باقری یا عراقچی؟ مسئله این نیست!

همان مذاکراتی که عراقچی در وین انجام می‌داد حالا توسط باقری انجام می‌شد. آن روز ناپسند بود و حالا از بهترین کارهاست. دیر نباشد که فتح الفتوح هم نام بگیرد.
عصرایران؛ مصطفی داننده- با روی کارآمدن سید ابراهیم رئیسی یک اتفاق مهم در سیاست خارجی ایران شکل گرفت و آنهم عزیز شدن  "برجام" بود.
بسیاری از آنهایی که در دوران ریاست حسن روحانی، هرچه از دهان‌شان در می‌آمد، نثار برجام می‌کردند، حالا نشسته‌اند و قربان صدقه توافق هسته‌ای می‌روند.
دیگر هیچ کس «ای آنکه مذاکره شعارت؛ استخر فرح، در انتظارت» را در سخنرانی‌های عمومی روی دست نمی‌گیرد و نمی‌خواهد با مشت دهان مذاکره کنندگان را خرد کند.
همان مذاکراتی که عراقچی در وین انجام می‌داد حالا توسط باقری انجام می‌شد. آن روز ناپسند بود و حالا از بهترین کارهاست. دیر نباشد که فتح الفتوح هم نام بگیرد. قابل پیش بینی است که ائمه جمعه در خطبه‌های نماز جمعه از آموزش و پرروش، وزارت علوم و دانشگاه آزاد بخواهند که مذاکرات تیم دولت رئیسی به عنوان یکی از دروس تدریش شود.
البته همه اینها حاشیه است و اصل این معناست که بالاخره اصول‌گرایان هم تایید کردند که "برجام" بهترین راه پیش روی کشور است.
دولت می‌گوید که معطل مذاکره نمانده است اما واقعیت این است که بازار و مردم همچنان چشم به راه وین هستند تا خبرهای خوش از دل اروپا، حال جیب آنها را خوب کند. مردم تاثیر خوب برجام را هرچند کوتاه اما چشیده‌اند و دوست دارند دوباره ثبات را تجربه کنند.
بارها نوشتیم که به برجام فارغ از جناح‌ها و علایق سیاسی خود نگاه کنید. اجازه بدهید توافق هسته‌ای، کلیدی باشد برای حل مشکلات اقتصادی کشور اما این حرف‌ها فایده نداشت و جناحی تلاش می‌کرد که به مردم بگویید زندگی بدون برجام شیرین است. همین‌ها اما وقتی به قدرت رسیدند و در دنیای واقعی مسیرهای پیش رو را دیدند و چند قدم در آن گذاشتند به این نتیجه رسیدند که بهترین و امن‌ترین راه پیش رو، احیای برجام است.
الان در حال حاضر که مذاکرات در وین در حال اجراست باید به سمت یک همدلی ملی حرکت کنیم. بهتر است کاری که با عراقچی و ظریف شد با باقری و امیر عبداللهیان نشود. اجازه بدهیم آنها که الان در وین پشت میز مذاکره نشسته‌اند، با فکر باز به گفت‌وگو بپردازند و با بیان حاشیه‌هایی مثل انگلیسی بلد نبودن تیم مذاکره کننده، فکر آنها را درگیر نکنیم.
برجام و احیای آن یک مسئله ملی است که می‌تواند روی زندگی تک، تک ما اثر بگذارد. اولین هدیه یک توافق خوب با غرب و شرق، رسیدن به یک حال خوب و ثبات است. در یک جامعه با ثبات می‌شود از افزایش جمعیت، فرزندآوری و مسائل دیگر حرف زد.
تورم و گرانی تحت تاثیر تحریم‌ها جامعه ایران را مچاله کرده است. بهتر است به یکدیگر کمک کنیم تا از این حالت خارج شویم.

منبع:عصر ایران