دادگاه انقلاب سمنان یک شهروند بهایی را به ۱۶ سال حبس محکوم کرد

 

دادگاه انقلاب سمنان شهدخت خانجانی، شهروند بهایی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه به قصد برهم‌زدن امنیت» به ۱۶ سال حبس، ۱۷ سال محرومیت از حقوق اجتماعی، جریمه نقدی، دو سال ممنوعیت در فضای مجازی و منع عضویت در احزاب و گروه‌های اجتماعی محکوم کرده است.

وبسایت «بهائیان در آئینه مطبوعات» که تعقیب و آزار جامعه بهائیان ایران با ارائه اسناد و مدارک را ثبت می‌کند، روز ۱۶ شهریور خبر داد که حکم خانم خانجانی غیابی صادر شده و روز شنبه ۱۹ شهریور آخرین مهلت اعتراض به حکم تعیین شده است.

شهدخت خانجانی، مادر دو فرزند، روز ۸ خرداد امسال در خانه خود در سمنان بازداشت و پس از ۱۰ روز با قرار وثیقه آزاد شده بود. اتهاماتی که او براساس آن به حبس طولانی‌مدت محکوم شده، بندهای تکراری در کیفرخواست‌های دادگاه‌های انقلاب علیه بسیاری از بهائیان و همچنین سایر شهروندان ایران است.

گزارش‌های پیاپی ارائه شده از سوی نهادهای جهانی مدافع حقوق بشر شامل گزارشگر ویژه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر همواره تأکید کرده‌اند که آزار و اذیت و پیگرد بهائیان ایران بخشی از رویکرد تبعیض‌آمیز و سیستماتیک حکومتی علیه این گروه از شهروندان کشور است.

تازه‌ترین گزارش سالانه «آزادی مذهبی بین‌المللی» با ارائه جزئیات تصویری از تشدید سرکوب، محاکمه، خشونت و تبعیض علیه شهروندان بهائی ایران در یک سال اخیر را ترسیم کرده بود.

منبع:پژواک ایران