تحلیلی بر نماز جمعه رفسنجانی
ایرج مصداقی

نماز جمعه ۲۶ تیرماه ۱۳۸۸ را از جنبه‌های مختلف می‌توان مورد بررسی قرار داد.  اما مهم‌ترین ویژگی‌های آن به نظر من موارد زیر هستند. لازم به ذکر است که این تحلیل شتابزده صورت گرفته است و مطمئناً در روزهای آینده می‌توان با دقت بیشتری به ارزیابی این نماز جمعه و تأثیرات آن در رژیم پرداخت.

 

۱- چه کسانی در نماز جمعه شرکت داشتند

شرکت موسوی، کروبی و عبدالله نوری در این نماز جمعه حائز اهمیت بسیاری است. اگر تا دیروز می‌شد عدم شرکت رفسنجانی، موسوی و کروبی در نماز جمعه بعد از انتخابات ۲۲ خرداد را دلخوری آن‌ها از خامنه‌ای به حساب آورد شرکت معنا دار این افراد در نماز جمعه این هفته که به امامت رفسنجانی برگزار شد چیزی نیست جز آشکار کردن شکاف در بالای نظام. عدم شرکت خاتمی در این نماز جمعه نیز حاکی از تزلزل و ناپیگیری او است.

خاتمی بارها نشان داده است علیرغم‌ شعارهایی که می‌دهد در مرحله عمل عقب نشسته‌ است و به هیچ‌روی عنصری نیست که بشود روی او حساب کرد. چنانکه محمدرضا عارف معاون اول او در نماز جمعه خامنه‌ای شرکت کرد و در نماز جمعه‌ی رفسنجانی شرکت نداشت.

موسوی و کروبی با شرکت در نماز جمعه رفسنجانی به صراحت نه تنها رهبری خامنه‌ای که «عدالت» او را نیز زیر سؤال بردند. از این پس شکاف در بالای نظام گسترده تر خواهد شد. در نظر داشته باشید که کوشنر در آخرین موضع‌گیری خود شناسایی احمدی‌نژاد را منوط به پذیرش رقبایش کرده که هر دو نتیجه‌ی انتخابات را کودتا معرفی کرده‌اند. 

یادمان باشد که موسوی و کروبی به درستی حاضر نشدند حتا با هوادارانشان در نماز جمعه‌ای که به امامت خامنه‌ای برگزار ‌شد شرکت کنند چرا که بدون شک خامنه‌ای و عواملش حضور مردم در نماز جمعه را به نفع خود مصادره می‌کردند. (۱)

 

بایستی توجه داشت که علاوه بر نزدیکان خامنه‌ای و گردانندگان «بیت رهبری» و مشاوران او هیچ‌ یک از فرماندهان سپاه، بسیج و نیروهای نظامی و انتظامی و نمایندگان خامنه‌ای در این ارگان‌ها نیز در این نماز جمعه شرکت نداشتند. اتفاقاً آن‌ها نیز صف خود را مشخص ‌‌کردند.

حضور معنادار علی‌اکبر ناطق نوری در نماز جمعه رفسنجانی از آن جهت مهم است که نشان می‌دهد او همچنان با فاصله از خامنه‌ای حرکت می‌کند و نسبت به برخورد خامنه‌ای در حمایت از احمدی‌نژاد قبل و بعد از انتخابات دلگیر است. این در حالی است که لاریجانی، سید محمود هاشمی و احمد جنتی رؤسای مجلس و قوه‌ قضاییه و شورای نگهبان نیز در نماز جمعه ۲۶ تیرماه رفسنجانی شرکت نداشتند اما در نماز جمعه‌ای که به امامت خامنه ای برگزار شد پشت سر او ایستاده بودند.

 

از رهبران اصلی مؤتلفه، نه عسگراولادی و نه بادامچیان هیچ‌یک در این نماز جمعه شرکت نداشتند و به جایشان نبی‌حبیبی دبیرکل این حزب را که نقشی نمایشی دارد به نماز جمعه گسیل داشتند تا چنانچه ورق برگشت همچنان جایی در میان شکاف‌ها داشته باشند.

 

از اعضای هیئت دولت و نزدیکان آن‌ها هیچ‌کس در نماز جمعه ۲۶ تیرماه شرکت نداشتند. از قبل قرار بود وزیر اقتصاد و دارایی به خاطر هفته مالیات به عنوان سخنران پیش از دستور در نماز جمعه سخنرانی کند که آن را نیز لغو کردند.

محسن رضایی در زمره‌ی کسانی بود که در هر دو نماز جمعه شرکت کرد تا نشان دهد همچنان میان دو صندلی نشسته است. او در جریان وقایع پس از انتخابات نیز همین سیاست را در پیش گرفت. یک بار به احمدی نژاد تبریک گفت، یک بار اعتراض کرد، یک بار نتایج انتخابات را پذیرفت بار دیگر از آن شکایت کرد، هم در موقع بازشماری آرا شرکت کرد و هم نکرد.

بنابر این نتیجه می‌گیریم هم کسانی که در نماز جمعه خامنه ای و هم در نماز جمعه رفسنجانی شرکت کرده بودند یا نکرده بودند صف‌بندی خود را نشان دادند.

 

از مقایسه تعداد شرکت کنندگان در اولین نماز جمعه‌ی بعد از انتخابات که با امامت خامنه ای برگزار شد با تعداد شرکت‌کنندگان نماز جمعه ۲۶ تیرماه که با امامت رفسنجانی برگزار شد نیز به سادگی می‌توان فهمید که پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد چه کسی بوده است.

این واقعیت را هم بایستی در نظر گرفت که بسیاری از کسانی که به موسوی یا کروبی رأی دادند با هیچ توجیهی حاضر به شرکت در نماز جمعه نیستند. در نماز جمعه‌ای که به امامت خامنه‌ای برگزار شد دولت، سپاه پاسداران، بسیج و نیروهای نظامی و انتظامی و کمیته امداد می‌توانستند از قدرت بسیج‌کنندگی خود برای اعزام نیروهای تحت امرشان استفاده کنند. حتی به اعتراف رسانه‌های رژیم از شهرستان‌ها نیز کاروان‌هایی را اعزام کرده بودند. حال این که نماز جمعه ۲۶ تیرماه از این امکانات برخوردار نبود.

 

۲- پیام شرکت مردم در نماز جمعه

شرکت گسترده مردم در نماز جمعه ۲۶ تیرماه و تظاهرات بعد از آن به خوبی نشان می‌دهد که مردم معترض همچنان پیگیر حقوق زیرپا گذاشته شده‌ی خود هستند و سرکوبی یک ماه گذشته نتوانسته ‌است آن‌ها را از پیگیری خواسته‌هایشان باز دارد.

چنانچه در این نماز جمعه مشاهده شد به محض این که فرصتی برای تجمع مردم ایجاد شد شعار مرگ بر دیکتاتور و آزادی زندانی سیاسی همه گیر شد. 

اگر یادمان باشد پس از سرکوبی تظاهرات ۳۰ خرداد و اعدام‌های وسیعی که در روزهای ۳۱ خرداد و اول تیرماه ۶۰  صورت گرفت، مردم به سرعت به خانه‌ها رفتند و جو و رعب و وحشت در همه‌جا سایه گستر شد. بعد از ۳۰ خرداد ۶۰ دیگر امکان تجمع مردم و پیگیری مطالباتشان فراهم نبود اما در ۳۵ روزی که از انتخابات می‌گذرد علیرغم صدها کشته و هزاران دستگیر شده هنوز خامنه‌ای و نیروهای سرکوبگر او نتوانسته‌اند مردم را به خانه‌هایشان بازگردانند. این ویژگی مثبت این دور از مبارزه نسبت به ۳۰  خرداد ۶۰ است.

جا افتادن شعار هشیارانه «مرگ بر دیکتاتور» به جای «رای منو پس بده» که به روشنی خامنه‌ای را هدف قرار داده است قبل از هرچیز نشان‌دهنده عزم جزم مردم برای تغییر و سرنگونی نظام است. در هرکجای دنیا که شعار «مرگ بر...» سراسری شده است، چیز به جز سرنگونی رژیم حاکم در چشم‌انداز نبوده است. فاصله‌ای که شعار «مرگ بر...» بین مردم و حاکمیت ایجاد می‌کند پرکردنی نیست.  

 

رفسنجانی در موضع‌گیری خود، قبل از هرچیز روی گستردگی شرکت مردم که یادآور نماز‌جمعه‌هایی که توسط آیت‌الله طالقانی در تابستان ۵۸ برگزار می‌شد دست گذاشت. او همچنین با این موضع‌گیری رو در روی دستگاه تبلیغاتی کودتاچیان ایستاد که نماز جمعه پس از انتخابات را که به امامت خامنه‌ای برگزار شد «عظيم‌ترين نماز جمعه تاريخ انقلاب اسلامي براي تجديد بيعت با مقام معظم رهبري» معرفی می‌کردند. رفسنجانی بدون شک با مقایسه فوق حضور مردم و گستردگی نماز جمعه را به رخ خامنه‌ای می‌کشید و ادعاهای او و اطرافیانش را رد می‌کرد.

اما از سوی دیگر اعتراف رفسنجانی که با تأیید خبرنگاران داخلی و خارجی نیز همراه بود ورشکستگی جمهوری اسلامی را نیز نشان می‌دهد.

