هموطنان بی مسئولیتی که در برابر امام جماران به امامزاده ی کاخ سفید دخیل بسته بودند یتیم شدند
علی شاکری زند

دونالد ترامپ میلیاردر روانپریشی که با نیروی بزرگترین قدرت اقتصادی و نظامی جهان بشریت را تهدید می کرد با رأی مردم آمریکا به پایان سناریوی خطرناک خود رسید. در حالی که او اعلام کرده که هنوز هم حاضر نیست کاخ سفید را ترک کند، مردم آمریکا با هلهله و اشک شادی بدرقه ی او از مقر حکومتش را، ولو به زور مأموران اجرا باشد، آماده می کنند.

ترامپ که علائم جنون عظمت طلبی و بریدگی از عقل در همه ی سخنان و حرکات او، حتی در آراییش ظاهری او، نمایان بود و همه ی ناظران داخلی آمریکا و بیشتر دست اندرکاران جهان از همان نخستین روزهای ریاست جمهوری اش به سرعت به عدم تعادل روانی او پی برده بودند، سرانجام با ارتکاب خطاهایی عمده و غیرقابل انکار در برابر اکثریت ملت آمریکا رسوا و با رأی آنان کنارزده شد.

یکی از نخستین کارهای او کوشش در لغو قانون بیمه های اجتماعی حداقل باراک اوباما بود که برای نجات بینواترین قشرهای جامعه ی آمریکا از عدم امکانات درمانی وضع شده بود. او با نهایت لجاجت همه ی کوشش خود را برای تحقق این هدف غیرانسانی بکاربرد و آنچه سرانجام از پیشبرد این کار از سوی او جلوگیری کرد رأی منفی مراجع قضایی بود. یکی دیگر از اعمال تبهکارانه ی او جداساختن هزاران تن از فرزندان از مادران در خانواده هایی بود که از مرز مکزیک وارد خاک آمریکا شده بودند و پس از آن که زیر فشار نهادهای قانونی کشور این تصمیم او ملغی شد صدها تن از آنان نتوانستند مادران خود را بازیابند.

او که از همان ابتدای کار خود گرمایش جو زمین را، به رغم نظر صدها کارشناس و مراکز علمی بسیار که ده ها سال درباره ی آن پژوهش کرده و خطرات وخیم ادامه ی آن را به انسانیت و مسئولان سیاسی جهان گوشزد کرده بودند، با لحنی جاهلانه و ابلهانه انکارمی کرد، و تعهد کشور خود به مشارکت در مبارزه با آن را که در پیمان 2015 پاریس داده شده بود شکست، پیوسته همین رویه را در همه ی امور حساس دیگر جهان و کشور خود دنبال کرد و نشان داد که مورد جو زمین یک خطای تصادفی در دید او نبوده بلکه از یک عقل معیوب و روحیه ی ناسالم اجتماعی و سیاسی سرچشمه می گرفته است. همین بیگانگی او با علم و دستاوردهای آن و عدم مسئولیت نسبت به دیگران، که خمینی و پیروان او را به یاد می آورَد، و همین عدم احساس مسئولیت در برابر اخطارهای کارشناسان در برابر خطرها نیز سبب شد که با ظهور همه گیری ویروس کووید 19 نیز او با مشتی شعارهای عامیانه از این قبیل که «این ویروس چینی هاست، چیزی نیست می آید و می رود و ما می مانیم»، در برابر خطر آن چندان انفعال نشان داد که کشور او، به رغم برخورداری از بزرگترین اقتصاد جهان و پیشرفته ترین مراکز علمی و پزشکی، با مرگ و میری به تعداد 230000 نفر، بیشترین قربانی به نسبت جمعیت خود در جهان را داد.

