مادر معینی، چاووش شادی و امید
دانی که کیست زنده؟ آنکو ز عشق زاید. 
همنشین بهار

 
مادر هیبت الله معینی به میهمانی خاک رفت و من به یاد دو دوست نازنین افتادم.
یکی مرگ، که رفیق شفیقی است و هرگاه از راه برسد قدمش مبارک باد و دیگری هیبت، (هیبت الله معینی چاغروند) که همواره در خروش بود و آسايشش بي‌قرار.
تکبر و تبختر نداشت، مثل درختان سرسبز و پربار افتاده و متین بود و می‌شد زیر سایه اش نشست.

او و مثل او یاد سلحشورانی را زنده می‌کردند که «در جلوت نبرد و چکاکک شمشیرها پا در رکابند و از شبانگاهان تا سپیده‌دمان بر ستمگران می‌‌تازند و تا صبح سحر ندمد از اسب ستیز با ستم و تاریکی پیاده نمی‌‌شوند. بذر مصیبت در هاون صبر می‌کوبند و تلخی آنرا می‌نوشند با این آرزو که روزی ستمدیدگان بر سفره شیرین آن برآیند و از شهدش ساغر برگیرند.»..

از آنجا که مرگ پایان همه چیز و همه کس نیست از یک زاویه مادر معینی نرفته و حضور دارد. بله او که مثل دیگر مادران رنجدیده همانند خود، عمری را در جست و جوی فرزندانش پشت در زندان های شاه و شیخ گذراند، ظاهراً رفته اما نرفته و حضور دارد.
از یاد نمی‌برم وقتی در اتاق ملاقات زندان قصر کنار مادر من ایستاده بود و هردو غم و اندوهشان را از چشم من و هیبت می‌پوشاندند و ما می‌دانستیم در درونشان مثل شمع می‌سوزند و آب می‌شوند.
آخ، یاد آن ایام غنچه لبخند را بر لبانم می‌پزمرد.
با انقلاب بزرگ ضد سلطنتی زندانیان سیاسی به میان مردم آمدند اما چه زود بر بهار آزادی و گلهای زیبایش خزان استبداد وزیدن گرفت و بادهای سموم، شاخه های سبز را درهم شکست و گلها را پژمرد و باز هم و بازهم پدران  و مادران و همسران و کودکان... دم زندانها...
غم بر دل و بقچه به دست از این زندان به آن زندان رفتند تا بلکه فرزندان شان را پشت میله ها و شیشه ها ببینند. اما سال ۶۷ هیبت و حدود ۴۰۰۰ زندانی دیگر به دار شقاوت کشیده شدند.
از آسمان غمزده میهنمان اندوه بارید اما مادر معینی، مثل بسیاری از پدران و مادران داغدار چاووش شادی و امید شدند و در برابر لشگر ستمگر غم ایستادند و در صف مادران صبور و غیور پرده از جنایت سال ۶۷ و فتوای هولناک قتلعام زندانیان سیاسی برداشتند.
آنان دادخواه بیدادی بودند که بر آرزوهای نسل بزرگی از آزادیخواهان این کشور رفت. 
فقدان ظاهری  آن مادر رنجدیده و شریف مرا علاوه بر هیبت، بیاد دوست نازنین دیگرم «مرگ» که اصلاً معنی اش نیستی نیست می‌اندازد.
...
مرگ از مهمترین مسائلی است که انسان در طول تاریخ با آن مواجه بوده است.  فرزانگان عالم و همه فیلسوفان و عارفان به مرگ خیره شده و زنده و مرده را از دید خود تعریف کرده اند.
حکیم سنایی در کتاب حدیقه‌ که بزرگترین حکمت منظوم صوفیانه قبل از مثنوی است، گفته است:هر که از عشق زنده گشت نمرد.
مولوی با یک سئوال و جواب، حرف اصلی خودش را زده است: دانی که کیست زنده؟ آنکو ز عشق زاید.
ناصر خسرو با توجه به مضمون کلام زیبایموتوا قبل ان تموتوا، کسانی را ستایش می‌کند که فاتحانه به مرگ خویش می‌میرند. 
بمیر ای دوست پیش از مرگ اگر می‌زندگی خواهی
...
سقراط و دیوژن و نیچه و عطار و خیام و تولستوی و ولتر و داستایوفسکی و  فردوسی و آیت الله طالقانی، شاملو و اخوان و ابتهاج و شاهرخ مسکوب و بنان و مرضیه و شهریار و پرویز مشکانیان و خیلی های دیگر روی مرگ این راز رازها مکث کرده اند.
یکی از مرکزی ترین مسایل نمایشنامه های شکسپیر مسئله مرگ و سرنوشت انسان است. نقاشان بزرگ آنرا به تصویر کشیده اند. امثال ریچارد واگنر و بتهوون و شوبرت و شوپن آهنگش را نواخته اند، هیچ شاعر و نویسنده و حکیمی را نمی‌شناسیم که به مرگ گوشه نزده باشد.
...
از آنجا که اصالت با زندگی است بیآئیم از زاویه زندگی، زندگی ای که زیباست و رقص شعله اش در هر کران پیداست، به مرگ بنگریم. فرزند شادی باشیم و نگاهمان به مرگ، نگاه اشک و آه و ماتم و عزا نباشد.
مرگ دوست انسان است. بی جهت نبود که امثال مولوی و شیخ صلاح الدین زرکوب هنگامه مرگ جشن و رقص و سماع بپا می‌کردند و از رفتن به سوی محبوب و پیوستن به مطلوب دم می‌زدند و می‌گفتند اگر مرگ نبود جهان ارزشی نداشت، زنجیره تکامل از هم می‌گسست و بشر بسان خرمنی ناکوفته که کاه و دانه اش به هم آمیخته است مهُمل بر زمین می‌ماند
...
مرگ که نزد غالب مردم هراس انگیز جلوه میکند، می‌تواند تولد دیگری باشد.
تن، چو مادر، طفلِ جان را حامله
مرگ، درد زادن است و زلزله
مرگ شاخ و برگ شاخسار جان آدمی و سنگ محک درون او است. دوست آدمی است و هر وقت رسید قدمش مبارک باد.
در تئوری تکامل، وجود مرگ، یکی از ویژگی‌های مهم بقا برای ژن است. البته توضیح دقیق پدیده مرگ و جزئیات لحظه آن هنوز با گره و پیچیدگی همراه است و چگونگی پیر شدن یعنی فرآیند زوال و کاهش نیروی موجود زنده در گذر زمان هنوز به صورت قطعی مشخص نشده است.