به اعتراف رفسنجانی نظام اسلامی در ۳۰ سال گذشته با وجود دو برابر شدن جمعیت و بسیج‌ و سازماندهی برای اعزام اجباری نیروها به نماز جمعه، هیچ‌گاه نتوانسته بود به تعداد نمازگزاران نیمه اول سال ۵۸ نمازگزار بسیج  کند. این بار نیز بدون سازماندهی و بسیج دولتی مردم بیش از همیشه در نماز جمعه شرکت کردند.

 

۳- حمله به نمازگزاران

حمله به نمازگزاران جمعه از سوی نیروهای انتظامی و لباس شخصی‌ها و به کاربردن سلاح سرد و گرم علیه نمازگزاران، پرتاب گاز اشک آور به میان نمازگزاران پدیده‌ای است که تا کنون بنا به تبلیغ صدا و سیما و دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی از سوی رژیم «بعثی صهیونیستی» صدام حسین و «صهیونیستی» اسرائیل صورت گرفته بود. این یک شکست اخلاقی برای جمهوری اسلامی در نزد هوادارانش محسوب می‌شود. شعار بر علیه امام جمعه‌ی منسوب رهبری حاکی از درد بی‌درمان و «بحرانی‌» است که نظام جمهوری اسلامی بدان دچار شده است.

 

۴- تحلیل رفسنجانی از مشروعیت نظام

رفسنجانی در خطبه اول نماز جمعه به تشریح منبای دینی نگاه سیاسی خود پرداخت. او رضایت توأم خدا و مردم را باعث پیروزی پیامبر دانست. او تأکید کرد چنانچه رضایت هر یک از این دو نباشد خواست اسلام محقق نشده است.

این نگاه در نقطه مقابل نگاه مصباح یزدی و محمد یزدی رئیس حوزه علمیه قم و احمد جنتی رئیس شورای نگهبان است که دو نفر آخر در رقابت با رفسنجانی برای ریاست بر خبرگان رهبری شکست سختی را متحمل شدند. آن‌ها مشروعیت نظام را از رأی مردم نمی‌دانند بلکه آن را باعث وجاهت و مقبولیت نظام معرفی می‌کنند. این دیدگاه که در پی ایجاد خلافت اسلامی و کنار گذاشتن قید و بندهای قانون اساسی است مشروعیت نظام را از جانب خداوند می‌داند. این دیدگاه ولی فقیه را نصب شده از سوی خدا معرفی می‌کند که خبرگان او را کشف می‌کنند. آن‌ها اعتقادی به رأی مردم ندارند. از همین موضع است که دستگاری در رأی مردم و انتخابات را «شرعی» و مورد پسند خداوند معرفی می‌کنند. این دیدگاه ولی فقیه را تنها پاسخگو به خدا می داند و چهارچوب قانون اساسی و محدود کردن ولی فقیه را به رسمیت نمی‌شناسد. موضع‌گیری علنی رفسنجانی در مقابل دیدگاه آن‌ها باعث شکاف بیشتر در نظام می‌شود. در روزهای آینده شاهد و اکنش مخاطبان رفسنجانی خواهیم بود. آن‌ها بهتر از هر کس متوجه منظور رفسنجانی و عمق موضع‌گیری او می‌شوند. این جنگی است در درون نظام که بعید است به سادگی هیچ یک از طرفین عقب‌نشینی کنند.  

 

۵- رفسنجانی در صف مخالفان انتخابات

با شناختی که از رفسنجانی در دست است هیچ تحلیل‌گر جدی انتظار نداشت وی از تریبون نماز جمعه بطور علنی خواهان باطل شدن انتخابات شود. کسی انتظار نداشت او با صراحت در مقابل خامنه‌ای بایستد و رهبری او را زیر سؤال ببرد.

موضع واقعی رفسنجانی در مورد انتخابات، خامنه‌ای و مسائلی که در دو ماه گذشته در کشور جریان داشته است همانی است که عفت مرعشی همسرش در روز رأی گیری گفت و یا دخترش فائزه در نزدیکی حسینیه ارشاد بر زبان آورد. اولی خواهان به خیابان ریختن مردم در صورت عدم انتخاب موسوی شد و دومی به صراحت خامنه‌ای را هدف حملات انتقادی خود قرار داد.

به نظر من موضع‌گیری روز گذشته رفسنجانی نشان داد علیرغم این که او تلاش می‌کند «بحران» را مدیریت کند اما حاضر به پذیرش نتیجه انتخابات و اداره‌ی کشور به دست احمدی‌نژاد نیست. مشکلات رفسنجانی از درون خانه‌اش شروع می‌شود. این بار او به سادگی نمی‌تواند همسر و دخترانش را ساکت کند. (۲)

مصاحبه عجولانه محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات پس از خطبه‌های نماز جمعه رفسنجانی و تأکید او روی نقش رفسنجانی در ‌به صف کردن کاندیداها برای رقابت با احمدی‌نژاد و تلاش او برای کنارگذاشتن احمدی‌نژاد حاکی از ناامیدی این جناح از صحبت‌های رفسنجانی است. چرا که اژه‌ای در یک ماه گذشته هم فرصت داشت چنین سخنانی را بر زبان آورد.

پیش از آن کوثری، فرمانده سابق لشکر محمد رسو‌ل‌الله سپاه پاسداران و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی که از حامیان احمدی‌نژاد است خبر داده بود که رفسنجانی خواهان ابطال انتخابات بود و دیدار با اعضای این کمیسیون تأکید کرده بود که دستگیری اعضای خانواده‌اش و فشارهای وارده خللی در اراده‌ی او ایجاد نمی‌کند.

تأکید رفسنجانی بر وجود بحران در کشور، «مدیر و مدبر» بودن خامنه ای را زیر سؤال می‌برد. چرا که هنر رهبری آن است که با مدیریت و تدبیر خود اجازه ندهد کشور به بحران دچار شود. حال آن که از دید رفسنجانی و همراهانش خامنه ای بزرگترین فرصت رژیم را به تهدید و بحران تبدیل کرده است.

رفسنجانی با تأکید بر روایت پیامبر اسلام آن‌هم از سوی خمینی بنیانگزار جمهوری اسلامی مخالفت خود را با خامنه‌ای و شیوه‌ی رهبری او اعلام داشت:

«... مبنای استدلال امام بود. این روایت می‌گوید؛ روزی پیغمبر اسلام بعد از غدیر به حضرت علی گفت كه تو ولی این امت هستی. اگر دیدی این مردم راضی بودند و تو را قبول كردند و با اجماع و اكثریت آمدند، ‌شما بپذیر و متولی امر شو و اگر دیدی اختلاف كردند ولشان كن و بگذار هر كاری كه می‌خواهند بكنند و خداوند برای تو راهی پیدا می‌كند كه به اهدافت برسی. »

 

تأکید رفسنجانی بر «رنجش» علما قبل از هرچیز خامنه ای را هدف قرار می‌دهد. بایستی توجه داشت نه تنها مراجع تقلید رژیم (به جز نوری همدانی) هیچ‌یک نتیجه انتخابات را تأیید نکردند و پیام تبریک برای احمدی‌نژاد ارسال نکردند، بلکه مراجعی چون منتظری، اردبیلی و صانعی با نتیجه‌ی انتخابات و سرکوبی مردم مخالفت کردند. منتظری، صانعی و بیات پا را از این فراتر گذشته و بر بی‌اعتباری رئیس جمهور برگزیده خامنه‌ای تأکید و بر نامشروع بودن او تکیه کرده و تلاش برای برکناری او را جایز شمردند. همچنین سه امام جمعه مهم قم، جوادی آملی، ابراهیم امینی و رضا استادی که در دو هفته اول حاضر به اقامه نماز جمعه نبودند به انتقاد از وضعیت موجود پرداختند. (۳)

 

رفسنجانی در سخنانی که با دقت تهیه شده بود برخلاف معمول دفاعی از خامنه‌ای نکرد و اسمی از او نیاورد و این بیش از هرچیز مد نظر خامنه‌ای قرار خواهد گرفت. او فقط یک بار در پوشش انتقاد از شورای نگهبان به فرصت داده شده از سوی خامنه‌‌ای اشاره کرد. رفسنجانی با نام نبردن از خامنه‌ای و «رهبری» به صراحت «رنجش» خود از نماز جمعه‌ خامنه ای را نشان داد. (۴)

رفسنجانی در سخنرانی‌اش تأکید کرد که «اعتماد» مردم به نظام از دست رفته است. او نتیجه انتخابات را اگر چه صریحاً باعث سرافکندگی نظام نخواند اما به شیوه‌ خود به این مسئله اشاره کرد. او از فرصت‌هایی که می‌توانست باعث «افتخار» و «سربلندی» نظام شود و نشد، گله کرد. نقطه مقابل سربلندی و افتخار، سرافکندگی است. او در این لحظه روی نقش بی بدیل و تجربه‌ی خود در دهه‌های گذشته تأکید کرد و گفت: «شما این سخنان را از كسی می‌شنوید كه از پیش از شروع مبارزات انقلاب، لحظه به لحظه همراه انقلاب بوده است.»

رفسنجانی به صراحت خود را در جمع معترضان به نتیجه‌ی انتخابات خواند و دامنه‌ی معترضان را به همه‌ی ارکان نظام گسترش داد.

او نتیجه‌ی اعلام شده از سوی شورای نگهبان و داوری این نهاد را نیز نپذیرفت و گفت: «متاسفانه از فرصتی كه به شورای نگهبان داده شد كه عقلا جمع شوند و در  جهت اعتماد مردم حركت كند، استفاده خوبی نشد.»

