PEZHVAKEIRAN.COM آنشلوس اواکراینی ولادیمیر پوتین
 

آنشلوس اواکراینی ولادیمیر پوتین
بهروز ریحانی

نفرین به جنگ و آنکه برافروخت نار جنگ
نفرین برآن که داد به اوکراین شعار جنگ
تاریخ تکرار می‌شود. هشتاد و چهار سال پیش در سال ۱۹۳۸ میلادی آدولف هیتلر و نازی‌های وحشی همدست او، با دسیسه‌چینی ، توطئه و اتهامات واهی و دروغ دست به اشغال کشور کوچک و صلح‌ب اتریش زدند و نام آن را محترمانه «آنشلوس» (الحاق) نهادند. تانک‌ها، نفربرها و نظامیان نازی در عرض بیست و چهارساعت اتریش را اشغال و به انقیاد درآوردند. هیتلر و وزیرخارجه حلقه‌ به گوشش ریبنتروپ مدت‌‌ها پیش از اشغال اتریش انواع و اقسام دروغ‌ّ‌ها و اتهامات را به دولت اتریش، شرشینگ صدراعظم و میلاس رئیس جمهور اتریش نسبت می‌دادند. ادعاهای نازی‌ها هیچ‌گونه پایه واساس حقیقی و واقعی نداشت. دیکتاتور نازی در ملاقاتی که با صدراعظم اتریش داشت خطاب به او گفت: «اتریش در مرز خود و بر ضد آلمان سنگربندی کرده است» بعد هم از طریق وزیرخارجه‌ی نازی، ریبنتروپ دو صفحه تحت عنوان موافقتنامه آلمان و اتریش جلوی نخست‌وزیر اتریش گذاشت که آن را امضا کند.
طبق این به اصطلاح موافقت‌نامه که در واقع یک امرنامه دیکته‌شده توسط هیتلر بود،‌ دولت اتریش می‌بایست فعالیت حزب نازی طرفدار هیتلر را از تحریم در‌می آورد. دکتر رینکرارت نوکر اتریشی آلمان نازی را بر مسند شهربانی، سازمان امنیت و وزارت کشور اتریش می‌نشاند و ... در یک کلام اتریش می‌بایست تحت انقیاد کامل هیتلر و نازی‌‌ها در می‌آمد در غیر این صورت مورد حمله و هجوم و اشغال ارتش هیتل درمی‌آمد. بهانه اصلی هیتلر این بود که می‌گفت «دو میلیون آلمانی در دو کشور اتریش و چکسلواکی که مجار مرزهای ما زندگی می‌کنند باید از حق خودمختاری برخوردار باشند. این برای یک قدرت جهانی (آلمان) غیر قابل تحمل است.»
خواسته‌های نامشروع و قلدرمآبانه هیتلر را گوبلز وزیر تبلیغات نازی‌ّا در روزنامه‌های تحت کنترل دولت نازی آلمان با داستان‌های دروغ و باورنکردنی درج و منتشر می‌کرد. از جمله این که کمونیست‌ها و سوسیالیست‌ها و ... به غارتگری در اتریش مشغول هستند. آلمانی‌ها در اتریش و چکسلواکی مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار می‌گیرند. انواع خزعبلاتی که فقط از مغز یک دیکتاتور دیوانه می‌توانست ترشح کند. حال پوتین و همدستانش سناریوی تجاوز و الحاق نازی‌‌ها را دهه ها بعد و در قرن بیست و یکم تکرار می‌کنند. پوتین و وزیرخارجه‌اش سرگی لاوروف به همان دروغ و دغل‌ها و صحنه‌سازی‌ها دست می‌زنند که هیتلر و ریبنتروپ آن‌ها را عملی کردند. پوتین این مأمور سابق ک گ ب که سال‌‌ها آموزش و کنترل سازمان امنیت آلمان شرقی اشتازی را هدایت می‌کرد که چگونه مخالفین و منتقدین خود را سرکوب کنند. حال بر کشور پهناوری