پرونده:DNA orbit animated.gifمی دانیم به صورت نظری سلولها نامیرا هستند یعنی می‌توانند تا بینهایت تقسیم شوند اما در دی ان ای(DNA) یعنی دئوکسی‌ریبونوکلئیک‌اسید (نوعی اسید نوکلئیک که دارای دستورالعمل‌های ژنتیکی است و برای کارکرد و توسعه بیولوژیکی موجودات زنده مورد استفاده قرار می‌گیرد)
در DNA زائده‌هایی به نام تلومر (Telomere) وجود دارد که در هر تقسیم سلولی اندازه اشان کوتاه و کوتاهتر شده و در نهایت، پس از به پایان رسیدن آن، تقسیم سلولی متوقف می‌گردد.
وقتی کاهش طول تلومر به حد بحرانی برسد و در تقسیم سلولی اندازه تلومر ثابت بماند، فرد آرایش سلولی مغز خود و در نتیجه اطلاعات ذخیره شده آن را از دست می‌دهد و مرگ از راه می‌رسد و در می‌زند...
...
براستی مرگ چیست؟ درون ما لانه دارد یا از بیرون می‌آید ؟
موت است یا حیات؟ از جنس هستی است یا نیستی؟ نردبان است یا بام ؟ آیا مرگ هم سایه دارد ؟ مرد است یا زن ؟ و آیا خود مرگ هم می‌میرد. آیا مثل هاونی که به کار سائیدن می‌آید اما خودش نیز اسیر سائیدن می‌شود، خود مرگ هم می‌میرد و سائیده می‌شود یا تنها چیزی که زنده می‌ماند خود اوست ؟
آیا فی المثل باخ، موزارت، اشتراوس، مندلسون یا علی تجویدی و روح الله خالقی و پرویز یاحقی و مرتضی محجوبی که آهنگ ها را به نیایش و رقص وامی داشتند و شور و مستی می‌آفریدند،
آیا امثال ارانی و حنیف نژاد و جزنی و اینک مادر معینی آیا برای همیشه پژمردند و خاک و علف شدند؟ کدام دانه فرو رفت در زمین که نرست ؟...
باور نمی‌کنم که عشق نهان می‌شود به گور
بی آنکه سر کشد گل عصیانی اش ز خاک
...
واقعش این است که نیستی و آنتروپی، قانونمندی هستی است. هستی در عین نیستی و نیستی در عین هستی آدمی را مبهوت می‌کند. 
مرگ اساساً امری است مجازی که واقعیت ندارد. چرا؟ چون رسیدن به سکون مطلق، یعنی به دمایی که آنتروپی صفر می‌شود (دمای منهای ۲۷۳٫۱۵ درجهٔ سانتی‌گراد). در همه حوزه ها عملی و امکان پذیر نیست و آنچنان که باید و شاید، تسخیر نشده است.
اگرچه مولکولها در دمای چند صد میلیونیم درجه بالاتر از صفر مطلق نیز می‌توانند مبادله اتم داشته باشند،
اگرچه ناسا در دهانه یک آتشفشان که در قطب جنوبِ ماه قرار دارد و همیشه در سایه است، دمای نزدیک به ۲۴۰- درجه سانتیگراد را اندازه گیری کرده است..
اگرچه سال ۱۹۹۷ دانشمندان گزارش دادند که گازهای منتشر شده از یک ستاره در حال مرگ، پس از انبساط به دمای ۱ درجه نزدیک صفر مطلق رسیده اند و انبساط سحابی بومرنگ،  Boomerang Nebula که ۵۰۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد یک یخچال کیهانی پدید آورده که گاز ها را تا دماهای بسیار بسیار بسیار پایین سرد می‌کند. (اما) رسیدن به سکون مطلق، یعنی رسیدن به منهای ۲۷۳٫۱۵ درجه حرارت یا سرمای زیر صفر، عملی و امکان پذیر نیست.
...
گفته می‌شود سال ۱۹۹۹، دانشمندان دانشگاه صنعتی هلسینکی (فنلاند) قطعه ای از فلز رودیوم را بیش از حد تصور سرد کردند و در سال ۲۰۰۳، در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست (MIT) ابری از اتم های سدیم را تا دمای ۰٫۴۵ نانو کلوین (یک میلیاردم درجه کلوین است، سرد کردند! اما توجه کنیم که این دمای بسیار بسیار پائین، فقط برای نوع خاصی ازجنبش (چرخش هسته ای) به دست آمده و عمومیت ندارد.
از نگاه فیزیک، رسیدن به سکون مطلق، یعنی رسیدن به منهای ۲۷۳٫۱۵ درجه زیر صفر، امکان پذیر نیست.
اگر در آنچه گفتم دقیق شویم مرگ اساساً امری ست مجازی که واقعیت ندارد ! و ما که خیال می‌کنیم می‌میریم نمی‌میریم ! این نه بازی با خیال و پندارگرائی، که اوج واقع بینی است.
یعنی نیستی سرشار از وجود و آبستن‌ هستی بوده و مرگ که نمادی از کهولت و آنتروپی است کلید قفل بقا و خود دروازه ای به نگانتروپی و زندگی است.
بگذریم...
... 
هیچکس نمی‌داند کی و کجا خواهد افتاد. امروز نه فردا من و تو نیز به خاک می‌افتیم. ما که اکنون تماشا می‌کنیم خود روزی تماشا می‌شویم.
پنج سال یا صد سال همچون پر کشیدن پرنده ای می‌گذرد و زمان چونانکه دندان های اسب را می‌خورد سال ها را خواهد خورد، اما آنچه می‌ماند و تنها چیزی که میماند پاکی و نیکی است... عشق نمی‌میرد.
باور نمی‌کنم که عشق نهان می‌شود به گور
بی آنکه سر کشد گل عصیانی اش ز خاک
...
سلام بر مادر شهیدان، مادر عفت مرادی (مادر معینی) که مهربان تر از برگ در بوسه های باران بود. نمادی از مظلومیت زندانیان سیاسی در دوران شاه و شیخ.و
او جویباری زلال و جاری بود.
از شما دعوت می‌کنم ویدیوی ضمیمه را ببینید.