رفسنجانی به این ترتیب به شیوه‌ی خود صلاحیت شورای نگهبان و گزارش این نهاد را زیر سؤال برد. او بازهم در همین جمله بر بی‌اعتمادی مردم به نظام تأکید کرد.

 

رفسنجانی به صراحت خواهان آزادی دستگیر شدگان شد و این حاکی از نقش بر آب شدن تلاش‌های خامنه ای و اطرافیان او برای گرفتن اعترافات تلویزیونی از دستگیرشدگان است. این دست خامنه‌ای و کودتاگران برای انتساب دستگیرشدگان به سرویس‌های جاسوسی غرب را می‌بندد. موضع‌گیری علنی رفسنجانی امکان صدور حکم اعدام دستگیر‌شدگان که چه عرض کنم احتمال صدور احکام طولانی مدت زندان برای اکثر آنها را نیز سلب می‌کند.

او تأکید کرد که «باید از آسیب‌دیدگان حوادث اخیر  دلجویی كنیم و سراغ آنها رفت و با آنها ابراز همدردی كرد .»

این مواضع به روشنی در مقابل صحبت‌های جنتی در نماز جمعه است که خواهان پخش مصاحبه‌ای تلویزیونی دستگیرشدگان شده و آن‌ها را اغتشاشگر و اوباش خوانده بود. دیگر نزدیکان خامنه‌ای هم از «منافقین» جدید دم می‌زدند و لزوم سرکوب‌ آن‌ها را یادآور می‌شدند. جنتی، عناصر دولتی و فرماندهان انتظامی و نظامی که به روشنی مواضع خامنه‌ای را تکرار می‌کنند به صراحت با عوامل بسیج و نیروی انتظامی و لباس‌شخصی‌ها و ... ابراز همدردی کرده بودند و به دلجویی از آن‌ها پرداخته بودند. موضع‌گیری رفسنجانی در مقابل آن‌هاست.

 

رفسنجانی خواهان حضور خود و مخالفان در صدا و سیما شد. حضور رفسنجانی، کروبی و موسوی در صدا و سیما و پاسخ به تبلیغات خامنه‌ای و احمدی‌نژاد، عملاً دست آن‌ها را برای پیش‌برد طرح‌هایشان می‌بندد. این حضور شکاف بین دولتمردان را تشدید می‌کند. چنانکه شاهد بودیم مناظره‌های تلویزیونی به تضاد در حاکمیت دامن زد.

 

او همچنین خواهان آزادی مطبوعات در کادر رژیم شد. اما همین هم جز به دامن زدن تضادها نخواهد انجامید. حکومت کودتا از موضع منافع خود و اصول حاکم بر چنین رویکردی به درستی بایستی به دستگیری گسترده نیروهای سیاسی دست بزند، احزاب و تجمعات را ممنوع و محدود کند، مطبوعات را تعطیل کند و از دست یابی مخالفان به رادیو و تلویزیون جلوگیری کند. شکاف در اراده‌ی حاکمیت پیام خوبی برای رژیم ندارد.

 

رفسنجانی از یک تریبون رسمی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و ريیس مجلس خبرگان رهبری، وجود زندانیان سیاسی و اختناق را تأیید کرده است. این تحول کمی نیست. خامنه‌ای و انصار او یا بایستی به شرایطی که رفسنجانی تعیین کرده تن دهند و یا به مقابله با او برخیزند. دست خامنه ای با توجه به نداشتن حمایت بخش عظیمی از روحانیت عملاً‌ بسته است. او در روزهای آینده مهره‌هایی چون حسین شریعتمداری، محمد یزدی، احمد جنتی و یک دوجین آخوند با عمامه و بی‌عمامه را به میدان خواهد فرستاد تا پاسخ رفسنجانی را بدهند. این به معنای ریختن نفت بر روی شعله‌های آتش در میان جناح‌های رژیم خواهد بود.

 

خطبه‌های رفسنجانی در حالی ایراد شد که خامنه‌ای همه تلاش خود را به خرج داده بود تا از آن‌چه که شد جلوگیری کند. او از یک سو تقوی رییس ستاد برگزاری نماز جمعه در سراسر کشور را به عنوان سخنران پیش از دستور به میدان فرستاده بود تا به رفسنجانی هشدا دهد و  از سوی دیگر  با انتشار نامه‌ای به امضای امامی کاشانه‌ای از رفسنجانی خواسته بود استفاده حزبی از تریبون نماز جمعه نکند. بماند که با توجه به در دست داشتن ستاد نماز جمعه عوامل کودتا بخشی از نیروهای بسیجی را در جلوی تریبون با در دست داشتن عکس‌های خمینی و خامنه‌ای کاشته بودند تا در سخنرانی رفسنجانی اخلال ایجاد کنند.  

 

مواضع روز گذشته رفسنجانی بیش از هرچیز بر این نکته اشاره داشت که تا این لحظه وی تصمیمی برای شرکت در مراسم تحلیف احمدی‌نژاد ندارد و این بیش از هرچیز مشروعیت احمدی‌نژاد و تنفیذ حکم ریاست جمهوری او از سوی خامنه‌ای را زیر سؤال می‌برد.

رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام است. بادامچیان نیز متوجه همین نکته شده است و به همین خاطر اعلام کرد که « عده‌ای در صدد شیطنت هستند تا در تنفیذ و تحلیف حکم، کارهایی انجام دهند که باید مراقب این شیطنت‌ها بود.»

 

 

ایرج مصداقی ۲۶ تیر ۱۳۸۸

 

Irajmesdaghi@yahoo.com

 

www.irajmesdaghi.com

 

پانویس:‌

۱- در آخرین لحظات کروبی دعوت خود برای حضور مردم در نماز جمعه‌ خامنه‌ای را پس گرفت. مشخص بود که مشاوارنش برای او جا انداخته‌‌اند که شرکت در نماز جمعه حتی به منظور اعلام مخالفت و نشان دادن وزن خود هم مناسب نیست. چنان‌چه ملاحظه کرده‌اید در این روزها تمام تلاش خامنه‌ای، شوری نگهبان و احمدی‌نژاد بر این قرار گرفته‌است که حضور گسترده مردم در انتخابات را به نفع خود و نظام مصادره کنند.

 

۲- رفسنجانی پس از شهادت آیت‌الله حسن لاهوتی پدر دامادهایش (حمید و سعید) در پاییز ۶۰ در زندان جمهوری اسلامی تلاش زیادی کرد تا از اعتراض دخترانش که آن موقع سنی هم نداشتند جلوگیری کند. نام پسر ارشد فائزه، حسن لاهوتی است و این نشانگر آن است که حتا خانواده‌ی رفسنجانی نیز زخم‌دار این رژیم هستند.  

 

 

۳- ارتقای اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری تأکید دوباره‌ احمدی‌نژاد برای دیکته‌ کردن خواست خود به جامعه و مراجع تقلید است. او به این نتیجه رسیده است که برای به کرسی نشاندن خواسته‌هایش نبایستی ذره‌ای عقب نشینی کند. او به این نتیجه رسیده است که با کوتاه آمدن نمی‌تواند دل مخالفانش را به دست آورد. او بر شعله ور تر کردن بحران پای می‌فشارد.

هیچ کس به اندازه مراجع تقلید مخالف رحیم مشایی در پست رئیس سازمان گردشگری نبود، حالا او به معاونت ریاست جمهوری ارتقا یافته. مخاطب این انتخاب مراجع تقلیدی هستند که انتخاب احمدی‌نژاد را برنتافته و او را تأیید نکرده‌اند. احمدی نژاد با این انتخاب به آن‌ها پیام می‌دهد که کوچکترین ارزشی برای داوری آن‌ها قائل نیست و کار خود می‌کند.

 

۴- خامنه‌‌ای در خطبه‌های نماز جمعه وقتی کار از کار گذشته بود و کودتا پیروز شده بود و  او به اهدافش رسیده بود ضمن دفاع همه جانبه از احمدی‌نژاد و تصریح این نکته که عقایدش به احمدی‌نژاد نزدیک تر است تا هاشمی، دفاع نیم بندی از رفسنجانی و ناطق نوری به عمل آورد تا بلکه از سطح مخالفت آن‌ها در روزهای حساس پس از کودتا بکاهد. خامنه‌ای برای تضعیف نقش رفسنجانی، در چهار سال گذشته و به ویژه در روزهای قبل از انتخابات با بازگذاشتن دست عواملش ، او را زیر آتش حملات خود قرار داده بودند. پیش از انتخابات خامنه‌ای در مقابل انتقاداتی که کاندیداها در ارتباط با وضعیت بد اقتصادی و موقعیت نابسامان سیاسی در سطح دنیا کردند، موضع‌گیری کرد و از احمدی‌نژاد به طور آشکار حمایت کرد اما در مقابل اتهامات تلویزیونی احمدی نژاد به رفسنجانی و ناطق نوری اجازه پاسخگویی به آن‌ها را نداد.

