PEZHVAKEIRAN.COM ماجرای خودکشی دختر شیراز به روایت شاهد عینی
 

ماجرای خودکشی دختر شیراز به روایت شاهد عینی

وقتی کار از کار گذشت و این زن جوان خودش را پایین انداخت، تشک نجات رسید. بعد هم ترافیک و مسیر طولانی را برای نداشتن تشک نجات بهانه کردند. این زن جوان که خودش را پرت کرد نیرو‌های اورژانس آنجا بودند. مردم شاکی شده بودند چرا نیرو‌های اورژانس جلو نمی‌روند تا زن جوان را از روی زمین بلند و روی برانکارد قرار دهند. وقتی نیرو‌های اورژانس جلو آمدند تا او را از روی زمین بلند کنند دیدم یکی از دست‌های زن جوان کاملا خرد شده بود و از چندین طرف حرکت می‌کرد.»
 
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹ - ۱۱ شهريور ۱۴۰۲
 
 
 پ
 

اعتماد نوشت: با گذشت شش روز هنوز اکثر کاسبان مجتمع تجاری تفریحی نگین شیراز که یکی از لوکس‌ترین مجتمع‌های تجاری شیراز نیز به حساب می‌آید در شوک هستند. اهالی منطقه خیابان فرشته؛ همان خیابانی که مجتمع در آن واقع شده پس از این اتفاق وحشتناک و دلهره‌آور حاضر نیستند از روز واقعه بگویند. یکی از کسبه به «اعتماد» می‌گوید: «فقط می‌دانم یک زن جوان خودش را از طبقه پنجم مجتمع نگین به پایین پرتاب کرد، اما از من نخواهید درباره‌اش صحبت کنم، چون اینقدر وحشتناک بود که توضیحش حالم را بد می‌کند.»

 

یکی دیگر از کسبه مغازه‌اش در طبقه منفی یک قرار دارد. او نیز توضیح می‌دهد که وقتی سر و صدا شنیدم، رفتم بیرون ببینم چه خبر شده، اما تا دیدم یک زن جوان لبه پنجره طبقه پنجم ایستاده دلم ریخت و سریع برگشتم داخل مغازه که نه چیزی بشنوم نه چیزی ببینم…

Padvish یک آنتی ویروس قدرتمند برای محافظت از شما در فضای مجازی

Padvish یک آنتی ویروس قدرتمند برای محافظت از شما در فضای مجازی

پیشنهاد امروز

پنجم شهریور امسال ویدیویی وحشتناک در فضای مجازی منتشر و وایرال شد. زن جوان از طبقه پنجم مجتمع نگین فارس خودش را به‌پایین پرت کرد. بعد هم بسیاری از کاربران فضای مجازی و شاهدان عینی به برخی خبرگزاری‌های داخلی گفتند ماموران انتظامی و آتش‌نشانی در محل حادثه حضور داشتند، اما نتوانستند کاری برای این زن جوان انجام دهند. همین موضوع با خشم کاربران و برخی افراد حاضر در صحنه مواجه شد. حتی بعضی از شاهدان عینی اظهار کردند نیرو‌های آتش‌نشانی هنگام افتادن این زن تشک نجات نداشتند، اما اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها که طی مصاحبه با مسوولان مربوطه صورت گرفته بود ربطی به موضوعات عنوان شده از سوی کاربران و شاهدان عینی نداشت. به‌طوری که پس از اقدام به خودکشی ناموفق این زن جوان اکثر خبرگزاری‌ها این‌گونه نوشتند؛ زنی که از طبقه پنجم مجتمع نگین خود را پایین پرتاب کرد به دلیل مسائل خانوادگی این عمل را انجام داده. حضانت فرزندش نیز به همسرش واگذار شده بود. بعد هم در ادامه اخبارشان کلمات را این‌گونه کنار هم چیدند که آن روز زن جوان به دلایل نامشخص به مجتمع نگین معالی‌آباد مراجعه کرده، اما بعد از لحظاتی خود را به پنجره مجتمع رسانده و متاسفانه پیش از رسیدن آتش‌نشانان و پهن کردن تشک نجات، خودش را به پایین پرتاب کرده است.