 
سایت همنشین بهار
ایمیل

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

همنشین بهار

فهرست مطالب همنشین بهار در سایت پژواک ایران 

*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 54 دنیای واقعی تابلوی نقاشی نیست که هرجور بخواهیم رنگ‌آمیزی کنیم
* تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 53 پیش‌زمینه تحولات ۱۸۳۰ اروپا؛ انقلاب کبیر فرانسه است
*اینترپل؛ و اخبار مهندسی‌شده
* تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 52 فلسفه کانت؛ نظریه آلمانی انقلاب فرانسه است
*زد و بند «سایکس ـ پیکو» Sykes–Picot Agreement
* تاریخ؛ بایگانی اسناد مرده نیست. یاد کنفدراسیون بخیر
* تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 51 شرط خارجی؛ به اعتبار مبنا، وارد عمل می‌شود
* غبارزدایی از آینه ها / «تُراب» مثل اسمش، خاکی بود
* تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک(50) انقلاب کبیر فرانسه چارچوب سیاسى رژیم کهن را درهم شکست
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک (49) با انقلاب آمریکا بردگی زیر سوال نرفت
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 48 باخ؛ «نه یک جویبار، بلکه یک دریا»
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 47 مرتجعین؛ «دانیل دِفو» را به غُل و زنجیر، کشیدند
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 46 هیچ‌کس حق ندارد با «اسپینوزا» حرف بزند
*گذشته پیش‌درآمد اکنون است What’s past is prologue
* گفت‌‌‌وشنود با اسماعیل یغمائی - قسمت آخر چهار تندیس یک دفتر
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 45 «اولیور کرامول» را از قبر درآوردند و گردن زدند
*داستان مرد حصیری The Wicker Man
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 44 کلیساى مسیحی تجارت برده را نکوهش نمی‌کرد
* دکتر هاشم بنی‌طُرُفی به میهمانی خاک رفت
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 43 بودن یا نبودن؛ آیا مسئله به واقع این است؟
*اعتدال بهاری و؛ حس غریب نوروز
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 42 جان ویکلیف را نبش قبر کردند و استخوان‌هایش را سوزاندند
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 41 با خدا و خرافات هر جنایتی توجیه می‌شود
* تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 40 رویارویی با ستمگران به قشریگری و جمود مشروعیت نمی‌دهد
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 39 جنگهای صدساله؛ اروپا را به خاک و خون کشید
*گفت‌‌‌وشنود با اسماعیل یغمائی 22
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 38 حق و عدالت را در برابر هیچ اراده‌ای نمی‌فروشیم
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 37 تاریخ یک علم است؛ و کرونولوژی، بخشی از آن
*اعتصاب فوریه ۱۹۴۱ در هلند February strike
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 36 جنگ‌های صلیبی؛ یکی از تأثیرگذارترین نبردهای تاریخ
*إذا الشّعْبُ يَوْمَاً أرَادَ الْحَيَاةَ ، روزی که مردم زندگی را برگزیدند
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 35 پاپ‌ و پادشاه باهم کنار می‌آیند
*گفت‌‌‌وشنود با اسماعیل یغمائی 21 کی خادم است کی خائن؟
*آشکار شدن امواج جاذبه؛ لحظه‌ای مهّم در تاریخ علم
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک (34) وایکینگ‌ها با ترس و رحم بیگانه بودند
*یکی بود یکی نبود میلیون میلیون گل رُز
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک 33 نشیبی دراز است پیش فراز
*کنفرانس گوادلوپ؛ ژنرال هایزر، انقلاب ۵۷
*شنگول و منگول؛ و گرگ‌های پنجه فرو کرده در آرد
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک 32
*تائو ته جینگ - کتاب طریقت
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک31 تاریخ؛ تحقّق زمان در زندگی اجتماعی است
*آسیاب‌های بادی ذهنِ تو The Windmills of Your Mind
*عباس رحیمی و قاعدهِ طلایی گفت‌وشنود با مختار شلالوند
*نماز مِیّت، برای «زنده»ای چون عباس که اکنون بیش از همیشه حضور دارد
* نامۀ چارلی چاپلین به دخترش؛ ساختگی و مَن‌ درآوردی است
*گفت‌‌‌وشنود با اسماعیل یغمائی 20 هفت حصار و حصار هشتم
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک(30) تاریخ بایگانی اسناد مرده نیست
*آواز در باران تا همیشه زنده می‏ماند Singin' in the Rain
*آلبر کامو و رُمان سقوط La Chute
*پیر بولز Pierre Boulez غزل خدا حافظی را خواند ما بر زمان می‌گذریم نه زمان بر ما
*گفت‌‌‌وشنود با اسماعیل یغمائی19 یک اشتباه؛ هزاران جسَد را بر زمین می‌ریزد
*اخلاق ماکیاولی و سیاست مروانی / آیا تزویر و نادرستی، کوتاه‌ترین راه نیل به پیروزی است؟
*ای همه هستی ز تو، آیا تو هم هستی؟
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک 29 بُردنِ ارزشهای یک عصر به عصر دیگر؛ مغالطه‌ای راهزن است
*ادیت پیاف Edith Piaf گُنجِشَکَکِ اَشی مَشی
*شبِ یَلدا و انقلابِ زمستانی
*فرانک سیناترا؛ ماوراء صدا و خود صدا بود
*داستان یهودیان بنی‌قُریْظه غبارآلود است
*عباس رحیمی و رنج‌هایش
*گفت‌‌‌وشنود با اسماعیل یغمائی18 ؛ هر گونه تلاشی برای اجرای شریعت به خشونت می‌انجامد
*هانا آرنت، سبزینه پوش عاشق و بُرنا
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک 28 پنج سال یا صد سال همچون پرکشیدن پرنده‌ای می‌گذرد
*چند قصهِ گلپایگانی - آخاله اُوغُور بخیر
