فرمانداری طبس دست به تجمع زدند.

(دسترنج ۴/۱۲/۸۶)

۱۱۵ ـ ۱۲۰ کارگر کارخانه نساجی درخشان یزد مدت ۲۲ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض تجمع کرده بودند که مورد حمله نیروی انتظامی قرار گرفتند.(دسترنج ۴/۱۲/۸۶)

۱۱۶ ـ بیش از ۶۰ کارگر سد گلابر زنجان مدت ۷ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.(دسترنج ۴/۱۲/۸۶)

۱۱۷ ـ ۳۰۰ نفر از کارگران سد گاوشان و سد زیویه کامیاران مدت ۴ ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض دست به اعتصاب زده و در مقابل فرمانداری شهر کامیاران تجمع کردند.

(انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق بشر ۴/۱۲/۸۶)

۱۱۸ ـ کارگران بازنشسته کارخانه شاهو در سنندج در اعتراض به عدم دریافت مطالبات گذشته عیدی، پاداش و سنوات کاری خود در مقابل سازمان تامین اجتماعی سنندج تجمع کردند.(دسترنج ۵/۱۲/۸۶)

۱۱۹ ـ ۱۵ روز از حقوق ۴۰۰ کارگر کارخانه سامان کاشی بروجرد بدلیل شرکت در اعتصاب پرداخت نمی شود. مدیریت کارخانه از پرداخت حق بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی خودداری کرده است.(دسترنج ۵/۱۲/۸۶)

۱۲۰ ـ لقمان مهری از فعالین کارگری سقز در دادگاه تجدید نظر و با تائیددیوان عالی کشور به پنج سال و نیم زندان محکوم شد.(دسترنج ۵/۱۲/۸۶)

۱۲۱ـ همزمان با ادامه اعتراضات و تحصن صدها تن از کارگران معترض در شهرهای سنندج و کامیاران، ۲۲ نفر از کارگران اخراج شده کارخانه نساجی سنندج به دادگاه احضار شدند.(روز ۶/۱۲/۸۶)

۱۲۲ ـ بیش از ۸۰ درصد کارگران کارخانه لوله صدف در منطقه عسلویه بوشهر از کار اخراج شدند، باقی مانده کارگران قرار است تا آخر سال اخراج شوند.(دسترنج ۷/۱۲/۸۶)

۱۲۳ ـ ۶۹ نفر از کارگران ریسندگی صنایع اراک بدنبال واگذاری به بخش خصوصی از کار اخراج شدند.

(دسترنج ۷/۱۲/۸۶)

۱۲۴ ـ کارگران کارخانه ایمن ظرف قزوین مدت ۴۰ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران این واحد تولیدی برای دریافت حقوق معوقه خود بارها به مراجع قانونی و نهادهای مربوطه مراجعه کرده اند، تاکنون هیچ مسئولی به مشکلات حقوقی و شغلی کارگران رسیدگی نکرده است.(دسترنج ۷/۱۲/۸۶)

۱۲۵ ـ ۸۰ کارگر شهرداری در استان گلستان از کار اخراج شدند، این کارگران ۳ تا ۴ ماه حقوق از کارفرمایان طلبکار هستند.(دسترنج ۷/۱۲/۸۶)

۱۲۶ ـ محمد توکلی عضو شورای اسلامی کار کارخانه نساجی درخشان یزد اعلام کرد: کارگران این کارخانه مدت ۲۲ ماه است که حقوق و مزایا دریافت نکرده اند. این کارگران برای اعتراض در روز ۲۱ بهمن در مقابل کارخانه تجمع می کنند و تجمع آنان توسط نیروی انتظامی سرکوب می شود. نیروی انتظامی با گاز اشک آور، آب فشار قوی و ضربات باتوم کارگران را متفرق می کنند. تعدادی از کارگران مجروح و ۴ نفر را هم بازداشت می کنند.