او، از آنجا که تحصیلات چندانی ندارد و جز در تجارت و ساخت و ساز که همیشه کار او بوده و بازی در نمایش های تلویزیونی در هیچ عرصه ی دیگری از دانش و تجربه برخوردار نیست، بیشتر و تنها می توانست اقشار عامی، عقب مانده و متعصب تر جامعه را جلب کند که با سخنانی میان تهی و بدور از استدلالات کارشناسانه جلب می شوند؛ درست مانند هواداران خمینی در ایران سال 57 و در فتنه ی خمینی. در کتاب های متعددی که درباره ی او نوشته شد، از جمله کتابی که خواهرزاده ی او که یک روانشناس است، نوشته است بر بیدانشی اش و از جمله فقر واژگان او که از چند صد واژه ی اصلی تجاوز نمی کند تأکید شده است. در همان سالهای نخست ریاست جمهوری او نیز بود که چندده تن روانشناس و روانپزشک بر جنون او رأی دادند. او، همچنین، در تمام مدت ریاست جمهوری خود، با اظهارات و رفتارش نژاد پرستان و سفیدپوستان برتری طلب را در بیان تمایلات افراطی و زننده ی خود تشویق کرد و سبب شد که دارندگان اینگونه گرایش ها هرچه بیشتر قبح افکار خود را فراموش کنند و به صراحت و گستاخی به پراکندن آنها بپردازند.

با خروج از پیمان پاریس او همچنین به استخراج نفت از طریق گاز شیست نیز که، علاوه بر افزایش منابع انرژی فسیلی، سبب آلودگی شدید محیط زیست در مناطق مربوط به آن نیز می شود، امکان عمل داد و زمینه را برای گسترش بیماری هایی اجتناب ناپذیر در این مناطق آماده ساخت.

در زمینه ی سیاست خارجی او یک پای آمریکا را از پیمان اتلانتیک شمالی بیرون کشید و سبب شد که اتحادیه ی اروپا برای مسائل دفاعی خود به اندیشه ی تکیه بر خود و دفاع مستقل بیافتد. همچنین در مسأله ی اسرائیل و فلسطین به دلائلی سیاستبازانه، از جمله برای جلب آراء اوانجلیست های آمریکا، یکسره و بطور یکجانبه طرف اسرائیل را گرفت، با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت این کشور حق فلسطینی ها را در این مورد نادیده گرفت، و بر شهرک سازی های اسرائیلی ها در کرانه ی باختری اردن صحه نهاد.

رفتار او در سیاست خارجی برای همه ی راست های افراطی جهان، بویژه در بیگانه ستیزی و دشمنی با پناهندگان به الگویی تشویق کننده تبدیل شد. در برزیل بولسونارو، ارتشی بازنشسته ی فاشیست مآب با پیروی از او کوشید تا قدرت را به دست گیرد و، پس از موفقیتی که با زندانی شدن غیرقانونی لولا دو سیلوا رقیب او، رییس جمهور اسبق و کاندیدای محبوب مردم همراه بود، هم در بلیه ی کرونا ویروس مانند ترامپ عمل کرد و هم تخریب جنگل های آمازونی را افزایش داد. در فرانسه نیز او مورد ستایش مارین لوپن، دختر شبهِ فاشیست ژان ماری لوپن رهبر سابق حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه قرارگرفت.

او همچنین، برای کاستن از تعهدات جهانی آمریکا، حتی در زمینه های سازنده، به بهانه های واهی یا نارسا، آمریکا را از بسیاری از نهادهای بین المللی، مانند یونسکو یا سازمان بهداشت جهانی، خارج ساخت یا کمک مالی کشورش به آنها را قطع کرد.

در یک کلام او با رفتار دلقک وار خود آبروی آمریکا را در جهان به خطرانداخت. برای منافع تنگ نظرانه ی شخصی کوشید مردم آمریکا را به جان هم اندازد و تا اندازه ای در این راه موفق شد. رفتار هواداران هیستریک او نیز بر بی آبرویی اش می افزود.

در مورد ایران، که دولت پیشین آمریکا قرارداد برجام را با آن امضاء کرده بود، ترامپ یکجانبه از آن قراردداد خارج شد. این خروج او که به دستاویز ملحوظ نبودگی سیاست های متجاوزانه‌ی جمهور اسلامی در منطقه و موشک سازی ها و موشک پرانی ها ی آن بود، هر قدر هم می توانست از جهت سیاسی قابل توجیه باشد از لحاظ حقوقی و موازین بین المللی نادرست بود و سبب بی اعتباری امضاء کشورش در جهان می شد، همانگونه که در مورد پیمان 2015 پاریس شده بود. او می توانست بر سر اعتراضاتی که به رفتار ایران در منطقه داشت باب دیگری را بازکند و از راه های دیگری به اعمال فشار بپردازد بی آنکه امضاءِ رییس جمهور پیشین را نقض کند.