 

 

 

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

ایرج مصداقی

فهرست مطالب ایرج مصداقی در سایت پژواک ایران 

*اسدالله لاجوردی چشم و چراغ خمینی و خامنه‌ای
*‏«نومسلمانان دو آتشه» در عرصه‌ی هنر
*علی فلاحیان جنایتکاری که از پرده بیرون می‌آید
*پوزش به خاطر اشتباهم در مورد تاریخ مصاحبه‌ی تلویزیونی احسان طبری
*برگی از تاریخ؛ «قرارداد ۱۹۱۹»، نایبیان کاشان، پدربزرگم حاج‌محقق‌الدوله
*محسنی‌اژه‌ای چرا خاوری را فراری داد ‏
*دکتر مسعود شیری «جاودانه‌ای» که غریبانه رفت
*پاسخی به ادعاهای محسن آرمین بازجو و شکنجه‌گر سابق و «اصلاح‌طلب» کنونی
*سو‌ءاستفاده از نام و یاد جاودانه‌ها ممنوع (به یاد حسن جهان آرا)
*آنچه از رئیسی در «کشتار ۶۷» دیدم
*سعید کریمیان چه کسی بود و چه سابقه‌ای داشت؟
*«گلزارخاوران» مشهد، پیش پای «آیت‌الله قتل‌عام» ذبح می‌شود
*شیوه‌های جدید مأموران وزارت اطلاعات در فضای مجازی
*تقدیر هم‌زمان دعایی از یک چهره‌ی ملی و یک «جنایتکار علیه بشریت»
*نگاهی به زندگی برادران ذاکر، مسئولان اطلاعاتی رژیم خمینی و فرقه‌ی رجوی
*خطرات «عشق‌بازی» خامنه‌ای با «امام زمان» برای ایران و منطقه ‏
*شیخ محمد یزدی رئیس قوه قضاییه که چماقدار بسیج می‌کرد
*هادی غفاری شکنجه‌‌گری در لباس «اصلاح‌طلبی»
*تحلیل CIA از تسخیر سفارت آمریکا در تضاد کامل با ادعا‌های مضحک فخرآور
*حسین طائب یکی از خطرناک‌ترین چهره‌های امنیتی
*دست‌پخت سایت «همبستگی ملی» و خانم دشتی
*هاشمی رفسنجانی و خامنه‌ای در نگاه آیت‌الله گلزاده غفوری
*گزارش محرمانه‌ی CIA در مورد هراس اتحاد شوروی از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی
*گزارش محرمانه‌ی CIA در مورد مسئولیت مجاهدین در انفجار حزب جمهوری اسلامی
*رپرتاژ آگهی «صدای آمریکا» برای مطرح کردن «بچه‌پررو» و «رفیق‌آیت‌‌الله»
*هاشمی معمار سرکوب دهه ۶۰ بود و مانع کشتار در پس از ۸۸
*محمدی‌ری‌شهری جنایتکاری که به چپاول مشغول است
*محمدعلی سرلک تیرخلاص‌زن دهه‌ی ۶۰ که روزگار خوشی ندارد
*اسدالله «خالصی» هم پر کشید و رفت
*رؤسای زندان اوین در دهه‌ی ۶۰
*سعید حسین‌زاده، زندانی سیاسی معترض، محمد حسین‌زاده مدیر داخلی اوین در دهه‌ی ۶۰
*نصیر نصیری و اسماعیل شاهردوی و «بی‌معرفتی»
*محسن نادریان، لات با معرفت قربانی «قتل‌های زنجیره‌ای»
*سعید امامی «سرباز راستین اسلام» که بود و چه کرد؟
*موسوی اردبیلی یکی از مسئولان کشتار دهه ۶۰
*پسر وزیر بهداری، زندانی سیاسی ۱۳ ساله و شهید ۱۵ ساله‌ «جبهه حق علیه باطل»
*تیرخلاص‌زن‌های اوین در دهه‌ی ۶۰ که کشته شدند
*«ارتجاع غالب» و «ارتجاع مغلوب»، دو تیغه یک قیچی
*شبیه سازی صفحه‌ی فیس بوک من توسط دستگاه اطلاعاتی رژیم
*تجاوز به کودکان و «حافظه تاریخی» ما ایرانیان
*توطئه‌ وزارت اطلاعات و بخش سایبری آن تحت پوشش دفاع از «چپ»‌
*«تیرخلاص‌زنی» که در ویلای شخصی‌اش بیلیارد بازی می‌کند
*با چهره‌‌ی «حاج آقا حسینی» و شبکه‌ی اطلاعاتی رژیم آشنا شویم
*سوءاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان در زندان
*کپی کردن صفحه‌ی فیس بوکم توسط «از ما بهتران»
*نامه‌ی شریرانه‌ی نماینده‌ی مریم رجوی به «کانون دوستداران فرهنگ ایران» در واشنگتن
*خامنه‌ای‌ و قاری قرآن فاسد، خمینی و روحانیت فاسد
*مسابقه‌ی فوتبال در روز تاسوعا، بمبگذاری در «حرم امام رضا» در روز عاشورا
*بیایید تصور کنیم....
*با نحوه‌ی کارکرد دستگاه اطلاعاتی و امنیتی در فضای مجازی آشنا شویم
*فیروز محوی یا «دزد ناشی» کمیسیون خارجه‌ شورای ملی مقاومت!
*مشارکت «فرقه‌ی رجوی» در زمینه‌سازی قتل «فراز» و «رها»
*«فراز» و «رها» جدیدترین قربانیان «قتل‌های زنجیره‌ای»
*محسنی اژه‌ای همچنان محرمانه حکم قتل صادر می‌کند
*رازینی قاتلی که به جنایاتش «افتخار» می‌کند
*پورمحمدی جنایتکاری که شب‌ها راحت می‌خوابد
*آمار واقعی زندانیان قتل‌عام‌شده در تابستان ۶۷ و جعلیات پیرامون گور دسته‌جمعی
*فیلم کامل گفتگوی ایرج مصداقی با معاون مصطفی پورمحمدی در ژاپن
*«حاجی علوی و حاجی فلاحی» یا «حاجی رجوی و حاجی خزایی»
*توضیحی چند در مورد گفتگوی مهدی خزعلی با صدای آمریکا
*گفتگو با آوایی بازرس ویژه روحانی و خلف‌رضایی قاضی دیوان عالی‌ کشور، عاملان کشتار دهه‌ی ۶۰ ‏‏(بخش دوم) ‏
*گفتگوی اختصاصی با علیرضا آوایی یکی از مسئولان کشتار ۶۷ (قسمت اول)
*نگاهی گذرا به ریشه‌های قتل‌عام زندانیان در سال‌های ۶۰ و ۶۷
*دلایل واقعی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷
*از زندان برای آیت الله منتظری گزارش فرستادم
*ادعای جدید فرقه «صاحب‌مرده» رجوی مبنی بر عضویت من در هیأت کشتار ۶۷!
*گزارش کذب اعضای هیأت کشتار ۶۷ به آیت‌الله منتظری
*خروج مأموران ساواک از کشور در دیماه ۵۷، سفر به اسرائیل و اخراج از این کشور(گفتگو با پرویز معتمد)
*نگاهی دوباره به قاضی صلواتی و «برادر همسرش»
*پاسخی به ادعاهای بهروز جلیلیان در مورد «نه زیستن نه مرگ»
*بدون شرح!‌ آیا مسعود رجوی پاسخی برای این اسناد دارد؟
*آقای همنشین بهار! منظور وزیر کار امیر قاسم معینی است و نه هوشنگ انصاری
*اگر بهشتی زنده می‌ماند چه می‌شد؟‌
*مهدی سامع سرباز «ولی فقیه» در غیبت و «ارتجاع مغلوب»
*گوشه‌هایی از زندگی سراسر فساد کامران دانشجو چشم‌وچراغ خامنه‌ای در دانشگاه‌ها
*آیا عقلانیتی در اشرف دهقانی هست؟
*تلاش دستگاه اطلاعاتی رژیم برای تماس با پرویز ثابتی، ایجاد رابطه با آمریکا، شکایت از مجاهدین در گفتگو با پرویز معتمد
*نگاهی دوباره به نامه نگاری دبیر کنفدراسیون جهانی محصلین و مصطفی خمینی در دهه‌ی ۴۰
*مهدی سامع و «سه تفنگدار»ش
*بازداشت و دوران «حصر» خمینی تا تبعید در گفتگو با پرویز معتمد
*حمید اسدیان «مدیحه سرای» دربار رجوی و «ارزش غایی کلمات»
* جنگ و گریز ساواک با چریک «افسانه»‌ای حمید اشرف از نگاهی دیگر
*نگاهی اجمالی به سناریوی رژیم در مورد «زن» دستگیر شده در آلبانی
* مصطفی تاج زاده و «امام خمینی» و «دوران طلایی »
*دسته گل جدیدی که «تیرخلاص» زن اوین به آب داد
*داستان «استاد ادبیات از خراسان سرفراز» و «دیپلمات اسکاندیناوی»
*جنگ نیابتی شیعه و سنی و تعطیلی نهم ربیع‌الاول «آغاز امامت ولی عصر» و «عید‌الزهرا»
*«پرچم سرخ» تکان دادن سعید سلطانپور در روایت مجاهدین
*مروری بر «زخمی شدن قاسم سلیمانی» و «درب ضد انفجار اتمی» در تونل زیر زمینی سپاه در روایت مسعود رجوی
*جاودانه‌های خانواده‌ی محمدرحیمی در شعر زنده یاد نصیر نصیری
*شبکه‌ی نفوذی مجاهدین در رژیم، قربانی «خیانت» مسعود رجوی (بخشی از گزارش ۹۳)
* فیروز الوندی و «لاله‌های سرنگونش»
*«سرقت» شعرهای نصیر نصیری توسط مجاهدین و استفاده از آن در خاطرات محمود رویایی!
*نصیر نصیری همچون «بادی سرگردان» در جستجوی آشیانه‌‌اش
