یک هفته با نقض حقوق بشر
 

یک هفته با نقض حقوق بشر

گزارش هفتگی : سایه‌ی سنگین و مستمر نقض حقوق‌بشر از همان لحظه‌های  آغازین سال نو، بر روی فعالین حقوق‌بشری و مدنی ایران هم‌چون سال‌های گذشته گسترده شد.

سال نو را در حالی آغاز کردیم و که مساله‌ي مرگ امیدرضا میرصیافی در زندان اوین خبر روز بود. سازمان گزارش‌گران بدون مرز، کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران، دیده‌بان حقوق‌بشر، ماده‌ي 19، عفو بین‌الملل و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق‌بشر در اطلاعیه‌ها و بیانیه‌های مختلف منتشر شده، مسئولین جمهوری اسلامی را به خاطر مرگ امیدرضا میرصیافی وبلاگ‌نویس و امیرحسین حشمت‌ساران خطاب قرار داده و خواهان رسیده‌گی و تحقیق درباره‌ي علل درگذشت این زندانیان شدند. در همین زمینه عبدالکریم لاهیجی، رییس جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران گفت: "«اکنون از دولت‌مردان جمهوری اسلامی می‌خواهیم هر چه سریع‌تر و به شکلی مؤثر و جدی در مورد این مرگ رسیده‌گی کنند تا بدین ترتیب اشخاصی که مسؤول این اتفاق بودند به دادگاه احضار و محاکمه شوند» و عفو بین‌الملل نوشته است: «شرم‌‌آور است زندانیانى که نیاز به درمان دارند از کمک‌های پزشکی محروم مى‌‌شوند تا بمیرند.» سازمان گزارش‌گران بدون مرز نیز با اشاره به "قتل" امیدرضا میرصیافی در زندان نوشته است: « مسئولان امنیتی قضایی در زندان اوین می‌خواهند امیدرضا میرصیافی را به عنوان فردی " افسرده و متمایل به خودکشی" نشان دهند. اما اتهام اصلی آن‌ها " عدم هم‌یاری با انسان در خطر " است.»

در لحظه‌ي تحویل سال بازداشت دانش‌جویان، فعالان حقوق‌بشر و خانواده‌های زندانیان سیاسی و دانش‌جویی در مقابل در زندان اوین، نوید سالی پر از نقض حقوق‌بشر در ایران بود. سعید‌ فیض‌الله‌زاده، مجید دری، حامد عزیزی، میلاد اسدی به همراه پدر و مادرش، بهاره هدایت، مهدی عربشاهی و مادر نریمان مصطفوی که سفره‌ی هفت‌سین‌شان را در مقابل زندان اوین پهن کرده بودند، بازداشت و روانه‌ی زندان شدند. امین نظری و فرید هاشمی نیز به دلیل پی‌گیری بازداشت ‌و به این جمع اضافه شدند. این 11 نفر در روزهای دوم و سوم فرودین آزاد شدند.

در همان روز اول سال نو دو تن از بهاییان به نام‌های فرهام معصومی و هاله هوشمندی بازداشت شدند. هم‌زمان انور حسین پناهی از فعالین سیاسی کرد به نشانه‌ي اعتراض دست به اعتصاب غذای یک روزه زد. وی دلیل این اعتصاب را  « اعتراض به حکم خود اعلام داشته» و از «جامعه‌ی ایران» خواسته که در نوروز «شادی خود را با زندانیان سیاسی تقسیم کنند.»

