روحانی همچنان درتوهم و اجرای نمایش !
کورش گلنام

 

آنچه نقل می شود از گزارش رادیو فرانسه است.

"حسن روحانی در چهلمین[سی و نهمین] سالگرد بازگشت خمینی به ایران در مقبرۀ او در بهشت زهرای تهران گفت :

 محال است که نظام گذشتۀ پادشاهی در ایران احیا شود. او تأکید کرد : مادام که مردم ایران عاشق فرهنگ اسلامی هستند هیچ قدرتی نمی تواند مسیر ملت را عوض کند."

به گزارش رادیو فرانسه، رئیس جمهوری اسلامی ایران در جای دیگری از سخنانش مسئولان کشور را به شنیدن صدای مردم و مطالبات و خواسته های آنان فراخواند و گفت : "هیچکس نمی تواند ملت بزرگ ایران را از اظهار نظر و انتقاد و حتا اعتراض بازدارد."

حسن روحانی سپس در هشداری خطاب به رهبران حکومت اسلامی ایران تصریح کرد که اگر آنان نارضایتی های مردم را نادیده بگیرند سرانجامی همانند سرنوشت شاه در انتظار آنان خواهد بود. او گفت : علت سقوط شاه این بود که وی سلطنت خود را مادام العمر و ابدی می دانست، صدای نقد و نصحیت مردم، مصلحان و ناصحان و فرهیختگان کشور را ناشنیده می گرفت تا اینکه عاقبت ناچار شد تنها یک صدا و آنهم صدای انقلاب را بشنود.

روحانی در پایان گفت : "هرگز نخواهیم گذاشت که استبداد به ایران بازگردد و بیش از همیشه برای تحقق خواست مردم آماده هستیم." وی همچنین پیش بینی کرد که در تظاهرات ٢٢ بهمن ماه امسال مردم وفاداری شان را نسبت به رهبر و نظام اسلامی ایران نشان خواهند داد."[تاکیدها ـ واژه های پر رنگترـ همه از من است.]

اینک در باره آن چه که من بر آن تاکید کرده ام:

1 ـ در باره بازگشت پادشاهی

نگارنده که خود خواهان بر پایی یک جمهوری لائیک در ایران است، پیش گو نیست و نمی تواند در باره آینده و سیستم جایگزین پس از این حکومت در ایران، که رای مردم آن را روشن خواهد نمود، داوری ای داشته باشد. ولی از این آگاه هست که میزان ستم گری، زورگویی، دروغ گویی، ریا کاری و بی کفایتی حکومت اسلامی در این نزدیک به چهار دهه، به اندازه ای گسترده بوده است که شماری از هم میهنان، هوا خواه سیستم پادشاهی و بازگشت آن به ایران هستند که شوربختانه به سبب نبود هیچ گونه امکانِ آماری، شمار آنان بر کسی روشن نیست. جالب توجه تر این است که آنگونه که از داده ها و رفتارها(از آن میان گردهمآیی هایی پُر شور در آرامگاه کوروش) بر می آید، بیشتر این هواخواهان، در میانِ دو نسلِ پس از انقلاب هستند که دوران پهلوی را نیز ندیده اند. آنان بر پایه آن چه که ازبستگان خود شنیده، یا در کتاب ها خوانده یا در فیلم هایی که از آن دوران دیده اند و سنجش آن با دورانی که خود در آن زیسته و رشد کرده اند، چنان به بیزاری و نفرت از وضع موجود رسیده اند که خواهان بازگشت رژیم پادشاهی شده اند. چه  بپذیریم و چه نپذیریم، این بخشی از واقعیتِ جامعهِ امروز ایران است. این که بازگشت پادشاهی درست است یا نادرست، شدنی است یا ناشدنی است، بحث دیگری است و این صندوق  های رای در یک گزینش آزاد، شفاف و به دقت کنترل شده است که آن را روشن می کند. بنابراین "محال" دانستن آن از سوی هر کس که باشد، حکایت از نا آگاهی از وضعیت ویژه ایران دارد که از دید من چنین امری در آن محال نیست. افزوده شود که  همآن گونه که در انقلاب 57 به خوبی دیده و آزمایش کرده ایم، رای بیشرین شمار مردم همیشه نمی تواند درست باشد ولی نگارنده پیش از این نیز در نوشته هایی بارها تاکید داشته است که مهم شکلِ حکومت نیست بلکه درون مایه حکومت، احترام همه جانبه به اجرای قانون (قانون مداری) و دموکراسی است که مهم  است. در این باره نمونه کشورهای پادشاهی در اسکاندیناوی چون دانمارک، نروز و سوئد و یا کانادا در قاره آمریکا و...  را یاد آور شده ام که امروز از پیشرفته ترین جامعه های بشری هستند. یا در همین اسکاندیناوی دو کشور کوچک فنلاند و ایسلند که جمهوری هستند ولی این دو نیز از پیشرفته ترین و آزاد ترین کشورهای جهان هستند.