در مورد اخیر بود که دیده شد برخی از هموطنان که به حق از مخالفت با خصلت فاشیستی جمهوری اسلامی نالان بودند، بدون کمترین توجهی به خصلت شبه فاشیستی ترامپ، به نام رهایی ایران از شر ملایان به حرم این رییس جمهور نژادپرست آمریکا دخیل بستند. برخی از آنان با چنان حرارتی به دفاع از او روی آوردند که خود را مجبور دانستند تا بیشرمانه به حملاتی نادرست و ناجوانمردانه علیه اوباما یا رقیب او جوی بایدن بپردازند. برخی از اینان چنان از حول حلیم در دیگ افتاده بودند که حتی در آخرین روزهای انتخابات آمریکا نیز که دونالد ترامپ با ادعاهای دیوانه وار خود درباره ی برد خود و متهم ساختن طرف مقابل به تقلب بدون کمترین دلیلی، حاضر به پذیرفتن شکست خود نمی شد، همچنان، بریدگی او از واقعیت را ندیده، با شیفتگی از او ستایش می کردند. آنها می گفتند که اگرچه سران ج. ا. از ترامپ واهمه و نفرت دارند اما مردم کشور، به دلیل فشارهای او بر رژیم، هوادار او هستند. آنان برای این ادعای خود به شبکه های اجتماعی استناد می کردند، اما معلوم نیست که آمار موضعگیری ها در این شبکه ها را در کجا یافته بودند. علاوه بر این، به فرض آن که درایران هم، مردمی که چندین دهه از وسائل خبری دموکراتیک و امکان بحث و تبادل نظر آزاد محروم بوده اند، عده ای از یک نژادپرست آمریکایی هواداری کنند، کاری شبیه هواداری ازخمینی که در 57 کرده اند، این نمی تواند برای یک آزادیخواه درس خوانده که سالیان دراز در دموکراسی های غربی زندگی کرده و ریگی هم در کفش ندارد، ملاکی بر برتری ترامپ باشد.

آیا ترامپ می توانست برای آزادیخواهان کشور متحدی، وسیله ای، برای نجات ایران باشد؟ البته که نه. او با سواد محدودش، بدتر از ویلیام سالیوان سفیر آمریکا در ایران در زمان فتنه ی خمینی که امیران ارتش را، برای کسب بیطرفی آنها، در کنار نمایندگان خمینی نشاند، از ایران چیزی نمی دانست که دوستدار ایران باشد. اما به فرض هم که می توانست چنین باشد باید بار دیگر پرسید آیا هدف هر وسیله ای را توجیه می کند ؟ تنها راه نجات ایران اراده ی ملت ایران و اتحاد آزادیخواهان ایرانی است.

آن آزادی که به دست و به اراده ی ملت به دست نیاید آزادی نخواهدبود، اسارت جدیدی خواهدبود که از آزادی جز نامی نخواهدداشت. هیچ قدرتی برای یک اپوزیسیون پراکنده و بی اعتقاد به ملت خود احترام نخواهد داشت. در سالهای جنگ جهانی دوم پرزیدنت روزولت که ترامپ از هیچ حیث به قوزک پای او نیز نمی رسد، دخالت های زیادی در کار نهضت مقاومت ملی فرانسه می کرد، اما رهبر شایسته این نهضت، ژنرال دوگل با دست خالی همواره در برابر آن دخالت های بیجا سرسختانه ایستادگی می کرد. ما نیز از یاری بدون چشمداشت قدرت های خارجی بی نیاز نیستیم. اما تنها با اتحاد میان خود و ابراز قدرت است که می توانیم متحدان خود را آزادانه و پیروزمندانه انتخاب کنیم. تنها در این صورت است که ما مورد احترام آنان خواهیم بود و آنان می توانند به حق مورد احترام ما باشند.