*آیا رژیم قصد آزادی رابرت لوینسون را دارد؟
*سید‌ابراهیم رئیسی جنایتکاری در مقام تولیت «آستان ضامن آهو»
*نگاهی ایدئولوژیک به نامه‌‌‌های مسعود رجوی خطاب به خبرگان و خامنه‌ای
*در رثای دکتر هادی اسماعیل‌زاده حقوقدان بزرگ میهن مان
*بارز شدن دشمنی هیستریک فرقه رجوی با زندانیان سیاسی مقاوم و مبارز
*دزد ناشی به کاهدان می زند («جنون» مسعود رجوی)
*«چه بی ثمر به در می‌کوبم» نگاهی به چند شعر نصیر نصیری
*عباس رحیمی آن «جان شیفته»
*کارزار غیرانسانی جماعت رجوی علیه بیماری عباس محمدرحیمی
*نقش اخلاق در رفتارهای سیاسی
*سرگیجه ی رجوی در برابر مظلومیت عباس محمدرحیمی
*حمله کینه توزانه ی مسعود رجوی به عباس محمدرحیمی سمبل جوانمردی و راستی
*مترجم نیروی دریایی آمریکا در زندان اوین؛ نماینده خمینی در نیروی دریایی، امام جماعت در آمریکا
*پیش‌بینی خروج نیروهای آمریکایی از عراق و خطرات ناشی از آن
*رجوی خواهان ادامه جنگ در لیبرتی، کمیساریای عالی پناهندگان خواهان انتقال فوری مجاهدین از عراق
*جنایت «لیبرتی» و مسئولیت مشترک خامنه‌ای و مسعود رجوی
*محمدحسن راستگو «مبتکر شیوه خاصی از آموزش و تفریح برای کودکان»
*پاسخ من به دستگاه اطلاعاتی و امنیتی رژیم برای مناظره در «دانشگاه هنر تهران»
*متن کامل نامه آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری: «با آب دیگری وضو بسازید»
*تلاش نافرجام فخرآور برای بدنام کردن اسماعیل خویی
*گل ــ زاده، نخ «دانه‌های تسبیح» * (قسمت دوم)
*من و فرهاد و زندان و «یه شب مهتاب» *
*«کشتار ۶۷» در شعر نصیر نصیری (شاعری که قربانی خمینی و رجوی شد)
*گفتگوی گزارشگران با ایرج مصداقی بمناسبت یادبود کشتار زندانیان سیاسی در تابستان 1367
* جنایتکاران دهه ۶۰ پست دولتی دارند
*نصیر نصیری شاعری که قربانی خمینی و رجوی شد
*بقیه داستان «جیمزباند» و «رفیق آیت‌الله»
*روایت ایرج مصداقی از سیاه‌ترین دهه عمر جمهوری اسلامی - بخش نخست
*کوتاه و گویا؛ «انترناسیونال بچه‌پرروها»
*سکوت مسعود رجوی در قبال پذیرش پناهندگی یکی از متهمان قتل‌ کشیش‌های مسیحی در سوئد
*توطئه‌ی جدید دستگاه اطلاعاتی رژیم و مجاهدین علیه «نه زیستن، نه مرگ» و من
*«هوشنگ عیسی بیگلو» و «همنشین بهار» در روایت عرفان قانعی فرد پادوی دستگاه امنیتی
*رضا مصطفوی طباطبایی «خیر» حامی پرسپولیس یا یکی از عوامل گم‌شدن دکل نفتی
*به یاد مادر انسیه بخارایی کاشی (سید‌احمدی) که «لبخندش باغ ستاره‌ها بود»
*از جعل امضاهای ناشیانه پای بیانیه دلواپسان تا جعل امضا تحت نام «بیش از ۱۵۰۰نفر از دوستداران جنبش فدائی»
*اوین؛ از جوخه‌‌ی اعدام لاجوردی تا پارک قالیباف و لاریجانی
*چهل سال پس از ترور شریف واقفی؛ شباهت‌های رفتاری مسعود رجوی و تقی‌ شهرام
*چرا در مورد بیژن جزنی و حمید اشرف می‌نویسم؟
*من یا محسن درزی «تواب»، کدام یک بایستی پوزش بخواهیم؟
*سناریوی جدید دستگاه اطلاعاتی رژیم؛ مجاهدین عامل اسیدپاشی روی زنان
*فرخ نگهدار و تاریخی سراسر جعلی: چگونه جنبش فدایی، بیژن جزنی و حمید اشرف قربانی شده‌اند
*سازمان چریک‌های فدایی خلق و پذیرش رهبری خمینی در دوران انقلاب ضد‌سلطنتی
*«ایران اینترلینک» صدای دستگاه اطلاعاتی رژیم
*مسعود رجوی بیش از رژیم جمهوری اسلامی از نمایش جهانی فیلم «آن‌ها که گفتند نه» در هراس است
*کشتار وحشیانه با استناد به آیات قرآن و سنت
*پیش‌بینی هشت سال پیش نتایج تحریم اقتصادی رژیم و خروج نیروهای آمریکایی از عراق
*قاضی حسن تردست قاتل ریحانه جباری مرتکب جنایت دیگری شد
*دست‌خط‌های ارائه شده از سوی مجاهدین خلق به ایرج مصداقی
*واکنش رهبری عقیدتی مجاهدین به مقاله‌ی «مسعود رجوی سه دهه «فرار» از «جانبازی» و به خطر انداختن جان مجاهدین»
*تروریست سیدنی کیست و کتاب شعرش را چه کسی انتشار داد؟
*فراخوان «ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور» طنز یا فاجعه
*مسعود رجوی سه دهه «فرار» از «جانبازی» و به خطر انداختن جان مجاهدین
*پروژه‌ی «شهید‌سازی» از مرتضی سربندی مأمور اطلاعاتی و مسئول آموزش گارد پرواز سپاه پاسداران
*عملیات مروراید مجاهدین در بهار ۱۳۷۰ کردکشی یا دخالت سپاه‌پاسداران در عراق؟
*مجاهدین خلق، داعش، «انقلابیون عراقی»، «عشایر انقلابی»، بدون شرح
*تشابه احکام «داعش»‌گونه‌ی خمینی برای کشتار نظامیان و زندان سیاسی در مرداد ۶۷
*نگاهی دوباره به دیدگاه‌ه‌ای هفت سال پیش ایرج مصداقی پیرامون احتمال حمله‌‌نظامی، تحریم اقتصادی، بحران‌هسته‌ای و ...
*به مناسبت درگذشت امام جمعه شمیرانات: حجت‌الاسلام محسن دعاگو، امام جمعه، بازجو، شکنجه‌گر و فرمانده کمیته
*اعدام‌های ۶۷ از یک سال قبلش برنامه‌ریزی شده بود
*آزادی متهمان ترور «متخصصان هسته‌‌ای» یک رسوایی دیگر برای خامنه‌ای
*طرح یک پرسشنامه (مجاهدین در برابر پرسش‌های مردم) بخشی از «گزارش ۹۳»
*دخالت مجاهدین در امور داخلی عراق و حمایت از نیروهای تحت هژمونی «داعش» (بخشی از گزارش ۹۳)
*روحانیت انقلابی، متهم اصلی آتش‌سوزی سینما رکس آبادان
*مظفر الوندی پاسدار زندان یا مسئول دفتر «حقوق بشر» و دبیر مرجع «حقوق کودک»
* گورستان «خاوران»
*اعدام، یک پارامتر مهم در حیات سیاسی نظام جمهوری اسلامی است
*شبکه‌ی نفوذی مجاهدین در رژیم، قربانی «خیانت» مسعود رجوی (بخشی از گزارش ۹۳)
*قاضی محمد مقیسه و سه دهه جنایت علیه بشریت
*«فرد خوشنام» مجاهدین چه کسی است ؟
*سرنوشت مسعود دلیلی، یادآور سرنوشت سعید امامی (بخشی از گزارش ۹۳)
*توضیحی مختصر در مورد فرار مسعود رجوی از عراق و ترک صحنه‌ی جنگ
*دریافت «جایزه یواشکی» توسط خانم رجوی
*تصحیح یک اشتباه در ارتباط با گزارش ۹۳ و پوزش از آقای سعید جمالی
*گزارش 93 / واکاوی و بررسی فرهنگ و رفتار توتالیتاریستی مسعود رجوی
*ای کاش نه تیم ملی فوتبال، که جامعه‌ی ایران «کارلوس کی‌روشی» می‌داشت
*تصحیح یک روایت در مورد زنده یاد غلامحسین (شاپور) قناعتی
*«لعبتی هزار ماشالا»، نامه سرگشاده به عماد‌الدین باقی
*نگاه متفاوت من، محمد مصطفایی و وحید پوراستاد به علیرضا آوایی
*من و «حق» بیژن جزنی و کشتار ۳۰ فروردین ۱۳۵۴
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (بخش پایانی) نقش وابستگان فدراسیون فوتبال و تربیت‌بدنی در فساد
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۶) لومپنیسم در حاکمیت، لومپنیسم در فوتبال و ...
*«عشق» و نسل برآمده از انقلاب ضد سلطنتی
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۵) روحانیت و دلالان در فوتبال
*مسعود رجوی و «پرفسور راج بالدو» و جایزه «خدمات بشردوستانه بین‌المللی»
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۴) نقش رمالان، جادوگران و مداحان در فوتبال
*نوروز در زندان‌های دهه‌ی ۶۰
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۳) غوغای اعتیاد و دوپینگ
