درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست
محمدرضا روحانی

تولید شهید

یکی از فوائد برقراری جمهوری اسلامی مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه، عروج بسیاری از مسلمانان به مقام اعلای شهادت است. تولید، توزیع و بهره‌برداری از انبوه شهید نیازمند گسترش اسلام عزیز در سراسر گیتی بوده و هست. عنوان مقدس شهید انحصار به شیعیان شهیدپرور ندارد. این فضلیت و علو مقام رفیعه، مرز نمی‌شناسد. راه شهادت، صدور انقلاب اسلامی ، مستلزم برداشتن انواع، مانع‌، سد، دیوار بلند و کوتاه، خطوط قانونی، مرزی، سنن و آداب طاغوتی ، حدود و اختیارات دول و ملل است. امت اسلامی «تن واحد» دارد. بنابر این می‌توان به کمک «زائران» خانه خدا و همراهی سپاه انقلاب اسلامی و البته هدایت فرمانده کل قوا، مقام معظم رهبری و پیشوای مسلمانان جهان به مکه مواد منفجره فرستاد؛ می‌توان مردمی را که برای زیارت به مشهد می‌روند با مواد منفجره نابود کرد .می‌توان در کویت ، بیروت، ریودوژانیرو، غزه، دمشق، منامه، عدن، پاریس، لندن، بغداد، برلن و و و به تولید شهید پرداخت. طولانی‌‌مدت ترین جنگ قرن بیستم، جنگ ۸ ساله بین حق خمینی و باطل صدام حسین یکی از مهم‌ترین منابع تولید شهید بود.

مقامات رسمی جمهور یاسلامی با افتخار تعداد کشته و زخمی این کارخانه عظیم شهید‌پروری و شهید‌سازی را سه میلیون نفر تخمین می‌زنند. البته با غرور می‌افزایند که دو میلیون عراقی و یک میلیون ایرانی، از مسلمانان قربانی، معلول و مصدم شدند تا مقدمات سفر خمینی و یارانش از طریق بغداد به بیت‌المقدس فراهم شود. آقا چون پیرمرد بود با خوردن جام زهر و در یک معامله با خدا فعلا سفر را معوق گذاشتند. البته نهضت ادامه داشت و دارد. سیدعلی جوان بود و جویای نام. برای این سفر بمب اتم می‌خواست وسط راه شیطان بزرگ به شکل ۵ به علاوه ۱ راه را بر اولاد پیامبر فعلا بست. حال این روزها بطور شفاهی مشغول ویران کردن تل‌آویو شده‌اند.

گهی لف لف خورد گه دانه دانه

انواع شهید‌

در عصر جهانی شدن، واردات و صادرات شهید ساده تر شده است. همکاری افغانی در یک گردهمایی ضمن گله از رفتار بخشی از ایرانیان به ویژه مقامات رسمی آماری از بنیاد شهید به من نشان داد که چهارهزار و پانصد افغانی در جنگ ایران و عراق کشته شدند. با این حال آن‌ها بیش از همه مورد تجاوز هستند.

انواع شهید زیاد است. این افتخار ابتدا به ایرانی و خارجی تقسیم می‌شود. بین خارجی‌ها اکثریت (بیش از ۹۵ درصد)‌ آن‌ها افغانی هستند بعد به عراقی‌ها می‌رسیم. در ایران به تعداد استان‌، شهرستان، شهر، بخش، ده و دهستان انواع شهید داریم. مثل شهدای تهران یا شهدای ابرکوه. این جغرافیایی است. شهدای عرب، لر، کرد، ترک، بلوچ، ترکمن تقسیمات قومی است. البته از سنی‌ها نامی در بین نیست. در عین حال یهودی، ارمنی و زرتشتی را نام می‌برند. کودک شهید حدوداً یک و نیم درصد و زنان شهید ۳ درصد هستند و بقیه از مردان هستند. دویست و بیست و پنج هزار نفر که پنجاه و شش هزار نفر از آنان متأهل بودند.