منبع:پژواک ایران


علی شاکری زند

فهرست مطالب علی شاکری زند در سایت پژواک ایران 

*ملت ایران، یک واقعیت تاریخی انکارناپذیر [2022 Aug] 
*آیا جمهوری اسلامی مشروعیتی داشته که ازدست داده؟ [2022 Jul] 
* اتحادعملِ همه ی نیروهای ملی از مشروطه خواه تا جمهوریخواه [2022 May] 
*درباره ی نهضت مقاومت ملی ایران* [2022 May] 
*خمینی چگونه به قدرت رسید؟ آیا این فاجعه اجتناب‌ناپذیر بود؟ ضرورت بیان کامل حقیقت به جای حاشیه‌نویسی!  [2022 Apr] 
*منوچهر هزارخانی: مرگی از هر جهت اندوهبار [2022 Mar] 
*آیا فدراسیون روسیه و اتحاد شوروی سابق ماهیتاً یکی نیستند؟  [2022 Mar] 
*پوتین اوکرایین و روسیه، همه چیز اینجا شروع می شود [2022 Mar] 
*احیاءِ «عظمت گذشته ی» امپراتوری روس؟ [2022 Mar] 
* در حاشیه عملیات تروریستی اخیرِ داعش [2022 Feb] 
*برای دوری از انحرافات و انشعابات در جبهه ملی ضرورت بازگشت به اصالت نهضت ملی [2022 Jan] 
*اتحادعمل برای نجات کشور از زوال! * انتظار تا کی و برای چه؟ [2021 Dec] 
* راه انتخاب میان سلطنت مشروطه و جمهوری از دید شاپور بختیار [2021 Oct] 
*بحران سیاسی کشور و راه اتحاد عمل همه ی ایراندوستان دموکرات، پیش بینی بختیار نزدیک است [2021 Aug] 
*شاپور بختیار و توتالیتاریسم، گریزی به رساله ی دکتری او [2021 Jul] 
* اثرات متقابل مخالفان فعال رژیم و مردم غیرمتشکل: یک فرآیند دینامیک [2021 Jun] 
*سر و ته، یک کرباس [2021 Jun] 
*نگاهی به ریشه های ژرف یک فاجعه ملی بخش سوم  [2021 Mar] 
* نگاهی به ریشه‌های ژرف یک فاجعه‌ی ملی، به مناسبت ۲۲ بهمن ماه (بخش دوم) [2021 Mar] 
* به مناسبت ۲۲ بهمن ماه، نگاهی به ریشه های ژرف یک فاجعه ی ملی [2021 Feb] 
*ملاحظاتی درباره‌ متن حقوقی امانتی استاد محمـدرضا شجریان [2021 Jan] 
* از مشروطه به جمهوری عبورکردیم؟ چه کسی عبورکرد و چگونه؟ [2021 Jan] 
* از مشروطه به جمهوری عبورکردیم؟ چه کسی عبورکرد و چگونه؟  [2021 Jan] 
*هموطنان بی مسئولیتی که در برابر امام جماران به امامزاده ی کاخ سفید دخیل بسته بودند یتیم شدند [2020 Nov] 
*رادیکالیزاسیون دینی جوانان پناهنده و نقش حس ملی [2020 Nov] 
*دولت موقت و چارچوب قانونی کارهای آن [2020 Oct] 
*«علوم اجتماعی اسلامی» چه صیغه ای است؟  [2020 Aug] 
*جمهوری اسلامی کابوسی باورنکردنی [2020 Aug] 
*برتری مخالفان جمهوری اسلامی نسبت به سران این نظام در چیست؟ بخش سوم: دیگرِ تجربه‌های عملی اپوزیسیون [2020 Aug] 
*برتری مخالفان جمهوری اسلامی نسبت به سران این نظام در چیست؟ بخش دوم: کدام استثناء؟ [2020 Jul] 
*برتری مخالفان جمهوری اسلامی نسبت به سران این نظام در چیست؟  [2020 Jul] 
* آزادی عقیده و بیان و زندگی جمعی نیازمند قواعد مشترک جمعی است (بخش دوم) [2020 Jun] 
