مقام‌های ایران: قطعات سقوط کرده در شهر گرگان مربوط به «آزمایش موشک» بود

سر جنگی این موشک قابلیت چند‌تکه‌شدن برای اصابت به اهداف داشت، منحرف شده است

منبع تصویر،FARS

توضیح تصویر،

خبرگزاری فارس نوشته «سر جنگی این موشک قابلیت چند‌تکه‌شدن برای اصابت به اهداف داشت، منحرف شده است»

 

معاون امنیتی استاندار گلستان پس از جلسه شورای تامین با اشاره به گفته‌های سخنگوی وزارت دفاع تایید کرد که قطعات سقوط کرده مربوط به «آزمایش سامانه آفندی و پهپادی موشک بود». گزارش‌ها حاکی از جراحت دو شهروند و خسارت مادی به مردم است. مقام‌های نظامی و امنیتی از مردم خواستند اگر قطعاتی از این تسلیحات یافتند، آنها را در جریان بگذارند.

معاون امنیتی استاندار گلستان پس از جلسه شورای تامین با اشاره به گفته‌های سخنگوی وزارت دفاع تایید کرد که قطعات سقوط کرده مربوط به «آزمایش سامانه آفندی و پهپادی موشک بود».

پیشتر سخنگوی وزارت دفاع ایران در مصاحبه‌ای گفته است که «در فرآیند آزمایش تحقیقاتی سامانه‌های آفندی و پهپادی که در منطقه کویری انجام می‌شود یکی از سامانه‌ها که در فرآیند آزمون و تحقیقات بوده دچار نقص فنی شده و با انحراف از مسیر اصلی متلاشی و قطعاتی از این سامانه متلاشی شده در مناطقی از شهر گرگان فرود آمده است که تیم‌ های امدادی و عملیاتی مربوطه در حال جمع آوری این قطعات سقوط کرده هستند.»

معاون استاندار گلستان گفت بنابر تقسیم کار خسارات مادی را شهرداری گرگان جبران خواهد کرد.

نقشه گرگان

توضیح تصویر،

به گزارش خبرنگار فارس یک شی در خیابان استاندارد گرگان و شی دیگری در بیمارستان دزیانی این شهر سقوط کرده است

ایرنا: سامانه موشکی مجهز به کلاهک بارشی بود

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران «تست موشکی وزارت دفاع عامل حادثه گرگان» بوده و «حادثه پیش آمده در گرگان بر اثر تست یک سامانه موشکی مجهز به کلاهک بارشی رخ داده است».

فارس خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران هم نوشته «در فرایند آزمایش این موشک سرجنگی منحرف می‌شود و به محلی غیر از مکان معین‌شده برخورد می‌کند. سر جنگی این موشک قابلیت چند‌تکه‌شدن برای اصابت به اهداف مختلف را دارد که همین امر منجر به برداشت اشتباه و تلقی ۸ انفجار را ایجاد کرده است. خوشبختانه این حادثه تلفاتی نداشته است.»

مقام‌ها و رسانه‌های ایران تا کنون از عبارات متفاوتی درباره شی سقوط کرده استفاده کردند: از «پهپاد» تا «سامانه آفندی». آنها همچنین دلیل آن را «انهدام»، «انحراف»، «آزمایش»، «ساقط شدن» توصیف کرده بودند.

موشک

منبع تصویر،IRNA

تلویزیون دولتی ایران گزارش داده که تیم‌های امدادی و عملیاتی در حال جمع‌آوری قطعاتی هستند که در شهر سقوط کرده‌اند.

وزارت دفاع از شهروندان خواسته «اگر قطعات سقوط کرده را مشاهده کردند بلافاصله با ستاد امدادی و تامینی استان گلستان تماس بگیرند».

ایرنا همچنین نوشته «وزارت دفاع به زودی اطلاعیه‌ای در خصوص جزئیات این حادثه منتشر خواهد کرد.»

پیشتر گزارش شده بود که سقوط این سامانه آفندی و پهپادی موشک حوالی ساعت ۹ صبح به وقت محلی رخ داده است.

منبع:بی‌بی‌سی فارسی