دِل و دُماغ اصلاحات در ایران
محمد شوری

 

بیش از یک قرن است که بدنبال نهادینه کردن و نهادینه شدن دمکراسی،عدالت اجتماعی و آزادی سرگردان هستیم و در حال دویدن!

از زمان انقلاب مشروطیت که با نزاع مشروعه کردن مشروطه شروع شد و سرانجام در دوره ی سلطنت پهلوی استحاله، و منجر به انقلاب57 شد تا پس از انقلاب بهمن و تاسیس اولین جمهوری در تاریخ ایران که چهل سالگی آن سپری شده و می بایست بالغ عاقلی شده  باشد!هنوز اندرخم یک کوچه ایم.

انقلابی که بدلیل کم فهمی مردم و اعتقادات مذهبی، استبداد دینی را   بر نهاد خانواده  و اجتماع تثبیت کرد  تا ما همچنان در بحران زندگی کنیم:بحران آب،بحران غذا،بحران آنارشیسم اطلاع رسانی،وبحران آلترناتیو.آلترناتیوی ی که بر محور فردگرایی نباشد و بتواند بر زخم سالها استثمار،استحمار و استبداد این ملت مرهمی باشد!

اصلاحات در ایران دل و دماغ ندارد،همچنانکه مردم نیز هوس انقلاب کردن ندارند.

مردم بخاطر فساد وفلاکت اقتصادی( که ناشی از انحصار مدیریت درقدرت است)درحال دویدن برای امرار معاش،هم عقل معیشتی و هم عقل سیاسی شان آسیب دیده،و وقتی اینجا و آنجا،یا با آنتریک افراد پنهان دولت سایه و یا خودجوش و از سر استیصال و درماندگی و خستگی به صحنه و کف خیابان می آیند،خود نمی دانند که چه بخواهند و چه بگویند و چه نباید گفت شان  و چه باید کردشان مشمول نرخ روز بازار بی در و پیکر و از هم گسیختگی  سیاست  است که چون اخلاق نمی شناسد اختیارش جای دیگری ست...

احزاب که می توانند رهبر و هدایت کننده و بالا برنده ی عقل  و شعور سیاسی باشند و نقش اول و آخر را در بسیج مردم داشته باشند،بدلیل سابقه ی بد در تاریخ ایران، و دراین چهل سال بدلیل ایدئولوژی حاکم بر جمهوری اسلامی که «جمهور»را به یک جمهوری آخوندی ولایت فقیه با دو باصطلاح حزب اصلی و حاکم و انحصارطلب، یعنی  اصولگراها (راست سابق )واصلاح طلبان(چپ سابق )تبدیل کرده که می خواهند ادای نظام حاکم بر آمریکا یعنی جمهوری خواهان و حزب دمکرات را هم دربیاورند و کاش هم همانجوربودند و دیگران هم آزادی آنها را داشتند!!-درامتداد در  دنباله  و طول ولایت فقیه  قصد آن را دارند که با چانه زنی از بالا و فشار از پائین عقیده ی جانشین خدا  در روی زمین را(یعنی ولی مطلقه فقیه)را تغییر داده تا قدرت چند صباح بیشتر از رقیب دراختیارشان باشد.

درحالی که احزاب همه جا باید در عرض قدرت و حاکمیت  حرکت کند و با نقد قدرت و ارائه ی برنامه، در یک انتخابات آزاد جایگرین شوند.

در کشوری که همه ی راه ها به ولی فقیه ختم می شود و مدیریت کلان کشور مستقیم و غیر مستقیم(نظارت استصوابی) منصوب اوست اصلاحات را باید از کجا شروع کنیم؟

حالا نه اینکه این اپوزیسیون هم خیلی علیه السلام هست؟ ومی توان به آنها برای اصلاح کشور امید بست؟نه...

آنهابرخلاف رژیم گذشته (که مخالفینش از دل حاکمیت وحکومت و نهادهای قدرت و رسانه هایش بیرون نیامده بودند)،از دل قدرت خروج کرده اند!

شاید بتوان گفت اکثر این اپوزیسیونی که معرکه در خارج از مرزها گرفته اند صادرات رژیم جمهوری آخوندی ولایت فقیه هستند. آنها یا هم از توبره می خورند و هم از آخور(بستگی به  چرخش زمان و معالات پنهان وآشکارسیاسی دارد)،یا نه مستقیم وابسته به نهادهای امنیتی و حکومتی و نهاد قدرت در ایران(که من نامش را دولت سایه می گذارم) هستند.