*آزادی عقیده و بیان و زندگی جمعی نیازمند قواعد مشترک کار جمعی است [2020 Jun] 
*ایران هرگز نخواهد مرد!  [2020 May] 
* برگ هایی از زندگی سیاسی شاپور بختیار [2020 Apr] 
*نمایش از این پس بی اثر «انتخابات»، پرده دری از فریب «اصولگرا ـ اصلاح طلب» [2020 Mar] 
* برگ هایی از زندگی سیاسی شاپور بختیار* ۳۹ـ تدارکات و ترتیبات سالیوان برای ایجاد پیوند میان ارتش و نمایندگان خمینی  [2020 Mar] 
* برگ هایی از زندگی سیاسی شاپور بختیار* [2020 Mar] 
*بحثی در مقاله‌ی : خطای بختیار، پایان بازرگان [2020 Feb] 
*تحریم انتخابات را به کارزار همصدایی علیه اساس رژیم و رفراندم برضد آن بدل کنیم  [2020 Feb] 
*منطق جمهوری اسلامی: تحریک دیگران؛ تحقیرشدن؛ واکنش به تحقیرشدن [2020 Jan] 
*تحریم یکصدای نمایش انتخابات: ضرورتی سیاسی، نه انتخاباتی!  [2019 Dec] 
*انبار باروتی بنام ایران  [2019 Nov] 
*شورای دوران گــُـذار یا مدیریت بی‍گــُـدار برای «اقوام و ملیت های ساکن ایران» !  [2019 Oct] 
* بساط تحمیق انتخابات را یکصدا تحریم کنیم (۲) [2019 Sep] 
*بساط تحمیق انتخابات را یکصدا تحریم کنیم [2019 Sep] 
*بیست و هشت سال پس از قتل شاپور بختیار پراکندگی نیروهای مخالف جمهوری اسلامی و راه پیروزی بر آن  [2019 Aug] 
* بحران در روابط ایران و آمریکا:‏ یا زمان قدرت نمایی شاگرد جادوگرها [2019 Jul] 
* زند ایران چیست؛ ایرانیت کدام است؟  [2019 Jul] 
*ایران چیست؛ ایرانیت کدام است؟ ادای سهمی در پاسخ به یک مغالطه بخش دوم ادعای درونی بودن اسلام و ...! [2019 Jul] 
*ایران چیست؛ ‏ ایرانیت کدام است؟  [2019 Jun] 
*جمهوری اسلامی:‏ یک نظام تروریست، با همه‌ی اجزاء و بازوانش  [2019 Apr] 
*اتحادِ عمل آری؛ ‏ اما برای چه منظور؟ و از کدام راه؟  [2019 Apr] 
*جامعه‌ ایران از سر گندیده است [2019 Mar] 
*این نظام رفتنی است ما نیستیم که می گوییم؛ آنها خود می دانند! [2019 Feb] 
*در میان مخالفان جمهوری اسلامی اختلاف ها از کجا سرچشمه می گیرد؟ [2019 Jan] 
*ما نمی بایست سنگر قانون اساسی را رها می کردیم  [2019 Jan] 
*ملاحظاتی درباره ی رساله ی دکترای شاپور بختیار [2018 Nov] 
*جمهوری، یا مشروطه ی پادشاهی؟ بحث بر سر چیست؟ [2018 Nov] 
* با اعتصاب عمومی نباید بازی کرد  [2018 Oct] 
* مجازات شلاق برای معلمان کشور !  [2018 Oct] 
*مرگ امیرانتظام فرصتی برای آب تطهیر بر سر انقلابیون دیروز و اصلاح‌طلبان امروز! [2018 Aug] 
* اقتصادی ویران؛ نتیجه ی تحریم ها، یا اثر ورشکستگی به تقصیر  [2018 Aug] 
*آزادی گرفتنی است نه دادنی [2018 Jul] 
*چرا جمهوری اسلامی رفتنی است [2018 May] 
*از بحث عدم‌ مشروعیت رژیم و پیش‌بینی سقوط آن تا زمین‌لرزه‌های جدید (بخش دوم)، [2018 Apr] 
*از بحث عدم‌مشروعیت رژیم و پیش‌بینی سقوط آن تا زمین‌لرزه‌های جدید [2018 Mar] 
