PEZHVAKEIRAN.COM حسن روحانی و دولت‌های غربی
 

حسن روحانی و دولت‌های غربی
بهروز ریحانی

دولت‌ها و دیپلمات‌های کشورهای غربی، بدون در نظر گرفتن این ضرب‌المثل ایرانی که «‌آزموده را آزمودن خطاست»، بعد از انتخاب حسن روحانی، برای چندمین بار از هول مناقشه‌ی هسته‌ای در دیگ ولی‌فقیه و جمهوری‌اسلامی افتادند. این دولت‌ها به عینه دیده‌اند که آخوندهای حاکم در سردواندن و ازاین پله به آن پله فرجی است را نخونده ملا هستند، اما باز هم دچارمدره گرفتگی ‌شده‌اند. در حالی که طرح ساخت و پیشرفت «هسته‌ای» در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و خاتمی (دو مدره‌ی مورد ادعای غربی‌ها) انجام گرفته است، کماکان به دنبال تعامل و تعاون با این حکومت هستند. به موضع گیری آن‌ها در این رابطه‌ها می‌پردازیم.

آلمان- گیدووستروله، وزیرخارجه‌ی آلمان «ابراز امیدواری کرد که رئیس جمهور جدید ایران برای حل مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای با جامعه‌ جهانی همکاری کند» خواب دیدید! انشاء‌الله خیر باشد چرا که اولا حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان پیش از شما با خشوع تمام و مخلصانه به حسن روحانی و «امام خامنه‌ای» تبریکات خود را ارسال نموده است و بدین وسیله به همه گوشزد کرد که کشتی سیاست منطقه‌ای نظام بادبان‌هایش را در چه جهتی تنظیم کرده است. ثانیا سیاست‌های بین‌المللی و تعیین چگونگی اجرای آن‌ها به عهده‌ی ولی‌فقیه می‌باشد و رئیس جمهور اساسا نقش مجری منویات مقام معظم رهبری را دارد.

اتحادیه اروپا- کاترین اشتون،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رئیس گروه ۵+۱ گفت: مصمم است که با رئیس جمهور جدید ایران همکاری کند تا هر چه زودتر راه‌حلی دیپلماتیک برای مناقشه هسته‌ای فرهم شود. جهت اطلاع این خانم دیپلمات عالیرتبه باید یادآوری کرد که اولا طی سالیان درازی که نظام جمهوری اسلامی مخفیانه و زیرزیرکی مشغول تهیه و ساخت وسایل و ابزار هسته‌ای بود،‌ همین رئيس جمهور جدید،‌ مسئول و مجری پروژه‌ی هسته‌ای بود و به اعتراف خودش سر همه‌تان را کلاه گذاشت.

ثانیا در دورانی که شما برای حل مناقشه‌ی هسته‌ای با سعید جلیلی چک وچانه می‌زدید تا بلکه او و نظامش را قدری غنی‌سازی کنید، حسن روحانی نماینده‌ی ولی فقیه در نهاد تحت مسئولیت سعید جلیلی بود،‌ بنابراین از این نظرهم توسط همین شیخ هسته‌ایی (حسن روحانی) سرکار گذاشته شده بودید.

ثالثا به فرض محال اگر حسن روحانی مشتاق باشد نمی‌تواند در رابطه با مناقشه هسته‌ایی نظام، بدون دستورات علی خامنه‌ای کوچکترین قدم دیپلماتیک بردارد لذا عجله نفرمائید.

فرانسه- لوران فابیوس،‌ وزیر خارجه‌ی سوسیالیست فرانسه آمادگی دولت متبوع خود را برای همکاری با حسن روحانی، بویژه در درگیری ایران در بحران سوریه را اعلام کرد.

سیاستمداران فرانسوی، به ویژه سوسیالیست‌های آن تا زمانی که در قدرت و حاکمیت هستند به حاکمان جمهوری اسلامی دل و قلوه می‌دهند همچین که در موضع اپوزیسیون قرار می‌گیرند تا دلتان بخواهد از نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ایران، داد سخن سر می‌دهند، چرا که سنگ مفت و گنجشک هم مفت. در موضع غیر حاکم،‌ سخنان و موضع‌گیری‌های‌شان بهای دیپلماتیک ندارد و بدون پرداخت هزینه‌ می‌توانند خرج کنند. اما جهت یادآوری به سوسیالیست‌های حاکم فرانسه،‌ سوریه خط قرمز نظام در درگیری‌های منطقه می‌باشد،‌ مجری این خط از طرف جمهوری اسلامی پاسدار قاسم سلیمانی است که معرف حضور می‌باشد. این آقای سر پاسدار بدون واسطه به علی خامنه‌ای وصل است. از طرفی حسن روحانی هم با دل و جان در پی نگهداری دیکتاتور سوریه می‌باشد. لذا اگر شما سیاستمداران فرانسوی دلتان را به تغییر سیاست جمهوری اسلامی در سوریه خوش کرده‌اید آب در هاون می‌کوبید.