شهدای قبل از انقلاب را «شهدای ایران» می‌نامند. انواع شهید فراوان است. شهدای روحانی، غواص، هوایی، زمینی، دریایی، بسیجی، پاسدار، کارگر، کارمند،‌ دانشجو ووو .

دانش‌آموزان شهید حدود ۳۳ هزار نفرند. ريیس ستاد تبلیغات جنگ و رهبر اصلاحات، با  عمامه سیاه و عبای سفید و لبخند، رئیس جمهور محبوب و فعلا پنهان و مغضوب، یکی از کسانی بود که آنان را به جنگ می‌فرستاد. شهدای مین‌گذار، جنگ شهری و شیمیایی ووو ... زیاد هستند. سه وزیر دفاع شهید هم داریم که در مأموریت‌های داخلی و تصادف کشته شدند. مصطفی چمران و امیر سرتیپ سید موسی نامجو وزاری باهنر و رجایی و جواد فکوری وزیر دفاع شهید رجایی.

بنا به ادعای مقامات رژیم ۱۷ هزار «شهید ترور» هم داریم که رجایی و باهنر و بیش از ۷۲ تن ۷ تیر ، لاجوردی، صیاد شیرازی و و و از آنان هستند. کاروانسالار این شهدا، شهید زنده و رهبر معظم انقلاب است. در هر حال تحت رهبری ایشان آدمیان را در راه خدا فرستادند و می‌فرستند به میدان شهادت تا این جانداران زنده را تبدیل کنند به شهدای جاودانه و همیشه زنده.

من در علم شهید شناسی صاحب اطلاع نیستم. خوبست کسی همت کند و این مقوله را بشکافد. آن هم از حیث ماهیت.

در فواید شهید

در میهن اسلامی ولی مطلقه شهید‌پروری منافع زیادی دارد. از تشییع جنازه ، کفن و دفن، عزاداری، مراسم، سوم، هفتم، چهلم، سوگواری سالانه و توزیع قیمه پلو و روضه خوانی گرفته تا اداره کودکان وهمسران بیوه آن‌ها به کمک بنیاد شهید. این بنیاد عزیز خدمات زیادی به شهدا می‌کند. یکی از موارد مکشوفه آن در مجلس شورای اسلامی گرد و خاک می‌خورد. ۱۷۰۰ میلیارد را بالا کشیدند. این یک نمونه است. آقای جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس در این پرونده دو سال قبل این بنگاه خیریه را معرفی کرده است. «بنیاد شهید مجموعه بنگاه بزرگ اقتصادی است. در گوشه و کنار مملکت هرکاری دلش خواسته انجام داده...» فکر نمی کنم کسی که «ایمن‌آبادی» نباشد بتواند ا زاین حرف‌‌ها بزند. بهرحال درخانه «اگر کس است یک حرف بس است». هرکس دمش به دم رهبر گره بخورد از زنجانی تا خاوری، از رفیق دوست تا محمدرضا رحیمی و سپاه خاتم الانبیا، هرکاری دلس خواسته انجام داده...» از جمله تولید، توزیع و مصرف شهدا فی سبیل الله.

کشف و افزایش جرائم

۲۷ سال است که دسته‌های بزرگی در مناطق جنگی به دنبال کشف اجساد شهدا می‌گردند. این نوع کار آفرینی سودمند است. باقیمانده اجساد اگر همراه پلاکی باشد به شهر محل اقامت خویشاوندان آن‌ها فرستاده می‌شود.

حوادث اسفبار اخیر در «منا» موجبات کشته ، معلول و مفقود شدن هزاران تن از زائران را فراهم آورد. این حادثه درناک بر افزایش تنش موجود بین عربستان و نظام مقدس جمهوری اسلامی کمک بسیار کرد. رهبر، ائمه جمعه، رئیس جمهور، وزرا، وکلا و بیش از همه سپاهیان ولی فقیه بر طبل جنگ می‌کوبیدند. حداقل فایده این گرد‌و خاک‌ها فعلا کمرنگ کردن تسلیم نامه ننگین «برجام» است. به اضافه تا پایان هفته گذشته ایرنا تعداد کشته شدگان ایرانی را ۴۶۵ نفر ذکر کرد. این جانباختگان هم عنوان شهید پیدا کرده‌اند. بازار استقبال از جسد ، حمل جسد تا محل دفن، تدفین، مراسم سوم، هفتم، چهلم و ختم گرفتن کلی کار ایجاد می‌کند در سراسر کشور و سوگواری‌های فراوان. در جایی که با کمبود جسد روبرو بودند با به کار گیری ابتکارات گوناگون از ماکت آن استفاده کردند تا امت همیشه در صحنه از فیض دیدن جسد و کفن بی نصیب نماند.