(دسترنج ۷/۱۲/۸۶)

۱۲۷ ـ فارس گویلیان، حبیب الله کلکانی و صدیق سبحانی از اعضای اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار ایران به علت برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در شهر سنندج به اتهام بر هم زدن نظم عمومی و شرکت در تجمع غیر قانونی در دادگاه تجدید نظر به ۱۰ ضربه شلاق و ۲۰۰۰۰۰تومان جریمه نقدی محکوم شدند. احکام صادره در مورد این ۳ فعال کارگری به اجرا در آمد. لازم به یاد آوری است که هفت کارگر دیگر به اسامی عباس اندریانی، طیب چتایی، یدالله مرادی، طیب ملایی، اقبال لطیفی، خالد سواری و محی الدین رجبی به جرم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در انتظار اجرای حکم شلاق و جریمه نقدی بسر می برند. پیش از این صدیق امجدی به همین اتهام مجازات شده بود.(رادیو فردا ۸/۱۲/۸۶)

۱۲۸ ـ ۳۰۰ کارگر کارخانه نساجی”پاکریس” سمنان مدت ۹ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. قبلا ۲۳۰۰ نفر در این کاخانه مشغول بکار بودند که توسط بنیاد مستضعفان به ۳۰۰ نفر کاهش پیدا کرده و قرار است تا ۳ سال دیگر همه کارگران را از کار اخراج کنند.(دسترنج ۱۰/۱۲/۸۶)

۱۲۹ ـ بیش از ۱۵۰۰۰ کارگر قراردادی شاغل در واحدهای تولیدی و صنعتی سمنان در آستانه سال نو از کار اخراج شدند تا کارفرمایان مکلف به پرداخت مزایای پایان سال کارگران نباشند.(دسترنج ۱۳/۱۲/۸۶)

۱۳۰ ـ کارگران کارخانه آجرپزی”قلعه تل” در استان خوزستان مجبورند حداقل ۱۲ ساعت در روز با ماشین آلات غیر استاندارد کارخانه کار کنند. در ده سالی که از آغاز بکار این واحد تولیدی می گذرد کارفرما برای پیشگیری از وقوع حوادث کار هیچگاه حاضر به تجهیز کارگاه به امکانات ایمنی نشده است تمامی کارگران بدون بهرمندی از حق داشتن بیمه اجباری و یا سایر مزایای قانونی بصورت روز مزدی کار می کنند. از آخرین حادثه منجر به قطع انگشت کمتر از یک ماه می گذرد. حقوق ماهیانه این کارگران از ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان متغیر است. تنها هزینه درمان انگشت قطع شده بیش از یک میلیون تومان است.(دسترنج ۱۳/۱۲/۸۶)

۱۳۱ ـ کارگران قوه پارس در اعتراض به عدم دریافت ۲۰ ماه حقوق در مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

(دسترنج ۱۳/۱۲/۸۶)

۱۳۲ ـ حدود ۶۰۰ کارگر کارخانه های “نساجی تبریز”، “نساجی خوی” و “چینی بهداشتی ارس” مدت ۴ ماه است که حقوق و مزایا دریافت نکرده اند.(دسترنج ۱۳/۱۲/۸۶)

۱۳۳ ـ ۵۰ کارگر شرکت پیمانکاری طرف قرارداد با اداره آب و فاضلاب طبس مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. قرار داد پیمانی به نوعی از استخدام گفته می شود که کارفرما خود از ثبت قرار داد با کارگران شانه خالی کرده و وظیفه استخدام را به عهده شرکتهای پیمانکاری وامی گذارد و سپس این شرکتها کارگران را مانند دیگر اشیاء به کارفرما اجاره می دهند.(دسترنج ۱۳/۱۲/۸۶)

۱۳۴ ـ علی خلجی ۳۰ ساله، اصغر نصیری ۳۰ ساله و حسن رضوی ۲۵ ساله کارگران ساختمانی هنگام گود برداری زمینی در کامرانیه تهران به علت ریزش آوار کشته شدند. گود برداری غیر اصولی، سست شدن خاک دیواره های گودال و عدم رعایت مسائل ایمنی باعث مرگ کارگران شده است.(دسترنج ۱۴/۱۲/۸۶)

۱۳۵ ـ چهار ماه حقوق معوقه ۵۰۰ کارگر شاغل در کارخانه های “تهران پتو” و “ایران ترمه” قم مدت ۲ سال است که پرداخت نگردیده است.(دسترنج ۱۴/۱۲/۸۶)

۱۳۶ ـ ۱۰۰ کارگر شاغل در سد سیاه زخ سقز در اعتراض به عدم دریافت ۶ ماه حقوق، اقدام به اعتصاب کردند.(دسترنج ۱۴/۱۲/۸۶)