انگلستان- وزارت خارجه بریتانیا از حسن روحانی خواسته است «در راستای بهبود و ضیعت حقوق بشر پیش برود»، بدون تردید مردم ایران از هر حمایتی درسطح بین‌المللی در جهت بهبود وضیعت حقوق بشر پشتیبانی می کند اما عجالتا و دست به نقد این است که دولت اینگلیس از شیخ حسن روحانی بخواهد حکم اعدام سلمان رشدی نویسنده‌ی انگلیسی را ملغی اعلام دارد. این در خواست دولت اینگلیس از رئیس جمهور منتخب ناچیز می‌باشد چرا که حسن روحانی مدرک دکترای خود را از دانشگاهی در انگلستان دریافت کرده است وآن مدرک را مدیون کمک‌های بی‌دریغ آقای جک استرا، وزیر خارجه‌ی پیشین انگلستان می‌داند. باور ندارید از آقای جک‌استرا پرسش بفرمائيد ایشان نه تنها در زمینه‌ی تحصیلات حسن روحانی بلکه در بسیاری از مسائل خصوصی و عمومی شیخ اعتدالیون خبره می باشند.

ایتالیا- خانم ایمابونینو، وزیرامورخارجه‌ی ایتالیا گفت: «به دنبال پیروزی حسن روحانی امیدواریم که روابط دو جانبه و همچنین تعاون ایران با جامعه بین‌المللی پیشرفت کند». ایتالیایی‌ها معمولا به خوش سلیقگی وداشتن ذوق سرشار شناخته می‌شوند. اما  این‌بار تعاون در دوران ورشکستگی اقتصادی ایتالیا ‌از این ویژگی جلوگیری کرده است. وزیرخارجه‌ی جدیدالورود ایتالیا یک مسئله را بی ضرر نیست که بداند و آن هم اینکه اساس سیاست نظام الهی ایران بر مبنای تقابل آن هم از نوع تروریستی آن پی‌ریزی شده است اگر خانم وزیر کوچکترین شکی در این مورد دارند از دادگستری کشورش بخواهد تا پرونده‌ی ترور محمدحسین نقدی را در دسترس او قرار دهند. ترور این شخص که نماینده‌ی اپوزیسیون شورای ملی مقاومت ایران بود در پایتخت ایتالیا و در دورانی که حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت نظام بود طراحی و به اجرا در آمد. بعد از باز خوانی این پرونده وزیر خارجه‌ی ایتالیا چه بسار درک روشن‌تری از شیوه‌ی تعاون با جمهوری اسلامی بدست بیآورد.

آمریکا- دنیس مک دوناف؛ رئيس دفتر پرزیدنت اوباما گفته است:«حسن روحانی می تواند ما را شریک خود بیآبد.»

جان کری وزیر امورخارجه‌ی آمریکا بلافاصله آمادگی دولت متبوع خود را برای گفت‌و‌گو وتعامل با دولت ایران به منظور رسیدن به راه حل سیاسی اعلام کرد. اما این آقایان خوبست بدانند که آخوند جماعت در شراکت عمیقا معتقدند که «مال تو مال من، مال من هم مال خودم» اگر خدای ناکرده دچار کم حافظگی شده‌اند می‌توانند یکبار دیگر به گزارش قطور کمیسیون تاور در رابطه با افتضاح ایران گیت مراجعه کنند. از قضا در آن معامله‌ی به یاد ماندنی حسن روحانی بعنوان مردِ پشتِ پرده‌ی ایران گیت از طرف نظام ایفای نقش می‌کرد و هاشمی رفسنجانی هم می‌تواند در این مورد شاهد مورد اعتمادی برای آمریکا باشد. در عین حال نوع و شیوه‌ی گفت وگوی جمهوری‌اسلامی با طرف حساب‌های داخلی و بین‌المللی در جلو چشم دولت‌ آمریکا قراردارد و آن هم موشک وخمپاره باران کمپ پناهندگان لیبرتی که مجاهدین خلق در آن ساکن هستند؛ آمریکا طبق قول وقرارهایی که با دولت مالکی گذاشته است، می‌توانست و می‌تواند از کشتار در این کمپ پناهندگان جلوگیری به عمل آورد. هنوز هم دیرنشده این گوی و این میدان، از آنجایی که دولت عراق یا نمی‌خواهد و یا عرضه‌ی آن را ندارد که از تروریست‌های اعزامی و دست‌پرورده‌ی جمهوری‌اسلامی جلوگیری کند دولت آمریکا تا اعزام این پناهندگان به خارج از عراق حفاظت آن‌ها را به عهده به گیرد تقاضای ناچیزی می‌باشد. اما بد نیست که این پیشنهاد را هم در گفت و گوی‌های سه جانبه با دولتین عراق و ایران بگنجاند به ویژه این که دولت مالکی به عنوان «شریک جرم ملایان در مظان اتهام قرار دارد.