*انتخاب مریم رجوی به عنوان «پرافتخار زن سال ۲۰۱۳ » و پروفسور «راج بالدو»
*نگذارید دست‌های خونین خمینی را پاک کنند
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۲) سرمایه‌داران نوکیسه در فوتبال
*مرتضی فهیم کرمانی صادر کننده‌ی اولین حکم ترور، سنگسار و قطع دست
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۱) سرمایه‌داران نوکیسه و فوتبال
*سیدحسین موسوی تبریزی خشن‌ترین قاضی نظام، مدعی «اسلام رحمانی»
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته، سرمایه‌داران نوکیسه و فوتبال (۱۰)
*ادامه‌ی دشمنی دستگاه ولایت با زنده‌یاد فرخ‌رو پارسای
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۹) (سرمایه‌داران نوکیسه در فوتبال)
*علی یونسی و تکذیب محاکمه و اعدام نظامیان حزب توده
*ناصر میناچی مشمول «فامیل الدنگ»‌ نشد
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۸) هجوم سرمایه‌داران نوکیسه به بازار فوتبال
*مقوله‌ی حجت‌الاسلام «جعفر نیری» و مستند‌سازی کشتار ۶۷
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (بخش ۷) تحولات باشگاه پرسپولیس، استقلال و ...
*حسینعلی نیری رئیس دادگاه انتظامی قضات «رژیم کشتار »
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۶) دخالت سپاه پاسداران در فوتبال
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۵)
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۴)
*نگاهی دوباره به دستگاه اطلاعاتی نظام و قربانیان «انجمن پادشاهی»
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۳)
*طه طاهری (مسعود صدر‌الاسلام) و وزارت اطلاعات مسئول ربودن رابرت لوینسون
*سخنی با مریم رجوی؛ به یاد «گوهر» و «گوهر»ها
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۲)
*چند نفر در زندان قزلحصار اعتصاب غذا کرده‌اند؟ نگاهی به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱)
*پاسخ مجاهدین به مقاله‌ی فریبا هادیخانلو «اشرف نشان» یا «تواب اتاق آزادی اوین»
*فریبا هادیخانلو «اشرف نشان» یا «تواب اتاق آزادی اوین»
*خطر اعدام متهمان ترور‌های هسته‌ای و «جاسوسی» برای موساد
*نهاد نمایندگی خامنه‌ای و تائید قتل‌عام‌های ۶۰ و ۶۷
*انشعاب و ایجاد تشکل؛ پاسخ به نامه‌ی سرگشاده‌ی آقای ریحانی
*حق تیر و شکنجه در قوانین جمهوری اسلامی
*رادیو بی بی سی و گزارش بیطرفانه‌اش از عراق
*پس از قتل‌عام در اشرف، کشتار بزرگتری در چشم‌انداز است
*علیرضا یعقوبی «اشرفی» امروز و همکار سعید امامی و فلاحیان دیروز
*لزوم مبارزه با شخصیت‌سازی و شخصیت پرستی و پرهیز از مطلق‌کردن افراد
*قاضی صلواتی یکی از اضلاع مثلت «جنایت علیه بشریت»
*نامه سرگشاده به شیرین عبادی، «اسلام رحمانی» چاره‌ی کار نیست
*آیت‌الله گلزاده غفوری و پذیرش وکالت عباس امیرانتظام
*چه چیز خشم «‌اهل حق» در ایران را برانگیخت و خودسوزی‌ها چرا آغاز شد؟
*واکنش مشابه‌ مجلس شورای اسلامی و «شورای ملی مقاومت» به «استعفا»
*نگاهی ایدئولوژیک به نامه‌‌‌های مسعود رجوی خطاب به خبرگان و خامنه‌ای
*محمد‌علی امانی رئیس اوین و عضوی از خانواده‌ی جنایتکار و غارتگر امانی
*انفجار حرم عسگرین و اعتراف ژنرال جورج کیسی
*بخش منتشر نشده‌ی گزارش ۹۲، نامه‌ی سرگشاده به مسعود رجوی
*مکاتبات من با ابوالقاسم رضایی یکی از مسئولان مجاهدین در دیماه ۱۳۸۸
*سنگ بنای نابسامانی‌های کشور را هاشمی گذاشته-
* محمد مهرآیین، مظهر جنایت و فساد
*گزارش ۹۲، نامه‌ی سرگشاده به مسعود رجوی
*سیدحسین موسویان و شیخ حسن روحانی دو مدعی تحصیل در بریتانیا
*نگاهی به پرونده‌ی کهریزک و سوابق جنایتکارانه «قاضی حداد»
*حجت‌الاسلام محسن دعاگو، امام جمعه، بازجو، شکنجه‌گر و فرمانده کمیته
*نگاهی به زندگی جلیل بنده یکی از تیرخلاص‌زن‌های اوین
*سفر مصطفی محمد نجار به وین شلیک به لیست جدید اتحادیه‌‌ اروپا
*نقش مجید قدوسی یکی از عوامل کشتار ۶۷ در فوتبال
*سیدعباس ابطحی یکی از جنایتکاران علیه بشریت
*دستگیری یک شهروند اسلواکی اقدامی شکست‌خورده در راه تکمیل سناریوی ترورهای هسته‌ای
*حمله‌ی موشکی به لیبرتی آخرین اقدام تروریستی رژیم نخواهد بود
*«هوشنگ عیسی بیگلو» و «همنشین بهار» در روایت عرفان قانعی فرد پادوی دستگاه امنیتی
*آقای واحدی، بشارتی نه «خدا ترس است و نه با شرف»
*طه طاهری (مسعود صدر‌الاسلام) و وزارت اطلاعات مسئول ربودن رابرت لوینسون
*تلاش برای نجات تروریست‌های‌ سپاه قدس در تایلند
*نشریه‌ی پیکار، قاسم عابدینی و ترور آمریکایی‌ها
*رو در رو با فائزه هاشمی و «عبرت روزگار»
*آیا خامنه‌ای مخالف اعدام مارکسیست‌‌ها بود؟
* بدون شرح!
*«گفتگوهای زندان» و سندروم «دایی جان ناپلئون»
*مازیار بهاری و «اعترافات اجباری»
*حکم تاریخی دادگاه لاهه و واکنش ناگزیر «هیأت اجرایی راه کارگر»
*تاکسی زرد رنگ پژو ۴۰۵ و ترور پاسدار فریدون عباسی
*آیا مجاهدین و دشمنانشان فرهنگی مشابه دارند؟
*چه کسانی مستشاران آمریکایی در ایران را ترور کردند؟
*متهم کردن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مشارکت در ترور‌های هسته‌ای
*وزیر فتحی هوادار دکتر شریعتی چرا و چگونه «رفیق» شد؟
*«جهانبخش سرخوش» و «شرکا» همسو و همگام با رژیم
*من و «حق» بیژن جزنی و کشتار ۳۰ فروردین ۱۳۵۴
*آیا محمدی گیلانی حکم اعدام فرزندانش را داد؟
*نگاهی به جعلیات انتشار یافته از سوی ساموئیل کرماشانی در مورد مولود آفند و متهمان دستگیر شده در ایران
*ربودن مولود آفند، ارتباط آن با «ترورهای هسته‌ای»، اقلیم کردستان و موساد
* نگاهی دوباره به سناریوی «سربازان گمنام امام زمان» و قربانیان آن
*دلایل اتخاذ اقدامات امنیتی اجلاس «غیرمتعهدها» در تهران
*به فریاد متهمان بیگناه ترور «متخصصان هسته‌ای» برسید
*علیرضا آوایی، غلامرضا خلف رضایی زارع و چند جنایتکار علیه بشریت
*«حاج رضا» و کتایون ‌آذرلی و یک پروژه‌ی امنیتی
*چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید؛ پرسش‌هایی از سوی مخالفین ایران تریبونال
*دروغپردازی «حاج‌رضا» در مورد نحوه‌ی سفر به اروپا
*پرده‌‌ی دیگری از «داستان‌های هزار و یک شب» صاحب‌منصب قضایی رژیم
*«دو پیمانه آب و یک چمچه دوغ»، نگاهی به روایت‌های جعلی صاحب‌منصب قضایی رژیم
*پاسخ به چند سؤال در ارتباط با خاطرات و مصاحبه‌ی‌ تلویزیونی ثابتی و واکنش‌های پیرامون آن
*حاج احمد قدیریان مسئول گروه ضربت و جوخه‌های اعدام اوین
*«فرقان» در آیینه‌ی تاریخ
*مایک والاس و هاشمی رفسنجانی
*حمید رضا نقاشیان تجسم عینی حاکمیت فاسد
*چه کسی خامنه‌ای را در تیرماه ۶۰ ترور کرد؟
*تروریسم افسار گسیخته‌ی رژیم و مماشات بین‌المللی
*فراز و نشیب حزب توده در دهه‌ی ۶۰
*«اپوزیسیون» کی و چگونه کوک می‌شود؟
