سياستهايى كه ريشه در شارلاتانيسم دارند
اشرف علیخانی (ستاره)

به استناد تمام شواهد و واقعيتهاى موجود و حاكم در جامعه كه هر ايرانى داخل كشور، با گوشت و پوست و استخوانش لمس ميكند، گاهى رخدادى و يا تصميمى رسانه اى ميشود كه درجه ى ارتجاع و انحطاط سياست هاى حاكمان نظام اسلامى در ايران را بيش از پيش به نمايش عموم جهانيان ميگذارد. 
در هفته ى جارى، و در ميان انبوه خبرهاى هميشه تلخ مربوط به ايران دو خبر لابلاى اخبار مهم كمرنگ بنظر رسيد و يا اصلأ به چشم نيامد، درحاليكه بن مايه ى قابل اهميتى داشت و دارد.
خلاصه ى خبر اول كه از خبرگزارى ايسنا منتشر شده، چنين است:
"وزارت دادگسترى ايران اعلام كرده است كه روز ١٢ مرداد كه همزمان با سالروز ازدواج على ابن ابيطالب امام اول شيعيان، با فاطمه دختر پيامبر اسلام است، هيچ حكم طلاقى در ايران ثبت نميشود.".
در اين خبر آمده كه "به تمام دادگاه هاى خانواده دستور داده شده كه در روز ١٢ مرداد هيچ واقعه ى طلاقى را ثبت نكنند".
 
اين تصميم و دستور، احتمالأ براى سالهاى آينده بصورت قانون درخواهدآمد، همانند بسيارى ديگر از قوانينى كه نه جنبه ى عقلانى دارد و نه حتى كمترين فايده و تاثيرى!
اما نكته اى كه حائز اهميت است، اينست كه وزير ورزش و جوانان (كه پيشنهاد دهنده ى اصلى اين طرح بوده)، وزير دادگسترى، رئيس قوه قضاييه و ديگر وزرا و مسئولين تا بالاترين سطح كه رهبرى است،  چرا بجاى پرداختن به حل معضلات اجتماعى، چنين تصميمات مضحك و درعين حال بيفايده اى ميگيرند؟
آيا ثبت نشدن طلاق در ١٢ مرداد، براى پيشگيرى از ميزان بالاى نرخ طلاق است؟ آيا فقط براى احترام به على ابن ابيطالب و فاطمه دختر پيامبرست؟ آيا براى خودشيرينى كردن در بين جوامع اسلامى است؟ آيا براى هرچه بيشتر فاصله انداختن بين شيعه و سنى است؟ آيا براى اينست كه زوجين با يك روز تاخير در ثبت طلاق، فرصتى بيابند و شايد از طلاق پشيمان شوند؟ آيا براى استراحت دادن به قضات دادگاه هاى خانواده است؟ واقعأ دليل اصلى اين تصميم و حكم، چيست؟؟
در جامعه اى كه باز بنا به نقل خود رسانه هاى داخل ايران(همشهرى) در هر ساعت ٢٠ طلاق رخ ميدهد، ثبت نشدن طلاق در "يك روز خاص" چه فايده اى دارد؟ بخصوص اينكه اساسأ "ثبت طلاق " با "صدور حكم طلاق" دو موضوع جداگانه هستند، به اينصورت كه ابتدا قضات حكم را صادر ميكنند و بعد از طى مراحل ادارى به ثبت دفترى - محضرى، و شناسنامه اى ميرسد. درواقع طلاق پيش از ثبت شدن، رخ داده و تمام شده؛ فقط مانده به ثبت برسد!
 
اگر از عوارض متفاوت از هم پاشيدگى زندگى ها بگذريم ( بگذريم؛ چون در اين حكومت كسى مسائل عاطفى و بحران هاى روانى زوجين پس از طلاق، بحران هاى گوناگون براى فرزندان طلاق، مشكلات خانوادگى و اقتصادى زنان پس از طلاق، و ديگر مسائل را درك نميكنند!) اما چرا رهبر جمهورى اسلامى كه علاقه و اصرار زيادى براى رشد جمعيت و ايجاد ٢٠٠ ميليون شيعه ى ايرانى دارد، و ديگر مسئولين حكومت اسلامى لااقل حتى براى تأمين همين علاقه به افزايش جمعيت، تصميمات اساسى و عقلانى براى جلوگيرى از فروپاشى خانواده ها نميگيرند و در اين رابطه هيچگونه اقدام مثبتى نميكنند؟ 
چرا فقر را كه ريشه ى اصلى طلاق هاست، روز به روز گسترش ميدهند؟
چرا به بهداشت روانى و سلامت فكرى جامعه اينقدر بى توجهى ميكنند؟ چرا با به صلابه كشيدن زنان و افزايش نابرابرى بين زن و مرد ، خانواده ها را از درون گرفتار تنش ميكنند؟ چرا به فراگير شدن اعتياد و توزيع مواد مخدر حتى در دبستانها، دامن ميزنند؟ چرا بيكارى را در تمام سطوح و بين تمام اقشار جامعه افزايش ميدهند؟ (البته بجز قشر خودشان).
و ده ها چراى ديگر؛ كه پاسخش نيز مشخص است؛ اينكه: مسئولين جمهورى اسلامى فقط براى غارت ملت آمده اند!
 