باری ما ایرانیان خارج از کشور چنانچه  مقدور است و در وسعِ افراد و گروه‌ها و سازمان‌ها می‌باشد در آینده حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب نظام چنانچه وارد کشوری می‌شود باید تظاهرات و تجمعات اعتراضی برگزار کنیم تا یکبار دیگر بالاترین مقام اجرایی جمهوری‌اسلامی نتواند به آسانی و با خیال آسوده چوب حراج به منابع ملی‌مان بزند و بر سر حقوق بشر ایرانیان معامله و تعامل کند.

behroozreyhani@yahoo.com

 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب بهروز ریحانی در سایت پژواک ایران 

*«زینت‌المجالس» مجاهدین خلق  [2024 Mar] 
*دست‌های چه کسی پشت حملات حماس بود و چرا؟  [2023 Oct] 
*میوه چینی مجاهدین خلق از اعدام «بچه‌های ایران»  [2023 May] 
*یاسمین پهلوی ابوعطا میخواند  [2023 Jan] 
*لالا لالا دیگه بسه گل لاله  [2022 Dec] 
* نقش اصلاح طلبان خامنه ای در انقلاب ۱۴۰۱  [2022 Oct] 
*روایت مرگ ها در قیام ۱۴۰۱  [2022 Oct] 
*قیام ۱۴۰۱مهسا/ چه باید کرد؟  [2022 Oct] 
*ما همه مهسا هستیم  [2022 Sep] 
*آنشلوس اواکراینی ولادیمیر پوتین  [2022 Feb] 
*نعل وارونه زدن مسئول کمیسیون شورای ملی مقاومت  [2021 Dec] 
*سیاست‌های فاجعه بار آمریکا در خاورمیانه  [2021 Aug] 
*سایت‌های مجاهدین خلق، مملو از نشیمنگاه سعید بهبهانی   [2021 Aug] 
*ممنوع‌الخروج   [2021 Aug] 
*خروش خوزستان زرخیز، استیصال ولی فقیه   [2021 Jul] 
*محاکمه یک بازجو و شکنجه‌گر، سؤال از سازمان مجاهدین  [2021 Jun] 
*ترور محس فخری‌زاده و قوانین بین‌الملل   [2020 Nov] 
*شجریان مرغ سحر ایران زمین جاودانه شد  [2020 Oct] 
*حرافی‌های حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل  [2020 Sep] 
*جمهوری اسلامی چرا نوید افکاری را اعدام کرد   [2020 Sep] 
*جای خالی جان بولتون در گردهمایی مجاهدین خلق   [2020 Jul] 
*آخوند خودکشی نمی‌کند   [2020 Jun] 
*پرویز خزایی، دیپلمات سابق فتوای قتل صادر می‌کند  [2020 May] 
*« زندگی کرونایی، انسانها و حیوانات»  [2020 Apr] 
*تحلیلی ازسخنان خامنه ای در نماز جمعه  [2020 Jan] 
*کشتار مسافرین هواپیمایی غلط کردن خامنه ای   [2020 Jan] 
* قاسم سلیمانی «شربت شهادت سر کشید»  [2020 Jan] 
*یک پیام   [2019 Dec] 
*بازداشت یک جنایتکار در سوئد؛ همدستی شورای ملی مقاومت با آخوندها ‏  [2019 Nov] 
*چرا نباید اموال عمومی را تخریب کرد   [2018 Jan] 
*قیام‌های ایران زمین / ویژگی‌های آن   [2018 Jan] 
*مصطفی تاجزاده و «نوار آیت‌الله منتظری»   [2016 Aug] 
*«مسعود رجوی زنده است»  [2016 Jul] 
*گل بود به سبزه نیز آراسته شد   [2016 Jan] 