۱۳۷ ـ حقوق ۳۰۰ کارگر کارخانه آجر ماشینی سازمایه پاکدشت مدت ۳ سال است که پرداخت نشده، اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران این کارخانه در خصوص دست یابی به حقوق معوقه خود تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.(دسترنج ۱۵/۱۲/۸۶)

۱۳۸ ـ دستمزد ۱۰۰ کارگر خدماتی پیمانکاری ناحیه ۳ منطقه ۱۱ شهرداری تهران بیش از یک ماه است که پرداخت نشده است. اغلب کارگران بدون داشتن دستکش به نظافت محیط می پردازند.(دسترنج ۱۵/۱۲/۸۶)

۱۳۹ ـ حقوق ۶۰ کارگر رسمی و قراردادی بیمارستان سجاد کرمانشاه مدت ۵ ماه است که پرداخت نشده است.(دسترنج ۱۵/۱۲/۸۶)

۱۴۰ ـ حقوق معوقه بیش از ۵۰ کارگر کارخانه الیاف شیروان دهها ماه است که پرداخت نشده، این کارخانه مدت ۳۰ ماه است که تعطیل شده است.(دسترنج ۱۵/۱۲/۸۶)

۱۴۱ ـ حدود ۵۰۰۰ کارگر شرکت نیشکر هفت تپه در استان خوزستان از روز ۱۵ اسفند در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق و پاداش و عیدی شان، اقدام به اعتصاب کرده اند. کارگران این شرکت در ۲ سال گذشته حداقل ۱۱ بار بر سر مطالبات صنفی شان دست به اعتصاب زده اند.(دسترنج ۱۹/۱۲/۸۶)

۱۴۲ ـ از مجموع ۵۰۰۰ کارگری که بصورت قراردادی در کارخانه های غرب تهران شاغل هستند، قرار داد ۶۰ درصد آنان در آستانه سال نو تمام شده است. کارفرمایان برای پرداخت نکردن مطالبات پایان سال و عدم عطای مرخصی نوروزی با حقوق، از تمدید قرار داد با کارگران طفره می روند.(دسترنج ۲۰/۱۲/۸۶)

۱۴۳ ـ ۳۸۰ کارگر شهرداری بجنورد از کار اخراج شدند. شهرداری قرار دادها را طوری تنظیم کرده تا کارفرما از پرداخت مزایای پایان سال و اعطای مرخصی با حقوق نوروزی به کارگران شانه خالی کند.(دسترنج ۲۰/۱۲/۸۶)

۱۴۴ ـ ۴۷۰۰۰ کارگر در زنجان مشغول بکار هستند، بیش از ۸۰ درصد آنها کارگران قرار دادی هستند. سال گذشته نیز در روزهای پایانی سال قرار داد تعداد کثیری از کارگران تمام شد و آنان از بهره مندی از مزایای آخر سال و همچنین مرخصی های با حقوق ایام عید محروم شدند و پس از عید تنها ۶۷ درصد آنان توانستند قرار داد خود را تمدید کنند و باقی برای همیشه اخراج شدند.(دسترنج ۲۰/۱۲/۸۶)

۱۴۵ ـ بیش از ۱۰۰۰ کارگر فنی معدن ذغال سنگ طبس از کار اخراج شدند. این تعداد از کارگران قراردادی که بواسطه شرکت های پیمانکاری در معدن ذغال سنگ مشغول بکار هستند،طبق روال هر سال در روزهای پایانی سال اخراج می شوند. هزار کارگر با امضاء اجباری برگ تسویه حساب علاوه بر مزایای پایان سال و مرخصی ایام نوروز از حقوق یک ماه کار خود نیز محروم شدند.(دسترنج ۲۰/۱۲/۸۶)

۱۴۶ ـ جمعی از زنان شاغل در بیمارستان توحید سنندج با ۱۸ سال سابقه از کار اخراج شدند.