2 ـ مردم ایران، عاشق فرهنگ اسلامی!

این چه فرهنگ و عشقی است که باید با زور، سرکوب، دروغ، ریا کاری، پنهان کاری، فساد و تباهی آن را سر پا نگهداشت و نشان داد. روحانی خود می داند ولی تنها راه را این می بیند که خود را به خواب زده، نبیند و نشنود.  سر زیر برف باشد، شب راحت تر می خوابد. آیا او فریاد جوانان پر شور امروز ایران را نشنیده است  که می گویند: "جمهوری اسلامی نمی خوایم، نمی خوایم"!

3 ـ هیچکس نمی تواند ملت بزرگ ایران را از اظهار نظر و...باز دارد!

پس این بازداشت های پس از اعتراض های تازه چگونه انجام گرفته؟ مسئول کشته ها و آسیب دیدگان (شاید برای همه عمر)در سرکوب های یکماهه گذشته کیست و چه کسی فرمان داده که انجام شود؟ مسئول کشته شدن زندانیانی که دستگاه دادگری اسلامی با بی شرمی این جنایت ها را "خودکشی" اعلام می کند، چه کسی است؟ مگر آن جان های شیفته از دست رفته جز اعتراض کار دیگری انجام داده بودند؟ جرم بانوی سرفراز، نرگس محمدی جز انتقاد و اظهار نظر به مسالمت آمیز ترین شیوه چه چیز دیگری بوده است که چنین سنگدلانه او را از دو فرزند خردسال و همسرش سال ها است که جدا کرده و فشارهای فراوانی حتا برای تماس تلفنی با فرزندانش بر او وارد کرده اید؟ هزاران نمونه در برابر چشمان جنابعالی است آقای روحانی!

4 ـ هشدار روحانی به رهبران حکومت اسلامی .....سرنوشت حکومت شاه در انتظار شما

نباید شگفت زده شد. آخوند حکومتی است و شیوه او همین است. در این حکومت هر نشدنی، شدنی است ولی با شرم آورترین شیوه. روحانی بنا بر قانونِ خود آقایان، شخص دوم مملکت است، یعنی از مهمترین رهبران حکومت. اینک روی سخن او با کیست؟ به چه کسی هشدار می دهد؟ گویا ایشان در سرزمین دیگری زندگی کرده و می کند و خود نقشی در رهبری حکومت نداشته و ندارد. گریز و شانه خالی کردن از بار مسئولیت در جنایت ها و نا بسامانی ها. با وجود آنکه جمع بکار برده و گفته است"رهبران"، بیاییم بپنداریم که هشدارش به "رهبر معظم" است زیرا او ست که همه کاره مملکت و برتر از قانون شده است و بقیه بازیچه ای بیش نیستند ولی در دنباله سخنش می بینم که از بیم و هراس از همین هشداری که داده است، در پایان چگونه به چاپلوسی برای رهبر و نظام مقدس می پردازد.

5 ـ هرگز نخواهیم گذاشت که استبداد به ایران باز گردد و...