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک27انسان با ابداع خط گام بزرگی در راه تمدن برداشت
*داعشِ سیاه و داعشِ سفیدBlack Daesh, white Daesh
*گفت‌‌‌وشنود با اسماعیل یغمائی17 هر لحظه به شکلی بُتِ عیّار بر آمد
*اصلِ عدمِ قطعیّت؛ خاصیت بنیادین و گریزناپذیرِ جهان Uncertainty Principle
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک26جنونِ قدرت آدمی را خُل و چِل می‌کند
*کُنسِرتو آرانخوئز Concierto de Aranjuez
*پوری سلطانی‌(همسر مرتضی کیوان) به میهمانی خاک رفت
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک25 فراز و نشیب امپراتوری روم
*گفت‌‌ وشنود با اسماعیل وفا یغمائی 16-واقعیّاتِ دردناک را نمی‌توان با خونریزیِ رژیم پوشاند
*آبشخور واقعه لیبرتی در دارالخلافه است
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک24 ؛ وجود اسپارتاکوس به تعداد یارانش تکثیر شده بود
*بمباران محله گیشا و استخبارات عراق
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک ۲۳ ؛ جاده ابریشم؛ بزرگ‌ترین شبکهٔ بازرگانی دنیا
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک22 ؛ارشمیدس و داستان «اروکا»؛ یافتم یافتم
* آیا مسعود رجوی در فرانسه است؟ مگر مسعود رجوی زخمی شده‌‌ بود؟
*بخش دیگری از گفتگوی مسعود رجوی با حبوش «من در ابتدای انقلاب در شورای انقلاب بودم»
*سباستین کاستلیو؛ و سوختنِ «سِروِه‌تُس» در آتش
*مرضیه با خودش تعریف می‌شود گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی 15
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک21 / قارقارِ غازها؛ کاپیتول را نجات داد
*توافق هسته‌ای؛ سکنجبین بود یا جام زهر؟
*آب در سیاره بهرام (مریخ)
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک20/ سِلت‌ها (کِلت‌ها) The Celts
*کاوالریا روستیکانا Cavalleria rusticana
*گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۱۴)
*نامه مسعود رجوی به میخائیل سرگئیویچ گورباچُف
*وقتی که من بچه بودم؛ غم بود، اما کم بود
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 19 قوم و خویش ما؛ هومو نالِدی Homo naledi
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 18
*ژاله خون شد؛ هفده شهریور، آغازِ پایانِ رژیم شاه
*چه خَبر و چه اَتَر؟ کتابِ «دیک چینی» و دخترش «لیز»Exceptional
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 17
*گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۱۳)
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک (16) جباّران سی گانه و انحطاط آتن Thirty Tyrants
*نشستِ عبرت‌ انگیزِ صدام حسین
*گردشِ ایام-برای هر چیز زمانی وجود دارد
*پاییز خودش نوعی بهار است ؛ به رهی دیدم برگ خزان...
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک 15 فهم قانون به معنی درست بودن قانون نیست
*چَک و چونه مسعود رجوی با دستگاه اطلاعاتی صدام حسین
*گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی ۱۲- اشغال کویت و شورش کردهای عراق در سال ۱۹۹۰
*اوسا عَلَم این چه رنگ بود توک عَلَم ؟ خامنه‌ای در دانشگاه پاتریس لومومبا !
*آبجو؛ نه، ولی آب شلغم اوکی
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک14از بنیان‌گذاری رُم تا تمدن چاوین
*گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۱۱) دکان امام زمان
*یکبار دیگر قتلعام سال ۶۷ ؛ هرچه را که از آن چشم بپوشیم حمایت کرده‌ایم
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک ۱۳ توت‌آنخ‌آمون Tutankhamun و عصر طلایی فرعون
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک 12 تمد‌ن‌ها می‌آیند و می‌روند؛ اما باورها می‌مانند
*نشست توجیهی عملیات فروغ جاویدان (جمعه ۳۱/۴/۱۳۶۷)
*گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۱۰)تنها «بُزِ اَخفَش» فردیّت ندارد
*در جنگ ایران و عراق هر کسی کشک خود را می‌سابید
*تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک (11)
*نگذارید کسی به خواب رود !Nessun dorma
*تاریخِ جهان از ماموت‌ تا فیسبوک (10)
*تاریخِ جهان از ماموت‌ تا فیسبوک (9)
*هاريس الکسيو و تانگوی نِفلی
*تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک (8)
*گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۹)
*تاریخ جهان از ماموت‌ تا فیسبوک (7)
*تاریخ جهان از ماموت‌ تا فیسبوک (۶)
*تاریخ جهان از ماموت‌ تا فیسبوک (۵)
*تاریخ جهان از ماموت‌ تا فیسبوک (۴) -دوران نوسنگی Neolithic
*تاریخ جهان از ماموت‌ تا فیسبوک (۳)
*تاریخ جهان از ماموت‌ تا فیسبوک ۲ World history from mammoth to Facebook
*تاریخ جهان از ماموت‌ تا فیسبوک (۱)
*صبحانه در تیفانی و رفیق و مونس من «ماه‌رود»
*گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی ۸ هان، ای شرم، سرخی‌ات پیدا نیست
*منشور بزرگ آزادی‌ (مگنا کارتا) - Magna Carta
*تاریخ جهان دادگاه جهان است (۱۴) گراکوس بابوف و جنبش بابوفیسم Babeufism
*چه بر سر گل ها آمده‌است؟
*گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی ۷
*گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی ۶ انقلاب ایدئولوژیک
*زنوبیا Zenobia و پالمیرا Palmyra
*گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی(۵) انقلاب ایدئولوژیک
*تاریخ ایران و مقاله نیویورک تایمز
*پیمان مولوتف ـ ریبن‌تروپ Molotov–Ribbentrop Pact
*یادی از بیژن جزنی، فرزانه سخت‌ رو؛ مارکسیسمِ اسلامی یا اسلامِ مارکسیستی
*امید راه رسیدن به حقیقت را هموار می‌کند یادی از مبارز دلاور هوشنگ ترگل