حکومت می‌کند که قصد دارد پا جای پای هیتلر بگذارد. بی جهت نبود که با یک شعبده‌بازی در پارلمان روسیه دوران ریاست جمهوری خودش را تا سال ۲۰۳۶ تمدید کرد. او آرزوهای زیادی دارد. فکر می‌کند می‌تواند امپراطوری تزاری را یک بار دیگر برقرار کند. اما بپردازیم به ادعاهای پوتین که بر منبای آن‌ها فرمان تجاوز و اشغال اکراین و آواره کردن مردم بیگناه آن را صادر کرده است. پیش از آن که اشاره کوتاهی بکنم به گذشته اگر به سال‌های ۱۹۳۸ تا ۱۹۴۱ میلادی برگردیم، شباهت‌های عجیبی بین ادعا و خواسته‌های هیلتر و پوتین می‌بینیم. هرچند که جغرافیای سیاسی جهان نسبت به آن‌سال‌ها تغییرات اساسی کرده است. اما پوتین این را نفهمیده است که جهان در قران انفجار اطلاعات،‌فضای مجازی،‌ماهواره و ... قرار دارد. افکار عمومی دنیا به راحتی و با یک کلیک و ارسال مطالب، عکس و ویدئو‌ها به راحتی دروغ‌ها و ادعاهای واهی پوتین و همدستانش را باور نخواهد کرد. پوتین حتی از اشغال افغانستان توسط شوروی سابق پند و تجربه کسب نکرده است. هرچند که در آن دوران از کارکنان نیروهای امنیتی کشور متجاوز و اشغالگر بود.
پوتین ادعا کرد که یکی از دلائل تجاوز و حمله وحشیانه به اوکراین «نازی‌زدایی می‌باشد.»
این ادعا آنقدر مضحک است که مرغ پخته را هم بخنده می‌اندازد. چرا که ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اکراین خود یک یهودی است که حداقل ۴ تن از نزدیکترین اقومش توسطنازی‌ها در جریان هولوکاست کشته شدند.
رئیس جمهوری اوکراین در جواب این ادعای واهی و دروغ «نازی‌زدایی» پوتین گفت: «من چقدر می‌توانم نازی باشم!‌ مردم اوکراین که میلیون‌ها نفر از آن‌ها در جنگ با نازی‌ها کشته شدند جگونه می‌ةوانند نازی باشند.»
ادعای دیگر پوتین که قبل از فرمان تجاوز و حمله به اوکراین آ» را مطرح می‌کرد این بود که «روسیه برای دفاع از خود این عملیات را انجام می‌دهند  قصد نظامی زدایی دارند.»
همسایگان روسیه، به ویژه اوکراین هیچ‌گاه نه روسیه  را تهدید نظامی کرده‌اند و نه می‌توانند برای روسیه تهدید محسوب شوند. اگر قرار باشد کشوری احساس تهدید نظامی کند کشورهای همسایه روسیه می‌باشند که هر آن ممکن است مورد حمله نظامی  روسیه قرار بگیرند. به ویژه کشورهایی که در دورن جنگ سرد یا بخشی از شوروی سابق بوده‌اند یا در بلوک آن قرار داشته‌اند. در مورد اوکراین تاکنون یک روستای کوچک روسیه نیز مورد تهدید این کشور قرار نگرفته است. همین ثابت می‌کند ادعای پوتین تا کجا پوچ و بی اساس است. «نظامی زدایی»‌ که پوتین در توضیح تجاوز و حمله‌ی وحشیانه به اوکراین مطرح می‌کند را کسی می‌گوید که باانواع و اقسام ادوات نظامی ،‌موشک نقطه زن،‌هواپیماهای بمب‌افکن،‌ انواع تانک‌های سدشکن از زمین ، هوا و دریا به کشور همسایه حمله کرده تا آن را «نظامی زدایی» کند.
