پاپ بزرگ واتیکان دستک تنبک به راه نمی اندازد
اشرف علیخانی (ستاره)

 
یکی از مهمترین و بهترین ویژگیهای سال نوی میلادی اینست که مردم در جشن سال نو فقط به « همدیگر » کادو و هدیه می دهند و از ته دل شاد و مسرورند. قرار نیست به «کشیش ها» باج بدهند و یا گاو و گوسفند و شتر را سر بریده و برای «خدا» نذر و نیازش کنند. مردمی که جشن سال نوی میلادی را برگزار میکنند اصولاً  کلک و ریا در کار و بساطشان نیست و دنبال عناوین و نصب مدال و شهرتهایی مثل حاجی و... نیستند.
همگی ساده و صمیمانه با هر امکاناتی که دارند شادی می کنند و جشن می گیرند و شادمانه به هم تبریک می گویند. مهم نیست که طرف مقابلشان چه عقاید دینی داشته باشد و چه شاخه و فرقه ای باشد... در هرجایی دوستانه با هم خوش و بش میکنند و کارت پستال اینترنتی می فرستند و در واقعیت هم (در کشورهای خارجی) تا به هم میرسند در اداره و خیابان و مترو و کافه و رستوران و هرجای دیگر، بهمدیگر تبریک می گویند و لب هایشان می خندد و  در صلح و آرامش هستند.
 
من البته شخصاً به موضوع تاریخ میلادی و ریشه ی مذهبی اش اعتقادی ندارم چون تولد یک آدم نمی تواند و نبایستی مبدأ تاریخ دنیا باشد چون چه بسا آدمهای دیگری که اعتقادی به مذهب آنها یا هیچ مذهب دیگری ندارند و بهمین دلیل نمیتوان تاریخ یک شخص بخصوص را مبدأ و آغاز سال تعیین کرد اما بحث مهم و نکته ی جالب سال نوی میلادی همانا شادمانی ها و صمیمیت ها و دوستی های خالص و زلال و بی ریایی و بی پیرایگی آنست که همین ویژگیهاست که توانسته همه ی دلها را جذب خود کند و  مهر بپراکند تا دستها به گرمی به هم داده شود و  غریبه ها دست هم را بفشارند و لبخند بزنند و به هم شادباش بگویند.
 
در این میان ، لااقل پاپ بزرگ واتیکان برای اخاذی از مردم  یا برای گسترش اتورینه ی خود ، دستک تنبک به راه نمی اندازد و کشیش های فرقه های مختلف مسیحی نیز دیگران را تهدید و نکوهش نمی کنند و آزار نمی دهند و قصد هدایت هیچکسی را به راه خویش ندارند.  نه تبعیض و جنگی به راه می اندازند و نه چشم و همچشمی و رقابتی هست.
 
همه چی در نهایت دوستی و شادی و مهربانی و بی ریایی است. جشن متعلق به همه ی مردم است. یعنی متعلق به کل مردم جهان. هرکس که دلش بخواهد! هرکس که با شادمانی در آشتی باشد! هر کس که به زندگی بها بدهد! همه و همه....
 
از نظر معنوی ، صداقت و بخشندگی و گشاده دستی را باید از این جشن و سال نوی میلادی آموخت که فرقی بین معتقد و غیر معتقد نمی گذارد و مردم همه همدیگر را شاد و خوشنود و شادکام می خواهند و همه جا  را با رنگ عشق و رنگ بی ریایی و پاکی یعنی قرمز و سفید می آرایند و حتی پاپا نوئلشان هم پیرمردی مهربان است همرنگ با همان رنگهای عشق و بی ریایی با خورجینی از کادو برای همه ی بچه ها.
 
برای پاپا نوئل مهربان، مهم نیست که پدر آن بچه پروتستان است یا ارتودوکس یا کاتولیک و یا حتی بدون مذهب و چه و چه و چه... با سوابق سیاسی  خانوادگی هیچکسی هم کاری ندارد و همه ی کودکان را جزو بچه های خود می شمارد. برایش مهم نیست که یک بچه با عقد مذهبی-رسمی متولد شده یا بدون عقد مذهبی-رسمی . برای پاپا نوئل بچه ها همه پاک و معصوم و دوست داشتنی هستند. خط کش و شاقول حلالزاده-حرامزاده ندارد و نمی خواهد که داشته باشد ! چراکه می داند این مسائل جز آسیب زدن به روحیه و فکر و جان و روان کودکان هیچ فایده ای ندارد و اصولاً تمام کودکان بیگناهند بویژه اینکه در نحوه ی تولد خویش نقش و مسئولیتی نداشته اند و بدیهی است که هیچکسی در مورد تولد خود حق انتخابی ندارد. رنگ و نژاد هم برایش مهم نیست. پاپانوئل مهربان و نازنین، زیر انبوه ریش سپیدش، یک لبخند گرم و زیر انبوه ابروهای سپیدش هم یک نگاه پر مهر و  پر عطوفت دارد. شکم گنده اش هم ما بزرگترها می دانیم که پر از پیه و دنبه نیست! بلکه چیزی مثل یک بالشتک کوچک است! پاپانوئل صدقه نمی دهد! کادو می دهد. فدیه برای رفع بلا و کسب حاجتش نمی دهد بلکه هدیه های غافلگیرکننده و شورانگیز را هدیه می آرد. ارابه ی پاپانوئل دوست داشتنی هم، از دل طبیعت است. گوزنهای زیبا و چابک جنگل.
 