*بوریس آلکساندرویچ آلکساندروف
*گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی انقلاب ایدئولوژیک . قسمت چهارم
*نامه‌ی آلبرت آینشتاین به اریک گوتکیند
*«زمین، این «نقطهٔ آبی کمرنگ Pale Blue Dot
*رقص با دیکتاتورها Dancing with Dictators
*عزت إبراهیم الدوری و ویتو کورلئونه
*چغندر کلو ته توبره (چغندر بزرگ در ته توبره است)
*گونتر گراس و «آنچه باید گفته شود» Was gesagt werden muss
*تام کاتن و کیسینجر و جُرج شولتس، عزا گرفته‌اند
*فناوریِ هسته‌ای تنها عرصه تولید انرژیِ هسته‌ای نیست
*پرونده هسته‌ای و پروتکل الحاقی Protocol Additional
*چکیده سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا در مورد ایران
*واشنگتن‌پست و مذاکرات اتمی
*گفت و شنود با اسماعیل وفایغمایی ؛ انقلاب ایدئولوژیک بخش سوم
*باراک اوباما:‌ داشتنِ چکش دلیل نمی‌شود که به هر مشکلی به دید میخ نگاه کنیم
*جان بولتون و بمباران ایران To Stop Iran’s Bomb, Bomb Iran
*پُلاریزاسیونِ سیاسی و نشستن بینِ دو صندلی Fall between two stools
*سایه ماه بر آفتاب Solar Eclipse
*گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی ۲ انقلاب ایدئولوژیک
*ابوحامد محمد غزالی و حس غریب نوروز
*گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی / انقلاب ایدئولوژیک
*گوگل کروم و مشکل یوتیوب
*داستان بوته سوخته
*لحظه‌هایِ بودن ویرجینیا وولف
*تاریخِ جهان، دادگاهِ جهان است / داستانِ «پایان قرن» (۱۳)
*دروغ‌ها و دورنگی‌ها، روح مرا می‌سائید - گفت‌وشنود با رضا مولائی‌نژاد
*تاریخ جهان دادگاه جهان است ۱۲
*ثابت‌های فیزیک آدمی را به مکث وامی‌دارد
*همنشین بهار.وکیلِ مُستقل، دادبانِ آزادی‌ است گفت‌ و شنود با محمد رضا روحانی در باره کانون وکلا
*به هنگامِ فریبِ عالمگیر، گفتنِ حقیقت، کنُشی انقلابی است مناقشه اتمی و حرص و جوش نتانیاهو
*بهمن ۵۷ و افتادن ژنرال گاست در هَچَل
*الله قلی جهانگیری و واقعه کوه حاجی‌لو
*گفت ‌و ‌شنود با خانم میهنِ جزنی در مورد عشق
*درد و بلایِ «مَک کین» بخوره تو جونِ ابوبکر بغدادی
*بهمن قشقایی و قرآنِ مُهرکردهِ اسدالله عَلم
*عهدنامه «صلح» ترکمانچای
*بیانِ تنّفرآمیز Hate speech
*گاست و هایزر و گوادلوپ، عاقبت از ما غُبار مانَد
*«شارلی»، شیخ حارث النظاری و استبدادِ زیر پرده دین
*یادی از م. ا. به آذین، آن «دُنِ آرام» + وصیتنامه و صدای او
*دنباله‌ دارِ لاوجوی Comet Lovejoy
*ترور نمادین از زبان برمی‌خیزد / Charlie Hebdo attack
*هوشنگ عیسی بیگلو و مدعّیانِ صاحب‌اختیاریِ «مقاومت»
*تاریخِ جهان، دادگاهِ جهان است (۱۱) «سن ژوست» و «روبسپیر» را آئینه عبرت دان
*هوشنگ عیسی بیگلو، آن «مرد آهسته»‌
*نشان‌دادنِ ضعف با خیانت یکی نیست داستان منافِ فلکی تبریزی
*تاریخ جهان، دادگاه جهان است (۱۰) ایده‌آلیسم آلمانی Deutscher Idealismus
*شب یلدا و انقلاب زمستانی Winter solstice
*دروغ «آیت‌الله العظمی» که خناق نیست
*سازمان سیا CIA و شکنجه با آب Waterboarding
* تاریخ جهان، دادگاه جهان است (۹) رمانتیسم قیامی علیه هنجارهای عصر روشنگری
*اتاق بی سقفِ «فارل ویلیامز» Room without a roof
*تاریخ جهان دادگاه جهان است ۸ شورشِ فلاخَن La Fronde
*ایده جوچه 주체사상
*آندره ریو سلطان والتز André Rieu King Of The Waltz
*رساله یهودا Epistle of Jude
*تاریخِ جهان، دادگاهِ جهان است (۷) انقلاب فرانسه Révolution française
*گفت و ‌شنود همنشین بهار با ایرج مصداقی در مورد «ابلاغیه چراغ خاموش» مسعود رجوی
*مجاهدین و رابینسون کروزوئه خراسانی
*تاریخ جهان دادگاه جهان است (۶)انقلاب آمریکا American Revolution
*مسعود رجوی و «پرچم»اش / از «جیم» تا «عین جیم»
*بارگشت دوباره ویلیام باتلر ییتس
*الله‌ قلی برای من دوست خوبی بود = گفتگو با ساسان سترگ دره شوری و حیدر جهانگیری
*تاریخِ جهان دادگاهِ جهان است (۵)
*زیگونروایزن (آوای کولی)
*سخنرانی تروتسکی در مکزیک در مورد محاکمات مسکو
*تاریخِ جهان، دادگاهِ جهان است ۴ عصر روشنگری The Age of Enlightenment
*گفتگو با شادی Разговор со счастьем
*تاریخِ جهان، دادگاهِ جهان است (۳) رنسانس Renaissance دوران گذار بین سده‌های میانه و دوران جدید
*داستان یهودیان بنی‌قُریْظه غبارآلود است
*گفت‌ و ‌شنود با دکتر کریم قصیم ۱ آزادیِ نظر را به بهایِ «احترامِ شخصی» نباید فروخت
*پاییز خودش نوعی بهار است
*تاریخ جهان دادگاه جهان است (۲) قرون وسطی فاصله میان دوران باستان و رنسانس
*رساله سه شیاد
*همنشین بهار.تاریخِ جهان، دادگاهِ جهان است دوران کلاسیک باستان Classical antiquity
*گروندریسه Grundrisse کشف حجاب می‌کند
*در دلِ هر «نفرین»ی «آفرین»ی‌‌ است
*ما برای چی زاده شدیم؟ همنشین بهار
*پیمان مولوتف ـ ریبن‌تروپ Molotov–Ribbentrop Pact
*کتاب الشفاء مشعلی فروزان در قرون وسطی
*تنها صداست که می ماند «من ماندگار نخواهم شد» «نیمای غزل» به میهمانی خاک رفت
*فراز و فرود علی زرکش در گفتگو با اسماعیل وفا یغمائی
*یوهانس کپلر Johannes Kepler طرحی نو در آسمان نجوم
*تیرباران چائوشسکو و همسرش
*اسپانیا و «قطعیتِ حکم دادگاه»اش
*خاطرات خانه زندگان (۳۲) ای چنگ ناله برکش و ای َدف خروش کن
*یکبار دیگر ماندلا
*سرنوشتم را با دست خویش می‌نویسم. یادی از نلسون ماندلا
*ایتوس، پاتوس، لوگوس/ Ethos , Pathos , Logos
*تاریخ همچون تانکی از روی سرِ ما می‌گذرد / خاطرات خانه زندگان (۳۱)
*غبارزدایی از آینه ها / بازجویی از سعید محسن
*Exit Strategy استراتژی خروج
*خاطرات خانه زندگان(۳۰) هر چیز و هر امری در «شدن» خود است که «حقیقت» می‌‌‌‌‌یابد.