قرار دادن دهها ماکت مرده کفن پوش در "پارک" نهج البلاغه تهران برای پاسداشت شهدای فاجعه منا

حال که نظام جمهوری اسلامی جان باختگان حوادث را هم مشمول عنایات خود فرموده و به مقام رفیع شهادت رساندند چه عیبی دارد همه کشته‌های تصادفات رانندگی راهم با استفاده از اصل اصیل «وحدت ملاک» را هم شهید محسوب کنند چند فایده دارد.

یک شبه تعداد شهدای نظام مقدس جمهوری اسلامی را به دو برابر می‌رسانند. آقای وحید قبادی دانا رئیس سازمان جوانان شیر و  خورشید سرخ ایران ( ببخشید هلال احمر جمهوری اسلامی) سال گذشته گفتند: تعداد کشته‌های حوادث رانندگی با تعداد شهدای جنگ برابر است» به این ترتیب شهدا یک شبه دو برابر میشوند؛

کار بنیاد شهید رونق بیشتری می‌گیرد. بستگان شهدای جدید‌التأسیس از «مزایای قانونی» این عنوان مقدس بهره مند می‌شوند و دعاگو فراوان‌تر.

قرار است قبر هر شهید یک رأکتور هسته‌ای شود .به این ترتیب بعد از فردو ، اراک و نطنز و «اپیلاسیون هسته‌ای» رهبر قریب پانصدهزار رأکتور هسته‌ای خواهد داشت. البته «رسالت» توی سر رهبر می‌زند که «کاش عقلشان می‌رسید و ترا می‌فرستادند/ حاج قاسم عزیز/

آن‌چه را که رسالت در قالب شعر نو اسلامی چاپ کرده است با هم می‌خوانیم. نگارنده بر این عقیده است که تصویر «شاعرانه» رسالت به واقعیت تسلیم ذلیلانه و نتایج آن بسیار نزدیک است.

درون قبر هر شهيد يک رآکتور هسته‌ايست

روزنامه رسالت: قزوه جديدترين نوشته خود را با موضوع مذاکرات هسته‌اي سروده و انتقاداتي را در اين قالب بيان داشته است. او مي‌گويد: «چقدر بايد بگذرد تا ملتفت شوي برجام، يک جام شکسته است ... از زير ميزهاي مذاکره مي‌ترسم؛ از تهديدهاي روي ميز نمي‌ترسم».

در ادامه متن اين شعر را مطالعه مي‌کنيد:


آنها به توافق مهمي رسيدند که قهوه‌هاشان را تنها با يک قاشق شکر ميل کنند
سپس به توافق رسيدند درباره قيمت اتاق‌هاي هتل
بنا شد پول اتاق‌ها را به دلار و يورو حساب کنند
توافق بعدي بر سر پرداخت پول اتاق‌ها بود که با ظرافت تمام اين کار را به ما سپردند
آنها بر سر چيزهاي مهم ديگري نيز توافق کردند
مثلاً اين که مسي بهتر است يا رونالدو؟
مک‌دونالد خوشمزه‌تر است يا کي‌اف‌سي؟
آنها پيش‌نويس پشت پيش‌نويس نوشتند
توافق شد که خط ظريف وقتي فارسي بنويسد، قشنگ‌تر از خط کري است
و خط کري زيباتر است وقتي انگليسي بنويسد
توافق شد که پپسي خوشمزه‌تر از کوکاکولاست
توافق شد که تحريم‌ها بماند براي بعد؛ تا حريم‌ها شکسته نشود
توافق شد که توافق بد بهتر از توافق خوب است و توافق خوب گاهي همان توافق بد است
توافق شد که فکت‌شيت ايراني همان گزاره‌برگ آمريکايي است
توافق شد که مبارک است ان‌شاءالله
روزي شبيه دو‌فردايي ديگر اگر بگويي مرگ بر آمريکا، جرم است
سگ‌هاي آمريکايي در راهند با شوهايي شبيه شو باکو
در انتخابات مجلس به حزب ريزگردها رأي بدهيد، به مک‌دونالد و ملک سليمان با هم ...
فردا پلاکارد‌ها دولتي مي‌شود
خيرمقدم‌ها دولتي
شهدا دولتي
و با ترانه‌هاي دولتي ارکستر شبانه راه مي‌اندازند
چقدر بايد بگذرد تا ملتفت شوي برجام، يک جام شکسته است و قطعنامه آخري يک تله انفجاري
امروز اراک را سيمان مي‌کنند، فردا مزار شهيدان را صاف
درون قبر هر شهيد يک راکتور هسته‌ايست
هر شهيد با استخوان‌هايش غني‌سازي مي‌کند.
از استخوان هر شهيد فرياد مرگ بر آمريکا بلند است
برجام گيوتين است بر گردن کودکان يمن، بر گردن غزه...
از زير ميزهاي مذاکره مي‌ترسم، از تهديدهاي روي ميز نمي‌ترسم
سوريه مي‌رود... عراق مي‌رود و مي‌روند شيعيان نبل الزهرا و اين تذهبون و استحاله همين است
امام وارد کربلا شد، حر سر رسيد و گفت: اول مذاکره ...
شما اسبها و شمشيرها را تحويل بدهيد تا هشت سال بعد و هيچ کار نداشته باشيد با يزيد و معاويه و ابن‌سعد...
نگاه کن حالا تکنوکرات‌هاست خطاب سخنگوي حضرت آقايم
آقا فقط اشاره بر قرمزها کرد و سبزها قرمز را رد کردند
با داعش لابد بايد زماني جنگيد که داخل خاک ما شده باشند
آن هم نه با موشک
با کلاش و تبر و سنگ و چوب يا با همان برجام شيشه‌اي، البته با اجازه آقاي کدخدا
شکر خدا که کليدها به کار آمد، درها را بستند و با همان کليد گلوله ساختند تا دلواپسان را يکي يکي بزنند
دلواپس نخست امام بود، مي‌گويند پيرمرد برگشته است از شعار مرگ بر آمريکا
دلواپسان بعد شهيدان بودند
گفتند: فقط فاتحه بخوانيد وبراي شهيدان دعا کنيد، فقط يک دقيقه سکوت کنيد
دلواپسان بعد سپاهيان بودند و خودشان رفتند در کريسمس شرکت کنند، با برجام عکس سلفي بگيرند و بگذارند در اينستاگرامشان
و مادران شهيد يکي يکي رفتند و اينها يکي يکي پست تازه گذاشتند در فيس‌بوکشان و پست تازه گرفتند
کلاه اميرکبير را شبانه دزديدند و بر حزب سياسي‌شان گذاشتند
و جمله‌هاي رهبري را کم و زياد کردند و از ياد بردند دلواپس بودن جرم نيست
مانور مشترک بي‌بي‌سي و من و تو با روزنامه‌هاي سبز، مجله‌هاي زرد
و يا يادمان آوردند با شهيدان غواص برخورد سياسي نکنيم که شهيدان را بي‌صدا دفن کنيد و به‌شيوه بي‌بي‌سي در دلمان دعاي انگليسي بخوانيم
آنها رفتند تا پول ملي‌مان دلار شود و دلار هم چنان بالا برود تا بورس‌ها زمين بخورند
اگر بناست نان ارزان نشود و بنزين گران شود و پول‌هاي آزادشده صرف شاتوبريان و برادران فابيوس شود، چرا مذاکره؟ چرا برجام؟
اصلاً خيال کنيد که هسته‌اي رفت مثل ترکمان‌چاي و ترکمان‌قهوه
شهدا که نرفتند و مرگ بر آمريکا تمام نشده است و اين روزها دوباره مي‌گذرد
به‌جاي اين همه کيف چرمي انگليسي
اين همه کت و شلوار اتوکشيده و پيراهن‌هاي سبک ديپلماسي
به‌جاي اين همه رزرو اتاق و اين همه صبحانه کاري و اين همه بريز، بپاش و بگو و بخند
به‌جاي اين همه شکلات و قهوه و ترکمان‌چاي
به‌جاي اين همه هارت و پورت و خنده و انگليسي حرف زدن، اين همه قدقد و تخم طلايي پوچ
اي‌کاش عقلشان مي‌رسيد و تو را مي‌فرستادند
حاج قاسم عزيز
حتي بي‌هيچ مترجمي تک و تنها،
حتي با چشمهاي بسته
تو از آنها بهتر بودي
هزار بار مي‌بيني دنياي عجيبي است
آخر تخم خيار کيلويي چند؟ خرم سلطان ديگر چه صيغه است و ابتکار سيري چند؟
يکي بيايد و اين شبکه را عوض کند