*سانسور بخش مهیج خبر «ان بی سی» در مورد نقش مجاهدین در ترور‌های تهران
*پرونده‌ی لیلا فتحی نمادی از ظلم و بی‌عدالتی دستگاه قضایی ولایت فقیه
*چه کسانی پشت بیانیه‌‌ی «کرکس‌ها متحد می‌شوند» هستند
*نقش رژیم در «قتل‌های زنجیره‌ای متخصصان» ایرانی
*نامه سرگشاده به آقای محمد نوری زاد
*نامه‌ی تیرماه ۱۳۶۶ آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری *
*نامه آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری: «با آب دیگری وضو بسازید»
*پاسخ به پرسش‌هایی چند در مورد بیانیه‌های ضد جنگ و تلاش‌های اکبر گنجی
*پاسخ به سؤالاتی چند در مورد گزارش آژانس بین‌المللی اتمی و امکان حمله نظامی غرب به ایران
*چند پرسش و پاسخ در مورد طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا
*جاسوسی وابسته‌ی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در لندن علیه دانشجویان ایرانی
*«باغ‌ها آنگاه که شکفته‌ترند کوله‌ی پاییز را پربار می‌کنند»
*«از اوج و موج نگاهت عشق پیدا بود»
*به یاد شهلا و فریده و همه‌ی جاودانگان
*به یاد مادر جهان‌آرا و جاودانه‌اش «حسن»
*رقص ققنوس‌ها و آواز خاکستر
*به روز کردن لیست تروریستی و واکنش‌‌های رژیم
*محمد سلیمی یکی از جنایت‌کاران علیه بشریت و دست‌اندرکاران قتل‌عام ۶۷
*راه بهبود حقوق بشر در ایران از رسیدگی به قتل های ۶٧ می گذرد
*معامله‌ بر سر آزادی دو کوهنورد آمریکایی و باقی ماندن نام مجاهدین در لیست تروریستی
*گفتگو در مورد گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر
*نوری‌زاده و زنده‌یاد شاپور بختیار
*مروری بر روایت هاشمی رفسنجانی از پایان قتل‌عام ۶۷ و اطلاعات ارائه شده از سوی دادستانی
*با آب هفت دریا نیز ننگ کشتار ۶۷ را نمی‌توان شست
*لیست تروریستی آمریکا و رابطه آن با نجات جان ساکنان اشرف
*مادر هنوز غصه‌ی عطیه را دارد
*مادر امامی و آغوش پر از عشق‌اش
*آیا مجید انصاری راست می‌گوید؟
*محمدرضا صدر عاملی و رخت‌‌ دامادی‌اش
*نحوه برخورد دولت موسوی با کشتار ۶۷ و موارد نقض حقوق بشر در مجامع بین‌المللی
*تصحیح اطلاعات ارائه شده نادرست در مورد گزارشگر ویژه و ...
*انتخاب گزارشگر ویژه مردِ مسلمانِ غیرعرب و تصحیح چند اشتباه
*هوشنگ اسدی بدون هیچ پروایی همچنان دروغ می‌گوید
*از بهناز شرقی نمین تا هاله سحابی
*با چهره‌ی مجید قدوسی یکی از مسئولان کشتار ۶۷ آشنا شویم
*توضیحی در ارتباط با نقد کتاب هوشنگ اسدی
*نقدی بر «نامه‌هایی به شکنجه‌گرم»، چرا هوشنگ اسدی دروغ می‌گوید؟
*کدیور و روایت کشتار ۶۷
*کشتار در اشرف و منادیان «اسلام رحمانی»
*طه طاهری (مسعود صدر الاسلام) و مفقودشدن رابرت لوینسون
*۱۹ بهمن شکوه یک مقاومت؛ غم و اندوه غریبانه‌ی زندانیان
*با چهره‌ی داوود روزبهانی فرمانده حمله به پایگاه موسی خیابانی آشنا شویم
*برای مظلومیت و تنهایی محمدعلی حاج‌آقایی
*با چهره‌ی مرتضی اشراقی عضو هیئت کشتار ۶۷ آشنا شویم
*«خبر کوتاه‌ بود اعدام‌ شان‌ کردند!»*
*مهدی نادری‌فرد یکی از عوامل اصلی کشتار ۶۷ در زندان گوهردشت
*یادی از آیت‌الله منتظری و نکاتی چند در ارتباط با میزگرد سیاسی ۳۰ آذر ۸۸ سیمای آزادی
*نامه سرگشاده به خانم زهرا رهنورد
*تاریخ گفت‌وگوهای درونی بخش مارکسیست لنینیست مجاهدین خلق و چریک‌های فدایی خلق
*فردا را چگونه باید ساخت؟
*برای آن‌هایی که خواهان حقیقت‌اند
*از به کارگیری شیوه‌های غیراخلاقی بپرهیزیم حتی در رابطه با دشمنانمان
*ايرج مصداقي و «غزل اميد»
*انتشار اخبار جعلی از سوی «پیک نت» در ارتباط با مهاجمان به خانه کروبی
*گرچه ما می‌گذریم راه می‌‌ماند ( در رثای جاوادنه‌های رضایی‌ جهرمی)
*معرفی عاملان و آمران و افراد مطلع از اعدام‌های مرداد ۶۷
*قتل‌عام ۶۷ در پاسخ‌های رسمی دولت جمهوری اسلامی
*ايرج مصداقي: غرب عاملان کشتار را مي‌شناسد
*نامه سرگشاده به میرحسین موسوی
*مادر امامی و آغوش پر از عشق‌اش
*«محمد نبودی ببینی»، برادرت را کشتند!
*گفت‌وگو با ايرج مصداقی درباره قاضی مقيسه: شريرترين چهره زندان‌های جمهوری اسلامی در دهه ۶۰
*«آیا زندگی باز به آن‌ها خواهد خندید»
*حق با شادی صدر است یا داریوش برادری
*برای مظلومیت و تنهایی محمدعلی حاج‌آقایی
*شورای حقوق بشر سازمان ملل و همسر سعید امامی!
*با چهره‌ی سید حسین مرتضوی یکی از جنایتکاران علیه بشریت آشنا شویم!
*بهار با بچه‌ها، بهار بی‌بچه‌ها (یادی از دلاوران خانواده‌‌ی مدائن)
*گفتگوی اشتراک با ایرج مصداقی در رابطه با کمپین دو میلیون امضا بر علیه مجازات اعدام
*داستان دستبوسی جنتی !
*«شرفیابی و درخواست عفو و انابه در حضور رهبری»
*اعدام توابان، تراژدی مضاعف
*سوءقصد به تواب نظام یا سناریوی جدید کودتاچیان
*احسان نراقی همچنان در خدمت قدرت
*نامه‌های علیرضا حاج صمدی به همسرش مریم گلزاده غفوری
*«کاظم» تبلور خشم و عصیان نسل برآمده از انقلاب ضد‌سلطنتی
*صدای «صادق» نسلی که در سکوت پرپر شد
*فرمانده حمله به پایگاه موسی خیابانی چه کسی بود؟
*کتاب «نگاهی به سازمان بین‌المللی کار، نقض حقوق بنیادین کار در ایران» - ایرج مصداقی
*وصیت نامه مریم گلزاده غفوری
*«سلامم غریبانه در هر خانه را خواهد زد»
*عبرت‌های روزگار
*گل- زادگان ( محمد کاظم)
*گل‌- زادگان ( محمدصادق)
*گل ــ زاده، نخ «دانه‌های تسبیح» * (قسمت دوم)
*مسعود علی‌محمدی آخرین قربانی دستگاه امنیتی ولایت فقیه
*دکتر گلزاده غفوری مدافع بزرگ حقوق مردم (قسمت اول)
*فرخ نگهدار و درد «فروپاشی» نظام
*شب لعنتی و فانوس (به یاد فاطمه کزازی)
*در رثای کسی که به جای حکومت بر سرهای بالای دار، بر قلب‌های مردم حکومت کرد
*پرسش و پاسخ در مورد فعل‌انفعالات عراق و وضعیت مجاهدین و ... (بخش دوم)
*پرسش و پاسخ در مورد فعل‌انفعالات عراق و وضعیت مجاهدین و ... (قسمت اول)
*آن کس که وابستگی‌های سیاسی و ایدئولوژیکش را نفی کند خود را نفی می‌کند
*امیر فرشاد ابراهیمی بازیچه‌ دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی
*گزارش‌های نادرست به ما خدمت نمی‌کنند- بخش سوم
*نقد فرهنگ سیاسی - حذف و سانسور در خاطرات زندان!- بخش دوم
*نقدی بر «آفتابکاران» نوشته‌ی محمود رویایی – بخش نخست
*به یاد آن که «عاشقانه زیست»
*همکاری یکی از فعالان اصلی لابی رژیم در انگلستان با فرماندهان سپاه پاسداران
*مسعود صدر‌الاسلام (طه طاهری)، همان صالح بازجوی معروف ۲۰۹ اوین نیست!
*گفت گو با ايرج مصداقي، نويسنده چهار جلد خاطرات زندان
*مذهب در خدمت شکنجه و کشتار
*احمد توکلی و قتل فجیع نرگس جباری
*آقای کروبی جنایات دیگر خامنه ای را هم افشا کنید
*کندوکاوی در وقایع پس از انتخابات 22 خرداد 1388
*همخوانی یک سیاست
*سخنی در باب فرصت طلبی گردانندگان سایت «اخبار روز»
*یگان ویژه پاسداران نیروی انتظامی و «نوپو»
*بازوهای نظام برای سرکوب جنبش های اعتراضی
