بحران اقتصادی در ایران؛ دلار در آستانه یک رکورد جدید

dollar_112321.jpg

هر دلار آمریکا به 29 هزار تومان افزایش یافت

العربیه - پس از افزایش تدریجی قیمت ارزهای خارجی طی هفته‌های گذشته در ایران، ارزش هر دلار آمریکا در 24 ساعت گذشته افزایشی 400 تومانی داشته و به بیش از 29 هزار تومان رسید.

بر اساس آخرین قیمت ارز در بازار آزاد، نرخ هر دلار آمریکا، چهارشنبه، 24 نوامبر، به 29.045 تومان رسیده و ارزش یورو نیز از 32.600 تومان فراتر رفت.

با توجه به اختلاف نسبتاً چشمگیر قیمت ارز «صرافی ملی» و قیمت ارز بازار آزاد، صرافی‌های ایران در هفته‌های گذشته شاهد صف طولانی مردم برای خرید ارز بوده‌اند.

خریداران با امید این‌که ارز را با نرخ مصوب‌شده 27 هزار تومان خریداری می‌کنند، آن را با قیمت بیشتر به صرافی‌ها عرضه کردند.

به گفته کارشناسان، این تقاضای مازاد و هیجان ایجادشده در بازار، فروش ارز را در طول هشت ماه گذشته به بیشترین حد خود رسانده است.

علت افزایش ناگهانی نرخ ارز

به گفته کارشناسان اقتصادی، افزایش اخیر نرخ ارز در ایران بیشتر از این‌که حاصل متغیرهای اقتصادی باشد، ناشی از تحولات سیاسی و سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و همچنین آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در چند روز آینده است.

به گفته این کارشناسان، از آنجایی که خروجی این تحولات سیاسی «مثبت» تلقی نشده و نگرانی‌ها در مورد نتیجه مذاکرات هسته‌ای وین افزایش پیدا کرده، دلار با سیری صعودی، در یک روز جهشی 400 تومانی داشته است.

رافائل گروسی، امروز چهارشنبه 24 نوامبر، در نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی درباره سفر خود به تهران گفت، مذاکرات او با ایران درخصوص مسائل پادمانی، به‌رغم تلاش‌های او «بی‌نتیجه» بود.

او پس از اشاره به سفر خود به تهران گفت، این کشور هنوز در مورد منشا ذرات اورانیوم یافت‌شده در برخی از مراکز هسته‌ای توضیحی نمی‌دهد.

دولت ایران با ارائه لایحه‌ای به مجلس این کشور، در تلاش است تا ارز 4200 تومانی را حذف کند. مقامات دولتی در ایران ادعا می‌کنند هدف از این لایحه، «تغییر ذینفعان ارز 4200 تومانی» است.

به نظر برخی ناظران اقتصادی، ایران با حذف این ارز و جایگزینی آن با ارز بازار آزاد، شاهد یک اختلاف حداقل شش برابری در نرخ تخصیصی برای خرید کالاهای اساسی خواهد بود که این یک جهش بسیار بزرگ محسوب می‌شود و می‌تواند به افزایش نرخ تورم و ایجاد ناآرامی‌های اجتماعی بیانجامد.

 

جزئیات قیمت دلار در بازار و صرافی

پیشتر فرارو نوشت: قیمت دلار در بازار آزاد امروز چهارشنبه سوم آذر آماده ثبت رکورد جدیدی در سال جاری است. اینطور که از معاملات پشت‌خطی روز گذشته پیداست، اسکناس آمریکایی خرید و فروش‌های امروز را با شکستن رکورد ۱۳ ماهه اخیرش آغاز می‌کند.

به گزارش فرارو؛ قیمت دلار از روز یکشنبه هفته جاری روند صعودی پیدا کرده است. نرخ این اسکناس در بازار آزاد یکشنبه ۱۹۰ تومان، دوشنبه ۱۰۰ تومان و دیروز ۱۷۰ تومان افزایش پیدا کرد و به ۲۸ هزار و ۶٣٠ تومان رسید. سقف قیمت دلار در بازار آزاد طی ١٣ ماه گذشته، ١٠ روز پیش با ثبت عدد ٢٨ هزار و ٧٢٠ تومان شکسته شده بود و دیشب در معاملات پشت خطی، دلار بالاتر از این رقم‌ها رد و بدل می‌شد. بازار ارز روز گذشته از سفر رافائل گروسی به تهران و گفتگو‌های او با وزیر امورخارجه و رئیس ساز‌مان انرژی اتمی، استقبال نکرد و حالا ممکن است نشست خبری امروز مدیر‌کل آژانس بین‌المللی در وین اوضاع را پیچیده‌تر کند. در فاصله پنج روز مانده به دور جدید مذاکرات هسته‌ای احتمالا شاهد رکورد جدیدی در بازار ارز خواهیم بود.

