گسترش اعتراضات به شهرهای شش استان با شعار "مرگ بر جامنه ای" و "مرگ بر رئیسی"

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که دامنه تجمعات اعتراضی روزهای اخیر به خارج از استان خوزستان کشیده شد و شامگاه پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت معترضان در شهرکرد و درود و دیگر شهرها نیز علیه مقام‌های جمهوری اسلامی شعار دادند.
این اعتراضات در مواردی با سرکوب خشونت‌بار ماموران امنیتی مواجه شده است.

برخی از این تصاویر و ویدئوهای منتشر شده، به گفته کاربران، مربوط به اعتراضات مردمی در شهرکرد است که در اعتراض به افزایش شدید قیمت اقلام اساسی به خیابان‌ها آمده‌اند.

این ویدئوها نشان می‌دهد که معترضان با سر دادن شعارهایی چون «رئیسی دروغگو! حاصل وعده‌هات کو؟»، سیاست‌های دولت ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم، را هدف انتقاد قرار داده‌اند.

تظاهرکنندگان در شهرکرد همچنین با سر دادن شعار «چهارمحال، خوزستان، اتحاد اتحاد!» همبستگی خود را با اعتراضات مردمی چند روز گذشته در شهرهای مختلف استان خوزستان اعلام کردند.

علاوه‌بر شهرکرد،‌ تجمعات اعتراضی غروب پنج‌شنبه در اندیمشک، درود و ایذه نیز رخ داده و در آن معترضان علیه رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقام‌های عالی‌رتبه حکومت شعار داده‌اند.

شعارها علیه رئیس جمهوری کنونی ایران تازگی دارد. اعتراضات اخیر در واکنش به گرانی‌ها و شرایط وخیم اقتصادی در ایران و ناتوانی دولت ابراهیم رئیسی در مهار این وضعیت آغاز شده است.

در برخی از ویدئوهای منتشر شده از اعتراض‌های امشب، صدای شلیک گاز اشک‌آور و در مواردی تیراندازی شنیده می‌شود.

در روزهای اخیر، همچنین ویدیوهای متعددی از صحنه اعتراض‌های مردمی و حضور سنگین نیروهای امنیتی و گارد ویژه در شهرهای مختلف استان خوزستان منتشر شد.

این اعتراض‌ها باعث قطع و اختلال در دسترسی به اینترنت در این استان و برخی نقاط دیگر ایران شده و در مواردی به بازداشت معترضان منجر شده است.

از اولین دقایق تظاهرات در شهرکرد و براساس ویدیوهایی که از اعتراضات شامگاه پنجشنبه در شهرکرد در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، صدای تیراندازی ماموران امنیتی در تجمعات مردمی شنیده شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در مرکز استان چهارمحال و بختیاری ضمن استفاده از تیر هوایی و گاز اشک‌آور و باتوم برای متفرق کردن مردم معترض، چندین بار اقدام به شلیک گلوله به سوی محل تجمع مردم معترض کردند.

شهر جونقان در استان چهارمحال و بختیاری پنج‌شنبه شب شاهد تظاهرات گسترده مردم معترض این شهر بود. مردم معترض با شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای» و ««رئیسی حیا کن، مملکت را رها کن» در جریان این اعتراضات معترضان بارها علیه علی خامنه‌ای شعار دادند.

براساس ویدیوها و تصاویر، در ساعات پایانی شب جمعی از معترضان با شکست تابلو پایگاه بسیج امام حسن مجتبی شهر جونقان و این پایگاه در ادامه اعتراضات به آتش کشیده شد.

در استان خوزستان شهرهای ایذه، اندیمشک، دزفول، شوش، اهواز و شادگان صحنه اعتراضات خیابانی مردم بود که در این میان اعتراضات در ایذه و اندیمشک از گستردگی بیشتری برخوردار بود.

گزارش‌ها از ایذه حاکی است که در جریان اعتراضات پنج‌شنبه شب مردم این شهر، تعدادی از مردم معترض در اثر شلیک نیروهای انتظامی و امنیتی مجروح شدند.

در اندیمشک نیز مردم این شهر به خیابان‌‌ها آمدند. بسیاری از زنان اندیمشک در تظاهرات این شهر حضور یافتند و زنان و مردان معترض در اندیمشک شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر می‌دهند.

براساس گزارش‌ها، در تظاهرات مردم اندیمشک نیز نیروهای امنیتی برای سرکوب معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و تیر هوایی کردند.

مردم شهر کرمانشاه نیز پنج‌شنبه شب به خیابان آمده و به سردادن شعارهای اعتراضی پرداختند اما بلافاصله برای جلوگیری از گسترش اعتراضات در این شهر اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کردند.

منبع:پژواک ایران