آدولف هیتلر با همین ادعاهای دروغ، دست به اشغال اتریش، چکسلواکی ،‌نروژ، هلند، دانمارک، بلژیک، لهستان و ... زد و آن‌ها را با وحشیانه‌ترین شیوه‌ها مورد سرکوب و غارت قرار داد. مردمشان را یا آواره کرد و یا در زندان‌های نازی و اس اس‌ها اسیر کرد. در چند روز حمله بیرحمانه نیروهای نظامی روسیه به کشور اوکراین صدها هزار انسان بیگناه، به ویژه کودکان و زنان از خانه و کاشانه خود آواره شدند و به سمت کشورهای همسایه و به ویژه لهستان فرار کرده‌اند. پوتین در نطق تلویزیونی برای توجیه تهاجم و حمله به اوکراین مدعی شد که «هدف از این حملات حفاظت از مردمی است که مورد آزار و نسل‌کشی قرار گرفته‌اند.»
این دقیقاً همان ادعایی است که هیتلر در توجیه حمله و اشغال چکسلواکی و لهستان به کار برد. هیتلر مدعی بود که دو میلیون آلمانی در چکسلواکی و لهستان زندگی می‌کنندکه در دولت‌های این کشورها آن‌ها را «مورد آزار و نسل‌کشی قرار می‌دهند.» اما تاریخ گواهی داد و ثابت کرد که هیتلر و نازی‌ها به چه سرنوشتی گرفتار شدند. چند تفاوت اساسی دوران کنونی با زمان یکه‌تازی هیلتر و نازی دارد. در دوران جناب پوتین ده‌ها سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری، اجتماعی ، اقتصادی در اوکراین و دیگر کشورهای جهان فعالیت دارند و ناظر عملکرد دولت و زمامداران آن می‌باشند. بسیاری از این نهاد‌های بین‌آلمللی گزارشات و مشاهدات خود از تحولات درونی کشورها را با یک کلیک از تلفن‌های خود به سراسر جهان ارسال و مخابره می‌کنند. در کنار آن مردمان جهان با دسترسی به فضای مجازی و ابزارهای آن همچون توئیتر، واتس آپ، تلگرام، فیس بوک و .. در جریان تحولات کشور اوکراین هستند. به جز پوتین و همدستان حقه‌بازش،‌ تا کنون هیچ نهاد بین‌‌المللی گزارشی نداده است که در کشور اوکراین «نسل‌کشی» صورت گرفته است. پوتین با همین دروغ‌های گوبلزی کریمه را که بخشی ازخاک اوکراین بود به روسیه الحاق کرد. البته اشتهای پوتین همچون هیتلر سیری‌ناپذیر است. پوتین درگیر و دار بحران اوکراین سال‌پیش روسیه توافق صلح در شرق اوکراین را با یک نیش قلم منسوخ کرد. بر منبای آن توافق دولت اوکراین پذیرفت که به دو منطقه دونتسک و لوهانسک که بخشی از سرزمین‌‌اش قلمداد می‌شوند خودمختاری دهد،‌اما پوتین با وجود این که هیچ ربطی به روسیه نداشت،‌ این دو منطقه را که قسمت‌هایی از آن‌ها در کنترل شورشیان طرفدار روسیه بود به رسمیت شناخت و بلافاصله تانک‌ها و نظامیان روسی لابد برای «نظامی زدایی» مورد ادعای پوتین وارد این مناطق شدند و آن‌‌ها را به طور کال به اشغال درآوردند.
رئیس جمهور مادام العمر روسیه از قبل اعلام کرده بود که کسانی را که جنایات خونین علیه شهروندان مرتکب شده‌اند را به پای میز محاکمه خواهد کشاند. منظور پوتین دولتمردان اوکراینی بود که به گواهی سازمان‌های بین‌المللی هیچ جنایت خونینی بر علیه شهروندان خودشان مرتکب نشده‌آند. اما کسی این ادعا را می‌کند که شهروندان، مخالفین و منتقدین خودش را نه تنها در روسیه بلکه حتی در کشورهای دیگر با انواع سم‌ها می‌کشد، سر به نیست می‌کند و هنگامی که گروگانگیری در کشورش به وقوع می‌پیوندند گروگان‌ها و گروگانگیر‌ها را با توپ و نارنج یک جا منفجر و نابود می‌کند.