*بچه‌ها دارند می‌میرند؛ ای که دستت می‌رسد کاری بکن
*غبارزدایی از آینه‌ها. دفاعيات پرشور شکرالله پاک نژاد
*کلاه آبی‌ها Blue Beret United Nations peacekeeping
*غبارزدایی از آینه‌ها ترور محمد مسعود و بازجویی خسرو روزبه
*غبارزدایی از آینه ها / بازجویی محمد حنیف‌نژاد
*ای روشنی صبح به مشرق برگرد / ای ظلمتِ شب، با من بیچاره بساز- خاطرات خانه‌ زندگان ۲۹
*آسیمیلاسیون Assimilation
*اینجا «جلجتا» ست، جائی که مسیح را به صلیب کشیدند (خاطرات خانه زندگان ۲۸)
*سیاست‌زدگی واگیر دارد
*عهدنامه گلستان و کارچاق‌کن آن گور اوزلی
*جان رالز و «پسِ پردهِ بی‌خبری» The veil of ignorance
*هستم آنکه هستم / اِهیِه اَشِر اِهیِه / אהיה אשר אהיה
*بادها می‌وزند و برگها فرو می‌ریزند. خاطرات خانه زندگان (۲۷)
*Ad Hominem ماه منطق در مُحاق سفسطه
*به من بگو ستارگان و ‏آفتاب دروغند ولی نگو که عشق وجود ندارد.
*یادی از ژنرال جیاپ و نبرد دین‌بین‌فو Điện Biên Phủ
*Loaded language آب و تاب دادن به زبانِ زبان بسته
*اسطوره اشرف (متن پیام مسعود رجوی، ۲۷ شهریور ۱۳۹۲)
*گفت‌و‌شنود با آقای ناصر‌رحمانی‌نژاد/ واقعیت تا چه اندازه واقعی‌ست؟
*خاطرات خانه زندگان (۲۵)
*به رهی دیدم برگ خزان...
پاییز خودش نوعی بهار است
*لئون فوکو و «آونگ»ش Foucault pendulum
*کمون پاریس طلایه دار انقلاب اجتماعی درقرن نوزدهم
*شبیخون به مجاهدین و «مقراضِ تیزِ تناقض»
*ژاله خون شد. هفده شهریور، آغازِ پایانِ رژیم شاه
* R2P (اصل حمایت و حفاظت)
*در انتهای غم همیشه پنجره ای باز است. پنجره ای روشن
*خاطرات خانه زندگان (۲۴) نامش بر برف نوشته بود. خورشید ذوبش کرد و آب آن را با خود برد.
*دکتر منوچهر هزارخانی و آقای ۹۹ درصد
*قطعنامه ۵۹۸، پذیرش آتش بس و عملیات فروغ جاویدان
*گذری به اسپانیا
*رؤيا خود نوعی زندگی است.
*تجربهِ رؤیاوَش وحی
* فرقه، و سینه زدن زیر عَلمِ ارتجاع
*کُفرِ یک دوران، دینِ دورانِ بعد است.
*دود از کُنده بلند می‌شود.- هوشنگ عیسی بیگلو، آن «مرد آهسته»‌
*با چنین فرهنگی چگونه می‌شود ایران را آزاد کرد؟
*وقتی چیز غریبی می‌شنویم، نباید پیشاپیش آن را رّد کنیم.
*انسان موجودی خاطره گرا است
*«شریعت» ، آخوندی و غیرآخوندی ندارد.
*طوطی جون می خوام برات قصه بگم - عباس رحیمی با غم ها و طوطی اش
*مسعود رجوی، «معّلم»ی که «مُبلّغ» شد
*جلیل شهناز، شهنواز تار ایران، به میهمانی خاک رفت.
*آیا «حسن روحانی» تغییر کرده است؟
*وحدتِ ظرف و مظروف، بی تضاد نیست
*کارمینا بورانا Carmina Burana - اسماعیل وفا یغمایی و سرود ای آزادی
*خاطرات خانه زندگان (۲۳)
*مادر معینی، چاووش شادی و امید
*ما پروردگان سفره استبدادیم
*ما همه «خر ژان بوریدان» یم.
*تب و تاب انتخابات، مسعود رجوی را هم گرفت.
*شب پره ها می آیند و می‌روند، آفتاب می‌ماند
*در باره نامه سرگشاده
صفحه روزگار، حرف حق را ضبط می‌کند
*میراث باستانی ایران در جای جای جهان
*خاطرات خانه زندگان (۲۲)
*داستان زندگی «جیرولامو ساوو نارولا»
*خاطرات خانه زندگان (۲۱)
*سیک‌رِدنی داک‌لاد خوروشووا- گزارش محرمانه خروشچف
*امام محمد غزالی و حس غریب نوروز
*خاطرات خانه زندگان و گزارش Хрущевخروشچف
*خاطرات خانه زندگان (قسمت بیستم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت ۱۹)- تاریخ ایران با افسانه و شایعه همراه است.
*یک مُشت دَری وَری On Bullshit
*ما همه از دَم، «پریود» یم.
*خاطرات خانه زندگان (۱۸)
*هر کسی در زندگیش «او»یی دارد
*خاطرات خانه زندگان (قسمت هفدهم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت شانزدهم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت پانزدهم)
*کلام بی صدای برف Silent Snow
*خاطرات خانه زندگان (قسمت چهاردهم)
مشکل جامعه ایران با گرفتن قدرت سیاسی حل نخواهد شد
*شاه و سمپوزیوم لیزر Laser Symposium
*خاطرات خانه زندگان (قسمت سیزدهم)
«مراد برقی» و «سرکار استوار» در زندان قصر
*قتلعام کاتین The Katyn massacre
*خاطراتِ‌ خانه‌‌ زندگان (قسمت دوازدهم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت یازدهم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت دهم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت نهم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت هشتم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت هفتم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت ششم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت پنجم)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت چهارم) درخت آلو را نمی‌شه به شمشاد پیوند زد.