اگر در دوره ی پهلوی انتشار یک  یادداشت  شروع یک انقلاب بود، این اپوزیسیون خارج از مرزها نبود که عامل آن بود، بلکه آنها به آن شروع  حجم دادند و چون وابستگی و مسبوق به سابقه حکومتی نداشتند و غالبا نان از عمل خود می خوردند در بیان عقیده و برنامه هم صادق بودند.

اما این اپوزیسیون(صادراتی)نه آن پختگی لازم را دارد و نه آن سواد سیاسی و نه سابقه...آنها با کمک سلف و اتحاد نامقدس و پنهان و مستقیم و غیر مستقیم شان با اصلاح طلبان داخل کشور رسانه های داخل و خارج را قُرق خود کرده و به انحصار خود درآورده اند و غالبا هم  به خورد مردم -که اینک برخلاف گذشته دسترسی راحت و آسان و با سرعت بالا به اطلاعات را دارند- یک غذای فست فودی که خوش طمع و لذیذ و طرفدار بیشتر دارد عرضه می کنند تا یک حقیقت ناب و حالا نه کامل؛چون حقیقت کامل در دست همگان است.اما غالبا حقیقتی عرضه می شود که بخشی از حقیقت باضافه کمی از جعل حقیقت است و مبتنی بر واقعیت زمانه ی خودش نیست و ...

پس باید هیزم  اصلاحات یا حتی براندازی(برانداری مصلحانه و نه انقلاب کور و آنارشیسمی که حاصلی جز ارتجاع وباز گشت به ابقای قدرت فردی را ندارد) را درداخل ایران زیاد کرد.

مثلا آن مرجع تقلید اصلاح طلب خوش فکر (آیت الله صانعی)که کاری جز ابراز بیان و دعا نمی تواندانجام دهد بجای آنکه دعا کند خدایا محصورین ما را(کروبی و میرحسین)را از حصر آزاد کن، باید فریاد بزند که خدایا! سایه  ی سلطنت فقیه را از سر مردم کم کن. زیرا چون که  صد آمدنود هم پیش ماست!

آن سلبریتی های سیاسی  وعالم سیاست،که با جمع کردن امضاها(که در همین امر هم بُخل و انحصار وخودشیفتگی شان را نشان داده و عرضه می کنند و فقط به دنبال این هستند که اسامی عده ای خاص  که اولا همیشه به عنوان کاکُل و راس  باشد و ثانیا محصور شدن افراد در نام افرادی خاص) اینگونه می خواهند اصلاح طلبی خود را خالی کنند!!  و بعدش هم  یک آخیش  بگویند!!و لابد یک آروغ هم  بدنبالش بزنند!!بجای آن بیایند با  نامه های متعدد خود (و بمباران نامه)، بطور مستقیم رهبری و ولی فقیه را نشانه بگیرند و به ایشان بنویسند و خطاها و اشتباهات وی راگوشزد کنند تا شاید وی بخود آید وعقب نشینی کند.رهبری که در هرموضوع ازجمله پوشاک بچه(که احتمالا نوه اش با کمبود آن مواجه شده) اظهار نظر و دخالت می کند!!

چرا باید اصلاح طلبان(آنها که به ضرب رسانه شهره ی این نام شده اند)  بگذارند کسی که خودش آلوده است و همچون آن دزدی که وقتی دید رسوا می شود پشت سر مردم پنهان شد و فریاد زد آی دزد! آی دزد! بگیرید آن دزد را...!معرکه گیر میدان سیاست شود؟گیریم که  وی ازحمایت پنهان  برخورداراست و لذا این نترسی و این شجاعت را بدست آورده؟پس کو شجاعت اصلاح طلبان؟!کوشجاعت سید محمد خاتمی؟!!

می گویند پاکدست هستند؛گیریم که باشند؛اما آیا پاکدستی به تنهایی کافی ست یا شجاعت در بیان حقیقت هم لازم است و هم اولی!؟

اگر بخواهیم نیُت خوانی کنیم اصلاح طلبان حکومتی انتظار فوت آقای خامنه ای را می کشند تا در این بلبشوی سیاسی و فساد ناشی از آن،بدلیل محبوبیتی که سید محمد خاتمی دارد و مرضی الطرفین هم هست،شاید همه برای ولی فقیه شدن وی (مثلا یک ولی فقیه خوب!!)و برای نجات کشور به ایشان  رجوع کنند! و آنگاه آنان از این نمد کلاه ساخته و به امر اصلاحات سرعت بخشند!!