همیشه باید به همین نکته توجه داشت که ایشان "آخوندِ حکومتی" است. دانش آموزان دبستان حق دارند که از جناب رئیس جمهور بخواهند که "استبداد" را برای آن ها معنا کند تا دریابند "مستبد" کیست و حکومت استبدادی چگونه است. آیا در حکومت استبدادی است که زبان می برند، قلم می شکنند، آبرو و شرف انسان ها را به بازی می گیرند و به مال و جان انسان ها تجاوز می کنند، هر گاه که اراده کنند دستگیر و زندانی می کنند، تا مرزمرگ، شکنجه می دهند، نوجوانان را اعدام می کنند، دست و پای دزدی که از بیکاری و گرسنگی دست به دزدی زده است را قطع می کنند و در برابر به دزدانِ بزرگ مقام هایِ بلند می دهند، قاری قرآن متجاوز به کودکان را آزاد می گذارند ولی در برابر قربانیانِ این تجاوز کننده کثیف را مورد پی گرد و آزار و اذیت قرار می دهند و.. ده ها پرسش آزار دهنده دیگر.

6 ـ در تظاهرات 22 بهمن امسال، مردم وفاداریشان را به رهبر و نظام اسلامی ایران نشان خواهند داد.

به همه آموزشگاه ها، اداره ها، کارخانه ها و... نامه می فرستند که حتمن(حتمأ) باید در تظاهرات شرکت کنند. همه نیروهای نظامی و شبه نظامی چون بسیج با همه توان باید حضور داشته باشند(شایدحتا با خانواده) میلیاردها تومان هزینه می کنند. از پیرامون هر شهر بزرگی، از روستا ها وشهرهای کوچکتر  به ویژه در تهران، با دادن غذا و مسکن (درصورت اقامت یک یا دو روزه) اتوبوس، اتوبوس سیاهی لشگر وارد می کنند، چادرهای فراوان صلواتی و پخش رایگان غذا و نوشابه و.. ده ها ترفند دیگر بکار می بندند، و با این وجود در تهران بزرگ با جمعیتی بالاتر از 13 میلیون تن، و با همه نیرویی که از پیرامون تهران گرد میآورند، حتا چند سد(صد) هزار تن شرکت نمی کنند آنوقت نام این تظاهرات حکومتیِ سازماندهی شدهِ پُر هزینه را "وفاداری به نظام و رهبر" می گذارند!"(این همآن رهبری است که به او هشدار هم داده است). یک پیشنهاد و راه ساده می تواند میزان پشتیبانی از حکومت و "رهبرمعظم" را به خوبی آشکار کند. حکومت همه زور و نیروی خود را به کار گرفته و با همه هزینه های میلیاردی آنان را به میدان بیاورد ولی در تهران و شهرهای بزرگ به مخالفان حکومت نیز این امکان را بدهد تا به شکلی کاملن(کاملأ) مسالمت آمیز و آرام گرد آمده و دیدگاه خود را بیان کنند تا آشکار شود جایگاه این حکومت و رهبرش کجاست، تا سیه روی شود هر که دراو غش باشد!

 

