آمریکا: برای آزادی گروگان‌ها توافقی نشده اما تلاش ادامه دارد

 
دولت آمریکا توافق اولیه بر سر آتش‌بس میان اسرائیل و گروه حماس برای آزادی گروگان‌ها را تکذیب کرد. پزشکان بدون مرز از "حمله عمدی" به کاروان خود در غزه خبر داد. سازمان بهداشت جهانی بیماران بیمارستان شفا را خارج می‌کند.
سازمان بهداشت جهانی: گور دسته‌جمعی در ورودی بیمارستان شفا کشف شد
سازمان بهداشت جهانی در شامگاه شنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) در بیانیه‌ای اعلام کرد تیم این نهاد وابسته به سازمان ملل یک گور دسته‌جمعی را در ورودی بیمارستان شفا پیدا کرده و مطلع شده است که بیش از ۸۰ نفر در آنجا دفن شده‌اند.
سازمان بهداشت جهانی گفته است راهروها و محوطه بیمارستان مملو از زباله‌های پزشکی است که خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد و کمبود آب تمیز، سوخت، دارو، غذا و سایر اقلام ضروری در شش هفته گذشته باعث شده است که بیمارستان اساسا دیگر به عنوان یک مرکز پزشکی و درمانی عمل نکند. 
سازمان بهداشت جهانی خواستار یک آتش‌بس فوری شده و بیمارستان شفا را "منطقه مرگ" توصیف کرده است. 
تدروس ادهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی بدون آنکه از اسرائیل و گروه حماس نام ببرد، گفته است: «وضعیت کنونی غیرقابل تحمل و غیرقابل توجیه است. آتش بس کنید!»
کانال اسرائیلی کان: رهبران حماس در خان یونس هستند
یحیی سینوار یکی از رهبران حماس
به گفته رسانه‌های اسرائیلی احتمالا یحیی سینوار در خان یونس است
ارتش اسرائیل از ساکنان خان یونس خواسته است این شهر را به سمت نواحی غرب غزه ترک کنند. یکی از دلایل آن می‌تواند پناه آوردن دو تن از رهبران بلندپایه گروه تروریستی حماس به شهر خان یونس باشد.
شبکه تلویزیونی اسرائیلی "کان" با استناد به اطلاعات مقامات اسرائیلی گزارش داده است رهبری حماس از شهر غزه به خان یونس، واقع در جنوب نوار غزه گریختند.  
کانال کان منبعی برای این اطلاعات خود ذکر نکرده اما نوشته است یحیی سنوار یکی از چهره‌های شناخته شده رهبری حماس و محمد دیاب ابراهیم المصری معروف به "محمد ضیف" فرمانده گردان‌های قسام (شاخه نظامی حماس) به خان یونس واقع در جنوب غزه گریختند. 
جو بایدن: تشکیلات خودگردان فلسطینی باید غزه را اداره کند
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مقاله‌ای که برای روزنامه "واشنگتن پست" نوشته، گفته است پس از جنگ بین اسرائیل و حماس، تشکیلات خودگردان فلسطینی باید بر نوار غزه و کرانه باختری حکومت کند. 
بایدن همچنین اعلام کرد که ایالات متحده آماده است تا شهرک‌نشینان اسرائیلی را که علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری دست به خشونت می‌زنند، مورد تحریم قرار دهد.
آمریکا: برای آزادی گروگان‌ها توافق نکردیم اما تلاش‌ها ادامه دارد
دولت آمریکا گزارش "واشنگتن پست" درباره توافق اولیه بر سر آتش‌بس میان اسرائیل و گروه حماس را تکذیب کرد.
آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد یکشنبه ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر) در ارتباط با گزارش "واشنگتن پست" درباره آزادی گروگان‌های اسرائیلی در دست حماس در ازای آتش‌بس پنج روزه در اکس (توییتر سابق) نوشت: «ما هنوز به توافق نرسیده‌ایم، اما برای دستیابی به توافق به کار خود ادامه می‌دهیم».
واشنگتن پست پیش‌تر به نقل از منابع آگاه از توافق بین اسرائیل و حماس که با میانجی‌گری آمریکا انجام شده بود، گزارش داده بود. 
این روزنامه نوشته است آزادی گروگان‌ها می‌تواند طی چند روز آینده آغاز شود به شرطی که در لحظه آخر مشکلی پیش نیاید. طبق این گزارش هم‌زمان با توقف درگیری‌ها کمک‌های بشردوستانه بیشتری از جمله سوخت از مصر به نوار غزه ارسال خواهد شد. 
این پیش‌نویس در پی هفته‌ها مذاکرات در دوحه پایتخت قطر بین اسرائیل، آمریکا و گروه حماس تنظیم شده است. اسرائیل هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.
پزشکان بدون مرز: به کاروان ما در غزه حمله کردند
در "حمله عمدی" به کاروانی متعلق به سازمان پزشکان بدون مرز، یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است. این سازمان در وبسایت خود اعلام کرد که فرد کشته شده یکی از بستگان کارکنان پزشکان بدون مرز بوده است.
پزشکان بدون مرز این حادثه را محکوم کردند و بار دیگر خواستار آتش‌بس فوری شدند. به گفته این نهاد بین‌المللی آتش‌بس تنها راهی است که غیرنظامیان به دام افتاده می‌توانند از میدان جنگ خارج شوند و جان خود را نجات دهند. 
این سازمان در مورد اینکه چه کسی مسئول "حمله عمدی" به کاروان آنها بوده اطلاعاتی ارائه نکرده است. 
سازمان پزشکان بدون مرز تلاش می‌کند ۱۳۷ نفر از کارکنان خود را که یک هفته در نزدیکی بیمارستان شفا درغزه منتظر بودند، خارج کند.2 ساعت پیش2 ساعت پیش
 
سازمان بهداشت جهانی: بیماران باقی مانده در شفا را نجات می‌دهیم
سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌گوید که بر روی طرحی برای نجات بیماران باقی مانده از بیمارستان شفا در نوار غزه کار می‌کند.
تدروس ادهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت در شبکه اجتماعی X  (توییتر سابق) نوشت کارمندان این سازمان روز شنبه ۲۷ آبان از بیمارستان شفا بازدید کردند و وضعیت فاجعه‌بار بیمارستان را از نزدیک مشاهده کردند. آنجا از آب، برق، غذا و نیازهای پزشکی خبری نیست.
رئیس سازمان جهانی بهداشت همچنین نوشته است که همکارانش بیمارستان شفا را "منطقه مرگ" توصیف کردند.
سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای که پس از این بازدید منتشر کرده از وضعیت ناامید کننده در بیمارستان شفا صحبت کرده و نوشته ۲۹۱ بیمار و ۲۵ کادر پزشکی در حال حاضر همچنان در بیمارستان شفا هستند.

منبع:دویچه‌وله