جمهوری اسلامی بدون وجود ولایت فقیه که اصل تغییر ناپذیر قانون اساسی ست یعنی تن بدون سر. و لذا در این بحران فقدان رهبری، باید سری تراشیده شود و چه کسی بهتر و قابل قبول تر از خاتمی؟!

شاید هم جناب  سید محمد خاتمی  بوی ولی فقیه شدن را حس می کند و منتظر است...اما به چه قیمت؟...

همیشه تحلیل ها و پیش بینی های سیاسی بر وفق مراد ما نیست.شاید یک حادثه ی ناچیز چه در داخل و چه در خارج می تواند همه ی این پیش بینی ها را کن فیکون،  و پنبه ها را رشته کند!!

از کجا معلوم که تمام این معرکه گیری های فعلی و بحران سازی های  داخلی برای آن نباشد تا سپاه پاسداران بعد از مرگ خامنه ای رسما برای حفظ و نجات باصطلاح  انقلاب کودتا یا چیزی شبیه آن انجام دهد و قدرت را یک کاسه در اختیار خود قرار دهد؟

می گویند قانون اساسی ظرفیت هایی دارد که اعمال نمی شود.یکی از آنها رفراندوم در مسائل مهم است.

خُب،ما اینجا پیشنهاد می دهیم بجای آنکه آقای سید محمد خاتمی آن محبوبیت خود را فقط صرف حضور مردم در انتخابات کند و بایک نوار ویدئویی و یک«تکرار می کنم» (در این بیایان برهوت  وکویر لوت سیاسی که دیدن یک لنگ کفش کهنه هم غنیمت است!)مردم را بسیج کند تا به یک لیست از افراد خاص رای دهند که در آن امثال ری شهری هم هستند!!،چرا از این محبوبیت برای کارهای دیگر استفاده نمی کند؟ و با نوارهای ویدئویی خود رهبر را مستقیم مخاطب قرار نمی دهد؟

یا چرا پیشنهاد رفراندوم در مورد موضوعات مبتلا به  کشور را نمی دهد و  قس علهیذا....

اصلاحات این زمان دل و دماغ ندارد.نگذاریم معرکه گیران و ابن الوقت ها ی داخل و خارج ازایران بازی گردان شوند و ما را از این  چاه(چاهی که استبداد دینی درست کرده است ) به چاه دیگر و ارتجاعی دیگر برگرداند.

هنوز انسان های آزاده و سالم و دست نخورده و بی سابقه ی بد چه در داخل و چه در خارج از مرزها داریم.

باید از حداقل امکانات برای رسیدن به آزادی -که مسیر رسیدن به عدالت اجتماعی و توازن و برقراری اقتصاد سالم است- از جاهای ناممکن شروع کرد و جمهوریت را ارتقا داد.

والسلام

محمد شوری(نویسنده، روزنامه نگار)

چهارم مهرنودوهفت

 