*نامه سرگشاده به آقای مهدی کروبی
*فرهاد جعفری مدافع سینه چاک احمدی نژاد یا سهی سیفی وبگرد «روزآنلاین»
*آشنایی با چند تن از عوامل کشتار و جنایت در دهه‌ی ۶۰
*محمدرضا شریفی نیا تواب دو آتشه اوین و حامی احمدی نژاد
*نگاهی به سابقه‌ی چندتن از رهبران کودتای ۲۲ خرداد
*جعلیات جدید امیرفرشاد ابراهیمی در نامه سرگشاده به مجتبی خامنه ای
*پاسخ به سؤالات سایت گزارشگر در ارتباط با خیزش مردم ایران
*نگاهی به چهره‌ی چند جنایتکار
*مجید پورسیف کیست؟
*فاضل بازجوی بیرحم شعبه هفت اوین
*مجتبی حلوایی عسگر یکی از عاملان اصلی کشتار ۶۷
*تحلیلی بر نماز جمعه رفسنجانی
*فکور، بازجوی شعبه‌ی هفت اوین و تروریست بین‌المللی
*نقدی بر کتاب «آفتابکاران» نوشته محمود رویایی (مجموعه کامل)
*«فرهنگ» ناهنجار یک عضو شورای هماهنگی اتحاد جمهوری‌خواهان
*سخنی با اعضا و هواداران اکثریت و اتحاد جمهوریخواهان
*حجاریان و شقاوت یک نظام ضدبشری
*متن سخنرانی ایرج مصداقی در جلسه ایران، انتخاب دمکراتیک
*از ۳۰ خرداد ۶۰ تا ۳۰‌خرداد ۸۸
*آن کس که باید برود خامنه ای است
*کودتای جدید در رژیم کودتا
*با وزیر کشور کابینه‌ی احتمالی کروبی آشنا شویم
*سید ابراهیم نبوی و پرده پوشی یک دهه جنایت و سرکوب
*کندوکاوی در ارتباط با دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
*میرحسین موسوی و «برکات سازنده اسلام»
*اظهارات مصطفی تاج‌زاده در توجیه کشتار ۶۷
*متجاوز را «انتخاب» نمی‌کنند!
*مهدی کروبی و میرحسین موسوی و کشتار ۶۷
*نگاهی به تاریخچه‌‌ی شکایت علیه نقض حقوق سندیکایی و آزادی انجمن‌ها توسط دولت‌های ایران (بخش دوم)
*نگاهی به تاریخچه‌‌ی شکایت علیه نقض حقوق سندیکایی و آزادی انجمن‌ها توسط دولت‌های ایران (بخش اول)
*ناصر منصوری را روی برانکارد به قتل‌گاه بردند
*نام واقعی مجید قدوسی چیست؟
*سرهنگ سید لطف‌الله اتابکی کیست؟
*گفتگوی پژواک ایران با ایرج مصداقی در ارتباط با نقش‌گروه‌های چپ و مجاهدین در استقرار جمهوری اسلامی، حمایت از خمینی و...
*ادعاهای نادرست راجع به عکس‌های جنایتکاران
*ماشین جعل و دروغپردازی راه توده و پیک نت
*سرگذشت من و سرگذشت یک ترانه
*به یاد آن که «بهنام» بود
*تجربه‌اندوزی از تاریخ
*در خلوت پرشکوه عاشقان آزادی جاری‌ست...
*خاوران و مادران
*نقدی بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر در مورد آزادی بیان و تجمع در مناطق کردنشین
*اقتدار مادران
*حسین مهرپور و تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی
*میان ماه من تا ماه گردون!
*انتقام‌جویی نظام «عدل اسلامی» از خانواده‌ها (بخش دوم)
*چند نکته در ارتباط با مهر و موم کردن کانون مدافعان حقوق بشر
*انتقام‌جویی نظام «عدل اسلامی» از خانواده‌ها (بخش اول)
*برخورد گزینشی با حقوق زنان
*آرامگاه مادر !
*پرویز زند شیرازی نیز به ابدیت پیوست
*مادر، «افسانه است، اما دروغ نیست»
*دادگاه یا سرپوشی بر جنایت باندهای رژیم در شیراز
*رفیق‌دوست و حکم مهدورالدم
*مأموریت «یک اسکادران هموسکسوئل منحرف آمریکایی»!
*به پاس مقاومت و ایستادگی علی صارمی
*هشدارهای امنیتی سایت تابناک را جدی تلقی کنیم
*نوری زاده و دسته گل تازه به آب داده
*غلامرضا جلال و روایت‌های غیرواقعی زندان
*به یاد آن که «عاشقانه زیست»
*انتخاب اوباما شرایط را برای رژیم سخت‌تر می‌کند
*همنامی جنایتکاران و معضل اپوزیسیون- بخش دوم
*هویت اصلی داوود لشگری یکی از مسئولان کشتار ۶۷
*اپوزیسیون و معضل همنامی جنایتکاران
*آیا سانسور شاخ و دم دارد؟
*هیئت کشتار زندانیان سیاسی در روایت گروه‌ها و فعالان سیاسی!
*کشتار ۶۷، سعید شاهسوندی و پروژه‌ی جعل تاریخ
*بیستمین سالگرد کشتار ۶۷ و انتشار خاطرات جعلی
*گفتگو با ایرج مصداقی در مورد در مورد جناح‌های رژیم، خطر جنگ، خطرات اتمی شدن رژیم، وضعیت اپوزیسیون، جنبش‌های مردمی و ....
*سانسور زنان در انتخابات کانون نویسندگان ایران !
*«غنی سازی» دروغ و «توسعه» جعل در دستگاه رژیم
*پاسخ به «فراخوان» فریدون گیلانی و ذکر چند خاطره
*روایت وارونه‌ی مسعود بهنود و محسن سازگارا از ۳۰ خرداد
*سازگاران با جنایتکاران، ناسازگارا با قربانیان
*پاسخ به پرسش‌هایی چند در رابطه با کتاب «برساقه تابیده کنف»
*دست های خونین باندهای رژیم در انفجار شیراز
*داستان زنی که «هفت شوهر» دارد و حافظه‌ی تاریخی
*علی‌محمد بشارتی یکی از بنیانگذاران دستگاه سرکوب و جنایت رژیم
*امیرفرشاد ابراهیمی درس آموخته‌ی مکتب ولایت
*سید کاظم کاظمی، از بنیانگذاران سیستم اطلاعاتی، شکنجه‌گر و جلاد اصلی فعالین چپ ایران
*عید ۶۲ در زندان گوهردشت
*نوری‌زاده، بانک مرکزی جعلیات و عصاره ژورنالیسم بی‌اعتبار
*بخشی از نقشه‌‌های زندان‌های اوین، قزل‌حصار، گوهردشت و نیز محل‌های قتل‌عام تابستان۶۷ برگرفته شده از کتاب «نه‌زیستن، نه‌مرگ»(چاپ دوم)
*حاج احمد قدیریان مسئول گروه ضربت و جوخه‌های اعدام اوین
*دلایل واقعی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷
*بهنود پدیده‌ای که از نو باید شناخت
*محمد مهرآیین یکی از مهم‌ترین دژخیمان اوین
*نقش های گوناگون هوشنگ اسدی تواب فعال زندان
*کبوتر با کبوتر، باز با باز، کند همجنس با همجنس پرواز
*برگشتگان ازدیار مردگان
*ILO - پیشرفت دولت جمهوری اسلامی در سال های گذشته در سازمان ‌بین‌المللی کار (بخش هشتم - پاياني)
*ILO - نگاهی به کنفرانس بین‌المللی کار و سیاست های به کار گرفته شده از سوی رژیم در این کنفرانس‌(بخش هفتم)
*ILO - تشکل‌های کارگری رژیم از نگاه سازمان بین‌المللی کار (بخش ششم)
*ILO - خانه کارگر جمهوری اسلامی (بخش پنجم)
*ILO - تشکل‌های کارگری در جمهوری اسلامی و مغایرت آن ها با کنوانسیون‌های بین‌‌المللی (بخش چهارم
*ILO - گزارش کمیته متخصصین در ارتباط با اجرای کنوانسیون ها و توصیه نامه ها به نود و سومین کنفرانس بین‌المللی کار و کمبودهای آن (بخش سوم)
*ILO - کنوانسیون های بین‌المللی که مورد تصویب دولت‌های ایران قرار گرفته‌‌‌اند (بخش دوم)
*ILO - کنوانسیون‌های بین‌المللی، ترفند‌های رژیم (بخش اول)
*برای مادرهایمان، «دل‌پاکان» و «دل‌سوختگان» روزگار
*کشتار ۶۷ در شعر زندان
*نگاهی گذرا به نمایشنامه‌های زندان
*اعلامیه جهانی حقوق‌بشر دستاورد بزرگ بشریت
*یقه واقعیت را نمی‌توان گرفت؛ (در مورد کتاب نه زیستن نه مرگ)
*آقای زرافشان به کجا می‌روید؟
*احکام خمینی و خامنه‌ای به حسینعلی نیری رئیس هیئت قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷
*نظرات «استاد» عبدالله شهبازی و چگونگی برخورد بقایای حزب توده با او
*روزشمارقتل‌عام ۱۳۶۷
*مسئولان قتل‌عام زندانیان سیاسی
*بخشی از نقشه‌‌های زندان‌های اوین، قزل‌حصار، گوهردشت و نیز محل‌های قتل‌عام تابستان۶۷ برگرفته شده از کتاب «نه‌زیستن، نه‌مرگ»(چاپ دوم)