*موشک باران مجاهدین خلق و دیپلمات «کافه گرانده»  [2015 Nov] 
*تعامل و تقابل وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی  [2015 Apr] 
*«امانتداری» مالی- اخلاقی «تنها آلترناتیو»  [2015 Jan] 
*«بچه‌ام راحت شد»  [2014 Oct] 
*«ارتش اسرائیل باید جایزه نوبل دریافت کند»  [2014 Jul] 
*«نظام جنایت، به یاد غلامرضا خسروی»  [2014 Jun] 
*«نعلین وارونه»  [2014 Feb] 
*تنها آلترناتیو و موزیک رپ  [2014 Jan] 
*توافق هسته‌ای در ژنو یادآور پیمان مونیخ  [2013 Nov] 
* فتواهای سایت آفتابکاران و گرداننده‌ی آن   [2013 Oct] 
*اشتباه تاکتیکی نظام، خطای استراتژیک آمریکا  [2013 Oct] 
*کشتار مجاهدین خلق، سکوت سبزهای وطنی  [2013 Sep] 
*قتل‌عام مجاهدین خلق، هماهنگی کامل  [2013 Sep] 
*«روز از نو روزی از نو»  [2013 Aug] 
*تحلیف حسن روحانی و حضور یک «ولگرد بیکار»  [2013 Jul] 
*دو استعفا و این همه جار و جنجال – بخش آخر  [2013 Jul] 
*دو استعفا و این همه جار و جنجال – بخش دوم  [2013 Jul] 
*گیرافتادن در تونل اتمی آخوندها  [2013 Jul] 
*تحولات مصر و دیپلماتی که سربالایی می‌رود  [2013 Jul] 
*دو استعفا و این همه جار و جنجال (بخش اول)  [2013 Jun] 
*حسن روحانی و دولت‌های غربی  [2013 Jun] 
*«کوه موش زائید»  [2013 Jun] 
*خامنه‌ای «ما بین سه صندلی»  [2013 Jun] 
*بی مایه فطیر است چند نکته- یک پیشنهاد [2013 Jun] 
*«انتخابات مهندسی شده»  [2013 May] 
*تمام قد شورای ملی مقاومت ایران  [2013 May] 
*«امانت داری مجاهدین خلق»  [2013 Jan] 
*لالایی شش ماده‌ای جمهوری اسلامی برای سوریه  [2012 Dec] 
*یک شاخه‌ی گل به یاد ستار  [2012 Nov] 
*چندگانگی سیاست‌های وزارت امور خارجه آمریکا   [2011 Jul] 
*«بگذار صد گل بشکفد»  [2011 Jul] 
*پیام یأس یکی از سخنگویان شورای ملی مقاومت   [2011 Feb] 
*دیگ به دیگ میگه روت سیاهه  [2011 Feb] 
*رعناي آواز ايران  [2010 Oct] 
*"موافقی که معاند شد"   [2010 Apr] 
*اصلاح‌طلبان خوش‌نشین، تشویق و تحریک به آدم‌ربایی  [2010 Mar] 
*"حکومت وحشت یا وحشت حکومتی   [2010 Feb] 
*"توصیه هایی به دکتر کریم قصیم-2-"  [2010 Jan] 
*"توصیه هایی به دکتر کریم قصیم- 1-"  [2010 Jan] 
*میرحسین موسوی شش ماه بعد از انتخابات  [2010 Jan] 
*نوبل صلح ، اوباما ، ایران  [2009 Oct] 
*یک مقایسه ، یک سؤال  [2009 Aug] 
*هشدار به فعالین حقوق بشری و سیاسی  [2009 Aug] 
*هشدار به فعالین حقوق بشری و سیاسی  [2009 Jul] 
*شاخ شکسته  [2009 Jul] 
*نماز جمعه ، پرده ماقبل آخر  [2009 Jul] 
*چه شد ؟ چه میشود ؟ (2)  [2009 Jun] 
*چه شد ؟ چه میشود ؟ (1)  [2009 Jun] 
*چاقو دسته خودش را نمی برد  [2009 Jun]