منبع:پژواک ایران


محمد شوری

فهرست مطالب محمد شوری در سایت پژواک ایران 

*اینجا زندان است؛ دانشگاه ولایت فقیه! [این یک داستان واقعی ست] [2021 Aug] 
*رئیس جمهور تدارکاتچی ولایت فقیه است؛ قانون اساسی این را می گوید!  [2021 Mar] 
*اسلام ولایت فقیه؛ بدعتی که این آقا را بیزار کرده، ولی نمی گوید! [2021 Jan] 
*اعدام زم؛ تسویه حساب برای پسا خامنه ای! [2020 Dec] 
*سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کودتا و نئو ولایت فقیه!  [2020 Nov] 
*تصریح عباس عبدی به حفظ نظام که اوجب واجبات است!  [2020 Oct] 
*قوه قضائیه مستقل نیست؛از کوزه همان برون تراود که در اوست!  [2020 Oct] 
*عقلانیت یعنی عقل کل خامنه ای!  [2020 Oct] 
*سراب اصلاحات در لابی ولایت فقیه برای بقای جمهوریت!  [2020 Sep] 
*مرفهین با درد، خریداران پیش فروش نفت ملت! [2020 Aug] 
*بدون ولایت فقیه!  [2020 Aug] 
*انتشارکتاب؛همه راه ها به کارشناس امنیتی ختم می شود!  [2020 Jul] 
*نامه سر گشاده به...! [2020 May] 
*[کرونا]ی ولایت فقیه!  [2020 Mar] 
*صدور انقلاب؛کالایی که مرجوع شد!  [2020 Feb] 
*۴۱سالگی؛مردم در انقلاب ۵۷ قد نکشیدند!  [2020 Feb] 
*کشته شدن قاسم سلیمانی و نوشیدن جام زهر دوم توسط ولی فقیه سوم! [2020 Jan] 
*آیت الله منتظری؛قائم مقام مردمی،نه رهبری!  [2019 Dec] 
*چه کسانی ازتخریب اموال عمومی دراعتراضات مردمی سود می برند؟ [2019 Nov] 
* روح الله زم [پادوی «دولت سایه»] قربانی شد برای پاسداران گمنام! [2019 Oct] 
*انقلاب یا اصلاح؟ چه باید کرد؟ از کجاآغاز کنیم؟  [2019 Aug] 
*مذاکره و رابطه با آمریکا بقای ولی فقیه بعدی!  [2019 May] 
*آیت الله منتظری آبروی بربادرفته روحانیت!  [2019 May] 
*در فرمالیسم حجاریان سخنی از ولایت فقیه نیست!  [2019 Apr] 
* بازی تام وجری سپاه ایران و حزب جمهوریخواه آمریکا [2019 Apr] 
*هرچه فریاد دارید بر سر ولایت فقیه بکشید! [2019 Apr] 
*سرنظام(ولایت فقیه) برتن آن (جمهوریت) باهزارمن سریش نمی چسبد!  [2019 Mar] 
*«زم نیوز» پادویی از «پادو»های دولت سایه!  [2019 Mar] 
*۱۱ اسفند ۱۳۵۷ ورودگوشت یخ زده ممنوع! [2019 Mar] 
*ازدواج سفید،همان ازدواج موقت در دوران مدرنیته است!  [2019 Mar] 
*مثلث اتحاد درپشت پرده دو نامه معروف خمینی به منتظری [2019 Feb] 
*مصلحت کثیف در چهل سالگی انقلاب!  [2019 Feb] 
* شکنجه و تو چه می دانی شکنجه چیست؟  [2019 Jan] 
*جمهوری اسلامی مواد مخدر است!  [2019 Jan] 
* ایدئولوژی تحریم!  [2018 Nov] 
*سید محمد خاتمی چرخ تیوبلس نظام!  [2018 Nov] 
*دِل و دُماغ اصلاحات در ایران [2018 Sep] 
*مستند قائم مقام؛غش در معامله!  [2018 Aug] 
*اصلاحات اقتصادی در گرو اصلاحات سیاسی ست! [2018 Aug] 
*براندازی مصلحانه؟!  [2018 Jun] 
*چهار راه اصلاحات در بن بست ولایت فقیه! [2018 May] 
*در سرزمین سوخته قحط الرجال نیست! [2018 Apr] 
*همیشه پای یک روحانی درمیان است!  [2018 Mar] 
*گفت و گوی ملی؛ فریبی دیگر!  [2018 Mar] 
* پروپاگاندای احمدی نژاد [2018 Feb] 
* سرویس بهداشتی جاسوسان [2018 Feb] 
*فریب رفراندوم [2018 Feb] 
*انقلابی سزارینی!  [2018 Jan] 
*اگرخامنه ای فوت کند...اگرخاتمی رهبرشود!  [2018 Jan] 
*مشکل خامنه ای بحران رهبری ست!  [2018 Jan] 
*جمهوری ایران!  [2018 Jan] 
*قلب حقیقت درماجرای مک فارلین! [2017 Nov] 
