PEZHVAKEIRAN.COM اعدام چهار زندانی در زندان ارومیه؛ حکم پروین موسوی با وجود «وعده عفو» اجرا شد
 

اعدام چهار زندانی در زندان ارومیه؛ حکم پروین موسوی با وجود «وعده عفو» اجرا شد

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از اعدام سه زندانی مرد و یک زندانی زن در روز جمعه در زندان ارومیه خبر داد و آنها را با جرائم مواد مخدر مرتبط دانست.

هه‌نگاو اسامی چهار زندانی اعدام شده را پروین موسوی، یوسف سعیدی‌چهره، رامین لوندی و منصور ناصری عنوان و آنها را به ترتیب اهل شهرهای مراغه، ارومیه و بوکان معرفی کرد.

ساره صدیقی همدانی، از هم‌بندیهای سابق پروین موسوی پیش از اعدام خانم موسوی در گفتگو با صدای آمریکا تصریح کرد که پروین موسوی «بی‌گناه» بوده و به او وعده آزادی داده شده بود.

ساره صدیقی افزود اتهام پروین موسوی با مواد مخدر مرتبط اما او متهم ردیف سوم پرونده‌ای بود که متهم ردیف اول آن اعدام و متهم ردیف دومش با وجود داشتن سابقه، تبرئه و از زندان آزاد شده بود.

به گفته او، پروین موسوی به بیماری سرطان مبتلا بود، هرگز سابقه اعمالی مرتبط با مواد مخدر نداشت و همه اتهامات وارده به خود را نیز رد کرده بود و مقامات زندان به او قول آزادی داده بودند.

سازمان «مانیتورینگ حقوق بشر ایران» ۲۱ اردیبهشت امسال افزایش آمار اعدام در جمهوری اسلامی را «بسیار نگران‌کننده» خواند اعلام کرد که زندانیان مرتبط با جرائم مواد مخدر اغلب از حاشیه شهرها و از اقشار فقیر جامعه هستند که در یک روند دادرسی ناعادلانه به اعدام محکوم می‌شوند در حالیکه طبق قوانین بین‌المللی، جرائم مرتبط با مواد مخدر نباید مشمول مجازات اعدام باشد.

استیو کوهن و تام مکلینتاک، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه و روسای مشترک فراکسیون حقوق بشر و دموکراسی ایران در مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز دوشنبه ١٧ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای افزایش اعدام‌ها در ایران به «دستور مستقیم علی خامنه‌ای» را به شدت محکوم کردند.

منبع:صدای آمریکا