در حالی که معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی شیراز پهن کردن تشک نجات را مقدور نمی‌دانست و گفت فضای سبز پایین ساختمان امکان قرار دادن تشک نجات را برای تیم ما فراهم نکرده است، اما وقتی «اعتماد» از «هادی عیدی‌پور»، رییس سازمان آتش‌نشانی شهرداری شیراز خواست که توضیح دهد چرا تشک نجات را قبل از رخداد روی زمین قرار ندادید، بی‌تمایل و کوتاه پاسخ داد: «تشک نجات همراه آتش‌نشانان بود. همه چیز را قبلا از طریق روابط عمومی اعلام کردیم. فعلا هم داریم بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم.»

این پاسخ کوتاه از سوی عیدی‌پور در حالی است که او به رسانه شهر مردم این‌گونه توضیح داده بود؛ فقط «دو تشک نجات» در شهر شیراز وجود دارد که با توجه به نیازسنجی‌ها و برآورد حوادث پرتابی این شهر کفایت می‌کند. تشک نجات در ایستگاه شـماره ۱۲ سـاحلی قـرار گرفتـه اسـت کـه توسـط یـک خـودرو دارای جرثقیـل بـرای حمـل آن و تجهیـزات مـورد نیـاز، جابه‌جا می‌شود کـه یـک دقیقـه بعـد از اعـلام حادثـه، حرکـت کرده و بهتریـن مسـیر را انتخـاب می‌کند. از میـدان احسـان تـا مجتمـع نگیـن بـه دلیـل ترافیـک ناشـی از ایـن حادثـه بـه دلیل عـدم فرهنگ‌سـازی، ۸ دقیقـه در ترافیـک می‌ماند کـه حـدود ۱۳ دقیقـه مسـیر پرترافیـک را طی کرده و باعث می‌شود تـا ایـن خـودرو، دیـر بـه محـل حادثـه برسـد…

این اظهارات متناقض مسوولان یک سازمان که تاکنون در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شده، مشخص نمی‌کند؛ بالاخره تشک نجات به موقع رسیده یا نرسیده! یا اینکه اصلا فضای سبز پایین مجتمع اجازه پهن کردن تشک را نداده است! در هر صورت واقعیت امر هنوز بر هیچ کس مبرهن نیست.

و، اما معاون دادستان شیراز پس از حادثه اعلام کرد که تیم پلیس آگاهی شیراز در معیت مقام قضایی بلافاصله در محل خودکشی حاضر شدند و نیرو‌های امدادی و اورژانس اجتماعی همه تلاش خود را برای جلوگیری از بروز حادثه انجام دادند. واکنش سرپرست دادسرای جنایی و جرایم امنیتی شیراز هم این بود که فرد پس از اقدام به خودکشی، با تلاش گروه فوریت‌های پزشکی حاضر در محل خوشبختانه از مرگ نجات یافته و جهت انجام اقدامات پزشکی تکمیلی به یکی از مراکز درمانی استان اعزام می‌شود.

بررسی‌های «اعتماد» در مورد این خبر مساله دیگری را هم نشان می‌دهد. آن هم واکنش‌های منفی و زننده برخی کاربران فضای مجازی و حتی برخی شاهدان عینی است. وقتی این زن جوان خود را به یکی از پنجره‌های طبقه پنجم این مجتمع رسانده و در لبه آن ایستاده اکثر افرادی که در آن حوالی بودند شروع به فیلم و لایو از حادثه کردند. آن روز برخی کاربران در کامنت‌هایی که در لایو‌های اینستاگرامی از اقدام این زن منتشر می‌شد، نوشته بودند: «زودتر خودت را پایین پرت کن، کار داریم! یا چرا خودت را پایین پرت نمی‌کنی!» ….

یکی از شاهدان عینی که خودش لحظه سقوط این زن روی زمین را مشاهده کرده در خصوص واکنش عده‌ای از افراد که پایین مجتمع تجمع کرده بودند برای «اعتماد» روایت می‌کند: «چند نفر ناظر ماجرا بودند و رفتار‌های زشتی از خود نشان می‌دادند که نشان‌دهنده این بود قصد تشویق این زن را داشتند، اما وقتی مردم حاضر در صحنه دیدند زن جوان خود را پایین انداخته و اقدامات کارشناسان مربوطه ناموفق بوده، شروع به اعتراض کردند. ماموران انتظامی هم برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور استفاده کردند. بعد هم مردم خشمگین‌تر شدند و شعار‌های اعتراضی سر دادند.» تصاویر خشم و هیاهوی اکثر تجمع‌کنندگان در فضای مجازی منتشر شده است.