*‌خاطرات خانه زندگان (قسمت سوّم)
*سخنرانی تاریخی یاسر عرفات در سازمان ملل (۱۳ نوامبر ۱۹۷۴)
*خاطرات خانه زندگان (قسمت دوّم)
*زندان=‌زنده دان، خاطراتِ خانه زندگان (۱)
*احمد قابل، ظریف جلالی و «گروه والعصر»
*کورش و سنگ‌نگاره مرد بالدار پاسارگاد
*استوانهٔ کورش Cyrus Cylinder «مانترا»ی خیال‌انگیز (+ویدیو)
*گروندریسه Grundrisse کشف حجاب می‌کند(+ویدیو)
*اریک هابسبام و سنّت های ساختگی
*پراودا ПРАВДАدم از پراودا می‌زند. (+ویدیو)
*پیاز، وجودی است بی تناقض. به یاد «ویسلاوا شیمبورسکا»
*حُکمِ قتل زندانیان سیاسی، «قیر»ی که بر سر نظام ریخت
*کشتار سال ۶۷ و سخنان هَشَلهَف
*وقتی می‌میریم چه چیزی با ما خواهد مرد؟
*من اینجا ایستاده ام و جز این کاری از من ساخته نیست.
*Standard Model of Particle Physics مُدِل استاندارد
*هر ادعّایی باید مُستند به مَدرک اثباتی باشد. (در مورد مقاله خانم عفت ماهباز)
*دکتر علی شریعتی و «آوف هه بونگ» Aufhebung + ویدئو
*حقِ‌‌ آزادی و «هی‌بی‌اِس‌کورپس» Habeas Corpus
*تاریخِ جهان، دادگاهِ جهان است (+ویدیو)
*Gracias a la vida گراسیاس آلا ویدا (+ترجمه ترانه به ۱۲ زبان)
*ویولتاپارّرا، مرسدس سوسا، گراسیاس آلاویدا (+ویدیو)
*دولت ویشی، گشتاپو و دارزدن رودلف هیلفردینگ (ویدیو)
*پرویز شهریاری و طناب دور زمین (ویدیو)
*پوراژِن چستوا، شکست پذیری و شکست باوری (ویدیو)
*صَلِّ عَلَی مُحَمَّد ، «سیمون هرش» خوش آمد ! تقویم تاریخ، اردیبهشت ماه
* اَرِه و اوره و شمسی کوره (ویدیو)
*شاهین نجفی و «حقِ تمَسخر» The Right to Ridicule (+ ویدیو)
*ماه به دیدار زمین می‌آید. Supermoon (+ویدیو)
*«سرزمینِ گوجه‌ هایِ سبز» و اعدام چائوشسکو (+ویدیو)
*تقویم تاریخ و نیمه پنهان ماه (+ویدیو)
*پرویز ثابتی و «ابراز تاسف» در گیومه
*سیروس نهاوندی، اسبِ تراوایِ ساواک (+ویدیو)
*زندان قصر، دادگاه ژیان پناه و داستان تجاوز به زندانیان سیاسی
*با تاریکی نمیشه سراغ تاریکی رفت
*سفره ۷ سین Haft-Seen در هتل اموات ( ویدیو )
*Bertolt Brecht برتولت برشت و اپرای صَنار سه شاهی (ویدیو)
*خدا و قوری کیهانی Bertrand Russell Interview
*برتراند راسل و «قوری»اش Russell's teapot
*آیا نوترینو، به گَردِ نور می‌رسد؟
*پرویز ثابتی Parviz Sabeti نمونه کامل یک پلیس سیاسی (+ویدیو)
*از چه چیز واهمه داری؟ من شو خایف ؟ (+ویدیو )
*والنتین، پوشکین، یوگنی‌ آنه ‌گین Evgeny Onegin
*تقویم تاریخ، رویدادهای ماه بهمن (+ویدیو)
*جنگ‌افروزان، مُرتجعین را قِلقِلک می‌دهند. (وبالعکس)
*تقویم تاریخ، رویدادهای ماه دی (+ویدیو)
*سخنرانی استالین ۱۱ دسامبر ۱۹۳۷ Речь Сталина
*شورشِ نان در تهران
*تقویم تاریخ، رویدادهای ماه آذر (+ویدیو)
*Rafiq Tağı «رافق‌تقی» ‌و‌ قصّهِ‌ هولناکِ‌ ارتداد (+ویدیو)
*آنتی‌تزِ اشرف، در خودِ اشرف است.
*آوایِ کولی، زیگونروایزن و قتل‌عامِ سال ۶۷
*تقویم تاریخ: رویدادهای ماه آبان (+ویدیو)
*R2P و آخرین سخنرانیِ معمر قذافی (+ویدیو)
*نگاهی به ۳۰۰ سنگ قبر. نیستی، آبستن هستی است.(+ویدیو)
*امیرکبیر و «جِّنِ» جُدَری
*دستخط امیرکبیر، به یادِ استاد ایرج افشار آن مردِ آهسته (+ویدیو)
*نامه هایِ جَعلی یزدگرد ساسانی و عُمَربن خطّاب (+ویدیو)
*دکتر محمود حسابی و جعلیات اینترنتی (+ویدیو)
*عباس شهریاری جاسوس ۱۰۰۰ چهره ساواک (+ ویدیو)
*۱۱ سپتامبر و بن لادنِ پنتاگون (+ ویدیو)
*سرلشگر قرنی از کودتا تا ترور (+ ویدیو)
*رّد پای علمای اعلام بر سنگ قبر ستارخان
*ترور سپهبد رزم آرا در مسجد سلطانی
*آخوند مُحقّق کَرکی، عَلمدار تشّیع صفوی
*عملیات پنجه عقاب Operation Eagle Claw
*کلکم راع و کلکم مسئول؛ اسیرکُشی سال ۶۷ و سخنان آقای اردشیر امیرارجمند
*مقام صدیقی تنها راستگویی در قول و عمل نیست
*کمون پاریس ، تنها به پاریس مربوط نمی‌شود
*خوزه مارتی پیامبر استقلال و مبشر انقلاب در آمریکای لاتین (ویدئو)
*از Srebrenica سربرنیتسا تا بغداد
*منوچهر سخایی و آن «پرستو» که دشنه آجین شد.
*آوریل سیاه اشرف و نقش اشغالگران عراق
*ریزوم ، خاک و ُخل دارد
*امام محمد غزالی عزیز است اما نوروز از او عزیزتر
*سفره هفت سین در هتل اموات‌
*کتاب سبز قذافی، تو زرد از آب درآمد
*وقت آن است که چشم فتنه کور شود ! (گرد و خاک در مجلس ایران)
*روز والنتین ، پالی‌آمِری polyamory و ، «عشق» ضربدری
*کويکی با یک تیر چند نشان می‌زند
*پرویز ثابتی، مقام امنیتی ابرو کمانی
*ستمگران از ما عبور نخواهند کرد.