در روز دوم فروردین شاهد خبر عدم اجازه‌ی ملاقات خانواده‌ی دانش‌جویان زندانی دانش‌گاه امیرکبیر بودیم. طی روزهای آغازین سال نو چندتن از دانش‌جویان زندانی با خانواده‌ی خود تماس تلفنی داشتند. آن‌ها در صحبت‌های خود به شرایط بد خود اشاره داشته‌اند. برادر مجید توکلی در این زمینه گفته است: «بچه‏ها که تماس گرفته بودند، خیلی با ترس و لرز صحبت می‏کردند و خیلی اضطراب داشتند. دادستان کنار دست آن‏ها ایستاده بوده و به آن‏ها می‏گفته: "مگر ما نگفتیم، به خانواده‏های‏تان بگویید که حال‌تان خوب است" و از دانش‌جویان می‏خواست که عین این جمله را به خانواده‏های‏شان بگویند.» حسین ترکاشوند، مجید توکلی، اسماعیل سلمان‌پور، کوروش دانشار، عباس حکیم‌زاده، مهدی مشایخی، نریمان مصطفوی، احمد قصابان، یاسر ترکمن، شبنم مددزاده، محمد پورعبدالله، بهمن خدادادی، علی‌رضا داوودی، حسین سرشومی و ارسلان صادقی 9 دانش‌جوی بازداشتی هستند که از وضعیت آن‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

روز سوم فروردین نامه‌یی از پدر امیر امرالهی نوجوان در انتظار اعدام منتشر شد. این نوجوان در هنگام ارتکاب قتل، که بنابر گفته‌ي پدرش از آن مبرا است، تنها 16 سال داشته است. در نامه‌یی دیگر خطاب به رئییس قوه‌ی قضاییه، والدین محمد پورعبدالله با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی فرزندشان گفته‌اند: «در تاریخ بیست و هشت اسفند ماه، ناگهان پس از کتک زدن، پسرمان را به زندان قزل‌حصار انتقال داده‌اند.» در این نامه آنان خواستار روشن شدن وضعیت پورعبدالله شده‌اند. هم‌چنین در این روز مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایران با ارائه‌ی گزارشی از سناریو «پرونده‌ی سایت‌های اینترنتی» از بازداشت یک نفر از متهمان این پرونده به نام "تولا قربانی" 21 ساله خبر داد که طبق این سناریو با اتهامات مختلف منشتر شده از طرف سپاه پاسداران در زندان اوین است. در مورد دیگری از موارد  نقض حقوق‌بشر، در جریان برگزاری مراسم‌ نوروزی در مهاباد 20 نفر از جوانان این شهر در حمله‌ی شبانه‌ی نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران به منازل‌شان بازداشت شده‌اند. چالاک شباب زاده، 18 ساله، لقمان محمد پور، 20 ساله، ادریس محمد پور، 22 ساله، رحیم رزم، 20 ساله و سعید محمود زاده 20 ساله اسامی 5 تن از دستگیر شده‌گان است.

در روز چهارم فروردین مهران راستگار و فیروز یوسفی از فعالین آذربایجانی به دلیل پخش کارت تبریک سال نو به زبان مادری بازداشت و بعد از تودیع وثیقه‌ی 200 میلیون تومانی آزاد شدند. خبر منتشر شده‌ی دیگری از بازداشت  دو وبلاگ‌نویس مسیحی با نام‌های مظاهر.ر و حامد. س  سخن می‌گفت.

در روز پنجم فرودین ماه خبر تاسف‌بار و تلخ دیگری از یک زندانی سیاسی کرد به نام علی بادوزاده جامعه‌ی ایران را که هنوز در گیر و دار درگذشت دو زندانی عقدیتی دیگر بود، برآشفت. پیکر بی‌جان علی بادوزاده که از روز 28 اسفند بازداشت شده بود، در اطراف شهرستان مهاباد پیدا شد. در همین روز رکسانا صابری خبرنگار ایرانی ـ آمریکایی که از بهمن ماه در زندان به سر می‌برد، تهدید به اعتصاب غذا کرد. در همین روز ابراهیم نوری دانش‌آموز آذربایجانی به دادگاه انقلاب اهر احضار شد.  ابراهیم نوری از مدافعان هویت آذربایجانی در اهر است که به دلیل درخواست تحصیل به زبان مادری چندین بار تا کنون بازداشت و محاکمه شده است.هم‌چنین بابک کیومرثی و ییلماز مهرعلی‌بیگلو از فعالین آذربایجانی در جلفا بازداشت و پس از چندین ساعت بازجویی آزاد شدند. خبر دیگر این‌که «کلیسای آشوریان شهرآرا» قرار است  با حکم دادگاه انقلاب اسلامی طی روزهای آتی پلمب شود.