کوروش گلنام

پنجشنبه 12 بهمن 1396 ـ 1 فوریه 2018

منبع:پژواک ایران


کورش گلنام

فهرست مطالب کورش گلنام در سایت پژواک ایران 

*چرا پیشرفت نمی کنیم؟  [2019 Feb] 
*ورشکستگی چهل سال حکومت ولایی، بر آمدن نام و جایگاه بزرگِ و دست نیافتنیِ زنده یاد احمد کسروی [2019 Feb] 
*ورشکستگی چهل سال حکومت ولایی، بر آمدن نام و جایگاه بزرگِ و دست نیافتنیِ زنده یاد احمد کسروی [2019 Feb] 
* رسیدن به هدف، آسان نیست، ولی امید هست! [2019 Feb] 
*یک و نیم سده پیشِ سوئد و ایران ‏امروز!‏  [2019 Jan] 
*در باره نامه افشاگرانه کارگر مبارز و آگاه اسماعیل بخشی و فشار بر او و خانواده اش [2019 Jan] 
*هیچ امری ناممکن نیست! [2018 Dec] 
*دندانهای تیز و برنده در پشت لبخند  [2018 Dec] 
*چرایی چهار دهه حکومت اسلامی  [2018 Nov] 
*هنوز هم مجال هست!  [2018 Nov] 
*سخنی با جوانان گروه فَرَشگَرد [2018 Oct] 
*پشتیبانی از شورای مدیریت دوران گذار [2018 Oct] 
*خود زنی [2018 Oct] 
*حکومت اسلامی، حکومتی مافیایی است، نه جمهوری!  [2018 Sep] 
* ما و «دینخویی» [2018 Aug] 
*در باره بیانیه های استمرار طلبان  [2018 Aug] 
*نیاز به یک شورایِ موقتِ رهبری/انتقالی [2018 Aug] 
*سرنوشت ایران تنها در دست ایرانی ها است [2018 Aug] 
*مردم ایران و آزادی مردم ایران روزهای سرنوشت سازی در پیش است [2018 Jul] 
*اردشیر زاهدی، عضو تازه شورایِ مصلحتِ نظامِ مقدس!‏ [2018 Jun] 
*مبارزه منفی  [2018 Jun] 
*یک ترجیع بند نخ نما!‏  [2018 May] 
*رسوایی بزرگ برای حکومت اسلامی  [2018 May] 
*اسراییل، می تواند بهترین هم پیمان ایران در منطقه باشد [2018 Apr] 
*برگی از تاریخ، هشتاد سال پس از زندانی شدن پنجاه و سه نفر [2018 Mar] 
*مخالفان بیانیه همه پرسی، خود چه پیشنهادی دارند؟ [2018 Feb] 
*خواست همه پرسی از سوی مردم، هیچ همخوانی با همه پرسی روحانی ندارد! [2018 Feb] 
*براندازی همیشه همراه با خشونت نیست [2018 Feb] 
*در برون مرز، امیدی به یک اُپوزیسیونِ همآهنگ نیست!‏ [2018 Feb] 
*روحانی همچنان درتوهم و اجرای نمایش ! [2018 Feb] 
*خیزش سراسریِ مردم و شگردهایِ فرصت طلبان/هوشنگ امیر احمدی را بیشتر بشناسیم [2018 Jan] 
* واقعا باید خون گریست! [2018 Jan] 
* چرا مردم بنام رضا شاه شعار می دهند؟ [2018 Jan] 
*مردم جان‌فشانی می‌کنند ولی نیاز به سازماندهی درست دارند [2018 Jan] 
*در تنگنا ها ست که آدم ها بهتر مَحَک می خورند در باره نوشته تازه عباس عبدی [2018 Jan] 
*در قانون اساسی آینده ایران، دین رسمی نخواهیم داشت. [2017 Dec] 
*قهرمانان مَسخ شده [2017 Dec] 
*این دیگر دو رویی و نیرنگ نیست بلکه جنگی است علیه ‏بی گناهان [2017 Nov] 
*باندِی بنامِ «بلِکینگِ گادِ» کتابی در باره یک گروه مائوئیستی دانمارکی (بخش سوم) [2017 Nov] 
*باندِی بنامِ «بلِکینگِ گادِ» [2017 Nov] 
*باندِی بنامِ «بلِکینگِ گادِ»(1) درباره کتابی در باره یک گروه مائوئیستی دانمارکی [2017 Oct] 
*رضاشاه، مردی که چهره‌ایران را دگرگون ساخت (۴)  [2017 Sep] 
*رضاشاه، مردی که چهره‌ایران را دگرگون ساخت (۳)  [2017 Sep] 
*رضاشاه، مردی که چهره‌ی ‌ایران را دگرگون ساخت (۲)  [2017 Sep] 
*رضاشاه، مردی که چهره‌ایران را دگرگون ساخت (۱)  [2017 Sep] 