*خودکشی دردی را دوا نمی‌کند. ( علیرضا پهلوی از کاخ سعدآباد تا بوستون)
*یک بار دیگر تقی شهرام
*« دین‌خو » بود اما، پرسش ‌‌ستیز و ستم ‌پذیر نبود.
*مُشک آن است که خود ببوید، نه آن‌که «هابرماس» بگوید
*«مُدل استانداردِ» فیزیک ذرّات ، قصه‌ای ناتمام
*گلهای صحرائی را همیشه رایحه ای دل انگیز است، یادی از روشنک (گوینده برنامه گلها)
*من به گوش تو سخن های نهان خواهم گفت...
*«طرح عظیمِ» استیفن هاوکینگ - خدا، وِل مُعطل است !
*مرگ، دوست انسان است و هرگاه رسید قدمش مبارک باد.
*سلام بر دکتر علی جوان
ليزر گازی، مي‌توانست سال ۱۹۳۰ اختراع شده باشد
*سال ۶۷ در عملیات فروغ جاویدان (مرصاد)، ۳۰۱ زندانی سیاسی به خاک افتادند
*آشکار‌سازی با پنهان‌سازی همراه است. (خطانامه تاج زاده و، اسیر کُشیِ سال ۶۷)
*«اشترن» و «ایرگون» در «دیر یاسین»
*نمی توان بر پرسش و نقد، دهنه زد. (آقای کروبی و قتلعام سال ۶۷)
*سرود زیبای «ای رقیب»
که‌س نه‌ڵێ کورد مردوه‌، کورد زیندوه‌
*انتشار اسناد قتلعام کاتین
چراغ حقيقت در طوفان کشمکش‌ ها نخواهد مُرد
*قرقیزستان و، پدیده «خستگی پنهان»
*شب، هاوانا می‌رقصد...
« کامیلو سینفوئگوس » یکی از معماران انقلاب کوبا
*دانشنامهٔ آزاد ویکی‌پدیا Wikipedia و حق مقدّس ویرایش
*گويای حکايتی‌ ست آن شمع خموش / خودکشی «منصور خاکسار»
*شعر «مارتین نیمولر»
وقتی مرا گرفتند، صدای احدی در نیآمد.
*دکتر جلال صمیمی، کاشف سرچشمه های پرتو گاما در هاله ی کهکشان
*در بلوچستان بلوچی بود نامش دادشاه...
* آیا « عبدالمالک ریگی »، جا پای « دادشاه » می‌گذارد؟
*طفلِ جان و شیرِ شیطان به یاد «دکتر محمد رضا عاملی تهرانی»
*روز عشاق و، «عشق خرمگس» ! (ای عشق همه بهانه از توست...)
*این یک پیپ نیست، تصویری از یک پیپ است (یادی از زندان شاه و یدالله خسروشاهی ...)
*مهندس بازرگان و کتاب «سیر تحول قرآن» (با خدا و خرافات هر جنایت و فریبی ممکن است)
*از دار دنیا یک زن حلال داشتیم، آن را هم آقای خمینی حرام کرد!
*برف نو ، برف نو ، سلام، سلام
*«عالیجناب خاکستری» تاقچه بالا می‌گذارد!
*در برابر زره‌پوش‌ها چگونه از خود دفاع کنیم ؟
*درگذشتِ آیت‌الله منتظری و گوشه کنایه‌های مقام معظم رهبری
*راستی کمان در کژی است. آیت‌الله منتظری، خون دو فروهر و «قاعده درأ»
*«تبَر به دستان در عراق» سر برخود تصمیم نمی‌گیرند.
*مسئلهِ مجاهدین به «غیرمجاهدین» هم مربوط است.
*صورتي‌ در زير دارد آنچه‌ در بالاستی، پیام نوروزیِ «شیمعون پرس»
*همه عمربرندارم سر از این خمار مستی
آیا خدا نیز، با «نرینه غاصب» کنار آمده است؟
*هرچه در ديگ است به چمچه مي آيد. کنفرانسِ «دوربانِ ۲» و، آقای اوباما
*آیت الله منتظری بی شیله پیله است، امّا...
*مسیح ِ باز مصلوب - یادی از الله قلی جهانگیری ، آن جان شیفته
*عاقبت، از ما غُبار مانَد، «گاست» و «هایزر» و «گوادلوپ»، آن «آلاچیقِ کنارِ دریا»
*«حاج محمد شانه‌چی» بخشی از تاریخ معاصر ایران بود.
*«مِه‌بانگ» BIG BANG و بزرگ‌ترین آزمایشِ علمیِ تاریخِ بشرّیت
* ما قربانيانی هستيم که جامه جلّاد پوشيده ايم. به یاد « محمود درویش »
*گاهی بايد کلمات در خدمتِ پوشاندن واقعّيات باشد. (داستانسرایی در مورد قتل‌عام سال ۶۷)
*سفره هفت‌سین در هتل اموات
*سرود «خمینی ای امام» به مجاهدین ربطی نداشت
*ادیت پیاف Edith Piaf ، گُنجِشَکَکِ اَشی مَشی
*دادگاه‌ پوئک و «نشست ژوئن ۲۰۰۱ در اشرف»
*سفره هفت سین در هتل اموات‌
خدا نکند که خدا مرده باشد...
*ابوذر...چی شده مادر؟ ...چرا می لنگی؟
*مسیح ِ باز مصلوب - [یادی از الله قلی جهانگیری ، آن جان شیفته]
*در کوچه باغ های عشق ، َبلا می باَرد. یادی از شکرالله پاک نژاد، شعور سياسي اجتماعي جنبش آزاديخواهي مردم ايران (بخش دوم)
*ای عشق چهره آبی ات پيدا نيست. یادی از شکرالله پاک نژاد ، شعور سياسي اجتماعي جنبش آزاديخواهي مردم ايران (بخش نخست)
*سیاست پدر و مادر ندارد
*تو قلب بیگانه را می شناسی ، زیرا که در سرزمین مصر بیگانه بوده ای
یادی از احمد غفارمنش
*شب ُسرودش را خواند، نوبت پنجره هاست / گفت و شنود با نويسنده کتاب « نه زیستن نه مرگ »