*چندسال پیش(۸شهریور۱۳۶۰؛انفجارکاخ نخست وزیری(شهیدسوم! [2017 Aug] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت پایانی(پایان جمهوری) [2017 Aug] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت هفتم(تدارکاتچی ولایت فقیه)  [2017 Jul] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت ششم(آتش تهیه)  [2017 Jul] 
*وقاحت هم حدی داردآقای فلاحیان! [2017 Jul] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت پنجم(چهره اسناد) [2017 Jul] 
*چندسال پیش(قسمت چهارم)ویژه ابوالحسن بنی صدر(خمینی پاریسی)  [2017 Jul] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر)قسمت سوم(قطب فقط قطب ولایت فقیه) [2017 Jun] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر)قسمت دوم(هاشمی،هاشمی،ابوالحسن درنره!) [2017 Jun] 
*چندسال پیش (ویژه ابوالحسن بنی صدر) - قسمت اول (دادستان،دادستان، ابوالحسن درنره!) [2017 Jun] 
*عامل تغییرنظام شناسایی شد! [2017 May] 
*به مناسبت آغازبکار سی‌‌‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران، در شهرآفتاب [2017 May] 
*استبداد نامرئی [2017 Apr] 
*تحریم؛ رفراندوم انتخاباتی [2017 Apr] 
*احمدی نژاد،کوتوله ای که غول شد! [2017 Apr] 
*بهمن۵۷؛انقلاب گیوتین  [2017 Feb] 
*هاشمی رفسنجانی؛انحصارطلبی اصلاح طلب!  [2017 Jan] 
*در پاسخ به بیانیه ی دادگاه ویژه روحانیت به احمد منتظری؛ من یکی ازاعضای باند سیدمهدی هاشمی هستم!  [2016 Dec] 
*فتح سفارت آمریکا در13 آبان 1358رابطه های بی رابطه؛ تدابیر بی تدبیر!  [2016 Nov] 
*دین را زمینی کنیم!  [2016 Oct] 
*مشکل جهان اسلام متولی آن است! [2016 Oct] 
*دو روی سکه ی بحران سوریه [2016 Oct] 
*نفوذی انقلابی زیرعبای من!؟ [2016 Aug] 
*فقدان رهبری درپساخامنه ای  [2016 Jul] 
*مبارزه بافساد؛ نمایشی کمدی درام مبارزه بافساد در جمهوری اسلامی [2016 Jul] 
* روزشمارمن و روزنامه سلام [2016 Jul] 
*چندسال پیش (44) محمدمنتظری، وفات7تیر1360 (قمست پایانی) [2016 Jul] 
*چندسال پیش (44) محمدمنتظری، وفات7 تیر 1360(قسمت چهارم) [2016 Jun] 
*چندسال پیش (44) محمد منتظری، وفات 7تیر 1360 (قسمت سوم)  [2016 Jun] 
*چندسال پیش(44)محمدمنتظری،وفات7تیر1360(قسمت دوم)  [2016 Jun] 
*چندسال پیش (۴۴) - محمدمنتظری، وفات ۷ تیر ۱۳۶۰ (قسمت اول) کاسه داغ تر از آش [2016 Jun] 
*جهان بینی حقوق بشری جهان وطنی! [2016 Jun] 
*سروش سلمان رشدی!  [2016 May] 
*اجتهاد در مقابل نص؛اساس جمهوری اسلامی ایران [2016 May] 
*چندسال پیش(42)پیغام امروز به آیندگان(13اردیبهشت،روزجهانی آزادی مطبوعات) بخش دوم [2016 May] 
*چندسال پیش(42)پیغام امروز به آیندگان(13اردیبهشت،روزجهانی آزادی مطبوعات) بخش اول  [2016 May] 
*توبه نصوح،حق الناس و ج.ا.ا  [2016 Apr] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)تیترخبر [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلا57)من ساواکی نیستم  [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)زندانی وخانواده های زندانیان [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلا57)احزاب وگروه هاوسازمانها [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)حرفهای تلفنی مردم [2016 Jan] 
*چند سال پیش(ویژه انقلاب57)حرف های نظامیان، افراد حکومتی و سیاستمداران [2016 Jan] 
*چند سال پیش(ویژه انقلاب57)روحانیت وحکومت اسلامی [2016 Jan] 