 

 

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

محمدرضا روحانی

فهرست مطالب محمدرضا روحانی در سایت پژواک ایران 

*اسلام ناب، حق چند همسرى مردان و تكليف زنان
*روز زن، قيم صغار و حقوق ملت
* ٧ اسفند و منشور سر افرازى وكلا
*پيامى از زنده ياد عبد الرضا كريمى،ايرانى، دموكرات وكرد
*نامه به آقاى مسعود رجوى رهبر عقيدتى مجاهدين چنانچه در دسترس باشند
*مرگ رفسنجانى ‏
*جشن با ياد مرضيه
*هوشنگ رفت ؟
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر…
*شورا آرمانشهر مصدق
*درباره همكارى پوتين- خامنه اى (قسمت دوم)‏
* در باره همكارى پوتين - خامنه اى (بخش اول)
* ٣٠تير، تانكها و حكم ديوان بين‌المللى دادگسترى
*شاد باش موقت
*مرده ریگ امام
*نامه به رئيس جديد كانون وكلاى مركز
* پتك عمامه كوب و جامه كاغذى من
* نامه اى به يك رئيس
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۲)
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۱)
*انتخابات كانون وكلا
*انتخابات كانون وكلا (قسمت اول)
*هادى اسماعيل زاده ما را ترك كرد
* قبيله نفوذى ها
* انتخابات و بوى بد برجام
* نامه به آقای مسعود رجوی چرا با نام خودتان به نوشتن ادامه نمی دهید؟
*آقای مسعود رجوی رهبر عقیدتی «با شرف‌ها»، پاسخ چیست؟
*لیبرتی، زینت خانم و سفره هفت‌سین
*رهبر عقیدتی برادر مسعود می‌ترسد و می‌ترساند
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هیجدهم)
*درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هفدهم)
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۶
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۵
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۳
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی – قسمت ۱۲
* اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱)
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (۱۰)
*اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۸)
*اپیلاسیون هسته‌ای ، گفتگو با محمدرضا روحانی (۷)
*ایام مبارک قدر و بشکن بشکن اسلامی
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره ۴
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۶)
*اپیلاسیون هسته‌ای ؛ گفتگو با محمدرضا روحانی ۵
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴)
**«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۳)
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۳)
*وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲)
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۱)
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۲)
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۱)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۹)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۸)
*آقای رجوی! جان بولتن خواهان بمباران میهن‌مان شده است
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۶)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۵)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۴)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۳)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (2)