(دسترنج ۲۰/۱۲/۸۶)

۱۴۷ ـ بیش از هزار کارگر کارخانه لاستیک البرز هنوز حقوق معوقه خود را دریافت نکرده اند. کارگران این کارخانه مدتی پیش در اعتراض به عدم دریافت حقوق دست به اعتصاب زده بودند.(دسترنج ۲۱/۱۲/۸۶)

۱۴۸ ـ بیش از ۳۰ نفر از کارگران راه آهن طبس مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض دست به اعتصاب زدند.(دسترنج ۲۱/۱۲/۸۶)

۱۴۹ ـ بیش از ۱۰۰۰ کارگر کارخانه مینوی تهران در اعتراض به کاهش چشمگیر مبلغ عیدی و پاداش آخر سال دست به اعتصاب زدند.(دسترنج ۲۲/۱۲/۸۶)

۱۵۰ ـ حقوق ۱۲۰۰ کارگر قرار دادی که در چهارده شرکت خدماتی و پیمانی در شهرستان طبس مشغول بکار هستند، ۲ تا ۶ ماه است که پرداخت نشده است. بسیاری از این کارگان در ادارات و سازمانهای دولتی مشغول بکار هستند.(دسترنج ۲۶/۱۲/۸۶)

۱۵۱ ـ کارخانه دیسکی لنت سمنان تعطیل و ۳۵ کارگر قرار دادی و ۳ کارگر رسمی کارخانه”دیسکس لنت” سمنان از کار اخراج شدند.(دسترنج ۲۶/۱۲/۸۶)

۱۵۲ ـ ۵۰۰ کارگر قرار دادی شاغل در “سد آزاد” سنندج حقوق خود را دریافت نکرده اند.(دسترنج ۲۶/۱۲/۸۶)

۱۵۳ ـ صدها کارگر کارخانجات”پل اورتان”،”پارس واشر”، پوشینه بافت”، “قوه پارس” و “نازنخ” مدت ۲ تا ۱۰ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. این کارگران طی ۸ روز گذشته بارها در مقابل نهادها، ادارات دولتی و مقابل استانداری قزوین دست به تجمع زده اند.(دسترنج ۲۶/۱۲/۸۶)

۱۵۴ ـ بیش از ۴۰۰ کارگر کارخانه”ایران برک” مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.(دسترنج ۲۶/۱۲/۸۶)

۱۵۵ ـ حدود ۲۰۰ کارگر کارخانه نورد قطعات فولادی که بصورت قرار دادی مشغول بکار هستند از این پس باید از طریق پیمانکاران استخدام شوند. کارگران در مقابل این خواست مقاومت کردند ولی پس از اخراج تعدادی از آنها، کارگران باقی مانده مجبور به تن دادن به تصمیم کارفرمای خود شدند. لازم به یادآوری است که نقش شرکتهای پیمانکاری در استخدام کارگران، واسطه گری میان کارگران و کارفرما است، تا به این طریق کار فرمایان ملزم به رعایت قانون کار نباشند. (دسترنج ۲۶/۱۲/۸۶)

۱۵۶ ـ چندی پیش رئیس و معاون سازمان تشکلهای کارگری استان فارس با قرار قبلی برای برگزاری انتخابات و تشکیل شورای اسلامی کار در سازمان خدمات موتوری شهرداری به این سازمان مراجعه کردند، که در هنگام اخذ رای از سوی عوامل حراست این سازمان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.(دسترنج ۲۷/۱۲/۸۶)

۱۵۷ ـ بیش از ۴۰۰ کارگر بیکار شهرستان پاکدشت در اعتراض به عدم دریافت ۲ ماه حقوق بیمه بیکاری خود از سازمان تامین اجتماعی در مقابل فرمانداری و بانک رفاه کارگران این شهرستان دست به تجمع زدند.

(دسترنج ۲۸/۱۲/۸۶)

۱۵۸ ـ حقوق معوقه ۱۷ ماهه ۶۲۰ کارگر معدن سنگرود گیلان امسال نیز پرداخت نشد. قبلا ۳۵۰۰ کارگر در این معدن مشغول بکار بودند.(دسترنج ۲۸/۱۲/۸۶)

۱۵۹ ـ بیش از صد هزار کودک کار در کشور بدلیل عدم رسیدگی وزارت بهداشت و درمان در واکسینه کردن کودکان در معرض ابتلا به بیماری مرگبار هپاتیت ب قرار گرفته اند. فاطمه قاسم زاده روانشناس و عضو هیئت موسس شبکه یاری کودکان کار و خیابان، در این باره گفت: کودکان کار که بدلیل فقر برای زنده ماندن و تامین هزینه خانواده خود تلاش می کنند، از کمترین توجه دولت برخوردار بوده و بدلیل زندگی و کار در محیط غیر بهداشتی در معرض ابتلا به انواع بیماریهای مهلک بویژه هپاتیت ب قرار دارند.(دسترنج ۲۸/۱۲/۸۶)