*همه‌پرسی، به چه منظور، چگونه، در چه زمان، و به دست کدام حکومت ؟  [2018 Feb] 
*جدایی دین از حکومت یا حکومتِ لاییک* [2018 Jan] 
*نکاتی پیرامون مفاهیم ملیت، اقلیت، خودمختاری* بخش چهارم [2018 Jan] 
*نکاتی پیرامون مفاهیم ملیت، اقلیت، خودمختاری بخش سوم [2017 Dec] 
*نکاتی پیرامون مفاهیم ملیت، اقلیت، خودمختاری بخش دوم [2017 Dec] 
*نکاتی پیرامون مفاهیم ملیت، اقلیت، خودمختاری ، بخش یکم [2017 Dec] 
* افسانه‌ی حمله‌ی نظامی عراق به ایران بنا به ‏ توصیه‌ی شاپور بختیار بخش چهارم  [2017 Nov] 
*علل واقعی جنگ ایران و عراق و افسانه‌ی حمله‌ی صدام به ایران به توصیه‌ی شاپور بختیار (بخش سوم) [2017 Nov] 
* علل واقعی جنگ ایران و عراق و افسانه‌ی حمله‌ی صدام به ایران ‏ به توصیه‌ی شاپور بختیار (بخش دوم) [2017 Nov] 
*علل واقعی جنگ ایران و عراق و افسانه‌ی حمله‌ی صدام به ایران ‏ به توصیه‌ی شاپور بختیار (بخش یکم) [2017 Oct] 
*مصدق و اصـلاحات کاذب، بخش سوم: موضع نیروهای سیاسی دیگر [2017 Oct] 
*مصدق و اصـــلاحــات کاذب «تقسیم اراضی ... با تمرکز جمعیت می تواند عواقب وخیم‌تری...»  [2017 Oct] 
*دکتر مصدق ‏ و اصـلاحـات کاذب یا یکی از ریشه‌های عمده‌ی ضدِانقلاب‌اسلامی ‏ [2017 Oct] 
*از مرگ هیچکس شاد نباید شد اما... [2017 Sep] 
* سلطه‌ی دیوان و رژیم تباهیها تنها به دست مردم برچیده خواهد شد بخش دوم  [2017 Jul] 
*سلطه‌ی دیوان و رژیم تباهیها تنها به دست مردم برچیده خواهد شد [2017 Jul] 
*آیا در این «انتخابات» ملت شکست خورد؟ قسمت دوم [2017 Jun] 
*آیا در این «انتخابات» ملت شکست خورد؟ [2017 May] 
* تحریم انتخابات ساده گیری مبارزه نیست ‏ [2017 May] 
*گفتید جمهوریت؟ کدام جمهوریت؟  [2017 May] 
*در چنگال جمهوی اسلامی اسارت تا کی ؟ (بخش دوم) [2017 May] 
*در چنگال جمهوی اسلامی اسارت تا کی ؟ [2017 Apr] 
*انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ نامه ی سرگشاده به نامزدها و رأی دهندگان به آنان*  [2017 Apr] 
* ضرورت گام هایی کوتاه و سنجیده برای اتحاد آزادیخواهان واقعی  [2017 Mar] 
*کسانی که تروریست‌ها و خرابکاران را مردم می‌نامند! (بخش دوم) [2017 Mar] 
* نوبت خطرکردن بختیار برای نجات کشور از سقوط در پرتگاهی که به سوی آن می رفت (بخش سوم) [2017 Feb] 
*آیا نظام مشروطه منسوخ شده بود؟ جلوگیری از نخست ‌وزیری صدیقی و نوبت خطرکردن بختیار (بخش دوم) [2017 Feb] 
* به مناسبت سی و هشتمین سال تشکیل دولت ملی بختیار ‏ [2017 Feb] 
*نقش دکتر سنجابی در شکست دولت ملی بختیار و انقراض نظام مشروطه (بخش چهارم و پایانی) [2016 Oct] 
* نقش دکتر سنجابی در شکست دولت ملی بختیار و انقراض نظام مشروطه (بخش سوم) [2016 Oct] 
*نقش دکتر سنجابی در شکست دولت ملی بختیار و انقراض نظام مشروطه بخش دوم  [2016 Sep] 