برخی کسبه او را می‌شناختند

مجتمع تجاری تفریحی نگین فارس با بیش از ۲۳۰ واحد تجاری در منطقه معالی‌آباد شیراز قرار گرفته است. مجتمعی بزرگ با نمایی مدرن. پنجره‌های بزرگ این مجتمع با رنگ سفید و حفره‌هایی از شکل‌های هندسی تزیین شده است. روز حادثه زن جوان میان چهارچوب یکی از همین پنجره‌ها قرار گرفت. یک مستطیل بزرگ که انگار چهار ضلع آن را از هر طرف کشیده بودند تا زاویه تیز مانندش به دایره تبدیل شود. او بی‌تفاوت به ارتفاع و مردمی که پایین ساختمان تجمع کرده بودند، ایستاده بود. ایستاده بود و پس از چند دقیقه با اینکه ماموران انتظامی، آتش‌نشانی و تیمی از روانشناسان در محل حادثه حضور داشتند، خود را پرتاب کرد. صحبت‌ها و عملیات ناشنیده و نادیده آن‌ها هم اثری نکرد. بالاخره زن جوان خود را انداخت و در حال حاضر هم در بیمارستان رجایی‌شهر شیراز بستری است. حالا «اعتماد» برای جزییات بیشتر خبر را پیگیری کرده است. چند مغازه‌دار که اصلا حاضر به گفتگو نشدند.

با اینکه برخی‌شان شاهد ماجرا بودند یا می‌گویند شرمنده یا می‌گویند دور ما را خط بکشید و از افراد دیگر بپرسید، اما یکی از شاهدان عینی که از لحظه ابتدایی ماجرا یعنی ایستادن این زن جوان در لبه پنجره تا سقوط زن جوان آنجا حضور داشته به «اعتماد» می‌گوید: «مغازه من در خیابان دیگری است، اما آن روز مجتمع نگین کار داشتم. وقتی رسیدم، متوجه شدم این زن جوان از ساعت ۱۲ به طبقه پنجم رفته است. تا ساعت نزدیک ۱ ظهر آن بالا ایستاده بود و بعد هم خودش را پایین انداخت. لایو‌ها و فیلم‌هایی که در فضای مجازی منتشر شده از ساختمان‌های روبه‌رویی مجتمع و افرادی که در همان محدوده حضور داشتند، گرفته شده است.

وقتی زن جوان خودش را پرت کرد و روی زمین افتاد بالای سرش بودم. اعلام کردند که زن جوان ۴۰ الی ۴۱ ساله بوده، اما چهره‌اش را دیدم به سی و خرده‌ای ساله‌ها بیشتر شباهت داشت. اکثر کاسبان محل او را می‌شناختند. می‌گفتند؛ از فروشنده‌های مجتمع تجاری نگین است. می‌گفتند زن جوانی بوده که با شوهرش اختلاف داشته و بحثش شده، چون وقتی زن جوان خودش را پرت کرد یکی از فروشنده‌های پاساژ به شدت ناراحت و عصبی بود و دست و پایش را گم کرده بود. به او گفتم چی شده؟ سکته می‌کنی… گفت همکارم بود.»

این شاهد عینی توضیح می‌دهد که وقتی زن جوان می‌خواسته خودش را از بالا پرت کند چهار، پنج نفر از دوستانش در همان طبقه پنجم حضور داشتند و با او صحبت می‌کردند. روانشناسان و آتش‌نشانان هم اتفاقا در همان طبقه بودند و آن‌ها هم با او صحبت می‌کردند، ولی نتوانسته بودند او را راضی کنند که این اقدام وحشتناک را انجام ندهد. شنیدم که می‌گفتند؛ ابتدا تیم روانشناسی به محل اعزام کردند و بعد تیم عملیاتی به محل رسیده است. من حتی با یکی از ماموران آتش‌نشانی که پایین مجتمع ایستاده بود در مورد اینکه چرا در کلانشهر شیراز هر ایستگاه آتش‌نشانی نباید یک تشک نجات داشته باشد، صحبت کردم و پرسیدم. مامور آتش‌نشانی هم به من گفت ما موضوع را عنوان کردیم، اما به ما گفتند بودجه نداریم و بروید شهرداری شکایت کنید.