و حال به خبر دوم بپردازم كه طنز تلخيست باورنكردنى منتها واقعيت سقوط فرهنگى و فكرى را نشان مى دهد.
خانم زهره الهيان، نماينده ى پيشين مجلس شوراى اسلامى كه از قضا پزشك هم هست، در توييتر با كلى آفرين گويى و خوشحالى، نوشته است كه :"گروهى از زنان دانشجوى دانشگاه صنعتى شريف كمپينى راه انداخته اند و تصميم دارند هر كدام ده فرزند داشته باشند و از بچه هاى همديگر هم مراقبت كنند".
نگارنده از كم و كيف چنين كمپينى بيخبرست، اما ايجاد چنين كمپينى؛ حتى فقط "فكر راه اندازى چنين كمپينى" حاكى از نهايت بيفكرى، بيخردى، و مهمتر از همه توهين به زنان دانشجو بطور اخص و  تمام زنان ايران و جهان بطور اعم است.
اين توييت و اين كمپين (كه آرزو دارم نه راه اندازى شده باشد و نه هرگز راه اندازى شود) در اولين نگاه،  اين ذهنيت را بدست ميدهد كه زن براى زاد و ولد كردن و توليدمثل است و زاييدن بچه مهمترين شاهكار و هدف و وظيفه ى زنان است. 
گرچه يكى از بزرگترين و ماندنى ترين عشق ها، عشق به فرزند است اما در جامعه اى كه در هر ساعت ٢٠ طلاق رخ ميدهد و طبق آمار از تيرماه سال گذشته تاكنون  نزديك به ١٧٦ هزار مورد طلاق ثبت شده است، آينده ى اين فرزندان ده تايى از اين دانشجويان كه هيچ تضمينى براى پايدارى ازدواجشان وجود ندارد، چه خواهدبود؟؟ 
تشويق به ازدواج و تشويق به توليد ده فرزند، آنهم در شرايطى كه دانشجو پس از فارغ التحصيلى نه كار و شغلى دارد كه بتواند زندگى اش را تأمين كند، و با افزايش ٩٢ درصدى قيمت مسكن، نه مسكن مناسبى، و با تورم كمرشكن و نابودگر اجناس و كالاها، نه خوراكى و نه پوشاكى ! 
واقعأ اين تصميم ها و تشويق ها از كدام انگيزه ناشى ميشود؟؟ با كدام عقل جور درمى آيد؟
آيا كار يك دانشگاه به اينجا رسيده كه چنين الگويى براى جامعه باشد؟
وقتى طرز فكر پزشك و استاد و دانشجوى ما اينگونه باشد، چه توقعى بايد داشت از زنان و دخترانى كه به هر دليل تحصيلات ندارند و يا در شهرهاى دور و محروم از رشد و ترقى فرهنگى ، با هزاران مشكلات جسمانى و اقتصادى در خانواده، بخاطر ناآگاهى خود و همسرشان دچار حاملگى هاى متعدد مى شوند!؟ 
 
در پايان، از تمام هموطنانم بويژه آنهايى كه به هر طريق توان و امكان اقدامات مثبت و سازنده دارند، خواهش ميكنم به مشكلات پزشكى زنان در استانهاى سيستان و بلوچستان و كردستان، توجه فورى مبذول دارند، و براى رفع مسائل درمانى و پزشكى زنان در اين خطه ها اقدام نمايند؛ چراكه در شهرهاى اين استانها غالبأ نه "پزشك متخصص زنان" وجود دارد (فقط پزشك عمومى هست) و نه بيمارستانها و آزمايشگاه هاى تخصصى، و نه حتى بيمه ى تأمين اجتماعى يا ساير بيمه ها از سوى پزشكان مطب ها يا درمانگاه ها، پذيرفته ميشود. پاسخ پزشكان و بيمارستانها چنين است: " با بيمه قرارداد نداريم!". در شهرهاى محروم و غير مركزى زنان براى ساده ترين تست هاى پزشكى ناچارند با صرف هزينه ى هنگفت به مراكز استانها مراجعه كنند. و چون اوضاع اقتصادى بسيار بد است،  بهمين خاطر در اغلب موارد از آزمايش و مراجعه به پزشك باز ميمانند يا دير مراجعه ميكنند و به سلامتى شان آسيب جدى وارد ميشود. 
چقدر دلم ميخواهد فرياد بزنم: آيا كسى هست به داد اين محرومان برسد؟؟؟ 
گرچه ميدانم اين خودمانيم كه بايد به داد خود برسيم و خود و هموطنانمان را از اين نكبت و فلاكت رهايى بخشيم. 
 