زندانیان سیاسی محکوم به اعدام:

۱۶۰ ـ فرزاد کمانگر دبیر هنرستان کار دانش شهرستان کامیاران با ۱۲ سال سابقه تدریس، عضو هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگی کامیاران، عضو شورای نویسندگان ماهنامه توقیف شده “رویان” عضو هیئت مدیره انجمن زیست محیطی ئاسک و عضو” مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران” که ۱۸ ماه پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید و در زندانهای کرمانشاه، سنندج و تهران بارها مورد شکنجه قرار گرفته است به اتهام محاربه در شعبه ۳۰ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی تیارامی بصورت غیر علنی محاکمه و محکوم به اعدام شد. همچنین فرهاد وکیلی معاون سابق اداره جهاد کشاورزی شهرستان سنندج و علی حیدریان عضو حزب زحمتکشان کردستان ترکیه به اتهام محاربه در شعبه ۳۰ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی تیارامی محکوم به اعدام شدند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۶/۱۲/۸۶)

۱۶۱ ـ عبدالواحد بوتیمار (هیوا) عضو هیات مدیره انجمن سبز”چیا” و خبرنگار سایت و نشریه این انجمن در استان کردستان برای بار دوم از سوی دادگاه انقلاب شهرستان مریوان به اعدام محکوم شد. نامبرده مرداد ماه گذشته پس از چند ماه بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب مریوان به همراه عدنان حسن پور از اعضای هیات تحریریه هفته نامه توقیف شده “آسو” به اتهام محاربه به مجازات مرگ محکوم شده بودند. هیوا بوتیمار و عدنان حسن پور در مدت بازداشت خود در اعتراض به حکم اعدام و برخوردهای نامناسب و غیر قانونی بمدت بیش از ۵۰ روز در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات در شهرستان سنندج دست به اعتصاب غذا زده بودند. در حال حاضر هیوا بوتیمار در یکی از بازداشتگاههای مریوان و عدنان حسن پور در زندان عمومی سنندج بسر می برند. ( خبار روز ۲۸/۱۲/۸۶)

لغو حکم سنگسار:

۱۶۲ ـ مکرمه ابراهیمی ۴۳ ساله پس از تحمل ۱۱ سال زندان به همراه فرزند ۴ ساله اش مورد عفو قرار گرفته و از زندان چوبیندر قزوین آزاد شدند. نامبرده به همراه همسرش جعفر کیانی به سنگسار محکوم شده بودند. جعفر در تیر ماه سال جاری به حکم قاضی اصحابی در روستای آقچه کند تاکستان قزوین سنگسار شد.

(اعتماد ملی ۲۸/۱۲/۸۶)

صدور حکم قطع اعضای بدن:

۱۶۳ ـ پزشکان سازمان پزشکی قانونی از اجرای حکم قصاص چشم فردی به نام رسول خودداری کرده و به شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران اعلام کردند که امکان اجرای حکم قصاص چشم وجود ندارد. پیش از این امیر ۲۲ ساله در تاریخ ۶ مهر ۸۵ در شعبه ۶ دادگاه کیفری مشهد به قصاص چشم چپ محکوم شده بود. همچنین علی در تاریخ ۷ اسفند ۸۵ در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به قصاص چشم محکوم شده بود. (روز ۳۰/۱۱/۸۶)

محکومین به اعدام:

۱۶۴ ـ جعفر ۲۲ ساله به جرم قتل مرتضی در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد.(ایسنا ۵/۱۲/۸۶)

۱۶۵ ـ مهدی ۲۷ ساله دارای لیسانس رادیولوژی به جرم قتل رضا ۵۲ ساله در کردستان در دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد.(ایسنا ۷/۱۲/۸۶)

۱۶۶ ـ حمید ۱۸ ساله به جرم قتل مجید ۳۰ ساله در شعبه ۱۷ دادگاه کیفری استان اصفهان محکوم به اعدام شد.(اعتماد ۱۱/۱۲/۸۶)

۱۶۷ ـ علیرضا ۲۷ ساله به جرم قتل خواهر همسرش فاطمه ۲۶ ساله در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران محکوم به اعدام شد.( اعتماد ۱۱/۱۲/۸۶)