یکی از دست‌های زن جوان کاملا خرد شده بود

او در ادامه می‌گوید: «وقتی کار از کار گذشت و این زن جوان خودش را پایین انداخت، تشک نجات رسید. بعد هم ترافیک و مسیر طولانی را برای نداشتن تشک نجات بهانه کردند. این زن جوان که خودش را پرت کرد نیرو‌های اورژانس آنجا بودند. مردم شاکی شده بودند چرا نیرو‌های اورژانس جلو نمی‌روند تا زن جوان را از روی زمین بلند و روی برانکارد قرار دهند. وقتی نیرو‌های اورژانس جلو آمدند تا او را از روی زمین بلند کنند دیدم یکی از دست‌های زن جوان کاملا خرد شده بود و از چندین طرف حرکت می‌کرد.»

این مرد به چند سوال آخر نیز پاسخ می‌دهد.

با توجه به اینکه مجتمع نگین سه طبقه تجاری دارد چطور این زن جوان به راحتی توانسته به طبقه پنجم برود و لبه پنجره بایستد؟

طبقه پنجم پارکینگ مجتمع است و نزدیک به بیست و هفت، هشت متر تا سطح زمین هم ارتفاع دارد. این زن در آن مجتمع کار می‌کرد شاید برای همین به طبقات اشراف داشته است.

زن جوان که لبه پنجره ایستاد و از او فیلم و لایو در اینستاگرام منتشر شد واکنش برخی کاربران در کامنت‌ها بسیار زننده بود. در محل حادثه چطور؟ مردم چه واکنشی داشتند؟

اکثر مردم ناراحت و ترسیده بودند، اما چند نفر پایین مجتمع حضور داشتند که صحبت‌های عجیبی می‌کردند. رو به زن جوان می‌گفتند خودت را پایین بینداز. بینداز و خودت را راحت کن.

چرا پس از حادثه ماموران انتظامی گاز اشک‌آور زدند؟

بعد از اینکه زن جوان را داخل ماشین اورژانس گذاشتند تا او را به بیمارستان رجایی اعزام کنند مردم از کم‌کاری‌ها و اقدامات ناموفق مسوولانی که در محل حادثه بودند، ناراحت شده بودند و شروع به اعتراض کردند. برای همین ماموران انتظامی گاز اشک‌آور زدند تا مردم متفرق شوند.

مادر این زن جوان: او با شوهرش مشکل داشت

یکی از پزشکان بیمارستان رجایی پس از این اتفاق دردناک در خبرگزاری صدا و سیما استان فارس اعلام کرد؛ به دلیل وضعیت وخیمی که بیمار داشت بلافاصله به اتاق عمل برده شد و اقدامات درمانی برایش صورت گرفت. در حال حاضر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان تحت نظر قرار دارد. سپس در ادامه مادر این زن جوان مقابل دوربین صدا و سیما قرار گرفت و گفت فرزندش با همسرش مشکل داشته است.

طبق همین گزارش معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی شیراز نیز اعلام کرد؛ پس از اعلام مردمی مبنی بر قصد یک زن برای اقدام به خودکشی تیم‌های تخصصی این سازمان بلافاصله به محل اعزام و سعی کردند با مذاکره او را دعوت به آرامش کنند. تیم‌های عملیاتی دقیقا بالای سر آن زن کارگاه را ایجاد کردند و فرمانده تیم عملیاتی با آن زن شروع به صحبت کرد. حدودا ۳۰ دقیقه با زن جوان صحبت شد و طی صحبت‌هایی که با آن زن انجام شد متوجه شدیم انگیزه‌اش از خودکشی اختلافات خانوادگی است. آن زن در صحبت‌هایش عنوان می‌کرد که حدود ۱۰ سال است اختلافات خانوادگی دارد و برای همین قصد جدا شدن از همسرش را داشته. متاسفانه موفق به جدایی از همسرش نشده و تصمیم به این اقدام گرفته است. معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی شیراز در مورد نبود تشک نجات هم گفت که فضای سبز پایین ساختمان امکان قرار دادن تشک نجات را برای تیم ما فراهم نکرد.

منبع:فرارو