قیمت دلار در بازار آزاد سه‌شنبه دوم آذر، برای سومین روز متوالی گران شد. قدم اول اسکناس آمریکایی دیروز قبل ساعت ۱۱ صبح برداشته شد و دلار از رقم ۲۸ هزار و ۴۸۰ تومان به نیمه کانال ۲۸ هزار تومان رسید. قیمت دلار در ادامه روز، روی رقم ۲۸ هزار و ۶۵۰ تومان آرام گرفت. در ادامه افت و خیز قیمت دلار در بازار آزاد محدود شد و نهایتا ساعت هشت شب که معمولا آخرین خرید و فروش‌های رسمی انجام می‌شود، برای این اسکناس در بازار آزاد ۲۸ هزار و ۶۳۰ تومان قیمت گذاشتند. این رقم فاصله ۹۰ تومانی قیمت دلار در بازار آزاد را با سقف سال جاری نشان می‌دهد. سه‌شنبه، با وجود رشد قیمت دلار روز خوبی برای معامله‌گران سکه و طلا نبود. همزمان با کاهش قیمت طلا جهانی، سکه امامی با افت ۶۰ هزار تومانی ۱۲ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان فروخته شد. هر گرم طلا ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۲۳۶ هزار تومان ارزش‌گذاری شد و کاهش چهار هزار تومانی را به‌ثبت رساند.

قیمت دلار در بازار آزاد

قیمت روز چهارشنبه

قیمت روز سه‌شنبه

میزان تغییرات

۲۸ هزار و ۶۳۰ تومان

۲۸ هزار و ۴۸۰ تومان

۱۵۰ تومان افزایش

قیمت دلار در صرافی ملی

قیمت دلار در صرافی ملی سه‌شنبه دوم آذر طی دو مرحله رشد ۵۰ تومانی را پشت سر گذاشت. بانک‌مرکزی یک بار ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح و یک بار ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه اقدام به گران کردن دلار دولتی کرد و نهایتا اسکناس آمریکایی ۲۶ هزار و ۸۴۴ تومان در صرافی‌های منتخب عرضه شد. طی روز‌های گذشته بار‌ها درباره بالارفتن اختلاف نرخ دلار در صرافی ملی و بازار آزاد نوشتیم و دیروز این رقم از هزار و ۸۰۰ تومان فراتر رفت. اتفاقی که در سال ۱۴۰۰ بی‌سابقه است. متقاضی واقعی دلار، روز گذشته برای تهیه سهمیه سالانه ارزی از صرافی‌های زیرنظر بانک‌مرکزی (دو هزار و ۲۰۰ دلار)، ۵۹ میلیون و ۵۶۸ هزار تومان پرداخت کرده؛ حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کمتر از بازار آزاد اما جولان دلال‌ها و سود بی‌مشقتشان دقیقا از همینجا آب می‌خورد. ماجرا از این قرار است که بخشی از دلال‌های بازار ارز، با اجاره کارت ملی اشخاص بی‌اطلاع سهمیه ارزی سالانه آن‌ها را می‌خرند و همان دلار‌های دولتی را در بازار آزاد با قیمت بالاتر می‌فروشند.

قیمت دلار در صرافی ملی

قیمت روز چهارشنبه

قیمت روز سه‌شنبه

میزان تغییرات

۲۶ هزار و ۸۴۴ تومان

۲۶ هزار و ۷۹۵ تومان

۴۹ تومان افزایش

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی سه‌شنبه دوم آذر روند صعودی داشت. با شروع معاملات پشت‌خطی قیمت دلار ساعت ۱۱ دیروز ۲۸ هزار و ۵۵۰ تومان بود و این رقم کف قیمت دلار فردایی باقی ماند. ساعت هشت شب که آخرین معاملات رسمی بازار آزاد انجام می‌شد، دلار فردایی ۲۸ هزار و ۶۸۰ تومان قیمت داشت اما درست از همان لحظه شاهد افزایش حجم معاملات عمده بودیم. جوسازی دلال‌ها باعث شد تا آخرین نرخ دلار در معاملات پشت‌خطی به ۲۸ هزار و ۷۵۰ تومان برسد. به‌این ترتیب با عبور قیمت دلار فردایی از نرخ نقدی بازار آزاد، شانس افزایش قیمت اسکناس آمریکایی در معاملات امروز وجود دارد. این‌طور که پیداست، امروز چهارشنبه سوم آذر شاهد خلق عدد و رقم‌های جدیدی در بازار ارز خواهیم بود.

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی

شروع معاملات

کف قیمت

سقف قیمت

نوسان

۲۸ هزار و ۵۵۰ تومان

۲۸ هزار و ۵۵۰ تومان

۲۸ هزار و ۷۵۰ تومان

۲۰۰ تومان

 

منبع:پژواک ایران