*یک مادر؛ بر گرفته از کتاب «پسران در تابوت های فلزی« (۱) [2017 Aug] 
*دگرگونی در چهره اجتماعی/سیاسی سوئد بخش سوم و پایانی، حزب دِمُکرات های سوئد [2017 Jul] 
*دگرگونی در چهره اجتماعی/سیاسی سوئد بخش دوم [2017 Jul] 
*دگرگونی در چهره اجتماعی/سیاسی سوئد [2017 Jul] 
*خامنه ای و «ترقه بازی»!  [2017 Jun] 
*ما ایرانیان و «حافظه تاریخی» [2017 May] 
*گزینش ریاست جمهوری در حکومت اسلامی، یک نمایش ‏خسته کننده!‏  [2017 May] 
*نگارش فارسی و دردسرها (بخش دوم و پایانی)  [2017 Apr] 
*نگارش فارسی و دردسرها [2017 Apr] 
*بازار شام گزینش ریاست جمهوری در ایران [2017 Apr] 
*تابویی بنام فلسطین (بخش ششم) [2017 Apr] 
*تابویی بنام فلسطین بخش پنجم [2017 Mar] 
*تابویی بنام فلسطین بخش چهارم [2017 Mar] 
*تابویی بنام فلسطین! بخش دوم [2017 Feb] 
*تابویی بنام فلسطین!‏ بخش نخست  [2017 Jan] 
*نکته هایی در باره بر خورد با مرگ رفسنجانی  [2017 Jan] 
*خرید اسلحه از اسراییل تنها به ماجرای مک فارلین ‏خلاصه نمی شود [2017 Jan] 
*پرسش هایی در باره "گفتگو با یک مامور امنیتی پیشین"‏  [2016 Dec] 
*در پشتیبانی از کار تاریخی احمد منتظری  [2016 Dec] 
*گردهمآیی در پاسارگاد و برخورد جناب محمد رضا ‏شالگونی [2016 Nov] 
*سرگدشت شگفت انگیز یک نویسنده سوئد [2016 Oct] 
*حزب چپ سوئد، حزبی که جدی گرفته نمی شود  [2016 Oct] 
*پیک نت و دنباله روی از سیاست های روسیه [2013 Jan] 
*اسراییل و سیاستی نادرست [2012 Nov] 
*حکومت اسلامی، پشت پرده در گیری های تازه بین اسراییل و حماس [2012 Nov] 
*محکومیت حکومت اسلامی به جنایت علیه بشریت در دادگاه مردمی  [2012 Oct] 
*توطئه تازه علی خامنه ای وهاشمی رفسنجانی برای فریب مردم [2012 Oct] 
*منشور ملی و پایه های درست آن [2012 Oct] 
*اعتماد به خاتمی، گم راهی است [2012 Oct] 
*اکنون نوبت آرژانتین است! [2012 Sep] 
*چرایی اعتراف فریدون عباسی دوانی به دروغ گویی [2012 Sep] 
*کانادا و واکسن ضد حکومت اسلامی  [2012 Sep] 
*نشست سران جنبش عدم تعهد و شکستی دیگر [2012 Sep] 
*اگر زلزله در جنوب لبنان بود.... [2012 Aug] 
*نزدیک شدن سرنگونی بشار اسد و هراس بیشتر خامنه ای [2012 Aug] 
*برای یک ایران آزاد - بخش سوم [2012 Jul] 
*برای یک ایران آزاد - بخش دوم [2012 Jul] 
*برای یک ایران آزاد- بخش نخست [2012 Jul] 
*این هم یک نمونه تلخ دیگر! [2012 Jun] 
*رفتار حکومت اسلامی با افغانستانی ها شرم آور است [2012 May] 
*افشاگری های هولناک یک مقام پیشین حکومت و پرسش ها [2012 May] 
*اعتماد به حکومت اسلامی، بسیار خطرناک است! [2012 Apr] 
*حلقه گم شده! [2012 Mar] 
*نماز آدینه دو هفته پیش و علامت خامنه ای به بمب گذاران!  [2012 Feb] 
*زندگی در گذشته، نقدی بر نوشته علی کشتگر [2012 Jan] 
* نمابش انتخابات و به منبر رفتن خامنه ای [2012 Jan] 
*نمایش انتخابات و کوشش برای حرکتی ملی [2012 Jan] 
*پشتیبانی از درخواست محاکمه علی خامنه ای [2011 Dec] 
*به بهانه نامه نویسی‌ها به خامنه‌ای! [2011 Dec] 
*آن که باید "اقرار به اشتباه" و بد تر از آن اقرار به خیانت کند علی خامنه ای است نه دیگری! [2011 Dec] 
*جنون جنگ [2011 Nov] 
*همه پرسی آزاد، هم چنان بهترین گزینه [2011 Nov] 