۱۶۸ ـ رضا به جرم قتل وحید در شعبه ۱۰۶ دادگاه جزایی اصفهان محکوم و با تائید شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. نامبرده در زمان وقوع جرم ۱۵ ساله بوده است.(اعتماد ملی ۱۲/۱۲/۸۶)

۱۶۹ ـ احمد ۱۶ ساله به جرم قتل علی در شعبه ۱۷ دادگاه کیفری استان اصفهان محکوم به اعدام شد. نامبرده در زمان وقوع جرم ۱۵ ساله بوده است.(اعتماد ملی ۱۲/۱۲/۸۶)

۱۷۰ ـ ایمان به جرم قتل امیر ۲۶ ساله در شعبه ۱۷ دادگاه کیفری استان اصفهان محکوم به اعدام شد. نامبرده در زمان وقوع جرم ۱۷ ساله بوده است.(اعتماد ملی ۱۲/۱۲/۸۶)

۱۷۱ ـ شهربانو ندام ۵۰ ساله، اکرم مهدوی ۳۲ ساله و سهیلا ۲۸ ساله در دادگاههای تهران محکوم به اعدام شدند. پرونده آنها به شعبه اجرای احکام فرستاده شده است.(اعتماد ۱۲/۱۲/۸۶)

۱۷۲ ـ ذبیح الله به جرم قتل رحمت الله ۶۰ ساله در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه اول دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد.(ایران ۱۶/۱۲/۸۶)

۱۷۳ ـ مصطفی ۲۰ ساله به جرم قتل پدرش رضا حسین در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی تردست محکوم به اعدام شد.(ایسنا ۱۵/۱۲/۸۶)

۱۷۴ ـ علیرضا ۴۸ ساله به جرم قتل مینا در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد.(ایران ۲۳/۱۲/۸۶)

۱۷۵ ـ یک مرد ۲۷ ساله به جرم قتل شکوفه ۴۰ ساله در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قاسم حسینی کوه کمره ای محکوم به اعدام شد.(ایران ۲۳/۱۲/۸۶)

۱۷۶ ـ امیر امراللهی به جرم قتل محسن کاظمی در شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس و تائید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. نامبرده در زمان وقوع جرم ۱۶ ساله بوده است.(ایران امروز ۲۴/۱۲/۸۶)

۱۷۷ ـ امیر به جرم قتل فرهاد ۲۰ ساله در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سید قاسم حسینی کوه کمره ای و با تائید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد.(اعتماد ۲۸/۱۲/۸۶)

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاهها:

۱۷۸ ـ حسن رضائیان، سهراب رضائیان، مهدی دشتی، مرتضی جعفری، منوچهر محمدی و نجات احمدی به اتهام سرقت مسلحانه، ایجاد رعب و وحشت، سلب آزادی و امنیت به حکم دادگاه زنجان و با تائید شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور در زندان اسلام آباد زنجان به دار آویخته شدند.(فارس ۱/۱۲/۸۶)

۱۷۹ ـ پیمان ۳۴ ساله به جرم قتل همسرش مریم ۲۷ ساله به حکم شعبه ۱۶۰۱ دادگاه جزایی تهران و با تائید شعبه ۴ دیوانعالی کشور در زندان اوین تهران به دار آویخته شد.(فارس ۱/۱۲/۸۶)

۱۸۰ ـ صابر ۳۲ ساله به جرم قتل مژگان و پارسا به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۴۱ دیوانعالی کشور در زندان اوین تهران به دار آویخته شد.(فارس ۱/۱۲/۸۶)

۱۸۱ ـ محمد به جرم قتل حسن در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به حکم قاضی نورالله عزیز محمدی و با تائید شعبه ۳۸ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(فارس ۱/۱۲/۸۶)

۱۸۲ ـ علی اکبر ۲۷ ساله به جرم قتل جبار رشتچی شهردار سابق ناحیه ۳ منطقه ۴ تهران به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۴ دایوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(فارس ۱/۱۲/۸۶)