* اخبار در آينه، اشعار، امثال و كنايات- (1)
*آى دزد آی دزد -۵
*آی دزد، آی دزد -۴
*آی دزد آی دزد ۳
*آی دزد آی دزد 2
*آی دزد آی دزد
*ز آسمان بلا سنگ فتنه مى بارد
*شكايت از برادر مسعود به امام حسين(ع) ٢
*شکایت از برادر مسعود به امام حسین (ع) – ۱
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر...
*فراخوان؛ به نجات جان ساکنان اردوگاه «لیبرتی» برخیزیم
*نامه به رئيس اتحاديه سراسرى كانونهاى وكلاى دادگسترى ايران
*عین گزارش خامنه‌ای علیه امیرانتظام
*ایراد بنی‌اسرائیلی و پند ۳۶ ساله
*آسيد على ذهب الدوله بالبوله
*گفتگو بر سر شامورتى بازى در وداع با استاد كاتوزيان
*بى شرمى در وداع با استاد كاتوزيان
*سوءاستفاده از آبروی استاد
*گفتگو با آقای محمدرضا روحانی در مورد لایحه‌ی جامع وکالت
*گزارشی از سمينار خواسته هاى ملت از قانون اساسى
*آسيد على معماى جفتك زدن را حل کنید
*جمعيت حقوقدانان ايران و لایحه قصاص
*پایان زمستان با وکلا
*آسيد على «به قران كودتا شده ....»
*آسیدعلی مواظب سلامتی خود باشید
*دادگستری و کانون وکلا، قسمت سوم
*دادگسترى و كانون وكلا - هفت اسفند جشن استقلال كانون وكلا؟ - قسمت دوم
*جهل و جنايت
*دادگسترى و كانون وكلا (قسمت اول)
*پاسخگو و مسئول كيست؟ قسمت ۵- املاك محمد رضا روحانى
*مسئول و پاسخگو کیست؟ (قسمت چهارم) در وداع با مرزبان قلم
*مسئول و پاسخگو كيست؟ قسمت سوم
*مسئول و پاسخگو كیست؟ (۲)
*مسئول و پاسخكو كيست؟
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم (قسمت ششم)
*گفتگو با محمدرضا روحانی در مورد مذاکرات ژنو
*پیراهنی که ‌آید از او بوی یوسفم- قسمت پنجم
*پیراهنی که آید از آن بوی یوسفم – قسمت چهارم
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- (قسمت سوم)
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت دوم
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت اول
*آه دل و آرزو
*می‌توان شد به سهل و آسانی / «پهلوان»‌ مسلم خراسانی (۱)
*این «طفل معصوم»
*پاسخ محمدرضا روحانی به پرسش‌های صدای وجدان
*دیوار مقدس مقررات و تعهدات به من اجازه نداده که به قواعد بازی پشت پا بزنم
*گفتگوی با محمدرضا روحانی در مورد نتایج استعفا از شورای ملی مقاومت
*نامه سرگشاده به خانم شیرین عبادی
*چشم‌انداز‌ها ۴
*چشم‌اندازها ۳
*چشم‌اندازها ۲
*چشم‌انداز‌ها (بخش اول)
*استعفای ما آزمایش آنهاست !
*ايهاالناس ليبرتي زندان نيست كشتارگاه است
*متن استعفا نامه محمدرضا روحانی و کریم قصیم از شورای ملی مقاومت ملی ایران
*اول ماه مه، «شاه شهید»، امام راحل و حق همه
*بهار در همه باغها
*اخبار در آیینه اشعار و امثال
* اخبار در آینه اشعار و امثال
*خط امام و دانشگاهیان «این گرگان وابسته به ابرقدرتها»
*گفتگوی پژواک ایران با محمدرضا روحانی پیرامون ۱۶ آذر، وحدت نیروها و ... بخش دوم
*گفتگو با محمدرضا روحانی پیرامون جنبش، رادیکال‌تر شدن آن، خودجوش بودن، درگیری‌ جناح‌های رژیم و ... (قسمت اول)
*سوالی و جوابی
*«مرد خریدار، زن صاحب کالا »
*نامه ای به یک همکار: «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد»
*قوای مملکت ناشی از ملت است
*چهره‌ی واقعی مصدق
*خود كرده را تدبير نيست- محمد رضا روحاني
*چهره‌ی واقعی مصدق