در روز شش‌ام فروردین  12 نفر از فعالین کمپین و مادران صلح که عازم دیدار نوروزی با خانواده‌ی زندانیان سیاسی بودند، بازداشت شدند.  افرادی چون خدیجه مقدم، دلارام علی، لیلا نظری، فرخنده احتسابیان، بهارا بهروان، علی عبدی، امیر رشیدی، محمد شوراب، آرش نصیری اقبالی از اعضای کمپین یک میلیون امضا و هم‌چنین شهلا فروزانفر، ثریا یوسفی از مادران صلح و محبوبه کرمی از اعضای مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایران، افرادی هستند که در این روز بازداشت شده‌اند.

در همین روز ۱۶ نفر از دراویش سلسله‌ی نعمت اللهی گنابادی که در روز “درویش”  سوم اسفند ماه ۱۳۸۷ دستگیر و بازداشت شدند، پس از بازجویی‌ و تحمل سلول‌های انفرادی به بند عمومی زندان اوین انتقال یافتند. محمدعلی تابان، فیروز بیدآباد،حشمت‌الله وفایی، حمیدرضا رحمانی، محمد همراهی، حسن کاشانی، عبدالمناف غلامی ارجنکی، پیمان امرائی، غلام‌علی باستانی، میکائیل قربانی، مسلم صنعت‌پرست، اسماعیل صنعت‌پرست، ناص پاپی،سلیمان نوری، یدالله شمسی خانی و رضا شالی ه‌م‌اکنون در بندهای عمومی زندان اوین هستند.

هم‌چنین فعالان حقوق‌بشر در این روز از وضعیت منصور رادپور که از دی‌ماه به سلول‌های انفرادی بند 8 زندانی رجایی‌شهر منتقل شده بود، ابراز نگرانی و بی‌اطلاعی کردند.

در روز هفت فرودین ماه محمد اولیایی‌فر از وضعیت نامعلوم علی‌نجاتی مدیر عامل سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه سخن گفت. اولیایی‌فرد می‌گوید«به دلیل آگاه نبودن از محل نگه‌داری موکل‌اش و نیز نامشخص بودن نهاد دستگیر کننده‌ی وی، پی‌گیری قضایی پرونده‌ی او نیز مقدور نیست.» در این روز آیت‌الله بروجردی و مسعود کردپور، دو زندانی عقیدتی ـ سیاسی که در زندان‌های یزد و ارومیه به سر می‌برند؛ در نامه‌هایی جداگانه به آیت‌الله شاهرودی از وضعیت زندان و پرونده‌ی خود و شرایط سیاسی اجتماعی ایران و کردستان انتقاد کردند. در خبر منتشر شده‌ی دیگری در این روز، از شکنجه‌ی محمد صادقی و رامین صادقی از فعالین آذربایجان سخن گفته شد. محمد صادقی هم‌اکنون با قید وثیقه‌ی 30 میلیون تومانی آزاد شده است اما بنابر  خبرهای منتشر شده، برادرش در زندان در زیر شکنجه‌های شدید هم‌چون «دادن شوک الکتریکی به آلات تناسلی و سایر نقاط حساس بدن، ضرب و شتم شدید، زدن شلاق با استفاده از کابل ، سلول انفرادی، بی خوابی دادن و توهين و تحقير» قرار دارد.

نقض حقوق‌بشر  به صورت سیتماتیک و هدف‌مند در ایران اجرا می‌شود. اتحادیه‌ی اروپا در همین زمینه در روزهای اول سال بیانیه‌یی خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی منتشر کرد. در بیانیه‌ی اتحادیه‌ی اروپا  آمده است، «اتحادیه‌ی اروپا "گرایشی نگران‌کننده از محدودیت فزاینده‌ی آزادی عقیده و اجتماعات را برای شهروندان ایرانی" مشاهده می‌کند. فعالان حقوق‌بشر، روزنامه‌نگاران، دانش‌جویان، سندیکالیست‌ها و دیگران اغلب به بهانه‌های واهی به اتهام تهدید علیه امنیت عمومی تحت پی‌گرد قرار می‌گیرند.»

منبع:مجموعه فعالان حقوق بشر ۸ فروردین ۱۳۸۸