بیش از این چه می خواهیم؟ همه ی قشنگی ها یکجا جمع هستند. پس همه می توانیم شاد باشیم و شادی بگسترانیم و شادمانی و بهترین زندگی را برای تک تک انسانهای جهان آرزو کنیم و برای تحققش کوشش نمائیم. بنابراین پیش بسوی سال نوی شاد و عشق آفرین که سرما و یخزدگی را به گرمی و مهر تبدیل می کند و  زمینه ی فرا رسیدن سال نوی طبیعت را مژده می دهد. جشنی که می گوید: شاد باشید که بهار دلربا در راه است! زنده باد شادی در هر چهار فصل سال و زنده باد بهار و نوروز و جشن زایش طبیعت. همراه با شکوفه های رقصانش با نوای هر نسیم. زنده باد زندگی و صفا و مهر و راستی.
سال نوی میلادی بر همگان شاد و خجسته و پیروز
ستاره.تهران (اشرف علیخانی)

منبع:پژواک ایران


اشرف علیخانی (ستاره)

فهرست مطالب اشرف علیخانی (ستاره) در سایت پژواک ایران 

*از ما بهتران [2020 Aug] 
* دلیل نیاز جمهوری اسلامی به برگزاری مراسم عزاداری  [2020 Aug] 
*سياستهايى كه ريشه در شارلاتانيسم دارند [2019 Aug] 
*حكم دادگاه فردا  [2019 May] 
*آقاي خامنه‌ای بايد ديه بدهد!  [2019 May] 
* گلبوته  [2019 May] 
[2019 Apr] 
*به ظاهرش نگاه نکن!  [2017 Aug] 
*حضور زنان در مدیریت سیاسی!؟ دروغی بزرگ‎ [2017 Feb] 
*مردم تهران پس از فاجعه‌ی پلاسکو [2017 Jan] 
*دوستی ِ تفاوتها [2016 Jul] 
*کسی به جلاد التماس نمی‌کند [2016 Jun] 
*تسلیت و تعظیم در برابر مادری از تبار ِ عشق و شکیبایی: مادر صونا‎ [2016 Jan] 
*«شب شکن»  [2015 Jul] 
*کوتاه. مختصر. همین (در ممنوعیت پوشیدن شلوار جین) [2015 Jun] 
*زندایی بچه دار نمی شد اما وجودش پر از عشق بود [2015 May] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت هشتم [2015 May] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت هفتم [2015 Apr] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت ششم [2015 Apr] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت پنجم [2015 Apr] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت چهارم [2015 Mar] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت سوم [2015 Mar] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت دوم [2015 Mar] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت اول [2015 Mar] 
*پاپ بزرگ واتیکان دستک تنبک به راه نمی اندازد [2014 Dec] 
*رکسانا [2014 Dec] 
*عطر شکوفه های درخت به [2014 Dec] 
*نادره افشاری سرو آزاده ای که پیش هیچکس سر خم نکرد [2014 Nov] 
*محصورم نکنید! [2014 Aug] 
*آی زندانبان! [2014 Jun] 
*زن ستیزی ممنوع ! [2014 Apr] 
*فرهنگی تا گلو در باتلاق  [2014 Mar] 
*نامهء سرگشاده به دادستان تهران آقای عباس جعفری دولت آبادی [2013 Dec] 
*رضا حیدرپور پزشک دلسوز و مهربان بهداری اوین را آزاد کنید [2013 Nov] 
*سنگسار و شلاق در شعر شعرا هم هست! [2013 Sep] 
*ماندن مجاهدین در کمپ اشرف یا لیبرتی [2013 Sep] 
*سرکش ترین ستاره [2013 Sep] 
*من هرگز آنها را عفو نمیکنم [2013 Aug] 
*روزگار چون شکر ، شوخی تلخی بود [2013 Jul] 
*مطالبات زندانی سیاسی پیشین از داخل ایران [2013 Jun] 
*مجاهدین خلقی که در زندان اوین شناختم و دیگر مجاهدین خلق [2013 Jun] 
*مجاهدین خلقی که در زندان اوین شناختم و دیگر مجاهدین خلق  [2013 Jun] 
*جنون قدرت در سیاست [2013 May] 
*به شعور مردم احترام بگذارید [2013 May] 
*سیزده بدر پارسال در اوین [2013 Apr] 
*ای مخاطب ناشناس! مدد رسان و یاری کن [2013 Mar] 
*"با تو بسیارم رفیق" [2013 Feb] 
*دردهایی که کشیدیم و خونهایی که گریستیم‎ [2013 Jan] 
*خطاب به روشنفکران و آزادیخواهان پر مدعا [2012 Dec] 
*به نام عشق . به نام آزادی [2012 Sep] 
*یکشنبه ها می آیند و می روند [2012 Sep]