بحران اوکراین سر دراز خواهد داشت. تنها راه برای جلوگیری از جاه‌طلبی ها و جنایت پوتین و همدستانش این است که کشورهای آزاد و دمکراتیک جهان قاطعانه در برابر پوتین و نیروهای نظامی سرکوبگرش ایستادگی کنند. به نیروهای اوکراینی برای مقابله با تجاوزگران کمک‌های نظامی،‌ انسانی و لجستیک برسانند و مردم بیگناه اوکراین را در پناه خودشان قرار دهند. شاید شجاعانه‌ترین موضعگیری را ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اکراین اتخاذ کرد. او در جواب پیشنهاد دولت آمریکا برای خروج از کشورش گفت: وقتی به ما حمله می‌کنند چهره ما را خواهید دید نه پشت سر ما را. نبرد در این‌جا در جریان است. من به مهمات نیاز دارم. نه امکان فرار خودم.
 
 
 
 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب بهروز ریحانی در سایت پژواک ایران 

*«زینت‌المجالس» مجاهدین خلق  [2024 Mar] 
*دست‌های چه کسی پشت حملات حماس بود و چرا؟  [2023 Oct] 
*میوه چینی مجاهدین خلق از اعدام «بچه‌های ایران»  [2023 May] 
*یاسمین پهلوی ابوعطا میخواند  [2023 Jan] 
*لالا لالا دیگه بسه گل لاله  [2022 Dec] 
* نقش اصلاح طلبان خامنه ای در انقلاب ۱۴۰۱  [2022 Oct] 
*روایت مرگ ها در قیام ۱۴۰۱  [2022 Oct] 
*قیام ۱۴۰۱مهسا/ چه باید کرد؟  [2022 Oct] 
*ما همه مهسا هستیم  [2022 Sep] 
*آنشلوس اواکراینی ولادیمیر پوتین  [2022 Feb] 
*نعل وارونه زدن مسئول کمیسیون شورای ملی مقاومت  [2021 Dec] 
*سیاست‌های فاجعه بار آمریکا در خاورمیانه  [2021 Aug] 
*سایت‌های مجاهدین خلق، مملو از نشیمنگاه سعید بهبهانی   [2021 Aug] 
*ممنوع‌الخروج   [2021 Aug] 
*خروش خوزستان زرخیز، استیصال ولی فقیه   [2021 Jul] 
*محاکمه یک بازجو و شکنجه‌گر، سؤال از سازمان مجاهدین  [2021 Jun] 
*ترور محس فخری‌زاده و قوانین بین‌الملل   [2020 Nov] 
*شجریان مرغ سحر ایران زمین جاودانه شد  [2020 Oct] 
*حرافی‌های حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل  [2020 Sep] 
*جمهوری اسلامی چرا نوید افکاری را اعدام کرد   [2020 Sep] 
*جای خالی جان بولتون در گردهمایی مجاهدین خلق   [2020 Jul] 
*آخوند خودکشی نمی‌کند   [2020 Jun] 
*پرویز خزایی، دیپلمات سابق فتوای قتل صادر می‌کند  [2020 May] 
*« زندگی کرونایی، انسانها و حیوانات»  [2020 Apr] 
*تحلیلی ازسخنان خامنه ای در نماز جمعه  [2020 Jan] 
*کشتار مسافرین هواپیمایی غلط کردن خامنه ای   [2020 Jan] 
* قاسم سلیمانی «شربت شهادت سر کشید»  [2020 Jan] 
*یک پیام   [2019 Dec] 
*بازداشت یک جنایتکار در سوئد؛ همدستی شورای ملی مقاومت با آخوندها ‏  [2019 Nov] 
*چرا نباید اموال عمومی را تخریب کرد   [2018 Jan] 
*قیام‌های ایران زمین / ویژگی‌های آن   [2018 Jan] 
*مصطفی تاجزاده و «نوار آیت‌الله منتظری»   [2016 Aug] 