۱۸۳ ـ جواد شجاعی به جرم قتل رستم پس از تحمل ۸ سال زندان به حکم شعبه ۹ دادگاه عمومی و جزایی اصفهان و با تائید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور در زندان اصفهان به دار آویخته شد. نامبرده در زمان وقوع جرم ۱۶ ساله بوده است. گفتنی است که طی یکسال گذشته محمد موسوی، حسین قرباغلو، بابک رحیمی، محمد رضا ترک، ماکوان مولود زاده و سعید قنبر زهی و دو نوجوان افغانی از جمله اعدام شدگانی هستند که در زمان وقوع جرم کودک بوده اند. (اعتماد ۸/۱۲/۸۶)

۱۸۴ ـ اکبرـ ف ۲۴ ساله به جرم قتل مصطفی میر محمد صادقی ۶۸ ساله به حکم شعبه ۱۰۷ دادگاه عمومی اصفهان و با تائید شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور در زندان اصفهان به دار آویخته شد.(فارس ۱۴/۱۲/۸۶)

۱۸۵ـ میرزا ۲۶ ساله تبعه افغانستان به جرم قتل حلیمه ۱۶ ساله به حکم شعبه ۱۰۶ دادگاه جزایی اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اصفهان بدار اویخته شد.(فارس ۱۴/۱۲/۸۶)

 

اخبار مربوط به سرکوب عمومی:

ـ یک دختر جوان در مقابل پاساژ گلدیس در صادقیه تهران به اتهام نامناسب بودن حجابش توسط نیروی انتظامی با باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفت و خون آلود شد. جوانان در جلوی خودروی گشت ارشاد نیروی انتظامی مقاومت کرده و شعار می دادند”ما حکومت نظامی نمی خواهیم” و بر علیه مسئولین نظام و نیروی انتظامی شعار می دادند. با گسترش اعتراض مردم، یگان ویژه ضد شورش اقدام به تیراندازی هوایی نموده و ۱۵ نفر را دستگیر کردند.(امیر کبیر ۵/۱۲/۸۶)

اخبار اجتماعی :

۱۸۶ ـ احمد ـ پ به جرم ادعای ارتباط با امام زمان توسط ماموران نیروی انتظامی در شهرستان اردستان دستگیر شد. وی ادعا می کرد با امام زمان در ارتباط است و با خواندن دعا مریضی ها را شفا می دهد.(کیهان ۷/۱۲/۸۶)

۱۸۷ ـ مهدی ندامی ۲۲ ساله(میترا ولیزاده) یک جوان دو جنسی از یک سال پیش در بند ۲۴۰ زندان اوین در سلول انفرادی نگهداری می شود. نامبرده در دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۱۰ ماه حبس و پرداخت دیه به مبلغ ۱۸ میلیون و پانصد هزار تومان محکوم شده است. با توجه به عدم حمایت خانواده و فقدان توانایی مالی امکان پرداخت این مبلغ فراهم نشده و او کماکان در سلول انفرادی بسر می برد.

(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر ۱۹/۱۲/۸۶)

۱۸۸ ـ ۲۷ تن از زندانیان عادی زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به نگهداری غیر قانونی خود در سوئیت های انفرادی و نحوه برخورد مسئولین زندان دست به اعتصاب غذای دستجمعی زده اند.

(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۱/۱۲/۸۶)

“فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی”

ihrnena@gmail.com ۲۹/۱۲/۱۳۸۶ برابر با ۱۹/۰۳ /۲۰۰۸

انجمن فعالان حقوق بشر در ایران ـ کانادا: FaalanHRC@yahoo.ca

siterahaei@yahoo.com:انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران - فرانسه

اتحادیه برای دمکراسی در ایران ـ ایتالیا: updi@libero.it

اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران - واشنگتن - آمریکا: adhri۱@yahoo.com

info@bashariyat.de کانون دفاع از حقوق بشر در ایران - آلمان

shafaei@azadegy.de شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان:

HRIRNL@gmail.com: کانون دفاع ازدمکراسی در ایران- هلند

info@komitedefa.org : کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران - سوئد

defendhriran_ca@yahoo.com:کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران - کالیفرنیا - آمریکا

komitenoran@yahoo.noکمیته نوران(کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران - نروژ):

yebarak@yahoo.ca : سازمان ایرانیان غرب کانادا - ونکور - کانادا

kupg_iran@yahoo.de: کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین

mnrecht@hotmail.comفعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس:

فعالان دفاع از حقوق بشر: Irantestimonyinfo@irantestimony.com

منبع:پژواک ایران