* چند سال پیش(ویژه انقلاب57)حرف های روشنفکران [2016 Jan] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)عکس امام در ماه [2016 Jan] 
* سخنی که طنز ومحضکه عام وخاص شد! [2016 Jan] 
*دمکراسی سلبی [2016 Jan] 
*در فقد آیت الله منتطری [2015 Dec] 
*اگر حصرکروبی ومیرحسین موسوی برداشته شود چه می شود؟ [2015 Nov] 
*مصاحبه ای منتشر نشده ای با خانواده جید شریف [2015 Nov] 
*آیا هاشمی رفسنجانی عوض شده است؟ [2015 Nov] 
*چرخه قدرت در مطبوعات در حال کما! [2015 Nov] 
*جامعه مدنی و جامعه زدنی(مجموعه اول) [2015 Nov] 
*اسلام را از مسیراصلی منحرف کردیم! [2015 Oct] 
*من ماله می کشم پس هستم! [2015 Sep] 
*دمکراسی دینی! [2015 Sep] 
*پارادوکس نفاق [2015 Aug] 
*حزب اصلاحات حق مسلم ماست! [2015 Aug] 
*«علامه» بجای «آیت الله»! [2015 Aug] 
*فرهنگ اقتصاد،سیاست فرهنگی [2015 Aug] 
*انقلابی که آنرا به مرگ گرفتند وبه تب راضی شد! [2015 Jul] 
*سرباز گمنام در انواع مختلف/این یک داستان واقعی ست [2015 Jun] 
*مملکت همش واس ماس؛ این یک داستان واقعی ست [2015 May] 
*قول سیاست،غول اقتصاد [2015 Apr] 
*حفظ نظامه،مگه چیه؟ [2015 Apr] 
*تفاوت اپوزیسیون در گذشته و حال؟ [2015 Mar] 
* دولت سایه ای که من می دانم قسمت ا تا ده [2015 Mar] 
*ولایت فقیه خوب/ولایت فقیه بد [2015 Feb] 
*۳۶ سال سلطنت فقیه [2015 Feb] 
* شرکت سهامی خاص ج.ا.ا.با مشغولیت نامحدود! [2015 Jan] 
*سیاست قربانی سیاست(مجموعه دوم) [2015 Jan] 
*هارمونی علی مطهری! [2015 Jan] 
*سیاست قربانی سیاست(مجموعه اول) [2014 Dec] 
*تاوان 444 روز [2014 Nov] 
*داعش دشمن فرضی صهیونیزم،غرب وآمریکا [2014 Oct] 
*آمریکا منجی بشریت! [2014 Aug] 
*این یک داستان واقعی ست [2014 Apr] 
*نیمه پر، نیمه خالی [2014 Jan] 
*خط قرمز ماست! [2013 Nov] 
*نقشه پیش فرض در دست های آلوده [2013 Oct] 
*شنود چی های «واجا»ونوچه شیپورچی های مطبوعات چی! [2013 Sep] 
*روزخبرنگار، انجمن صنفی روزنامه نگاران و خودم [2013 Aug] 
*کتاب، نمایشگاه، یک گزارش [2013 May] 
*34سالگی انقلاب بهمن 57 [2013 Jan] 
*قرآن رمل و اسطرلاب نیست [2013 Jan] 
*احمدی نژاد اصلاح طلب می شود [2013 Jan] 
*گیرِ مردم [2013 Jan] 
*تفاوت منتظری و خمینی [2012 Dec] 
*قانون اساسی با سرویس پوپولیسم! [2012 Dec] 
*سکولاریزم دینی! [2012 Nov] 
*دلار رازی است [2012 Nov] 
*خاتمی خامنه ای را نجات می دهد! [2012 Nov] 
*حفظ نظام یا انقلاب؟ [2012 Oct] 
*هاشمی شویی [2012 Oct] 
*بدویت سیاسی [2012 Sep] 
*آگاهی ایزوله شده [2012 Sep] 
*رضاخجسته رحیمی،سعید حجاریان؛ پرسش هایی که نشد،حرفهایی که نزد! [2012 Sep] 
*آیاترورهای هسته ای کاروزارت اطلاعات است؟! [2012 Aug] 
*اقتصادمقاربتی؛واقعیت این است! [2012 Jul] 
*تغییر کاربری در حکومت [2012 Jul] 
*هوس زور آزمایی با اسرائیل [2012 Jun] 
*روشنفکری شریعتی [2012 Jun] 
*نظارت حراستی! [2012 Jun] 
*اصلاحات فقط با تغییر قانون اساسی میسور است [2012 Jun] 
*ما بی شرف ها مانده ایم [2012 Apr] 
*نفتی که ملی نشد،ملتی که نفتی شد! [2012 Mar] 
*جدایی نان از سیاست [2012 Mar] 
*مردم جن زده مفتون شیدایی سیاستمداران! [2012 Jan] 
*پهلوی رضا پهلوی، آینه چو عیب تو بنمود راست/خود شکن آینه شکستن خطاست [2012 Jan] 
*دور زدن دمکراسی!  [2011 Oct] 
*احمدی نژاد این روزها یک توپ بسکتبال شده است! [2011 Oct] 
*بورژوا کُمپرادُرهای مسلمان! [2011 Sep] 
*«واجا» [2011 Aug] 
*سوتک و سکوت [2011 Jan]