*جناب گنجی، شما چرا! [2011 Nov] 
*اداره یک سرزمین شایستگی می خواهد! [2011 Oct] 
*به رهبر خود خوانده: تو برو خود را باش! [2011 Oct] 
*زشتی های روزگار! [2011 Sep] 
*جنبش سبز، هم چنان سبز است! [2011 Sep] 
*سیاست تازه ترکیه، سیاست باخت! [2011 Sep] 
*دشنه در قلب دریاچه ارومیه! [2011 Sep] 
*سوریه وحکومت اسلامی [2011 Aug] 
*آب که از سر گذشت.... [2011 Aug] 
*"اصلاح طلبان حکومتی" هم چنان در کج راه! [2011 Jul] 
*مجلس بی اختیار! [2011 Jul] 
*مراکش نیز دچار دگرگونی شد ولی ایران.... [2011 Jun] 
*کودتاگران، دو سال پس از کودتا [2011 Jun] 
*حماس و صلح جویی! [2011 May] 
*ما و انقلاب در جهان عرب [2011 Apr] 
*کودتا چیان و نیرنگ تازه آنان برای فریب ساده دلان! [2011 Apr] 
*نیروهای نظامی، زمان از دست می رود، به مردم بپیوندید! [2011 Mar] 
*آیا قذافی تا پیش از این دیکتاتور نبوده است؟ [2011 Mar] 
*نمی توان انقلاب مصری ها و تونسی ها را هم دزدید! [2011 Feb] 
*اعدام، جنایت است! [2011 Jan] 
*در باره افشاگری های ویکی لیکس [2010 Dec] 
*دانشجویان درخشیدند! [2010 Dec] 
* آمریکا این چنین می خواهد جلو آسیب های ناشی ازافشاگری های ویکی لیکس را بگیرد  [2010 Dec] 
*نیرنگ ها رنگ باخته است! [2010 Nov] 
*با نخبگان خود چنین نکنیم! ما وآرامش دوستدار [2010 Nov] 
*راه مرگ و ویرانی! [2010 Nov] 
*طبرزدی ودیگر مبارزان دربند را دریابیم! [2010 Oct] 
*نوری زاد و نوشتن نامه به «رهبر گرامی»! [2010 Oct] 
*دست آورد زیاده گویی ها! [2010 Oct] 
*محکوميت طبرزدی نشان توانايی نيست که درماندگی است!  [2010 Oct] 
*دیپلمات های جدا شده و چشم داشت ها [2010 Sep] 
*چرا [2010 Sep] 
*سرانجام به اینجا رسیدند: مکتب ایرانی! [2010 Aug] 
*بنیاد برومند و کاری با «بنیادی» درست! [2010 Aug] 
*نمایشنامه ای به نام «شهرام امیری»! [2010 Jul] 
*جنبش سبز، هر روز یک گام به پیش [2010 Jul] 
*چهره بی پوشش دین اسلام [2010 Jul] 
*جناب شیخ، دروغ نگو [2010 Jul] 
*تصویب یک «کاغذ پاره» دیگر [2010 Jun] 
*مرداب «خودکامگی وترس از جنبش مردمی»! [2010 Jun] 
*گروگان گیری، سیاست شناخته شده حکومت اسلامی [2010 May] 
*خون جوشان پنج قربانی دیگر [2010 May] 
*سالروز 22 خرداد و هراس کودتاگران [2010 May] 
*هدف مند کردن یارانه ها با چه انگیزه هایی؟ [2010 Apr] 
*نارسایی در رهبری، نقطه سستی اپوزیسیون - ناتالی بسر [2010 Apr] 
*شفاف گویی رمز پیروزی است [2010 Apr] 
*نخستین نشانه های اثر بخش بودن مبارزه منفی با حکومت اسلامی [2010 Apr] 
*به سوی جبهه سوم [2009 Mar] 
*دختر دانشجو نپذیرفت که به او تجاوز کنیم، بازداشتش کردیم! [2008 Jul] 
*بر ما چه رفته است؟ - ۴  [2008 Jun] 
*بر ما چه رفته است؟ (۳)  [2008 Jun] 
*بر ما چه رفته است؟(۲)  [2008 Jun] 
*چه خبر خوبی! [2008 Jun] 
*بر ما چه رفته است ؟ [2008 Jun] 
*نماینده پیشین مجلس: "نظام مشروعیت ندارد" [2008 Apr] 
*اپوزیسیون زیر نورافکن انتخابات قلابی!  [2008 Mar] 
*مردم "نقشه های" همه شما را "به هم می ریزند"! [2008 Mar] 
*انتخابات یا مردم فریبی؟! [2008 Feb] 
*لابی های حکومت اسلامی ونقش آنها [2008 Feb] 
*"جمله تاریکیست این محنت سرای" [2007 Dec]