*نقش دکتر سنجابی در شکست دولت ملی بختیار و انقراض نظام مشروطه؛ به مناسبت بیست و پنجمین سال ‏ قتل شاپور بختیار [2016 Sep] 
* منشاء هراس شدید نظام از مردم ! (بخش پایانی) بخش دوم [2016 Jun] 
*منشاء هراس شدید نظام از مردم ! بخش دوم، بهره ی الف  [2016 Jun] 
*منشاء هراس شدید نظام از مردم !  [2016 Jun] 
*رژیم راًی مردم را برای نمایش و کسب مشروعیت می خواهد [2016 Feb] 
* در حاشیه ی عملیات تروریستی اخیرِ داعش  [2016 Jan] 
*نکاتی از زندگی خسرو شاکری زند و سبب درگذشت وی [2015 Oct] 
*توسل به دروغ و فریب برای پوشاندن تسلیم به توافقنامه ای خفت بار [2015 Apr] 
*پیرامون یکی از پرگویی های کاشف سکولاریسم نو(۳) [2014 Dec] 
*پیرامون یکی از پرگویی های کاشف  [2014 Dec] 
*پیرامون یکی از پرگویی های کاشف «سکولاریسم نو» [2014 Dec] 
*دولت اسرائیل، یا یک یاغی جهانی که در پی اجرای «راه حل نهایی» برای مردم فلسطین است [2014 Jul] 
*نگاهی به رفتار سیاسی سران جبهه ملی در ماههای پیش از انقلاب (بخش دوم) [2014 Jul] 
*نگاهی به رفتار سیاسی سران جبهه ملی در ماههای پیش از انقلاب [2014 Jul] 
*ملاحظاتی پيرامون مقاله «بازرگان، روحانيت و بختيار»، بخش سوم (قسمت دوم) [2013 Oct] 
*بختیار، بازرگان و روحانیت؛ ملاحظاتی پیرامون مقاله‌‌‌ی «بازرگان، روحانیت و بختیار»۱- بخش سوم تیرخلاص [2013 Oct] 
*بختیار، بازرگان و روحانیت- بخش دوم [2013 Sep] 
*ملاحظاتی پیرامون مقاله‌ی «بازرگان، روحانیت و بختیار»۱ [2013 Sep] 
*مصر بار دیگر به پا می خیزد [2013 Jul] 
*درباره‌ی پرچم ملی ایران [2013 Jan] 
*آیا صلحجویان نسل های جدید اسرائیل خواهند توانست ماجراجویی رهبران سنتی جنگ طلب خود را مهار کنند و از فکر حمله به ایران بازدارند  [2012 Apr] 
*پاسخی به ادعاهای نسنجیده و بی پایه ی آقای همایون کاتوزیان درباره ی کنفدراسیون جهانی  [2011 Nov] 
*افشاء یک تحریف بزرگ تاریخی [2011 Oct] 
*بازار گرم افترا علیه مصدق و بختیار  [2011 Oct] 
*بازار گرم افترا علیه مصدق و بختیار (۲) [2011 Aug] 
*بازار گرم افترا علیه مصدق و بختیار [2011 Aug] 
*مصدق، پیروان مصدق، اهداف، اصول کار و منش آنان (بخش دوم ـ ب) [2011 Apr] 
*مصدق، پیروان مصدق، اهداف، اصولِ کار و منشِ آنان [2011 Apr] 
*مصدق، پیروان مصدق، اهداف، اصولِ کار و منشِ آنان  [2011 Mar] 
*مصدق، پیروان مصدق، اهداف، اصولِ کار و منشِ آنان [2011 Mar] 
*توتالیتاریسم و زمین لرزه های اجتناب ناپذیرآن( بخش دوم)  [2010 Mar] 
*توتالیتاریسم و زمین لرزه های اجتناب ناپذیرآن(٭)  [2010 Mar] 
*دولت بختیار و فروغ آزادی (بخش دوم) [2010 Jan] 
*دولت بختیار و فروغ آزادی (بخش نخستین) [2010 Jan] 
*چه کسانی از علائم شیر و خورشید پرچم ملی ایران می ترسند؟ [2009 Aug]