*«مسعود رجوی زنده است»  [2016 Jul] 
*گل بود به سبزه نیز آراسته شد   [2016 Jan] 
*موشک باران مجاهدین خلق و دیپلمات «کافه گرانده»  [2015 Nov] 
*تعامل و تقابل وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی  [2015 Apr] 
*«امانتداری» مالی- اخلاقی «تنها آلترناتیو»  [2015 Jan] 
*«بچه‌ام راحت شد»  [2014 Oct] 
*«ارتش اسرائیل باید جایزه نوبل دریافت کند»  [2014 Jul] 
*«نظام جنایت، به یاد غلامرضا خسروی»  [2014 Jun] 
*«نعلین وارونه»  [2014 Feb] 
*تنها آلترناتیو و موزیک رپ  [2014 Jan] 
*توافق هسته‌ای در ژنو یادآور پیمان مونیخ  [2013 Nov] 
* فتواهای سایت آفتابکاران و گرداننده‌ی آن   [2013 Oct] 
*اشتباه تاکتیکی نظام، خطای استراتژیک آمریکا  [2013 Oct] 
*کشتار مجاهدین خلق، سکوت سبزهای وطنی  [2013 Sep] 
*قتل‌عام مجاهدین خلق، هماهنگی کامل  [2013 Sep] 
*«روز از نو روزی از نو»  [2013 Aug] 
*تحلیف حسن روحانی و حضور یک «ولگرد بیکار»  [2013 Jul] 
*دو استعفا و این همه جار و جنجال – بخش آخر  [2013 Jul] 
*دو استعفا و این همه جار و جنجال – بخش دوم  [2013 Jul] 
*گیرافتادن در تونل اتمی آخوندها  [2013 Jul] 
*تحولات مصر و دیپلماتی که سربالایی می‌رود  [2013 Jul] 
*دو استعفا و این همه جار و جنجال (بخش اول)  [2013 Jun] 
*حسن روحانی و دولت‌های غربی  [2013 Jun] 
*«کوه موش زائید»  [2013 Jun] 
*خامنه‌ای «ما بین سه صندلی»  [2013 Jun] 
*بی مایه فطیر است چند نکته- یک پیشنهاد [2013 Jun] 
*«انتخابات مهندسی شده»  [2013 May] 
*تمام قد شورای ملی مقاومت ایران  [2013 May] 
*«امانت داری مجاهدین خلق»  [2013 Jan] 
*لالایی شش ماده‌ای جمهوری اسلامی برای سوریه  [2012 Dec] 
*یک شاخه‌ی گل به یاد ستار  [2012 Nov] 
*چندگانگی سیاست‌های وزارت امور خارجه آمریکا   [2011 Jul] 
*«بگذار صد گل بشکفد»  [2011 Jul] 
*پیام یأس یکی از سخنگویان شورای ملی مقاومت   [2011 Feb] 
*دیگ به دیگ میگه روت سیاهه  [2011 Feb] 
*رعناي آواز ايران  [2010 Oct] 
*"موافقی که معاند شد"   [2010 Apr] 
*اصلاح‌طلبان خوش‌نشین، تشویق و تحریک به آدم‌ربایی  [2010 Mar] 
*"حکومت وحشت یا وحشت حکومتی   [2010 Feb] 
*"توصیه هایی به دکتر کریم قصیم-2-"  [2010 Jan] 
*"توصیه هایی به دکتر کریم قصیم- 1-"  [2010 Jan] 
*میرحسین موسوی شش ماه بعد از انتخابات  [2010 Jan] 
*نوبل صلح ، اوباما ، ایران  [2009 Oct] 
*یک مقایسه ، یک سؤال  [2009 Aug] 
*هشدار به فعالین حقوق بشری و سیاسی  [2009 Aug] 
*هشدار به فعالین حقوق بشری و سیاسی  [2009 Jul] 
*شاخ شکسته  [2009 Jul] 
*نماز جمعه ، پرده ماقبل آخر  [2009 Jul] 
*چه شد ؟ چه میشود ؟ (2)  [2009 Jun] 
*چه شد ؟ چه میشود ؟ (1)  [2009 Jun] 
*چاقو دسته خودش را نمی برد  [2009 Jun]