اشرف عليخانى (ستاره) 
٩ مرداد ١٣٩٨
 
 
 
 

منبع:پژواک ایران


اشرف علیخانی (ستاره)

فهرست مطالب اشرف علیخانی (ستاره) در سایت پژواک ایران 

*از ما بهتران [2020 Aug] 
* دلیل نیاز جمهوری اسلامی به برگزاری مراسم عزاداری  [2020 Aug] 
*سياستهايى كه ريشه در شارلاتانيسم دارند [2019 Aug] 
*حكم دادگاه فردا  [2019 May] 
*آقاي خامنه‌ای بايد ديه بدهد!  [2019 May] 
* گلبوته  [2019 May] 
[2019 Apr] 
*به ظاهرش نگاه نکن!  [2017 Aug] 
*حضور زنان در مدیریت سیاسی!؟ دروغی بزرگ‎ [2017 Feb] 
*مردم تهران پس از فاجعه‌ی پلاسکو [2017 Jan] 
*دوستی ِ تفاوتها [2016 Jul] 
*کسی به جلاد التماس نمی‌کند [2016 Jun] 
*تسلیت و تعظیم در برابر مادری از تبار ِ عشق و شکیبایی: مادر صونا‎ [2016 Jan] 
*«شب شکن»  [2015 Jul] 
*کوتاه. مختصر. همین (در ممنوعیت پوشیدن شلوار جین) [2015 Jun] 
*زندایی بچه دار نمی شد اما وجودش پر از عشق بود [2015 May] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت هشتم [2015 May] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت هفتم [2015 Apr] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت ششم [2015 Apr] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت پنجم [2015 Apr] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت چهارم [2015 Mar] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت سوم [2015 Mar] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت دوم [2015 Mar] 
*«رزیتا» در ترکیه! قسمت اول [2015 Mar] 
*پاپ بزرگ واتیکان دستک تنبک به راه نمی اندازد [2014 Dec] 
*رکسانا [2014 Dec] 
*عطر شکوفه های درخت به [2014 Dec] 
*نادره افشاری سرو آزاده ای که پیش هیچکس سر خم نکرد [2014 Nov] 
*محصورم نکنید! [2014 Aug] 
*آی زندانبان! [2014 Jun] 
*زن ستیزی ممنوع ! [2014 Apr] 
*فرهنگی تا گلو در باتلاق  [2014 Mar] 
*نامهء سرگشاده به دادستان تهران آقای عباس جعفری دولت آبادی [2013 Dec] 
*رضا حیدرپور پزشک دلسوز و مهربان بهداری اوین را آزاد کنید [2013 Nov] 
*سنگسار و شلاق در شعر شعرا هم هست! [2013 Sep] 
*ماندن مجاهدین در کمپ اشرف یا لیبرتی [2013 Sep] 
*سرکش ترین ستاره [2013 Sep] 
*من هرگز آنها را عفو نمیکنم [2013 Aug] 
*روزگار چون شکر ، شوخی تلخی بود [2013 Jul] 
*مطالبات زندانی سیاسی پیشین از داخل ایران [2013 Jun] 
*مجاهدین خلقی که در زندان اوین شناختم و دیگر مجاهدین خلق [2013 Jun] 
*مجاهدین خلقی که در زندان اوین شناختم و دیگر مجاهدین خلق  [2013 Jun] 
*جنون قدرت در سیاست [2013 May] 
*به شعور مردم احترام بگذارید [2013 May] 
*سیزده بدر پارسال در اوین [2013 Apr] 
*ای مخاطب ناشناس! مدد رسان و یاری کن [2013 Mar] 
*"با تو بسیارم رفیق" [2013 Feb] 
*دردهایی که کشیدیم و خونهایی که گریستیم‎ [2013 Jan] 
*خطاب به روشنفکران و آزادیخواهان پر مدعا [2012 Dec] 
*به نام عشق . به نام آزادی [2012 Sep] 
*یکشنبه ها می آیند و می روند [2012 Sep]